Rathův trik: Obhajovat mě bude váš strýček, pane soudce

Přenos skončil
Rath vzal plnou moc svým advokátům a předal obhajobu novému advokátovi Michalu Pacovskému. Ten to ale odmítá a tvrdí, že jej Rath podvedl. Exhejtman je tak bez advokáta a líčení se odkládá na zítřek.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jen asi dvacet minut trvalo pondělní jednání v korupčním případu Davida Ratha. Mělo sice začít závěrečnou řečí Rathových obhájců i samotného Ratha, ale exhejtman si překvapivě vzal slovo a oznámil, že změnil obhájce. A za nového si prý zvolil Michala Pacovského, strýce soudce Roberta Pacovského, který Rathův případ vede.

"V pátek jsem dostal nabídku na změnu obhajoby, tu mi učinil pan doktor Pacovský, váš strýc," uvedl Rath. S Pacovským se prý sešel i se svými advokáty a řešili nový způsob obhajoby. "Řekl, že pokud by měla obhajoba fungovat lépe, tak je třeba, abych vypověděl plné moci dosavadním advokátům," pokračoval Rath s tím, že své dosavadní advokáty plné moci zbavil. Ti prý Pacovskému předali materiály k případu i důvěrné informace.

Rath se poté podivil, že právník Pacovský nedorazil. Soudce vzápětí přednesl dopis advokáta Pacovského soudu. A zcela jinou verzi.

Advokáti tvrdí každý něco jiného

"Obracím se pro případ, že by byla podvodně předložena moje plná moc," začal číst soudce Robert Pacovský dopis advokáta Michala Pacovského, který dostal dnes ráno e-mailem s ověřeným podpisem.

Advokát se cítí Rathem podveden a oznámil, že ho nezastupuje. "V označeném řízení klienta nemohu a nechci zastupovat, pro případ, že by byla moje plná moc předložena, předávám vám její vypovězení," přečetl soudce dopis advokáta Pacovského. Až na schůzce s Rathovými advokáty se prý dozvěděl, že nejde o nový případ, ale o již končící korupční kauzu a odstoupil.

Podle nyní už bývalého Rathova advokáta Romana Jelínka ovšem Pacovský nemluví pravdu. "Na plné moci je jasně napsaná spisová značka, dokonce jsou tam dvě – původního řízení, které má spisovou značku z roku 2013, kdy to bylo ještě jako Rath, Pancová, Kott a toho nového z roku 2015, kdy to bylo vyloučené. A on sám nám dokonce říkal, že jeho asistentka volala na soud, aby se informovala, zda značky jsou správně," nastínil deníku Aktuálně.cz Jelínek svou verzi.

Nabídka Pacovského prý jeho samotného překvapila, proto se s Rathem a druhým advokátem Adamem Černým s Pacovským sešel. "Nebudu specifikovat jakých, ale řekněme, že předložil tolik argumentů, že by nikdo nemohl odmítnout 5, kdy to bylo vyloučené. A on sám nám dokonce říkal, že jeho asistentka volala na soud, aby se informovala, zda značky jsou správně," dodal. Příbuznost advokáta Pacovského se soudcem Pacovským přitom měla být "alfou a omegou" nabídky.

Dohoda byla prý taková, že Pacovský v pondělí přečte závěrečnou řeč Černého a po zbytek jednání ho nahradí zástupce z jeho kanceláře.

Pacovský je v Izraeli

Advokát Pacovský zatím není k dostižení. Odletěl totiž do Izraele. "Doktor Pacovský je od dnešního rána na dlouhodobě naplánované služební cestě v Izraeli," uvedla pracovnice Pacovského sekretariátu. Do Česka se má vrátit koncem týdne. "Koukala jsem na to jako péro z gauče, když jsem slyšela, že by měl dnes zastupovat pana Ratha," dodala. Víc k případu neřekla. "Nechci uškodit jedné ani druhé straně."

Soudce oznámil, že je tedy Rath bez advokáta a musí si nového sehnat do zítra. Pokud ne, tak mu jej určí sám. A odročil jednání na úterý ráno.

"V době, kdy vrcholí závěrečné řeči, hrajete na mě takovou habaďůru," řekl Rath. Soudce ho upozornil, že mu může dát za znevažování soudu pořádkovou pokutu, a ukončil jednání.

Trik s advokátem Michalem Pacovským přitom vypadá jako dobře promyšlená finta. Kdyby totiž Rath oznámil, že chce změnit advokáta před soudem, tak by to mohl soudce Pacovský odmítnout. Ale vzhledem k tomu, že již mezitím jmenoval jiného – byť to ten okamžitě odmítl –, se ocitl ve vakuu bez obhájce a dosavadním Rathovým obhájcům již dokončení případu nemůže nařídit. A vynesení rozsudku se tak minimálně o několik týdnů zdrží.

A že jde o obstrukční jednání, je přesvědčen i soudce Robert Pacovský. "Aniž by soud jakkoliv zpochybňoval právo kteréhokoliv z obžalovaných volit si v průběhu řízení obhájce, současný postup obhajoby po více než dvouletém hlavním líčení na samém počátku závěrečných řečí vykazuje nepřehlédnutelné znaky účelovosti vedené snahou za každou cenu řízení dostat zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby," reagoval na překvapivý průběh jednání soudce. Ten dodal, že s advokátem Michalem Pacovským není dlouhodobě v žádném kontaktu.

Závěrečné řeči v kauze Davida Ratha jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
9:11

Jednání skončilo, Rath mluví s novináři na chodbě. Odmítá nařčení, že je to jeho další obstrukce. "Je to problém rodiny Pacovských, ne můj," řekl.

9:10 Petr Jirát

"Je to obstrukce," reagoval státní zástupce Petr Jirát. Nový obhájce má samozřejmě právo na prostudování spisu, a verdikt se tak výrazně oddálí. "Po tu dobu se samozřejmě hlavní líčení nemůže konat," uvedl Jirát. "Je to maření, ale podle zákona na to má bohužel právo," dodal.

9:08

"V době, kdy vrcholí závěrečné řeči, hrajete na mě takovou habaďůru," řekl Rath. Soudce ho upozornil, že mu může dát pořádkovou pokutu, a oznámil, že je tedy bez advokáta a musí si nového sehnat do zítra. Pokud ne, tak mu jej určí sám. A odročil jednání do zítra.

9:04 Ilustrační foto.

Soudce přečetl dopis advokáta Pacovského, který se cítí Rathem podveden, a oznámil, že ho nezastupuje. "V označeném řízení klienta nemohu a nechci zastupovat, pro případ, že by byla moje plná moc předložena, předávám vám její vypovězení," přečetl soudce dopis advokáta Pacovského. Až na schůzce s Rathovými advokáty se prý dozvěděl, že nejde o nový případ, ale o již končící korupční kauzu.

8.55

Jednání se zřejmě zkomplikuje. "V  pátek jsem dostal nabídku na změnu obhajoby, tu mi učinil pan doktor Pacovský, váš strýc," uvedl Rath s tím, že ji přijal, a proto vypověděl plnou moc těm původním. Pacovský ale nakonec svoji nabídku odvolal, a tak Rath zůstal bez advokáta.

08:51 Ilustrační foto.

Soudce Robert Pacovský s pětiminutovým zpožděním zahajuje dnešní soudní líčení. Těsně předtím přišla i druhá obžalovaná, Lucia Novanská.

8:42

"Cítím se lépe, ale stále mě pobolívá hlava," řekl při svém příchodu k soudu David Rath, který má na sobě opět černé brýle. Koneckonců jako na všech líčeních, která proběhla po jeho pádu z kola.

08:31

David Rath od začátku vinu odmítá a případ označuje jako politický monstrproces. Obžaloba bývalého hejtmana Středočeského kraje se týká stavebních a zdravotnických zakázek, které podle vyšetřovatelů provázela korupce. To ale Rath popírá, tendry byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou úřadů a nemohl je prý ovlivnit.

David Rath
David Rath | Foto: ČTK
8:19

Program dnešního líčení je následující. Nejprve pronesou závěrečné řeči obhájci Ratha a Novanské, pak se ujmou slova obžalovaní. Soud poté jednání pravděpodobně odročí na další termín, kdy vyhlásí rozsudek.

8:09 Petr Jirát

Státní zástupce Petr Jirát navrhl minulou středu ve své závěrečné řeči pro Davida Ratha trest nejméně devět let vězení a propadnutí všeho majetku. Pro Lucii Novanskou chce žalobce trest v rozsahu pěti až šesti let. Co se dělo ve středu u soudu, si můžete připomenout ZDE.

Petr jirát
Petr jirát | Foto: Marek Pokorný
8:00

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém vám nabídneme závěrečné řeči v případu Davida Ratha a Lucie Novanské

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 18. 5. 2015 12:03
 

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán vydřel remízu 1:1 s Udine a na Inter ztrácí tři body

Fotbalisté AC Milán ve 25. kole italské ligy doma zachránili remízu 1:1 s Udine až díky gólu z penalty ze sedmé minuty nastavení. "Rossoneri" z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí tři body na městského rivala Inter, ale lídři Serie A mají k dobru čtvrteční utkání v Parmě.

AC Milán se bez zraněného kanonýra Zlatana Ibrahimovice trápil a na San Siru se v 68. minutě jako první prosadil Rodrigo Becao. Hosté z Udine dlouho sahali po nečekané výhře, ale v nastavení Jens Stryger Larsen zahrál v šestnáctce rukou a spolehlivý exekutor AC Franck Kessié z penalty nezaváhal.

Záložník Antonín Barák přispěl k vítězství Hellasu Verona 3:0 na stadionu Beneventa. Za hosty se v první půli prosadil Davide Faraoni a vlastní branku si vstřelil Daam Foulon. Po změně stran zvýšil Kevin Lasagna. Hellas poskočil na osmé místo.

Další český reprezentant Jakub Jankto odehrál za Sampdorii závěrečnou půlhodinu při venkovní remíze 1:1 s městským rivalem FC Janov. Gólfový účet derby v 52. minutě otevřel Davide Zappacosta, v 77. minutě odpověděl další obránce Lorenzo Tonelli. Sampdoria zůstala desátá a tři kola čeká na plný bodový zisk.

Italská fotbalová liga - 25. kolo:

Sassuolo - Neapol 3:3 (34. vlastní Maksimovič, 45.+1 Berardi z pen., 90.+5 Caputo - 38. Zieliňski, 72. Di Lorenzo, 90. Insigne z pen.), AC Milán - Udine 1:1 (90.+7 Kessié z pen. - 68. Rodrigo Becao), Benevento - Hellas Verona 0:3 (25 Faraoni, 34. vlastní Foulon, 50. Lasagna), Bergamo - Crotone 5:1 (12. Gosens, 48. Palomino, 50. Muriel, 58. Iličič, 85. Mirančuk - 23. Simy), Cagliari - Boloňa 1:0 (19. Rugani), FC Janov - Sampdoria Janov 1:1 (52. Zappacosta - 77. Tonelli), Fiorentina - AS Řím 1:2 (60. vlastní Spinazzola - 49. Spinazzola, 88. Diawara).

Tabulka:

1. Inter Milán 24 17 5 2 60:24 56
2. AC Milán 25 16 5 4 48:30 53
3. Bergamo 25 14 7 4 60:32 49
4. Juventus Turín 24 14 7 3 48:20 49
5. AS Řím 25 14 5 6 50:38 47
6. Neapol 24 14 2 8 52:28 44
7. Lazio Řím 24 13 4 7 38:32 43
8. Hellas Verona 25 10 8 7 34:27 38
9. Sassuolo 24 9 9 6 40:37 36
10. Sampdoria Janov 25 9 4 12 34:37 31
11. Udine 25 7 8 10 27:34 29
12. Boloňa 25 7 7 11 32:38 28
13. FC Janov 25 6 9 10 27:37 27
14. Fiorentina 25 6 7 12 26:38 25
15. Spezia 25 6 7 12 32:46 25
16. Benevento 25 6 7 12 25:47 25
17. Cagliari 25 5 6 14 27:41 21
18. FC Turín 23 3 11 9 33:41 20
19. Parma 24 2 9 13 19:47 15
20. Crotone 25 3 3 19 24:62 12
před 6 hodinami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy