"Mělo by dojít ke změně na postu ředitele příslušné tajné služby. Měl by být vybrán někdo, kdo má neprůstřelný profil, nescházel se s panem Redlem a je to člověk, za kterého se můžou všichni postavit," řekl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.
Piráti v usnesení poslaneckého klubu upozorňují, že může jít i o porušení koaliční smlouvy, protože strany by podle ní měly do vedoucích funkcí vybírat kompetentní a důvěryhodné osobnosti. I přesto, že Mlejnek zůstává ve funkci, chtějí Piráti zatím dál podporovat vládu a v hlasování se vyslovit proti její nedůvěře. "V tento okamžik vůbec neřešíme, jakým způsobem a zda by se měla vláda nebo složení příslušných ministrů obměnit," dodal Michálek.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) bere usnesení Pirátů na vědomí. "Chci ho s nimi probrat v příštích dnech osobně," reagoval v SMS pro ČT.
Sněmovní bezpečnostní výbor se v tomto týdnu hlasy koaličních poslanců postavil za dřívější vyjádření členů vlády, podle nichž kabinet neshledal k Mlejnkovu odvolání důvody. "Členové vlády za Pirátskou stranu, kteří na vládě byli, když tam byl pan Mlejnek, nevyjádřili názor, že by měl být odvolán," podotkl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Server Hospodářské noviny (HN) ve čtvrtek informoval, že Piráti budou ve vnitrostranickém referendu hlasovat o usnesení, že se distancují od postupu vládní koalice kolem ředitele civilní rozvědky. I kdyby Piráti přístup kabinetu odsoudili, neznamená to rozpad vlády.
Pirátské hlasování začne v pátek 2. září a skončí následující pondělí v noci. Konání celostranického referenda navrhl bývalý zaměstnanec Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) z 90. let a člen Pirátů Marek Řebíček. "Považovali bychom za správné, aby dotyčný danou funkci přestal zastávat. Spoluodpovědnost za vládní rozhodnutí poškozuje naše dobré jméno," citovaly HN z navrhovaného usnesení.
Rakušan: Mlejnek kontakty vysvětlil