S falešnými inzeráty na pronájem se policisté setkávají často. "V současné době zaznamenáváme desítky případů měsíčně, a to na celém území. Pachatelé se zaměřují na osoby, které se na internetu zajímají o nabídky pronájmu nemovitostí. Jde o domy i byty," říká mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek. Podle něj jde o "modus operandi", tedy typický postup, který podvodníci běžně používají v Česku i ve světě.
Popisu typického podvodu odpovídá i inzerát, který Aktuálně.cz našlo na webu Sreality. Inzerát sice během několika hodin zmizel, redaktor ale dále pokračoval v komunikaci s podvodníkem přes e-mail. Člověk vystupující pod jménem Karolína Veselá nabízí byt v širším centru Prahy za nezvykle nízkou cenu. Samotný inzerát je napsaný dobrou češtinou a fotografie působí věrohodně. Jsou totiž zkopírované z jiné nabídky.
Že jde o podvod, je ale zřejmé hned z prvního e-mailu. Text není plynulý, je psaný neobratnou češtinou a obsahuje hodně chyb a překlepů. Údajná majitelka bytu o sobě píše v mužském rodě a přestože se vydává za Češku, nabízí další komunikaci v angličtině.
V další zprávě pak používá formulace jako "to je vše, co zatím mohu ríci, dokud neochutnáte muj byt," které napovídají, že jde pravděpodobně o strojově překládaný text. Podvodník následně požaduje další informace o nájemníkovi, které mu redaktor obratem posílá.
Ve třetím e-mailu po něm žádá kopie občanského průkazu, pasu či řidičského průkazu, a dokonce i fotografie zájemce. Dále pak ještě před samotnou prohlídkou bytu požaduje zaplacení prvního nájmu a kauce, celkem 800 eur, tedy přes 19 tisíc korun.
"Jsme na trojnásobku běžného období"
Před podvody varují samotné realitní kanceláře. "Pokud na Sreality.cz k podvodu dojde, tak zpravidla tím způsobem, že si podvodník sám zaplatí inzerci, na kterou uživatele láká," upozorňuje manažerka serveru patřícího pod Seznam.cz Lenka Zichová. Správci portálu se stejně jako ostatní oslovené weby takovéto nabídky snaží co nejdříve mazat.
Počet podvodných inzerátů ale podle nich stoupá. Například web Bezrealitky.cz smaže v průměru jeden falešný inzerát denně. "Snahy o podvody se napříč internetem objevily již za koronavirové pandemie, kdy se lidé učili hledat bydlení na dálku. Výrazně pak počet podezřelých inzerátů stoupl před rokem se začátkem uprchlické krize. A ještě dnes jsme zhruba na trojnásobku běžného období," říká ředitel webu Hendrik Meyer.
Většího počtu podvodných inzerátů si všímají i na webu Sreality. "Ve srovnání s loňským rokem registrujeme těchto případů více. A to zejména v souvislosti s boomem zájmu o pronájmy, který je v poslední době patrný," uvádí manažerka Zichová. Za týden podle ní smažou zhruba deset falešných nabídek. Méně jich pak eviduje web eSpolubydlení, který maže zhruba čtyřicet inzerátů ročně.
Vezmou peníze za rezervaci a už je nevrátí
"Vzhledem k velkému zájmu o nájemní bydlení nemusí být nabídka na první pohled levnější, ale u levnější nabídky má pachatel lepší východisko pro časový nátlak na potenciální oběť," popisuje typický podvodný inzerát mluvčí policejního prezidia. Fotografie bytu pak bývají stažené z jiné, skutečné nabídky.
Způsobů, jak se podvodníci snaží vylákat ze zájemců peníze, je několik. "Typický je ten, že se vybírají zálohy na rezervaci, které posléze nevrátí. Často i předtím, než vůbec dojde k jakékoliv osobní schůzce," říká Ondřej Moravčík z policejního prezidia.
Jediné, o co se podvodníci snaží, je vylákat z lidí peníze. Někdy je mají poslat na účet, pro udržení anonymity ale často chtějí i platbu ve virtuální měně. "Pachatel vám může zaslat fiktivní dokumenty k potvrzení či podpisu a často si s vámi dohodne i termín prohlídky, ke které však nedojde. Pro vzbuzení větší důvěry vám může sjednat prohlídku i přes služby jako Airbnb," uvádí Vinčálek.
"Pachatelé často vyžadují zaslání kopií osobních dokladů, které mohou být dále zneužity," upozorňuje na další velké riziko. Za podvodné jednání hrozí pachatelům až deset let vězení, a to v závislosti na způsobené škodě, dodává.