Praha - Mafiánský řetězec na mnohamilionové pojistné podvody byl vymyšlený skvěle. Aby ale bezvadně fungoval, bylo potřeba zapojit důležitý článek: lékaře. Ti vystavovali falešné zprávy o úrazech a dostávali za to zaplaceno.
Podle pardubických krajských policistů, kteří případ podvodů vyšetřují, inkasovali doktoři pět až deset tisíc korun za jeden fiktivní lékařský nález.
Nové detaily obří kauzy s dvaceti obviněnými vypátral online deník Aktuálně.cz, když se začal zajímat o pozadí příběhu, v němž je hlavní postavou pojišťovací agent a fotbalový rozhodčí Eduard Pekař z Liberce.
Jak už jsme informovali v závěru minulého týdne, Pekař si podle detektivů přišel díky provizím minimálně na dvanáct milionů korun a dopřával sobě i své rodině život v nadstandardu.
Štědrý byl i k lékařům. Za peníze mu sepsali fiktivní zprávy, provedli vstupní prohlídky budoucích "zraněných" nebo kontroly pojištěných. "Bylo zjištěno, že se jednalo o částky v rozpětí 5 až 10 tisíc korun za fiktivní případ," stojí v policejním protokolu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.
Doktoři jsou špičky v oboru
Policie zveřejnila první informace k případu minulý týden. Už tehdy uvedla, že doktoři, kteří poskytovali údajnému hlavnímu mozku podvodů své služby, byli kapacitami ve svých regionech. Mezi dvaceti obviněnými je osm lékařů a dvě rehabilitační pracovnice.
"Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi. Šlo o špičky v oboru," řekl pardubický kriminalista David Kakrda.
Jeden lékař skončil ve vazbě. Jde o ortopeda chrudimské nemocnice a spolupracovníka pardubického hokejového klubu Zdeňka Korečku. "Od policie jsme zatím žádné informace nedostali," uvedl mluvčí chrudimské nemocnice Dušan Korel. Vedení nemocnice podle něj ctí presumpci neviny a Korečkovo další působení ve špitálu zatím neřešilo. "Budeme ale čekat, zda bude odsouzen," podotkl Korel.
Kromě Zdeňka Korečky další obvinění doktoři dál ordinují. Jsou například z liberecké polikliniky, další působí v Ústeckém kraji či v jiných částech Libereckého kraje. Česká lékařská komora je nyní trestat nebude.
"Nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné stíhat je vazebně," prohlásil prezident lékařské komory Milan Kubek.
Komora by se podle něj případy těchto lékařů začala zřejmě zabývat až poté, co by soud rozhodl o jejich případné vině. "Můžeme lékaře vyloučit, ale až se celá věc prošetří. Což pochopitelně trvá dlouho," dodal Kubek.
Rodina pojišťováka si přišla na miliony
Aktuálně.cz zjistilo, že Eduard Pekař měl podle policie začít porušovat zákon už v roce 2008, kdy získal první nastrčené pojistníky. Jednalo se o kamarády a také známé z fotbalového prostředí. Pekař totiž řadu let působí jako rozhodčí v nižších soutěžích - nyní píská liberecký krajský přebor.
Do organizované skupiny se brzy připojili i spřátelení lékaři nebo rehabilitační pracovníci. A okruh pojistitelů se začal rozšiřovat. Případ odhalila až jedna z pojišťoven díky modernímu systému, který má právě bránit pojistným podvodům.
Fiktivní úrazy přitom pojišťovnám hlásil Pekař a jeho rodina. Lékaři jim vystavovali potvrzení o pracovní neschopnosti, na něž čerpali nemocenskou. Policie ale zjistila, že chodili do zaměstnání, podnikali nebo jezdili na drahé zahraniční dovolené.
Poté, co byla skupina obviněna, zmrazili vyšetřovatelé Pekařově rodině majetek. Jedná se o byt, pozemky či rodinný dům na Liberecku, v němž Eduard Pekař žil a jehož cena je podle znaleckého posudku nejméně šest milionů korun.
Podle policie způsobil Eduard Pekař celkově škodu 26,5 milionu korun, jeho manželka Michaela 1,3 milionu a jejich synové Radim 500 tisíc korun a Eduard 950 tisíc korun. Jejich vyjádření se redakci získat nepodařilo. Mobilní telefon Eduarda Pekaře je v současné době vypnutý.