Okradl pojišťovny o miliony a rodině platil dovolené i golf

Radek Nohl Radek Nohl
28. 5. 2015 15:30
Policie považuje za hlavního organizátora obřích podvodů pojišťovacího agenta Eduarda Pekaře a také členy jeho rodiny. Zmrazila mu byt, rodinný dům i pozemky.
K podvodu využíval Eduard Pekař síť spřátelených lékařů.
K podvodu využíval Eduard Pekař síť spřátelených lékařů. | Foto: Thinkstock

Praha - Pojišťovací agent a fotbalový rozhodčí Eduard Pekař z Liberce organizoval podle policie řadu let téměř dokonalý podvod.

Jak zjistili detektivové, díky svým bohatým kontaktům si šedesátiletý Pekař vytvořil síť nastrčených klientů pojišťoven, kterým pak sjednával úrazové pojištění na vysoké částky. Zákazníci pak i díky spřáteleným lékařům fingovali zranění a poté inkasovali zajímavé odškodné. Pekař si takhle na provizích přišel podle detektivů na nejméně dvanáct milionů korun a dopřával sobě i své rodině život v nadstandardu.

Na nové detaily případu rozsáhlých pojistných podvodů, kde je kromě Pekaře obviněno ještě dalších devatenáct lidí, narazil online deník Aktuálně.cz při pátrání po pozadí celé kauzy.

Případ odhalila jedna z pojišťoven díky modernímu systému, který má právě bránit pojistným podvodům. Pekař byl podle policie klíčovým hráčem a spolu s ním členové jeho rodiny.

I proto vyšetřovatelé zmrazili i Pekařův rodinný majetek. Jde o byt, pozemky či rodinný dům na Liberecku, v němž Eduard Pekař žil a jehož cena je podle znaleckého posudku nejméně šest milionů korun.

Nemovitosti policie zajistila i proto, že se jich manželé Pekařovi začali zbavovat a převedli je na syna Radima.   

Využil kontaktů z fotbalu

Aktuálně.cz zjistilo, že Eduard Pekař měl podle policie začít porušovat zákon už v roce 2008, kdy získal první nastrčené pojistníky. Jednalo se o kamarády a také známé z fotbalového prostředí. Pekař totiž řadu let působí jako rozhodčí v nižších soutěžích - nyní píská liberecký krajský přebor.

Do organizované skupiny se brzy připojili i spřátelení lékaři nebo rehabilitační pracovníci. A okruh pojistitelů se začal rozšiřovat.

"Těmto nastrčeným pojistníkům je sděleno, že za ně bude hrazeno u jednotlivých pojišťoven měsíční pojistné. S osobami jsou následně sepisovány pojistné smlouvy, ve kterých je zcela záměrně uzavřena pojistka na vysoké denní odškodné úrazu, aby následně mohlo být z úrazů vylákáno nejvyšší možné pojistné plnění," píše policie v protokolu, který má redakce k dispozici.  

Vyšetřovatelé ovšem zjistili, že Pekař pojišťovnám předkládal nepravdivé nebo hrubě zkreslené zdravotní dokumentace, které získával od známých lékařů, u nichž zajišťoval klientům vstupní prohlídky. Navíc se Pekař s nastrčenými pojistníky pravidelně setkával, získával od nich lékařské zprávy či potvrzení o provedené rehabilitaci.  

Organizátor dostal z podvodu půlku

Šest pojišťoven - Kooperativa pojišťovna, Uniqa pojišťovna, Generali pojišťovna, Maxima pojišťovna, ČSOB pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny - až do té doby, než podvod praskl, vyplácelo za úrazy peníze v hotovosti nebo na účty, ke kterým měl přístup právě Eduard Pekař.

Když pojišťovna poslala odškodné na účet klienta, ten většinou polovinu vyplacené částky zaslal zpět Pekařovi.

Peníze z účtů pojišťovací agent vybíral v hotovosti nebo je převáděl na účty dalších členů rodiny. Příbuzní si přitom žili podle zjištění policie nad poměry.

"Nezletilému synovi je placena soukromá základní škola, rodina si platí výuku golfu, trenéra fitness, zahradníka a četné jsou i zahraniční zájezdy," uvedla policie v dokumentu.

Eduard Pekař i jeho manželka měli zároveň uzavřené pojistné smlouvy, na základě nichž platili každý měsíc dohromady více než 60 tisíc korun. Oba přitom vykazovali příjmy na úrovni životního minima.

Podle policie způsobil Eduard Pekař celkově škodu 26,5 milionu korun, jeho manželka Michaela 1,3 milionu a jejich synové Radim 500 tisíc korun a Eduard 950 tisíc korun. Jejich vyjádření se redakci získat nepodařilo. Mobilní telefon Eduarda Pekaře je v současné době vypnutý.

Případ vyšetřuje pardubická krajská policie. Obvinila celkem dvacet lidí a hrozí jim od pěti do deseti let vězení. Podle MF Dnes je mezi zatčenými i ortoped chrudimské nemocnice a spolupracovník pardubického hokejového klubu Zdeněk Koreček.

"V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," prohlásila pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská.

 

Právě se děje

Další zprávy