Přehled dnešních událostí:
Restaurace a bary v centru Prahy dnes uposlechly nařízení vlády a zavřely už ve 22:00. V Dlouhé ulici, známé velkou koncentrací podniků, podle zpravodaje ČTK lidé po zavření provozoven na ulicích tvořili hloučky, které se postupně rozcházely. Někteří již alkoholem posilnění hosté zamířili do večerek pro alkoholické nápoje, které je podle vládních nařízení ode dneška zakázáno pít na veřejnosti.
Variantu omikron označilo za znepokojivou i Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Moderna chce vyvinout speciální posilovací vakcínu.
Ceny ropy dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru zaznamenaly nejprudší pokles od loňského dubna. Severomořská ropa Brent zlevnila o 11,6 procenta a uzavřela na 72,72 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se snížila o 13,1 procenta na 68,15 dolaru za barel.
Od neděle bude v Nizozemsku od 17:00 do 05:00 povinně uzavřená většina obchodů a také bary a restaurace. Vláda se tak snaží bojovat proti šíření koronaviru a ulevit přetíženým nemocnicím. Nařízení bude platit nejméně tři týdny, oznámil dnes premiér Mark Rutte. Školy zatím zůstanou otevřené, studenti na druhém stupni ale musejí nosit roušky, pokud nesedí v lavici, informuje agentura DPA.
Německo nově považuje za oblasti s mutacemi JAR, Zimbabwe, Lesotho, Svazijsko, Malawi, Mosambik, Namibii a Zimbabwe. Navrátilce čeká 14 dní karantény.
Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době pobývali v několika jihoafrických zemích, kde se šíří nová varianta koronaviru označovaná řeckým písmenem omikron. Tu dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila do kategorie znepokojivých. Ani jedna ze severoamerických zemí ji na svém území zatím nezaznamenala. Americký prezident Joe Biden v návaznosti na zprávy o nové variantě vyzval bohaté státy, aby darovaly více vakcín chudším zemím.
Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 1704 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od loňského jara.
WHO také uvedla, že varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle organizace ale bude trvat ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to dnes oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, dříve se objevovalo označení písmenem ný.
Organizátoři adventních trhů v Č.Budějovicích odhadli ušlé náklady na 10 milionů Kč. Řeší s městem, že by dál fungovalo kluziště u kašny a ruské kolo.
Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace koronaviru, která byla zjištěna v Jihoafrické republice. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 3,67 procenta a uzavřel obchodování na 464,05 bodu.
Státy EU souhlasí se zastavením letů ze sedmi zemí na jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru. Uvedlo to slovinské předsednictví.
Začala fungovat nová verze mobilní aplikace Tečka pro Android, na schválení iOS čeká. Umí například zkontrolovat platnost očkování v zahraničí.
Zásoby antigenních testů na covid pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet do krajů příští úterý, půjde o testy Genrui Biotech, uvedlo MŠMT.
Reakce některých evropských zemí, které po odhalení nové varianty koronaviru omezily dopravní spojení s Jihoafrickou republikou, je neopodstatněná. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví JAR Joe Phaahla, informovala agentura Reuters. Země podle ministra jedná transparentně a zákaz cestování je v rozporu s normami a standardy Světové zdravotnické organizace (WHO).
Dnes v 18:00 začala v Česku platit nová opatření proti covidu, například zrušení adventních trhů či omezení provozu restaurací. Policie chystá kontroly.
Reakce evropských zemí a omezení dopravního spojení s JAR po detekci nové varianty koronaviru jsou neopodstatněné, řekl ministr zdravotnictví JAR.
Laboratoře musí od prosince vyšetřovat podrobněji jen deset procent pozitivních vzorků PCR testů na covid. Se změnou navrženou ministerstvem zdravotnictví souhlasila vláda.
Rozhodnutí o omezení plánované péče ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Libereckém kraji vydal hejtman Martin Půta. Nařízení platí od soboty.
Monoklonální protilátky mohou dostat i lidé, kteří jsou proti covidu očkovaní. Záleží na zvážení lékaře. Limitem pro větší podávání těchto léků je především nedostatek personálu v nemocnicích. Problémem může být také doprava pacienta do nemocnice, pokud nemá příbuzné, kteří by ho na infuzi monoklonálních protilátek odvezli. Shodují se na tom praktičtí lékaři. Léky proti těžkému průběhu covidu, takzvané monoklonální protilátky, předepisují praktici nejčastěji seniorům, lidem s cukrovkou, nadváhou, vysokým krevním tlakem či těm, kteří užívají imunosupresivní léky.
Nemocnice Prostějov kvůli vysokému počtu pacientů s covidem takřka vyčerpala kapacitu lůžek intenzivní péče. Žádá o pomoc ambulantní zdravotníky.
Německá armáda nasadila letouny Luftwaffe na přemisťování vážně nemocných pacientů s covidem. Je to úplně poprvé. Podle agentury DPA dnes letoun Airbus A310 MedEvac odstartoval krátce po 13. hodině do bavorského Memmingenu, odkud mají být pacienti vpodvečer přepraveni na letiště Münster-Osnabrück v Severním Porýní-Vestfálsku.
Luftwaffe na pomocné lety zatím vyčlenila dva stroje. Airbus A310 MedEvac je "létající JIP" s šesti místy pro pacienty. Upravený hlídkovací letoun A319OH pak má dvě místa pro pacienty vyžadující intenzivní péči. V dolnosaském Wunstorfu je navíc k dispozici další stroj upravený pro zdravotní účely A400M MedEvac.
Ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje lidem cestovat do zemí jižní Afriky, ve kterých se šíří nová mutace koronaviru.
Hlavní hygienička podle Vojtěcha sdělila prezidentskému kancléři stanovisko ministerstva zdravotnictví k ceremoniálu jmenování Petra Fialy premiérem. Další podmínky však neřešili. Jmenování se může konat on-line, řekl Vojtěch.
"O podmínkách konání ceremoniálu, při kterém má prezident Zeman jmenovat Petra Fialu premiérem, jsem hovořil s kancléřem Vratislavem Mynářem, jmenování nesmí proběhnout kontaktně, Zeman se s Fialou osobně setkat nesmí, platí pro něj čtrnáctidenní karanténa," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Most upustil od pořádání vánočních trhů, vedení města je nahradilo zimními farmářskými trhy. Kvůli šíření koronaviru vláda přistoupila k uzavření adventních trhů, farmářské trhy jsou však povoleny, není tam ale možné konzumovat alkohol ani jídlo. Primátor Jan Paparega (PRO! Most) na stránkách města uvedl, že jde o hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu. Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková v pátek řekla, že farmářské trhy bez konzumace nejsou zakázané.
Lidé vracející se z některých afrických zemí musí před vstupem do Česka předložit negativní PCR test a doložit rezervaci na další PCR test. Všichni Češi vracející se ze zemí v regionu budou muset také po návratu minimálně na deset dnů do izolace.
Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529. Dnes ji detekovali u pacientky ve fakultní nemocnici v belgické Lovani. Informovala o tom belgická veřejnoprávní zpravodajská společnost RTBF. Nakaženou je mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku, která eviduje výraznější šíření nové, potenciálně nebezpečné varianty.
V Moravskoslezském kraji bylo ve čtvrtek rekordních 4017 pozitivně testovaných na koronavirus. Za týden v regionu přibylo více než 17 400 nově nakažených covidem-19, přírůstek se tak proti datům z minulého týdne zvýšil zhruba o 50 procent. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Největší počet nových případů za čtvrtek připadá na Ostravsko, 987.
Koronavirová nákaza aktuálně zasáhla 48 ze 72 škol a školských zařízení zřizovaných Královéhradeckým krajem. Jedna střední škola je od pondělí zcela uzavřena. Kraj výskyt nákazy k dnešku evidoval ve 43 školách, čtyřech dětských domovech a v jednom domově mládeže.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová prohlásila, že hradní kancléř Vratislav Mynář s ní během pátečního rozhovoru neřešil hygienické podmínky, za kterých chce prezident Miloš Zeman i po pozitivním testu na koronavirus v neděli na zámku v Lánech jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem. Zdůraznila, že i pro nakažené bez příznaků platí izolace 14 dní a výjimky nejsou, řekla odpoledne Svrčinová Radiožurnálu.
Praha chce po státu, aby co nejrychleji schválil kompenzace pro trhovce, kteří kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí vlády nemohou prodávat na vánočních trzích. Zároveň magistrát zvažuje, že odpustí nájemné firmě Taiko, která měla pořádat trhy na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky, a uhradí jí náklady na vánoční výzdobu včetně velkého stromu. Město by také mohlo od trhovců vykoupit zboží, například potraviny, které se rychle kazí. Potřebuje však znát podobu státních kompenzací. V pátek to řekli zástupci magistrátu.
Belgická vláda dnes kvůli rychlému šíření koronavirové nákazy nařídila uzavření nočních podniků či zkrácení večerní provozní doby restaurací. Jedenáctimilionová země, kde v posledních dnech průměrně přibývá přes 15 tisíc nakažených denně, také zakáže soukromé společenské akce či účast diváků na sportovních akcích v interiéru. Vláda rovněž doporučila všem dospělým, aby se pokud možno ještě do Vánoc naočkovali posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19.
Slovenský ministr financí Matovič chce šeky na využití služeb za půl miliardy eur (asi 13 miliard korun) motivovat seniory k očkování proti covidu-19, podporu jistou nemá.
Armáda vyčlení v Líních u Plzně jeden záchranářský vrtulník na převoz pacientů nakažených koronavirem. Ke stejnému opatření přistoupila i v minulosti. Vrtulník bude po každém převozu dezinfikován a posádka bude zasahovat v ochranném oblečení. V pátek to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. V pondělí armáda opět rozšíří počet nemocnic, ve kterých pomáhá kvůli nedostatku personálu. Na výpomoc pošle také pět řidičů pražské záchranné službě.
V nemocnicích ve Zlínském kraji přibývá kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem covidových stanic. V Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně je otevřených sedm covidárií, další lůžka jsou na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Na začátku týdne bylo v nemocnici pět covidových stanic. V nemocnici je dnes 133 pacientů s covidem, z toho 13 na jednotce intenzivní péče, řekla v pátek mluvčí KNTB Renáta Večerková. Nemocnice má pro covidové pacienty vyčleněno 156 standardních lůžek a 17 intenzivních.
Opatření proti šíření koronaviru, která vyhlásila vláda, výrazně omezí kulturní, sportovní akce, gastroprovozy i hudební kluby, řekli zástupci institucí v Pardubickém kraji. Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové (STAN) jsou ale nutná, souhlasí s nimi. Pandemie sílí.
Jihomoravský kraj znovu otevře očkovací centra v menších městech, krizový štáb požádal policisty a hygieniky o častější kontroly dodržování opatření.
Laboratoře v Česku ani Evropě zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice. V mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Země světa včetně Česka omezují cestování ze zasažených zemí.
Chorvatsko zpřísní pravidla pro cestující z několika zemí, řekl novinářům ministr vnitra Davor Božinović. "Zakážeme příjezdy z některých zemí nebo zavedeme 14denní karanténu s povinným testováním," dodal. Opatření se podle něj budou týkat cestujících z JAR, Botswany, Svazijska, Lesotha, Zimbabwe, Namibie a Hongkongu.
Francie s okamžitou platností zastavila lety z JAR, Botswany, Svazijska, Lesotha, Zimbabwe, Mosambiku a Namibie. Opatření zatím platí pro následujících nejméně 48 hodin. "Lidi, kteří během posledních 14 dnů cestovali do jedné z těchto zemí, vyzývame, aby se co nejdříve přihlásili úřadům a podstoupili PCR test," uvedl úřad francouzského premiéra Jeana Castexe.
Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka z Francie, Španělska, Portugalska, Azorských ostrovů a Monaka, na mapě cestovatele budou červené.
Izraelský premiér Naftali Bennett dnes uvedl, že jeho země je na pokraji vyhlášení nouzového stavu. Prohlášení přišlo poté, co se Bennett setkal s odborníky, aby projednal, jak nejlépe reagovat na novou variantu koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice a kterou premiér označil za nakažlivější než mutaci delta, píše agentura Reuters. "Naší hlavní zásadou je jednat rychle, důrazně a hned," řekl.
Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru, uvedla agentura Reuters. Itálie zakáže vstup na své území lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice a dalších šesti afrických zemích v oblasti.
Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10 tisíc, ve čtvrtek laboratoře v pětimilionové zemi při nižším počtu dokončených testů zjistily 9331 nově nakažených. Druhý den po sobě mírně ubylo pacientů s nemocí covid-19 v nemocnicích. Informovalo o tom dnes národní centrum zdravotnických informací.
V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 34 690 nově nakažených koronavirem a 1235 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Dnešní bilance nově nakažených je o necelých 1000 vyšší než ve čtvrtek, kdy jich Rusko evidovalo 33 796. Celkový trend z posledních dnů je nicméně mírně klesající. Denní počty obětí se již zhruba dva týdny drží nad hranicí 1200.
Nejvyšší správní soud (NSS) chyboval, když odmítl návrh podaný jménem tří dětí, které se musely v dubnu ve školách testovat, ačkoliv měly protilátky na nemoc covid-19. Stížnosti dětí v pátek vyhověl Ústavní soud (ÚS). Chyba spočívala v tom, že se NSS nezabýval námitkami věcně. Svou pravomoc při přezkoumávání mimořádného opatření vyložil příliš úzce, ačkoliv jiné, podobné návrhy směřující proti koronavirovým opatřením řešil detailně.
Na očkování je podle dat za středu registrováno téměř 107 tisíc lidí, kteří na vakcínu proti covidu-19 čekají. Tisíce lidí denně chodí do center, kde se předem registrovat nemusí, čekají i několik hodin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je třeba navýšit kapacity, nová centra chce v Praze a Brně, řekl v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády. Obě města mají spíš vyšší proočkovanost, nižší je spíš v příhraničí, menších obcích a zejména na jihu a západě Čech, na severní Moravě a ve Slezsku.
Od soboty nebudou moci do Česka vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Občané Česka a EU a držitelé dlouhodobých pobytů v Česku tak budou moci učinit za přísných epidemiologických podmínek. Nejsou doporučeny cesty do těchto oblastí. Opatření zatím platí do 12. prosince. Ministerstva zdravotnictví a zahraničí tak činí ve snaze zabránit šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v JAR. Na twitteru to oznámil ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).
Německo s účinností od soboty označí Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženou oblastí. Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky.
Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty koronaviru, uvedla na Twitteru předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty.
The @EU_Commission will propose, in close coordination with Member States, to activate the emergency brake to stop air travel from the southern African region due to the variant of concern B.1.1.529.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 26, 2021
V Ústeckém kraji přibylo za uplynulých sedm dní 7720 nakažených, o 3080 víc než v předchozím týdnu. Oddělení nemocnic se mění na covidové jednotky.
Za poslední týden v Jihočeském kraji přibylo podle hygieniků 8384 nových případů koronaviru. Během sedmi dní zemřelo 37 pacientů s covidem-19.
Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 17 618 potvrzených nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání o 4682 více. Zvýšila se i týdenní incidence.
Ministerstvo zdravotnictví chce v pátek představit kroky, které přijme pro zabránění šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycená v Jihoafrické republice (JAR). Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) to napsal na twitteru. Nová varianta dostala název B.1.1.529. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady však epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla agentura Reuters.
Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR. Ještě dnes představíme konkrétní kroky, které přijmeme.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 26, 2021
Ve Zlínském kraji přibylo za čtvrtek rekordních 1954 případů covidu-19. Za týden přibylo 9073 nakažených, v předchozím týdnu jich bylo 6352.
V Plzeňském kraji přibylo za poslední týden 5941 nákaz koronavirem, o 1217 více než před týdnem. Zvýšila se týdenní incidence i počet úmrtí.
Epidemie covidu v Královéhradeckém kraji za poslední týden zrychlila o 77 procent. Zjištěno bylo 5168 nakažených po 2915 předchozí týden.
Singapur kvůli nové mutaci koronaviru neumožní vstup do země lidem, kteří nedávno navštívili Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mosambik, Namibii a Svazijsko. Opatření se nevztahuje na občany Singapuru a na lidi, kteří mají v Singapuru povolení k trvalému pobytu. Hraniční kontroly cestujícím z JAR a dalších pěti afrických zemí zpřísní Japonsko. Informuje o tom agentura Reuters.
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 260 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 48,1 milionu. Druhá je Indie (34,6 milionu) a třetí Brazílie (22,1 milionu).
Česko je podle nákaz covidem za týden druhou nejvíc zasaženou zemí EU, hůře je na tom jen Slovensko. V podobném postavení bylo Česko před devíti měsíci. Na Slovensku je 1430 nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní do 24. listopadu, o týden dříve to bylo 1156), druhé je nyní Česko s 1097 případy (se započtením čtvrtečního rekordu má ale už 1231 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní; před týdnem bylo Česko páté s 813 případy). Třetí zůstává Rakousko (1077, o týden dříve 942). Česko se tak po zhruba devíti měsících vrátilo na čelní příčky žebříčku zemí EU podle incidence, který od konce února zhruba dva týdny vedlo. Vyplývá to z dat projektu Our World in Data.
V Praze přibylo za sedm dnů na 15 500 nakažených covidem, o 4500 více než před týdnem. Počet nových případů na 100 tisíc Pražanů za týden stoupl na 1163.
V Olomouckém kraji ve čtvrtek přibylo rekordních 2598 počet nákaz. Za uplynulý týden jich bylo 10 833, v mezitýdenním srovnání je to o 3011 více.
V Libereckém kraji poprvé od začátku epidemie za den přibylo přes 1000 případů covidu, za čtvrtek to bylo 1020 nových případů. Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, vzrostlo v kraji za poslední týden z 511 na 925. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Pandemie nemoci covid-19 prohloubila potíže britského pohostinského průmyslu. Od loňského března do letošního září v Británii podle poradenských společností AlixPartners a CGA zaniklo zhruba 3250 hospod a barů, což odpovídá téměř sedmi procentům jejich celkového počtu. Ty, které přežily, se nyní potýkají s rostoucími náklady, nedostatkem personálu, výpadky v zásobování a změnami ve zvyklostech spotřebitelů, píše list The Wall Street Journal (WSJ).
Jen 27 procent afrických zdravotníků, tedy asi každý čtvrtý, má dokončené základní očkování proti covidu-19. Tento odhad ve čtvrtek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zdravotníci v Africe tak podle ní zůstávají bez klíčové ochrany proti nákaze koronavirem.
"Většina pracovníků ve zdravotnictví v Africe stále není očkovaná a zůstává nebezpečně vystavená vážným následkům (infekce)," uvedla podle agentury AFP šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová. Dodala, že očkování zdravotníků je důležité i kvůli ochraně pacientů.
Naopak nejnižší týdenní incidenci vykazuje Karlovarský kraj s 476 případy na 100 000 obyvatel. Incidenční číslo nižší než 1000 mají ještě kraje Liberecký, Královéhradecký a Ústecký.
Z okresů je na tom podle týdenní incidence nejlépe Sokolovsko s necelými 400 případy v přepočtu na 100 000 obyvatel.
Nejhorší epidemická situace je na východě České republiky.
V Olomouckém kraji připadá na 100 tisíc obyvatel přes 1700 nově nakažených za poslední týden, ve Zlínském kraji 1561 a v Jihomoravském kraji 1474 případů.
Z okresů je na tom nejhůř Prostějovsko s více než 1920 novými případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Následuje Olomoucko a Šumpersko, shodně se 1790 případy.
V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76 414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší přírůstek za jediný den od začátku pandemie, a 357 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 75 961 případů a 351 úmrtí.
Rekordní nárůsty prokázaných případů koronavirové nákazy zaznamenaly statistiky za poslední týden třikrát.
Poprvé v pátek 19. listopadu, kdy testy odhalily téměř 23 000 případů, podruhé toto úterý s 25 900 případy a potřetí ve čtvrtek.
V nemocnicích je přes 6000 lidí nakažených novým typem koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva školství.
Koronavirová epidemie v Česku dál sílí. Nárůst počtu lidí s covidem byl ve čtvrtek opět rekordní, přibylo 27 717 prokázaných případů. Je to více než dvojnásobek oproti stejnému dni předchozího týdne a zároveň nové denní maximum od začátku epidemie.
V Česku ode dneška znovu platí na 30 dní nouzový stav kvůli epidemii nemoci covid-19. Od dnešních 18:00 vejdou v platnost nová plošná protiepidemická opatření.
Bude například zakázáno pořádání vánočních trhů, restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 a 05:00 a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda.
Španělští tenisté se budou muset na finálovém turnaji Davisova poháru obejít bez Carlose Alcaraze. Podle prohlášení svazu osmnáctiletého talentovaného hráče vyřadil pozitivní test na koronavirus.
Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich přibližně o třetinu více než před začátkem pandemie covidu-19. Uvádí to tamní statistický úřad. Mezi 8. a 14. listopadem zemřelo v zemi 2054 lidí. Počet zemřelých přesáhl za letošek dvoutisícovou hranici už jen třetí lednový týden, kdy jich bylo 2009.
Rakouská vláda koncem minulého týdne kvůli rychlému šíření koronavirové infekce zavedla celostátní karanténu. Od pondělka platí v zemi zákaz vycházení, lidé mohou z domova jen kvůli nákupu nezbytného zboží, při cestách do práce a do školy nebo kvůli cvičení. Zavřeno má většina obchodů, hotely neubytovávají hosty, restaurace prodávají jen z výdejních okének, zrušeny byly veškeré kulturní akce.
Za nedostatečná považuje nová vládní protiepidemická nařízení imunolog Václav Hořejší. Chybí mu mezi nimi zavedení povinného očkování proti koronaviru. Ke zlepšení situace v nemocnicích by mohlo přispět rychlé podání posilujících třetích dávek vakcíny. Podle experta Pavla Řeháka, po jehož varování loni při první vlně nákazy vláda přijala razantní opatření, nynější kroky současnou epidemickou vlnu nezabrzdí.
Portugalsko kvůli šíření nákazy znovu zavádí některá opatření. Každý, kdo přiletí do země, se bude muset prokázat negativním testem na koronavirus.
Zákaz konzumace v jídelních zónách obchodních center považuje Asociace nákupních center za diskriminační krok. Centra se totiž za celou dobu pandemie koronaviru neprokázala jako zdroje nákazy. Sdělil předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.
Zástupci firmy Taiko, která organizuje největší pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí, jsou vládními opatřeními zakazujícími trhy šokováni. Označují je za absurdní a pro některé prodejce za likvidační, řekla mluvčí firmy Hana Tietze. Vláda od pátečních šesti hodin večer zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou smět pít alkohol.
Podle mluvčí se organizátoři připravili i na zpřísněná opatření a kontroly očkovacích certifikátů návštěvníků trhů. Problémy budou mít také někteří prodejci, a to zejména ti, kteří si vzali úvěry, z kterých pořizovali zboží.
Vládní rozhodnutí zrušit ze dne na den vánoční trhy je podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nehorázné, vláda musí trhovcům nabídnout kompenzace. "Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali stánky i postavit, a teď je budou nutit je zase zbourat," uvedl Hřib.
Povinné očkování pro starší občany a vybrané profese by podle premiéra Babiše mělo platit od 1. února 2022. Rozhodnout chce příští týden.
Do Prahy už bylo převezeno všech 19 pacientů s covidem-19 z přetížených fakultních nemocnic v Brně. Posledního dopravil vrtulník vpodvečer do Motola.
Na očkování je registrováno téměř 107 tisíc lidí, kteří na vakcínu čekají. Podle premiéra Andreje Babiše je třeba navýšit kapacity, nová centra chce v Praze a Brně.
Evropská komise podle Babiše doporučila, aby certifikát o očkování platil devět měsíců po druhé dávce. Očekává, že to upraví i ministerstvo.
Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Nebude platit pro praktické lékaře, zubaře a gynekology.
"U uzavřených provozoven, kde dojde k poklesu obratu o více než 50 procent, se bude kopírovat jarní model. Tedy 60procentní náhrada. Program Antivirus zůstává pro všechny stejný," uvedl Karel Havlíček.
"Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřená, ale nebude tam moci probíhat konzumace pokrmů," uvedl Karel Havlíček.
"Zakazuje se přítomnost veřejnosti v klubech a restauracích od 22:00 do 4:59, zakazují se vánoční trhy s výjimkou prodeje stromků a kaprů.
Konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti je zakázaná. Zakazuje se konzumace v nákupních centrech v takzvaných food courtech.
Na hromadných akcích je nově přípustný počet 100 osob. Nově bude povolena maximální obsazenost na kulturních představeních a sportovních událostech maximálně 1000 osob, ale všichni musí být očkovaní nebo mít prodělanou nemoc," uvedl Adam Vojtěch.
"Krizová opatření, která jsme přijali, budou účinná od zítřejších 18:00, nouzový stav platí od dnešní půlnoci. Věřte mi, že mi to nedělá radost, znovu tu stát a vyhlašovat omezení," uvedl Adam Vojtěch.
"Nesporně ve všech věkových skupinách převažují neočkovaní na jednotkách intenzivní péče," řekl Adam Vojtěch. Dodal, že epidemie covidu-19 se bude v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc. Na začátku prosince bude na JIP až 1100 lidí.
"Kdybychom zde neměli vakcinaci, jsou jednotky intenzivní péče naprosto zahlcené a jednoznačně je tam kolem dvou tisíc případů. Naopak, kdybychom byli proočkovaní, nemuseli bychom tu dnes stát a řešit nouzový stav. Nemocnice by to v pohodě zvládly," uvedl Adam Vojtěch.
"To, co je pro nás naprosto zásadní, a vidíte, že situace v krajích není z hlediska počtu hospitalizací vůbec dobrá, jsou predikce pacientů a závažnost jejich onemocnění. Modelace ukazují, že situace se bude ještě zhoršovat," řekl po jednání vlády Adam Vojtěch.
"Jsme přesvědčeni, že musíme zavést povinné očkování. Pro lidi ve zdravotnictví, hasiče, policisty, vojáky a seniory 60+. Na základě vývoje na JIPkách by mohla být povinnost už pro 50+, o tom budeme ještě jednat, ale já myslím, že je to nevyhnutelné," řekl Andrej Babiš.
"Apeluji na všechny, aby nevěřili dezinformacím o očkování, že je to experimentální vakcína. Není. Všechny jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou," uvedl Andrej Babiš. Dodal také, že vakcína pro děti od 5 do 11 let bude dostupná od 20. prosince.
"Rozhodli jsme se opatření aplikovat okamžitě. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví jsme vyhlásili nouzový stav na dobu 30 dnů od půlnoci 26. listopadu. Samozřejmě jsme přijali opatření, která jsou nutná, a je tedy potřeba vyhlásit nouzový stav, jehož podmínky byly podle nás naplněny," uvedl po jednání vlády Andrej Babiš.
V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých dnes vláda rovněž jedná, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.
V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.
Od začátku pandemie covidu-19 bylo v Evropě podle propočtů agentury AFP už zaznamenáno více než 1,5 milionu úmrtí s touto nemocí a více než 72,55 milionu nakažených. Do Evropy AFP počítá 52 zemí, včetně Ruska a Turecka.
Počty úmrtí na covid znovu stoupají od poloviny letošního července a podle AFP umírá v Evropě, která se znovu stala centrem pandemie, za poslední týden v průměru 4210 lidí denně. Celkově zemřelo za poslední týden v Evropě na tuto nemoc 29 500 lidí.
Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran oznámil, že všichni lidé starší 18 let budou mít nárok na posilující třetí dávku vakcíny proti covidu. Přeočkování mohou podstoupit pět měsíců od podání druhé dávky.
Krizové ošetřovné, bonus pro lidi v karanténě a kompenzace pro živnostníky projedná sněmovna ve středu odpoledne. Je vyhlášena legislativní nouze.
Podle serveru Seznam Zprávy bude odpoledne tým ministra v demisi Adama Vojtěcha vládě předkládat návrh na vyhlášení nouzového stavu. Dle serveru s nouzovým stavem ministerstvo zdravotnictví plánuje požadovat také zavedení následujících omezení:
Prvních 300 tisíc dávek vakcíny proti covidu od firmy Pfizer/BioNTech určené pro děti ve věku 5 až 11 let dorazí do Česka v týdnu od 20. prosince, napsali zástupci projektu Chytrá karanténa. Doporučení pro schválení vakcíny dnes dala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). V Česku by se očkování týkalo asi 390 tisíc dětí v uvedené věkové kategorii.
Země Evropské unie by měly v rámci covidových certifikátů uznávat plné očkování po dobu devíti měsíců. Vyplývá to z návrhu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Certifikáty mají být nadále k dispozici nejen lidem očkovaným či po prodělané nemoci covid-19, ale také po negativním testu. Státy by nově měly posuzovat lidi přijíždějící ze zahraničí právě podle jejich covidových pasů, spíše než podle nákazy v místě jejich původu.
Nemocnice v Krnově zastavila kvůli vysokému počtu pacientů s covidem-19 veškeré plánované operace. Podobně už dříve učinila další zařízení.
Evropská agentura pro léčivé přípravky dala doporučení pro aplikaci vakcíny proti covidu od firem Pfizer/BioNTech také u dětí ve věku od pěti do 11 let. Lékový úřad posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro tuto věkovou skupinu dva měsíce, konečné rozhodnutí musí přijmout Evropská komise.
Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let už použití této očkovací látky dříve schválily Spojené státy nebo Kanada.
Prvních pět pacientů z brněnských nemocnic přijala Fakultní nemocnice Motol. Čeká ještě dva s umělou plicní ventilací, které převáží z Brna vrtulník.
Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze zastavuje dlouhodobě plánované neakutní výkony. Důvodem je přetížení covidovými pacienty. Velkému náporu pacientů čelí i další pražská zdravotnická zařízení. Fakultní nemocnice v Motole proto ve středu oznámila, že od pondělí zastaví plánovanou operační péči. Ode dneška odkládá neakutní operace i Fakultní nemocnice Bulovka.
Z Fakultní nemocnice Brno odletěl do Prahy armádní vrtulník s prvním pacientem s covidem ve vážném stavu. Druhého přepraví odpoledne. Dalších 17 odvezly sanitky.
Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil podat třetí posilující dávku vakcíny proti nemoci covid-19 všem osobám nad 18 let. Přeočkování by měly podstoupit pět měsíců od podání druhé dávky, uvedla agentura AFP.
Očekává se, že ministr zdravotnictví Olivier Véran toto opatření oficiálně ohlásí ještě dnes. Francie se v současné době potýká s další vlnou koronavirových infekcí. HAS třetí dávku v pátek doporučil všem osobám nad 40 let šest měsíců po podání druhé dávky. Úřad nyní v novém prohlášení sdělil, že se rozhodl zmírnit věkovou hranici i lhůtu mezi očkováním, protože "epidemie je ještě silnější, než se očekávalo".
Ve FN Brno přistál armádní vrtulník, který nadvakrát přepraví 2 pacienty s covidem ve vážném stavu do Prahy. Další pacienty do Prahy odvezly sanitky.
V Rakousku i čtvrtý den po zahájení celostátní uzávěry dál rychlým tempem přibývá nakažených koronavirem. Za poslední den laboratoře odhalily přes 13 500 nových případů infekce, na jednotkách intenzivní péče leží přes 600 pacientů s těžkým průběhem covidu-19, nejvíce od dubna, informovala dnes agentura APA.
Se zhoršující se epidemickou situací doporučují kancelářské obory zaměstnancům návrat k práci z domova. V září home office trvale využívalo 72 procent zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb, nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021 kolem 90 procent. Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna na stálo zavést 71 procent center, a to zejména na základě poptávky zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu oborové asociace ABSL.
Polsko za poslední den zaznamenalo 497 úmrtí spojených s covidem a 28 128 nově nakažených koronavirem. Oznámilo to polské ministerstvo zdravotnictví, podle nějž je dnešní bilance zemřelých nejvyšší v současné čtvrté vlně epidemie.
Na hranu kapacit se na jihu Moravy kvůli rostoucím počtům pacientů s covidem dostaly další nemocnice. Vyčerpané jsou v Hodoníně a Ivančicích.
Zastávky mobilního týmu, který očkuje proti covidu-19 na Vysočině, jsou zatím naplánované do 15. prosince. Tým už zrušil systém dvou zastávek denně, zůstává na jednom místě, aby neztrácel čas přejezdy. Zájem o očkování je velký. Dávku na každém místě dostane až 300 lidí, často cizinců nebo lidí z jiných krajů. Sdělila to Jitka Svatošová, která za Kraj Vysočina očkování organizuje. Pro kraj ho zajišťuje organizace Podané ruce.
"Zájem je tak velký, že necháváme tým jeden den jen na jednom místě, protože se nám nedařilo dopoledne doočkovat všechny zájemce a navíc přejet do dalšího místa," řekla Svatošová. Mobilní tým, který dřív využíval karavan, teď kvůli chladnému počasí hledá zázemí v prostorách, které nabízejí města. Spolupráce s nimi je podle Svatošové výborná.
V Česku dojde s největší pravděpodobností k tomu, že jednotky intenzivní péče nebudou za několik týdnů stačit náporu pacientů s covidem-19, tvrdí matematik René Levínský. Na základě dostupných modelů může v polovině prosince potřebovat hospitalizaci až 15 tisíc nakažených. "Doufám, že neuvidíme sanitky před nemocnicemi. Ale někteří lidé se tam prostě nedostanou," varuje matematik.
Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo přes 10 tisíc nových případů nákazy. V přetížených nemocnicích nepatrně ubylo covidových pacientů. V zemi od dnešního dne platí celostátní uzávěra, která se v praxi projevuje výrazným omezením volného pohybu osob a uzavřením řady provozů. Novými restrikcemi chce kabinet premiéra Eduarda Hegera dosáhnout zpomalení infekce a snížit tlak na zdravotnická zařízení.
Armádní vrtulník z Líní u Plzně převeze dva covidové pacienty z nemocnice v Brně. Přistát by tam měl kolem poledne, poletí dvakrát do Motola.
Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 33 796 nových případů nákazy koronavirem a 1238 úmrtí pacientů s covidem. Oznámily to agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. Bilance nových případů i zemřelých se už třetí den drží kolem hranice 34 tisíc infikovaných a 1240 zemřelých.
Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus k 31. říjnu podle aktuálních statistik České národní banky získali 67,2 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti o úvěry se státní zárukou za zhruba 75,3 miliardy korun. Čerpání od naposledy zveřejněných dat k 15. říjnu vzrostlo o 458 milionů korun, objem schválených žádostí stoupl o 425 milionů korun. Firmy od poloviny do konce října nepodaly žádné nové žádosti o půjčky. Otevřené jsou nadále programy COVID III a COVID plus, s jejich fungováním se počítá do konce roku.
Záchranáři kolem 10. hodiny vyjeli s pacienty s covidem z brněnských fakultních nemocnic do pražských. Celkem jich z Brna přepraví 19, řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. S deseti pacienty vyjel z Fakultní nemocnice Brno velkokapacitní vůz Fénix pražské záchranky, další odvezou sanitky a dva vrtulník. S dvěma pacienty už vyjely do Prahy sanitky z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Cílem je pomoct jihomoravským nemocnicím, které jsou zahlcené pacienty s koronavirem. Mají jich kolem 900, což je nejvíce v Česku.
Z 19 pacientů jsou čtyři na umělé plicní ventilaci, z toho dva jsou z Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích a dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Zbylých 15 pacientů je z bohunického areálu ze standardních oddělení.
Převzetí pacientů v Brně proběhla bez komplikací a kolona je na cestě zpět do Prahy. Deset pacientů z Fenixe předají záchranáři ve FNM a FNB (v tomto pořadí) a kolegové od ASČR dalších 5 ve VFN. pic.twitter.com/4T0IeFGFml
— ZZS HMP (@zzshmp) November 25, 2021
Vláda kvůli zhoršování epidemie covidu-19 podle informací Seznam Zpráv odpoledne projedná například možnost zrušení vánočních trhů nebo uzavření restaurací, klubů a barů v nočních hodinách. Chce také omezit akce nad 1000 návštěvníků. Přísnější protiepidemická opatření vyžadují nouzový stav, který zřejmě vláda také vyhlásí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu serveru TN.cz řekl, že případná plošná opatření se budou týkat i očkovaných.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zpřísnění opatření k omezení kontaktů avizoval, podle něj ale nepůjde o celkovou uzávěru, takzvaný lockdown. Původně je měla vláda projednávat v pátek, ve večerních hodinách ale termín jednání přesunula na dnešní odpoledne.
Před chvílí skončila debata s AntiCovid týmem @SpoluKoalice. Seznámil jsem je s opatřeními, se kterými jdeme na vládu. Cílem je zásadní brzdění epidemie. Musíme předejít zahlcení nemocnic. Ještě ta opatření probereme na Radě vlády pro zdravotní rizika. Detaily vám řeknu po vládě.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 25, 2021
Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 1222 případů covidu. Je to nejvyšší středeční nárůst od začátku epidemie a šestý nejvyšší denní přírůstek.
V Olomouckém kraji ve středu v kraji přibylo 1300 potvrzených nákaz, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 70 méně. Na minulou středu ale připadal státní svátek. V přepočtu na 100 000 obyvatel Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 1494 potvrzených nákaz koronavirem, což je v republice nejvyšší hodnota, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
Do Fakultní nemocnice Brno přijel dnes kolem 8:30 velkokapacitní záchranářský vůz Fénix, který převeze do pražských nemocnic deset pacientů s koronavirem. Celkem jich z Brna zamíří do Prahy 19, řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Z toho 17 pacientů bude z Fakultní nemocnice Brno, dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Cílem je ulehčit přehlceným moravským nemocnicím.
Jihomoravské nemocnice jsou zahlcené pacienty s koronavirem. Je jich tam kolem 900, což je nejvíce v zemi. Brněnské fakultní nemocnice by pak měly díky uvolněné kapacitě pomoct jiným nemocnicím v kraji, některé už vyhlásily krajní stav nouze, například Vyškov nebo Kyjov.
Na nový rekord vystoupalo v Česku ve středu takzvané incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá 1097 nově nakažených za poslední týden, o 36 více než v pondělí. Ve světovém srovnání je Česko už na druhém místě za Slovenskem, od úterý přeskočila Rakousko. Týdenní incidenci nad 1000 má kromě Slovenska a Česka ještě Rakousko a Lichtenštejnsko, naopak u Slovinska klesla pod tisíc. V první desítce států podle týdenní incidence jsou nyní jen státy starého kontinentu.
USA, Izrael nebo rakouská metropole Vídeň podávají vakcíny i dětem od pěti do jedenácti let.
Přehled hlavních událostí:
Podle informací ČTK zamíří pacienti z Brna do šesti pražských nemocnic, a to do Motola, na Bulovku, do ústřední vojenské, všeobecné fakultní, vinohradské a Na Homolku.
Dnes ráno vyrazil konvoj pražské záchranky @zzshmp s vozidlem Fénix pro hromadný převoz prvních 10 pacientů z přetížených nemocnic z Brna do Prahy. Doprovod zajišťuje pražské krajské ředitelství @PolicieCZ, s naložením a vyložením pomohou @HasiciPraha.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 25, 2021
Z Prahy vyjela kolem 6:30 velkokapacitní sanitka Fénix, která z Brna přiveze do hlavního města deset pacientů s covidem napojených na kyslík. Cílem je odlehčit dvojici přetížených brněnských nemocnic. Kamion zdravotníků na cestě provázejí policisté a hasiči. O zahájení převozu informovala pražská záchranná služba a primátor Zdeněk Hřib. Další pacienty přepraví z Brna do Prahy vrtulník.
Ze základny na Kundratce před malou chvílí vyjel speciál Fenix v doprovodu @PolicieCZ PMJ, Ochranné služby i dvou kolegů od @HasiciPraha. Společnost jim dělá koordinační i doprovodný vůz. Společně míří do Brna, odkud budou transportovat 10 pacientů na kyslíku s C-19 do Prahy.
— ZZS HMP (@zzshmp) November 25, 2021
Premiér v demisi Andrej Babiš v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že vláda je připravena vyhlásit nouzový stav, pokud to situace bude vyžadovat. "Situaci vyhodnocujeme každý den. Pečlivě sledujeme situaci v nemocnicích, komunikujeme s řediteli hygienických stanic i hejtmany," řekl.
Odborníci upozorňují, že část české společnosti se může kvůli koronavirovým restrikcím radikalizovat.
V Německu za poslední den zemřelo 351 nakažených a pandemie už má celkem 100 119 obětí na životech, vyplývá z údajů Institutu Roberta Kocha z dnešního rána. Zdravotníci za poslední den zachytili 75 961 pozitivních testů. Poprvé tento údaj překonal hranici 70 000 a je zároveň nejvyšší od začátku pandemie, uvedla agentura DPA.
Testy ve středu potvrdily 18 004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší středeční hodnota od začátku epidemie. O týden dříve, ve státní svátek 17. listopadu, byl denní přírůstek nižší o 3859 případů.
V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) posunula své jednání z pátku už na čtvrtek. Řekl to mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský. Kabinet by měl rozhodovat mimo jiné o dalším zpřísnění protiepidemických opatření. Babiš dnes nevyloučil ani vyhlášení nouzového stavu.
Zasedání kabinetu začne odpoledne. Ještě před tím by dopoledne měli jednat zástupci ministerstva zdravotnictví s takzvaným AntiCovid týmem složeným ze zástupců budoucí vlády.
Italská vláda dnes jednomyslně schválila další zpřísnění pravidel pro lidi, kteří nejsou neočkovaní proti covidu-19.
Vedle takzvaného zeleného pasu (covidpasu) vznikne ještě super zelený pas, který lidem očkovaným či po prodělání této nemoci, umožní vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či diskoték.
Nová pravidla mají platit zatím od 6. prosince do 15. ledna, informovala agentura ANSA.
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes uvedl, že pokud se denní přírůstky v blízké budoucnosti nesníží, bude muset Polsko protikoronavirová opatření zpřísnit.
Karanténní opatření by podle šéfa resortu zdravotnictví mohla zahrnovat snížení maximálního povoleného počtu účastníků na veřejných shromážděních nebo v zařízeních jako jsou kina.
Brněnské pacienty s těžkým průběhem onemocnění, kteří budou přesunuti do Prahy, armáda přepraví podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové letecky. Využije k tomu vrtulníky z letecké záchranné služby.
Kolik přesně pacientů bude vzduchem přepraveno, zatím armáda neví. Ostatní nemocní budou transportovánI po zemi sanitními vozy záchranné služby.
Pražští záchranáři vypraví podle své mluvčí Jany Poštové ve čtvrtek ráno do Brna vůz Fénix. Převeze najednou až 12 pacientů na nosítkách, kteří potřebují kyslíkovou terapii.
Na francouzském ostrově Martinik v Karibském moři, kde obyvatelé už druhou noc v řadě stříleli po policistech, je už devět zraněných policistů. Na Guadeloupu, odkud se protesty rozšířily, dva. Policie už obvinila zhruba stovku výtržníků z vandalismu a pět lidí z pokusu o vraždu.
V pondělí na Martiniku začala generální stávka. Protestující požadují kromě zrušení povinného očkování i řešení vysokých cen pohonných hmot.
Rekordních více než 23 700 případů ohlásilo dnes Nizozemsko. Nemocnice se tam dostávají do problémů a vláda v pátek oznámí zpřísnění protiepidemického režimu, prohlásil ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze budou podle mluvčí Marie Heřmánkové pečovat o šest osob z přetížených brněnských fakultních nemocnic. "Jeden pacient je ve vážném stavu, a proto bude hospitalizován na oddělení Karim, kde bude napojený na přístroj UPV (umělá plicní ventilace)," řekla Heřmánková. Ostatních pět pacientů bude podle mluvčí umístěno na lůžka s kyslíkem.
Ve Fakultní nemocnici Bulovka podle její mluvčí Evy Libigerové přijmou pět pacientů z přetížených brněnských nemocnic.
Jeden nemocný bude umístěn ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, jak sdělila mluvčí nemocnice Tereza Romanová. Bližší informace mluvčí nemocnic neposkytly.
"Vnímáme to tak, že situace se vyvíjí, nevyvíjí se bohužel dobře a my na to musíme reagovat," řekl k tomu Vojtěch.
O jakých opatřeních bude vláda jednat, nechtěl ani na opakované dotazy říci. Pokud se kabinet v demisi shodne na plošných opatřeních, budou se týkat i očkovaných, doplnil.
Jaká opatření to budou, Vojtěch neupřesnil. Připustil, že jednou z možností, kterou se bude vláda zabývat, je omezení hromadných akcí. Opatření by podle něj měla především omezit kontakty mezi lidmi, které jsou zbytné. Pokud se ministři rozhodnou pro plošná opatření, budou se týkat i očkovaných, uvedl.
Vláda bude reagovat na špatný vývoj epidemie a výzvy hejtmanů, v pátek přijme opatření, řekl TN.cz ministr zdravotnictví Vojtěch. Neupřesnil jaká.
Fakultní nemocnice Bulovka v Praze od čtvrtka zastavuje plánované výkony a hospitalizace. Důvodem je zhoršující se epidemiologická situace.
Česko podle jihomoravského hejtmana potřebuje plošná opatření. Situace na jižní Moravě je podle něj krizová a svou závažností přesahuje hranice kraje.
Armáda ve čtvrtek převeze pacienty s koronavirem z dvou přetížených fakultních nemocnic v Brně do Prahy. Jde o čtyři pacienty na umělé plicní ventilaci a 15 dalších nemocných s covidem-19. Které pražské nemocnice pacienty převezmou, není zatím jasné. Cílem je alespoň částečně uvolnit kapacitu, řekl dnes novinářům krajský koordinátor intenzivní péče Vladimír Šrámek. Nejvíce chybí odborný personál, doplnil.
Slovenská vláda v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací schválila celostátní uzávěru na dva týdny, řekl ministr hospodářství Richard Sulík. V době takzvaného lockdownu budou podle něj otevřené jen obchody se základními potřebami, zaměstnavatelé budou kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců. Po deseti dnech vláda opatření vyhodnotí.
Ke zpřísnění restrikcí přistupuje Bratislava kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Konzilium odborníků původně doporučovalo ještě tvrdší opatření, než vláda nakonec schválila.
Kvůli sílící epidemii covidu zastaví Fakultní nemocnice v Motole od pondělí veškerou plánovanou operační péči. Nemocnice o tom informovala na svém webu. Omezení se nedotkne akutních případů a situací, kdy je pacient ohrožen na životě.
Nizozemsko ohlásilo za poslední den přes 23 700 nově odhalených infekcí koronavirem. Tuto hranici předtím nikdy denní přírůstky nakažených nepřekonaly. Nemocnice v zemi se dostávají pod tlak a vláda v pátek oznámí zpřísnění protiepidemického režimu, uvedl ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.
V Praze vznikne nové očkovací centrum na Černém Mostě.
Armáda nastoupila do další nemocnice, která se potýká kvůli pandemii s nedostatkem personálu. Vojáci začali vypomáhat v nemocnici v Ústí nad Labem, sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ve čtvrtek armáda pošle vojáky do dalších čtyř nemocnic. Zvýšila také počet vojáků, kteří pomáhají s trasováním.
Návrat k uznávání testů jako covidových certifikátů by byl proti doporučení expertů i postupu Rakouska a Německa, kritizuje záměr budoucí vlády Babiš.
Za riziko pro urgentní péči v nemocnicích v Královéhradeckém kraji v nadcházejícím období hejtman Martin Červíček (ODS) označil souběh přílivu akutních covidových pacientů a lidí, kteří utrpí úrazy na horách. Záchrannou službu v kraji v zimních měsících ve značné míře zaměstnávají úrazy spojené se zimními sporty. Minulá zimní sezona byla výjimkou kvůli lockdownu, zimní střediska byla v provozu jen několik dní. S podobnou uzávěrou se nyní nepočítá.
Nemocnice Vyškov vyhlásila stav krajní nouze. Nemocnice vyčerpala všechna lůžka a není schopná vytvořit nové kapacity. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. Řekl to ředitel nemocnice Zdeněk Horák.
Případné prodloužení vánočních prázdnin ke zmírnění epidemie by podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) nebylo smysluplné bez současného omezení třeba i provozu podniků. Pokud by se jiných oblastí společnosti omezení netýkala, byly by školy opět jediné, které by nesly následky epidemie. Plaga to řekl v reakci na návrh budoucí vládní koalice.
Řídit epidemii covidu-19 podle obsazenosti nemocnic a především jednotek intenzivní péče je podle některých odborníků hloupost. Podle sociologa Daniela Prokopa a Jana Kulveita, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, se epidemie na obsazenosti JIP projevuje s několikatýdenním zpožděním.
"Řídit epidemii dle aktuální obsazenosti JIP připomíná člověka, co se obléká podle toho, zda zmokl, a na navigaci kouká, když přijede do zácpy. Obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu," uvedl na Twitteru Prokop.
Se změnou ministra nečekám radikální změnu k lepšímu, z několika důvodů. (Rád budu pozitivně překvapen) https://t.co/QPFEVJqxG5 pic.twitter.com/WAlvuROY6k
— Jan Kulveit (@jankulveit) November 24, 2021
Vyhlašování regionálních opatření proti covidu-19 krajskými hygienickými stanicemi podle premiéra v demisi Andreje Babiše komplikuje to, že pandemický zákon k nim vyžaduje souhlas vlády. Babiš řekl, že považuje za nenormální požadavky hejtmanů, kteří na jednu stranu žádají od vlády vyhlášení některých opatření, ale současně odmítají nouzový stav.
Mimořádná opatření týkající se omezování hromadných akcí kvůli covidu bude nejspíš vydávat plošně ministerstvo zdravotnictví, řekl hygienik Kotrla.
V evropském regionu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zahrnuje i části Asie, za poslední týden narostl počet nových nákaz koronavirem o 11 procent a v součtu 53 zemí hrozí do března dalších 700 tisíc úmrtí způsobených nemocí covid-19. WHO to uvedla ve svém nejnovějším týdenním hodnocení vývoje pandemie.
Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes varovalo, že modely pro nadcházející měsíce nasvědčují velmi vysoké "zátěži", pakliže nepřijdou restriktivní opatření v kombinaci s navyšováním proočkovanosti.
Babiš vyzval lidi ve věku nad 60 let, aby maximálně omezili kvůli šíření covidu-19 své kontakty a očkovali se posilující dávkou vakcíny.
Šíření koronaviru v Plzeňském kraji pokračuje komunitním přenosem, nemocnice mají zatím dostačující kapacity, posílily intenzivní péči. Počty hospitalizovaných lidí s covidem by měly kulminovat v druhé polovině prosince. Podle predikcí by mělo zatížení nemocnic odpovídat zhruba dvoutřetinové zátěži z jarní vlny pandemie. Zaznělo to na jednání krajského krizového štábu.
Vláda v pátek přijme další opatření proti šíření epidemie covidu-19. Rádiu Impuls to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Naposled kabinet upravil opatření v pondělí, rozhodoval například i o podpoře podniků, kterým hrozí ekonomický propad.
Vláda podle Babiše navyšuje počet očkovacích míst, je připraven lůžkový dispečink. Dost je podle premiéra po dodávce z Německa monoklonálních látek pro pomoc nemocným v nemocnicích.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek souhlasí s návrhem pětikoalice na zkrácení uznatelnosti očkování či na prodloužení vánočních prázdnin ke zbrzdění epidemie. Je ale proti tomu, aby se testy PCR pro návštěvu restaurací či služeb hradily ze zdravotního pojištění. Komora žádá také povinné očkování pro vybrané profese. Reagoval tak na některá opatření pětikoaličního plánu pro boj s covidem. Podotkl, že se zástupci komory pětikoalice své záměry neprojednávala. Plán jako celek nehodnotil.
Plošné testování na covid v základních a středních školách je nedostatečné. Mělo by se týkat všech žáků, nejen těch očkovaných, řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Zdůvodnil to tím, že nejvíce nově nakažených je právě ve věkové kategorii do 18 let.
Hygienici v Olomouckém kraji se zatím kvůli sílící epidemii nového koronaviru nechystají zavádět žádná místní opatření. Novinářům to řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN), podle kterého se nyní ředitelé krajských hygienických stanic radí v Praze o dalším postupu. Opatření, která by například omezila společenské akce, se nechystá zavádět ani krajský úřad. "Hejtman žádného kraje na nic takového nemá ze zákona právo," upozornil Suchánek, podle kterého tato opatření mohou vyhlašovat pouze hygienické stanice.
Jihočeský kraj vyzval seniory, aby příštích deset dnů zásadně omezili své kontakty. Jihočeské obce mají omezit adventní akce. Stát by měl podle kraje připravit legislativní rámec, aby šlo omezit konání akcí v jižních Čechách. Důvodem je, že se zhoršuje covidová pandemie, řekl na mimořádné tiskové konferenci jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Na jihu Čech zatím podle něj nehrozí, že by se museli pacienti s koronavirem převážet do jiného regionu.
"Zátěž jihočeských nemocnic kontinuálně stoupá a v budoucích dnech můžeme očekávat zvyšující se zátěž. Situace se zhoršuje. Přijali jsme opatření, aby se zklidnila," řekl Kuba.
1/1 @JihoceskyO čelí variantě delta. @Kuba_Martin po jednání KŠ vyzval seniory nad 60 let, aby 10 dní zůstali doma a omezili jakékoliv sociální kontakty, aby ideálně vycházeli jenom za nákupy či k lékaři.
— Jihočeský kraj - oficiální (@JihoceskyO) November 24, 2021
Vyzval starosty, aby zásadně omezili veřejné akce spojené s adventem.
V nemocnicích v Pardubickém kraji přibývají pacienti s covidem. Minulé pondělí jich bylo hospitalizováno 170, ve čtvrtek přibližně 200, ve středu jich je 256. Intenzivní péči jich potřebuje 21 z nich, což je obdobný počet jako minulý týden.
Středočeské nemocnice zatím situaci s covidem zvládají, není nutné vyhlašovat stav nebezpečí nebo žádat o nouzový stav, shodl se krajský krizový štáb.
Rakouská prokuratura zastavila vyšetřování týkající se ohniska koronavirové nákazy v lyžařském středisku Ischgl v březnu loňského roku. Podle ní chybí důkazy, že by se kdokoliv v souvislosti s propuknutím epidemie covidu-19 dopustil trestného činu, informovala agentura APA.
"Nedojde k žádné obžalobě," uvedlo státní zastupitelství s tím, že nenalezlo důkazy o tom, že by "kdokoliv spáchal trestný čin ať už svým konáním, nebo zanedbáním". V procesu čelilo obvinění pět úředníků a představitelů místní samosprávy.
Luxusní resort přezdívaný "Ibiza v Alpách" je považován za jedno z počátečních ohnisek šíření nákazy nejen v Rakousku, ale také v dalších částech Evropy. Přímo v Ischglu se nákaza potvrdila 7. března 2020, kdy zdravotníci pozitivně otestovali barmana z oblíbeného podniku.
Moravskoslezský kraj bude kvůli stále se zhoršující epidemické situaci žádat krajské hygieniky o omezení hromadných akcí. Za úterý totiž eviduje rekordní přírůstek 3056 nově pozitivně testovaných na covid-19. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Rekordní údaje za úterý: 3056 nových pozitivně testovaných. Roste sice počet očkovaných, ale jen velmi pomalu. Na základě včerejšího jednání hejtmanů s vládou i my požádáme KHS o omezení hromadných akcí. pic.twitter.com/RMGRnYJSb7
— Ivo Vondrak (@ivondrak) November 24, 2021
Podle dat ministerstva zdravotnictví má ukončené očkování 58,7 procenta ze všech obyvatel Česka. V kategorii lidí od 12 let výše, pro které jsou vakcíny schválené, je to 67,3 procenta. Nejvyšší podíl očkovaných je mezi seniory ve věku 70 až 79 let, a to 85,7 procenta. Naopak nejméně proočkovaní jsou mladí lidé mezi 12 a 15 lety, z nichž má ukončené očkování přibližně třetina.
V Polsku během uplynulého dne přibylo 28 380 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a zemřelo 460 pacientů s covidem-19, uvedlo dnes polské ministerstvo zdravotnictví. "Padl nový rekord čtvrté vlny," napsal v titulku zpravodajský server Onet.pl. Agentura Reuters poznamenala, že je to poprvé od dubna, co se přírůstek nových případů přehoupl přes 25 tisíc.
Fakultní nemocnice Brno omezila na 50 procent provoz operačních sálů. Z 25 jich využívá k operacím 13. Řekla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se omezení netýká akutních operací, ale většiny plánovaných zákroků. Důvodem je šíření nemoci covid-19. V zařízení leží přes 180 pacientů s nákazou. Kromě toho nemocnice omezuje provoz ambulancí. Pacienti, kteří nejsou v akutním stavu, by měli své záležitosti podle Plaché řešit po telefonu.
Praha zrušila kulturní program na vánočních trzích na Staroměstském náměstí. Důvodem je epidemická situace. Nebude ani slavnostní rozsvěcení stromu.
Omezení nebo zrušení velkých společenských akcí považuje za logické jihomoravský koordinátor péče o covid pacienty Vladimír Šrámek. Jihomoravský kraj je v současnosti jedním z nejvíce postižených šířením nákazy.
Slovensko poprvé za jeden den odhalilo laboratorními testy přes 10 tisíc infikovaných koronavirem. V úterý v pětimilionové zemi přibylo 10 315 nakažených. Přetížené nemocnice dosáhly kritické hranice 3200 hospitalizovaných s covidem, informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Dosud rekordní denní přírůstek zaznamenala země minulý pátek, kdy přibylo 9171 infikovaných. V úterý pak bylo dokončeno přes 30 tisíc laboratorních testů, tedy nejvíce od první poloviny září. S pozitivním výsledkem skončila více než třetina analyzovaných vzorků.
Jihomoravský kraj zůstává v Česku na prvním místě v počtu pacientů s covidem v nemocnicích, leží jich tam přes 900. Oproti úterý se zvýšil ze 136 na 150 počet nakažených na jednotkách intenzivní péče. Řekla to mluvčí kraje Alena Knotková. Nejvíce pacientů je ve Fakultní nemocnici Brno, a to přes 180.
Vláda Spolu a Pirátů se STAN chce obnovit aplikaci eRouška, která upozorňuje na riziková setkání. Ministerstvo zdravotnictví provoz aplikace ukončilo začátkem listopadu.
Z dlouhodobého hlediska je podle budoucí vlády nutné posílit řídicí strukturu státu, aby byl schopný rychle a pravidelně informovat, čemu občané čelí. "Aby pravidla byla pokud možno stálá a lidé se v nich vyznali," uvedl Kupka. Kabinet chce také posílit infekční kliniky, kapacity pro PCR testování i krajské hygieny. Lockdown musí být podle Kupky až posledním řešením a stát musí dělat všechno pro to, aby nemusel nastat.
V rámci střednědobých opatření se musí zlepšit fungování sítě očkovacích míst, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Nový kabinet podporuje zkrácení lhůty pro očkování třetí dávkou ze šesti na pět měsíců od druhé dávky. "Pokud chceme zapojit celou společnost, nesmíme zastírat žádné nepříjemné pravdy, popsat limity očkování, ale zdůvodnit a zdůraznit, že má jasný a nezpochybnitelný efekt," uvedl.
"Hladina protilátek, ať je jakákoliv, není stoprocentní jistotou, že se člověk nenakazí, neskončí v těžkém stavu nebo nezemře," řekl Válek. Za určitých jasně daných podmínek by ale byl pro uznávání protilátek v systému bezinfekčnosti OTN. Čeká ještě na odborný posudek a více informaci.
"Metodický pokyn hlavní hygieničky je špatný," komentoval Válek momentální přístup k testování očkovaných lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým. Nyní se očkovaní po kontaktu testovat nemusí. Podle Válka se mohou i očkovaní lidé covidem-19 nakazit a nemoc přenášet, i když v mnohem menší míře.
"Přesto, že ta opatření platí, nejsou vymáhána," řekl Válek. Podle něj současná vláda ve vymáhání nynějších opatření selhává.
Řídit stát v pandemii je třeba podle budoucí vlády na základě kvalitní datové struktury. Opatření musí vláda smysluplně vysvětlovat, řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Budoucí vláda je proti povinnému očkování pro některé věkové skupiny. Pokud budou chtít povinné očkování profesní organizace, například lékaři, stát jim má vyhovět. Na tiskové konferenci budoucí vládní koalice to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). "Povinné očkování není řešení. Povinné očkování rozděluje společnost. Povinné očkování je selhání systému," řekl Válek.
Vznikající vláda plánuje novelu pandemického zákona, řekl Rakušan. Vedle prodloužení účinnosti by se měl upravit tam, kde nefunguje ideálně.
"Situace je vážná a každý můžeme přispět k tomu, aby se zlepšila," řekla Pekarová. Vyzvala k nošení respirátorů, otestování se v případě příznaků chřipkového onemocnění a k očkování.
Pětikoalice Spolu s Piráty a starosty navrhuje prodloužit letos kvůli covidu-19 vánoční prázdniny tak, že by měly začít 18. prosincem.
Maďarsko během uplynulého dne zaznamenalo rekordní přírůstek 12 637 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 176 úmrtí. V zemi s necelými deseti miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazil více než milion lidí, z nichž 33 519 nákaze podlehlo.
"Krizi budeme řídit tak, jak je stanoveno krizové řízení v naší zemi. Ústřední krizový štáb bude plnit tu funkci, kterou plnit má," řekl Rakušan. Vláda podle něj chce zlepšit komunikaci s veřejností a docílit jednoznačnosti a srozumitelnosti jejích sdělení.
Krizový štáb, který by měl po nástupu nové vlády řídit právě Rakušan, by měl podle něj fungovat přesně v takové roli, v jaké má podle předpisů. "Máme připravený i přesný diagram odpovědnosti jednotlivých lidí, kteří se na tu odpovědnost připravují," řekl. Informace k veřejnosti se budou dostávat až v okamžiku, kdy na nich bude ve vládě shoda po diskusi s odborníky.
I očkovaní podle Válka mohou šířit covid. Ti, kdo mají déle než půl roku od druhé dávky a nedostali ještě dávku třetí, by měli být po kontaktu s pozitivním testováni stejně jako neočkovaní, řekl Válek.
"Podle nás je PCR test správná cesta," řekl Válek. Mělo by podle něj dojít k navýšení kapacit testovacích míst a laboratoří. "PCR test je vstupenka kamkoliv, která informuje o tom, že ten člověk není v dané chvíli nebezpečný pro své okolí," řekl Válek.
"Třetí dávka je naprosto klíčová," řekl Válek. Vyzval všechny praktické lékaře, aby se do očkování zapojili.
"Vyzýváme občany, aby snížili na minimum počet svých sociálních kontaktů," řekl Válek. Epidemii má podle aktuální situace řešit krajská hygienická stanice, může například omezit počet lidí na akcích.
Válek vidí řešení momentální situace v zatížených nemocnicích ve zlepšení distribuce pacientů již při přijímání do nemocnic. Nařizování pomoci v nemocnicích studentům podle něj není správná cesta. Válek chce k pomoci v nemocnicích vyzvat dobrovolníky z řad studentů a armádu.
"Každý den sledujeme počty nově nakažených. Pro naši vládu bude ale pro řízení epidemie klíčový jiný ukazatel. Zejména to bude obsazenost nemocnic a jednotek intenzivní péče," řekl Fiala.
"My jsme ve volební kampani slíbili, že nebudeme plošně zavírat školy. Tento princip chceme dodržovat během celého našeho vládnutí," řekl Fiala.
"Vlnu, kterou teď procházíme, už nelze zastavit. Musíme maximálně omezit její dopady, hlavně tlak na nemocnice," řekl kandidát na premiéra vznikající vlády Petr Fiala (ODS). Pokud dojde k jejich přetížení, bude to znamenat stejný problém pro očkované i neočkované lidi, dodal.
Přehled hlavních událostí:
Tento týden bude z pohledu počtu nových případů covidu-19 nejhorší. V tom dalším pak dojde ke stagnaci. Současná situace je strašlivá, uvádí pro Aktuálně.cz matematik René Levínský:
Na nový rekord vystoupalo v úterý takzvané incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá 1061 nově nakažených za poslední týden, o 31 více než v pondělí. Ve světovém srovnání je Česko na třetím místě, týdenní incidenci nad 1000 mají nyní jen evropské země: Slovensko, Rakousko, Česko a Slovinsko.
Pro cestování veřejnou dopravou v Německu je od nynějška nově nezbytný doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu.
V boji proti pandemii covidu-19 může pomoci i experimentální žvýkačka, kterou vyvinuli vědci v USA. Žvýkačka obsahuje kopie enzymu ACE2, který funguje jako receptor viru na povrchu lidských buněk, a dokáže tak významně snížit množství viru ve slinách. Člověk s infekcí, který by žvýkačku používal, by tak nakazil mnohem méně lidí, napsala agentura Reuters.
Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zemřelo zatím 1545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.
Nemocnice kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem musí opět odkládat operace a vyčerpaní zdravotníci pociťují frustraci. Upozorňují, že stačilo, kdyby se jejich pacienti nechali očkovat, pak by u nich na oddělení nemuseli skončit. Přesto je pořád mnoho lidí, kteří vakcínu odmítají. Často kvůli dezinformacím, kterým uvěřili, nebo očkování odkládali, protože si mysleli, že jim nehrozí nic vážného.
Nejhorší epidemická situace je i nadále na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji už přesáhlo incidenční číslo 1500. Ve Zlínském kraji je to 1329 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj s týdenní incidencí 376 případů na 100 tisíc lidí.
Německo zaznamenalo za poslední den 66 884 nových nákaz koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Sedmidenní incidence tam k dnešnímu dni také poprvé přesáhla hranici 400 infekcí na 100 000 obyvatel.
Nový Zéland bude mít uzavřené hranice pro zahraniční návštěvníky ještě dalších pět měsíců. Tamní ministr pro boj s pandemií Chris Hipkins oznámil, že plně naočkovaní cizinci budou moci do státu postupně začít vstupovat od 30. dubna příštího roku.
V posledních osmi dnech se maxima denního počtu nakažených změnila třikrát. Poprvé v úterý 19. listopadu, kdy přibylo 22 500 nakažených. Podruhé v pátek 19. listopadu s téměř 23 tisíci prokázanými případy nákazy a potřetí toto úterý.
V úterý testy odhalily 25 864 nových případů koronavirové nákazy, nejvíc za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1061 případů infekce v přepočtu na 100 000 obyvatel. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 z nich je v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V tyrolském středisku zimních sportů Ischglu se provozovatelé lanovek rozhodli, že zimní sezonu spustí příští týden v pátek, což je o týden později, než byl původní plán. Ve známém středisku, které se na počátku roku 2020 stalo evropským epicentrem šíření koronaviru, navíc bude platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Ve spolkové zemi Salcbursko se velké lyžařské oblasti chystají při příznivé sněhové situaci zahájit sezonu i v lockdownu.
Jihočeští hygienici zaznamenali za posledních 24 hodin 1580 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.
Teolog se vydával za lékaře a naočkoval stovky lidí proti covidu-19 ve dvou bavorských vakcinačních centrech. Státní zastupitelství v Traunsteinu uvedlo, že 50letého muže obvinilo mimo jiné z nebezpečného ublížení na zdraví, falšování úřední listiny a podvodu. Informace o případných zdravotních komplikacích způsobených jeho počínáním se však neobjevily.
Ředitel kyjovské nemocnice na Hodonínsku Lubomír Wenzl vyhlásil stav hromadného postižení osob. V praxi to znamená, že už se nemocnice téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař. Řekl to mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Na kyjovskou nemocnici tak dopadla současná vlna covidu. V minulých dnech už musela nemocnice jednoho pacienta s covidem přeložit do Fakultní nemocnice v Brně. Na vyhlášení stavu upozornil Deník N.
Shrnutí toho nejdůležitějšího z dnešního dění okolo koronaviru:
Do padělání dokumentů stvrzujících očkování nebo prodělání nemoci covid-19 se podle policejních zdrojů často zapojují zaměstnanci vakcinačních center nebo hackeři, kteří se nabourají do účtu lékaře a jeho jménem vydávají doklady. Účast skutečných lékařů je spíše výjimečná, píše AFP.
Francouzská policie zadržela lékaře, kterého podezírá z prodeje více než 220 falešných dokumentů prokazujících očkování nebo prodělání nemoci covid-19, označovaných jako covid pas. Ve Francii je takový doklad potřeba například po vstup do restaurací, do divadel nebo pro některé profese. Lékař měl vlastní praxi na jihovýchodě Paříže, padělky prodával za 1000 eur za kus (25 500 korun). Ve vazbě skončili také jeho pravděpodobní spolupachatelé a dvacítka lidí, kteří si falešný dokument koupili, napsala AFP.
Zástupci budoucí vládní koalice hovořili videokonferenčně s hejtmany o plánu boje proti koronaviru, podle Philippa (KDU-ČSL) je shoda velká.
Ministr Vojtěch očekává razantnější regionální opatření v moravských krajích včetně rušení hromadných akcí. Domluvil se na tom s hejtmany a hygieniky.
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zvažuje vyhlášení traumatologického plánu, což by znamenalo například možnost odsunutí výjezdů s nejnižším stupněm naléhavosti nebo větší spolupráci s dalšími složkami záchranného systému. Důvodem je extrémní vytížení a nárůst počtu událostí na více než 300 za den, přičemž asi třetina má souvislost s covidem.
Záchranáři proto prosí veřejnost, aby jim ulehčila práci. Někdy je přitom nutné, aby k jedné události vyjelo i více vozů. Občas se zdravotníci potkávají s agresí. Například o víkendu tři záchranáře zranil muž, který byl pod vlivem návykových látek.
Zátěž v nemocnicích ve Zlínském kraji roste podle koordinátora rychle. Do konce roku by byla taková, že by ji nemocnice nebyly schopné pojmout.
Očkování proti covidu by mohlo mít asi 65 procent pracovníků sociálních služeb, podíl od léta už neroste, řekl šéf asociace poskytovatelů služeb.
Karlovarský kraj chce podpořit očkování proti covidu tím, že rozšíří nabídku očkovacích míst. Kromě znovuobnovených center v Chodově a v Mariánských Lázních chce posílit očkování také v Karlových Varech. Vzniknout by tam mělo již druhé centrum, a to v areálu krajského úřadu. Místo v obchodním centru Varyáda je v posledních týdnech přetížené. Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) apeluje také na praktické lékaře, kteří se k vakcinaci dosud nepřipojili, aby začali očkovat.
Policejní prezident Jan Švejdar uvedl, že si nedovede představit povinné očkování v řadách policistů. Policie by mohla ztratit až 10 000 lidí, kteří dosud očkování proti covidu odmítají, uvedl.
Než bude rozhodnuto o povinném očkování konkrétních profesních skupin, je třeba diskutovat a vyjasnit si následky, které by to pro ně v praxi mohlo mít. U Policie ČR si to v tuto chvíli nedovedu představit.
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) November 23, 2021
Oslovení zástupci nemocnic na Vysočině podporují povinné očkování zdravotníků proti covidu. Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev by povinnost očkovat se rozšířil na všechny obyvatele, vychází z praxe, kdy je v jihlavské nemocnici 70 procent pacientů s covidem neočkovaných.
Odbory jsou v otázce zavedení povinného očkování proti covidu ve zdravotnictví zdrženlivější než lékařská komora. Obávají se reakcí těch zdravotníků, kteří se očkovat nechtějí. Podle Martina Engela z Lékařského odborového klubu je už nyní pracovníků ve zdravotnictví nedostatek, proto je potřeba otázku citlivě zvážit. Šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková považuje zavedení povinnosti za jednu z legitimních možností, rozhodnutí by ale nechala na odbornících.
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se zhoršuje. Klíčové pro následující dny bude testování, včasné podání monoklonálních protilátek, pokračující očkování a volná lůžka v nemocnicích, sdělili zástupci hejtmanství s odkazem na dnešní jednání stálé pracovní skupiny krizového štábu Královéhradeckého kraje. Vzhledem ke zvyšujícím se požadavkům na PCR testování připravuje kraj aktivaci mobilního odběrového týmu, který by zajišťovala armáda při Fakultní nemocnici Hradec Králové.
Lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu, nebudou moci v německé spolkové zemi Durynsko od středy s výjimkou nákupu potravin a léků vstupovat do obchodů a v noci ani vycházet z domova. Po jednání zemské vlády to oznámila durynská ministryně zdravotnictví Heike Wernerová. Durynsko rovněž ruší adventní trhy, které začaly teprve v pondělí.
Ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig podporuje povinné očkování zdravotníků. Zároveň se ale obává toho, že by obdobné nařízení mohlo přivést nemocnici do ještě větších personálních problémů. "Povinné očkování podporuji u zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách, hlavní je snížení rizika onemocnění. Na šíření covidu to bude mít pravděpodobně jen minimální dopad, ale dopady a důsledky izolace a samotné nemoci jsou pro očkované rozhodně příznivější. I v našem zdravotnickém zařízení máme zaměstnance, kteří se neztotožňují s opatřeními tohoto typu. V případě povinného očkování reálně hrozí, že někteří nebudou moci bez očkování poskytovat péči, a tím bychom se dostali do ještě většího personálního problému. Před zahájením této povinnosti je nutné mít situaci legislativně připravenou k řešení," uvedl Uhlig.
Kraj Vysočina vyplatí svým nemocnicím náborové příspěvky na lékaře i další zdravotnický personál ve výši 1,68 milionu korun. Dnes o tom rozhodla krajská rada, řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Náborové příspěvky mají pomoci stabilizovat personál nemocnic nebo záchranné služby. Kraj na ně doposud vyplatil takřka 40 milionů korun.
ANO bude chtít ve sněmovně vysvětlení slov Adamové. Ta webu Seznam Zprávy řekla, že pokud jde o covid, je záměrem vlády předat zemi v co nejhorším stavu.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie chce, aby sněmovna projednala vládní opatření proti covidu. Považuje je za neúčinná a nepřijatelná, řekl ve sněmovně předseda hnutí Tomio Okamura. SPD bude usilovat o bod na řádném jednání, ale i o svolání mimořádné schůze. K tomu by potřebovala ke svým dvaceti podpisům sehnat dalších dvacet. Hnutí kritizuje úvahy o dalším vyhlášení nouzového stavu.
Stát by měl podle SPD umožnit bezplatné masivní testování na covid a soustředit se na ochranu rizikových skupin. "Je třeba uznávání protilátek a negativních testů jako dokladů bezinfekčnosti," uvedl Okamura. SPD se ostře vymezuje proti možnému povinnému očkování. Nouzový stav podle hnutí není potřeba, protože stačí nástroje zákona o ochraně veřejného zdraví či krizového zákona.
Vznikající vládní koalice Spolu s Piráty a starosty představí svůj plán na opatření proti šíření covidu pro příští týdny a měsíce ve středu.
Praha nabídla hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle mluvčí záchranné služby hlavního města Jany Poštové je pro převozy připravený vůz Fénix, kterým dříve do pražských nemocnic z ostatních krajů záchranáři převezli okolo 80 pacientů nakažených covidem.
"Praha může zajistit hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy. Informoval jsem o tom dnes hejtmany moravských krajů. Nechal jsem připravit do režimu stand-by speciální vůz pražské záchranky Fénix, který převeze najednou až 12 pacientů na kyslíku," uvedl primátor.
Praha může zajistit hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy. Informoval jsem o tom dnes hejtmany moravských krajů. Nechal jsem připravit do režimu stand-by speciální vůz pražské záchranky Fénix, který převeze najednou až 12 pacientů na kyslíku. pic.twitter.com/EmfZnxrZ5R
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 23, 2021
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) chce po vládě a hygienicích razantnější opatření v souvislosti s šířením covidu a rychle narůstajícím počtem nakažených. Jinak nemocnice situaci nezvládnou, uvedl Grolich po dnešním jednání hejtmanů s vládou, která nejspíš nevyhlásí stav nouze. Podle Grolicha kraj nebude vyhlašovat stav nebezpečí, protože je to systém krizového řízení na jiné události. Na jižní Moravě je v nemocnicích přes 900 nakažených. Z toho přes 130 leží na jednotkách intenzivní péče, což je víc než třetina celkové kapacity JIP v kraji.
Zlínský kraj podle hejtmana minimálně na 14 dní omezí společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidu na hraně svých kapacit.
V Nizozemsku čtvrtou noc v řadě protestovali odpůrci nových protiepidemických opatření zaváděných v reakci na prudký rozmach koronavirové nákazy v zemi. Ve vazbě skončilo nejméně 21 lidí, celkově počet zadržených v souvislosti s nepokoji z posledních dní přesáhl 150, uvedla agentura AFP.
Ve středu v Německu nabude účinnosti novelizovaný zákon o potírání infekčních chorob, saský premiér Michael Kretschmer ale již nyní vyzval k jeho další úpravě. V rozhovoru s televizí ARD prohlásil, že spolkové země potřebují účinné nástroje pro boj s pandemií i po 15. prosinci, kdy podle novely zákona přestanou platit regionální karanténní uzávěry.
"Je očividné, že zákon je třeba znovu rychle změnit. Země musí mít potřebné nástroje," řekl Kretschmer o části pandemických opatřeních, která ze zákona skončí k 15. prosinci. "Pandemie ale 15. prosince neskončí. Virus značně sílí, ale my jako obyvatelé ztrácíme nervy a sílu," uvedl saský premiér s tím, že právě toto jsou důvody, proč nynější čtvrtá vlna pandemie postupuje v Německu tak rychle.
Lidé s vyšším vzděláním a vyšším příjmem nejvíce podporují očkování proti covidu-19, přestože paradoxně mají ze všech nejnižší důvěru k obecnému očkování proti nemocem. Vyplývá to ze studie vědců Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy. Podle nich v době pandemie covidu výrazně klesla všeobecná důvěra v očkování v porovnání s dřívějšími lety.
Zjištění plynou z pilotní studie výzkumu nazvaného Současná česká rodina. Podle studie většina lidé důvěřuje očkování jako takovému, důvěra ale v době pandemie klesá. "Zatímco v době před pandemií očkování důvěřovalo 85 procent lidí, v prosinci 2020 to bylo jen 64 procent lidí," uvedl člen výzkumného týmu Tomáš Zvoníček. Vzrostl zejména počet lidí váhavých v případě očkování, a to z 12 procent v roce 2008 na loňských 30 procent. Jedním z důvodu změny je podle Zvoníčka pandemie.
Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové je země v tak špatné situaci, že potřebuje lockdown, tedy celostátní uzávěru.
Kraje dnes postupně vyjádřily názor, že pokud má být jediným důvodem pro nouzový stav povolání mediků do nemocnic, nepovažují ho za nutný, uvedl na Twitteru hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). "Od premiéra Babiše jsme se dozvěděli, že vláda nouzový stav nechce a že se snaží vyjít vstříc údajně především moravským krajům. Přitom dnes nezazněla jediná taková žádost," doplnil.
Ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček míní, že případné zavedení povinného očkování zdravotníků proti covidu-19 by mělo jen minimální efekt. Obává se i toho, že by přišel o část pracovníků. V jablonecké nemocnici není očkováno zhruba 150 z 850 zaměstnanců, tedy zhruba 17 procent.
Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák je pro povinné očkování zdravotníků, sociálních pracovníků a také by zavedl povinné očkování pro lidi starší 50 let. Řekl to dnes v reakci na to, že vláda otevřela debatu o povinném očkování vybraných profesí, například zdravotníků. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá naopak uvedla, že vedení nemocnice by nikoho do povinnosti nechtělo nutit.
Náčelník generálního štábu armády Aleš Opata nevidí zásadní problém v povinném očkování vojáků proti covidu. Poukázal na to, že již nyní se většina vojáků povinně očkuje na jiné nemoci. V současné době je proti koronaviru naočkováno asi 85 procent vojáků, řekl Opata na tiskové konferenci po velitelském shromáždění Armády ČR.
Antigenní testování ve školách v Královéhradeckém kraji v pondělí odhalilo téměř jedno procento pozitivních žáků z celkového počtu 38 866 testovaných dětí. Pozitivní testy, kterých bylo 332, musí ještě potvrdit přesnější PCR testy. Údaje jsou za všechny školy včetně těch, které kraj nezřizuje, řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Testování se netýkalo těch, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, nebo těch, kteří v posledních šesti měsících nákazu prodělali.
Novou ředitelkou Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se stala Zuzana Babišová. Řízením krajských hygieniků byla pověřena už od března, kdy někdejší ředitelka Pavla Svrčinová začala působit v pozici hlavní hygieničky. Vystřídala v ní Jarmilu Rážovou. Babišová uspěla ve výběrovém řízení a do funkce byla jmenována od pondělí.
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji nadále přibývá hospitalizovaných s covidem-19. Nemocnice omezují některé neakutní výkony a navyšují počty lůžek pro tyto pacienty. Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, která je největším zařízením svého druhu ve východních Čechách, označil situaci za vážnou. Nemocnice již přeměnila na covidové jednotky několik oddělení, v souvislosti s dalším předpokládaným nárůstem počtu pacientů bude otevírat další, aby zajistila potřebnou kapacitu.
Rusko oznámilo 33 996 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den. Je to nejnižší denní přírůstek infikovaných od 19. října, poznamenaly agentury TASS a Interfax. Nadále vysoké jsou v Rusku počty úmrtí spojených s covidem-19.
Povinné očkování podpořila ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD).
Jsem pro zavedení povinného očkování. Je to naše jediná šance. Jinak nás covid zruinuje a zabije desetitisíce z nás. Pro mnohé další nebude dostupná zdravotní péče. Bez povinného očkování se budeme plácat v pandemii ještě roky.
— Jana Maláčová 🌹🍄 (@JMalacova) November 23, 2021
Celkový dluh obyvatel Česka dosahoval na konci třetího čtvrtletí 2,87 bilionu korun a meziročně se tak zvýšil o 314 miliard. To je nejvíce od začátku fungování registrů před dvaceti lety. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
O zavedení testování očkovaných zatím vláda neuvažuje. "U očkovaných je přenos o 60 procent nižší a nemá takovou sílu," dodal Babiš.
Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle odborníků měli být úplně naočkovaní 1. února, řekl Babiš. Vláda podle něj musí příští týden rozhodnout.
"Stále máme velký počet nenaočkovaných seniorů a je potřeba tyto lidi přesvědčit. VZP přislíbila nově vakcinovaným seniorům bonus 500 korun na vitaminy a potravinové doplňky," sdělil Babiš.
"Vyzýváme všechny, aby omezili kontakty. Je šokující, že někteří lidé tvrdí, že například nevědí, že se covid přenáší vzduchem, přitom na blízkou vzdálenost k tomu přenosu dochází poměrně lehce," řekl Babiš.
Česká lékařská komora vyzvala vládu k uzávěře. "Já jsem to tlumočil a nemá to podporu ani ve vládě, ani mezi experty, není to řešení," uvedl Babiš.
Od 1. prosince se zkrátí lhůta třetí posilující dávky ze šesti na pět měsíců, oznámil Babiš.
"Nebylo vůbec naším úmyslem nutit studenty zdravotnických oborů do práce v nemocnicích. Hlavním problémem v nemocnicích je ale samozřejmě nadále personál," řekl Babiš. Spousta zdravotníků je podle něj také nemocná, a nemůže se tak starat o pacienty.
"Situace v moravských nemocnicích a vůbec v České republice není dobrá, včera přibylo přes 500 lidí v nemocnicích, nicméně nedochází zatím k převozu pacientů do jiných nemocnic. Nicméně dispečink je na to připraven," uvedl Babiš. "Tento týden by se situace měla ještě zvládnout. Pokud nastane nová situace, není problém do půl hodiny svolat třeba video-vládu," dodal.
Podle Babiše bude vláda jednat o nouzovém stavu na žádost hejtmanů, pouze pokud předtím zasedne krizový štáb daného kraje, který se poté obrátí na vládu s žádostí o vyhlášení nouzového stavu a jejím zdůvodněním. O vyhlášení stavu nebezpečí v kraji zatím hejtmani neuvažují.
Počet pacientů s covidem ve slovenských nemocnicích v pondělí téměř dosáhl hranice 3200. Její překročení by podle dřívějších informací slovenských úřadů znamenalo, že země bude na prahu humanitární katastrofy. Epidemická situace na Slovensku, které má oproti průměru EU naočkováno méně obyvatel, se zhoršuje od září a vláda chystá nová opatření. Během jednoho měsíce se počet hospitalizovaných s covidem zvýšil na téměř trojnásobek. Téměř 83 procent z nich není vůbec nebo plně očkováno.
Andrej Babiš potvrdil, že jedním z předmětů včerejšího jednání vlády bylo i povinné očkování. "Pan ministr Adam Vojtěch dostal za úkol předložit co nejdříve návrh, které profese by se měly povinně očkovat," řekl premiér. "Na dnešní radě pro zdravotní rizika padl návrh, který rada podpořila, aby se povinně očkovali senioři nad 60 let, a to z toho důvodu, že tato věková kategorie je nejvíc ohrožena," dodal Babiš. Nejpozději v úterý by tak chtěl stanovisko ministerstva vnitra, aby mohly být zahájeny případné logistické přípravy.
Řecko v pondělí ohlásilo nejvyšší letošní bilanci obětí covidu-19, za den zemřelo 105 pacientů. Informoval o tom list Kathimerini. Obsazenost lůžek intenzivní péče přesáhla 90 procent. Od pondělka zároveň v jihoevropské zemi platí nové přísnější restrikce, které ztíží život lidem bez očkování. Bez vakcíny se občané nedostanou například do restaurací, barů, kin nebo muzeí.
"Hejtmani v tuto chvíli nouzový stav nepožadují, domluvili jsme se na lepší komunikaci. Nicméně situaci sledujeme a pokud bude potřeba a pokud o to hejtmani požádají, tak vláda okamžitě zasedne," řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš před odletem do Budapešti na setkání s představiteli V4.
Čtyři nemocnice v Ústeckém kraji očekávají pomoc vojáků. Do nemocnice v Žatci, Mostě a Teplicích nastoupí dnes, do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem ve středu. Pomohou zaměstnancům, kteří jsou vytíženi péčí o covidové pacienty, jejichž počet stále roste,
Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2019 před pandemií koronaviru a o tři body více než loni. Za dva roky to tak představuje nárůst podílu nakupujících on-line téměř o polovinu. Jídlo z restaurací si objednává pětina lidí, loni to bylo 13 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Potřeba rychle nakoupit zdravotnické zboží během pandemie za nouzového stavu měla vliv na prověřování dodavatelů. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedla Bezpečnostní informační služba. "Vyvstala nutnost pořídit některé zboží v relativně krátkém čase (zejména ve zdravotnictví), což mělo vliv na prověřování potenciálních dodavatelů, kdy zakázky získávaly i subjekty bez historie či s nejasným původem kapitálu," napsala kontrarozvědka bez bližších podrobností.
Na jižní Moravě je v nemocnicích přes 900 pacientů s covidem, oproti pondělí o 80 víc. Na JIP je 136 lidí, což je třetina lůžek.
Že nouzový stav není potřeba vyhlašovat, potvrdil také hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), podle něj ale situace v kraji není dlouhodobě udržitelná. "Zatím to zvládneme bez nouzového stavu. Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal.
Po jednání s vládou: Zatím to zvládneme bez nouzového stavu. Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí
— Jan Grolich (@JanGrolich) November 23, 2021
Hejtmani se na dnešním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlásit nouzový stav. Na Twitteru to po schůzce uvedl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Za vhodnou by považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření, doplnil Kuba.
Hejtmani se na jednání s premiérem, min.vnitra a MZDr dohodli, že v této chvíli není potřeba vyhlašovat nouzový stav. Spíš by bylo vhodné upravit pandemicky zákon tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy, nutné pro řízení aktuální situace.
— Martin Kuba (@Kuba_Martin) November 23, 2021
Pandemie loni přinesla pokles hrozeb téměř ve všech oblastech, kterým se věnuje BIS. Současně narušila každodenní práci služby, uvedla kontrarozvědka.
Podnikatel a bývalý senátor za Stranu soukromníků Ivo Valenta se kvůli opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká lidí neočkovaných proti covidu-19, obrátil se společností Synot Gastro Slovakia na Nejvyšší správní soud. Žádá po něm zrušení částí mimořádného opatření, které zakazuje lidem bez očkování využívat služeb restaurací a hotelů.
Takzvané anticovid hnutí loni spojilo lidi, kteří se vymezují proti koronavirovým opatřením, a představitele dezinformační scény. Ačkoliv se konspirace díky jeho činnosti dostaly k větší části obyvatel než obvykle, hnutí se širokou veřejnost v Česku zmobilizovat nepodařilo. Ve své výroční zprávě za rok 2020 to uvedla Bezpečnostní informační služba.
V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 1880 pozitivně testovaných na covid. Ve srovnání s minulým týdnem je to nárůst o 320 případů.
Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) preferuje před případným vyhlášením stavu nebezpečí vyhlášení nouzového stavu. Situace je podle něj nyní již tak vážná, že stav nebezpečí nic neřeší a měla by to řešit centrální vláda.
Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ale řekl Českému rozhlasu, že na dnešním on-line jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem nebudou hejtmani žádat plošné vyhlášení nouzového stavu, protože v jednotlivých krajích jsou velké rozdíly v situaci s koronavirem.
Finanční správa zatím nemůže přijímat žádosti o nový kompenzační bonus schválený v pondělí vládou. Zákon musí ještě schválit Parlament.
Správa rezerv v noci vypsala zakázku na pořízení 13,79 milionu antigenních testů na covid pro použití ve školách. Firmy mají na podání nabídek 10 dní.
Premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) budou dnes ráno jednat s hejtmany o žádosti části krajů na vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru.
Videorozhovor se uskuteční od 09:00, ještě před tím se sejde vládní rada pro zdravotní rizika. O znovuzavedení stavu nouze uvažovalo ministerstvo zdravotnictví kvůli přetíženosti moravských nemocnic. Vláda ale v pondělí o návrhu nejednala, probírala pouze další postup. Se zástupci krajů chtějí dnes pomocí videokonference mluvit i politici budoucí vládní koalice.
Americké úřady doporučily svým občanům, aby se vyhnuli cestám do Německa a Dánska, které tvrdě zasáhla nová vlna pandemie covidu-19 šířící se Evropou, uvedla agentura AFP.
Americké ministerstvo zahraničí přisoudilo oběma zemí čtvrtý, nejvyšší stupeň rizika, vzhledem k "velmi vysoké úrovni covidu-19". Stejnou výstrahu před cestováním do Dánska a Německa podle médií vydalo i americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které o týden dříve doporučilo necestovat do Česka a Maďarska.
Nejhorší epidemická situace je nadále na Moravě a ve Slezsku.
V Olomouckém kraji připadá za poslední týden 1422 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel a ve Zlínském kraji 1299.
Nižší incidenční číslo než 1000 má sedm krajů. Nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 358 novými případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.
V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 45 326 nově odhalených případů nákazy koronavirem a 309 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O týden dříve to bylo 32.048 nových případů a 265 úmrtí, uvedla agentura DPA.
V pondělí v Česku přibylo 14 480 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. Před týdnem bylo o skoro 3000 nově nakažených méně.
V nemocnicích je podle posledních údajů 5434 lidí s prokázanou koronavirovou infekcí, nejvíc od letošního 12. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Na 100 000 obyvatel v Česku připadá rekordních 1029 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Před týdnem to bylo o 290 případů méně.
Souhrn událostí dne:
Vláda podle premiéra Andreje Babiše dnes otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch doplnil, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.
"Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny," řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.
Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, dodal ministr.
Provozovny, které nedodržují vládní nařízení, nedostanou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka podporu. Některým podnikům ji už na jaře z tohoto důvodu stát nepřiznal.
Za problémy aplikace Tečka bylo podle Vojtěcha přehlcení serverů. Systém by měl už fungovat, při potížích si lidé mají stáhnout certifikát z webu.
Vláda nouzový stav zatím nevyhlásí. V úterý projedná žádost části krajů o nouzový stav v souvislosti s přetížením nemocnic s hejtmany. Kraje musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) o zavedení nouzového stavu jasně požádat a žádost zdůvodnit.
O znovuzavedení nouzového stavu uvažovalo ministerstvo zdravotnictví kvůli přetíženosti moravských nemocnic. Vyhlášené opatření by umožnilo nařídit pracovní povinnost medikům. Vláda v pondělí o návrhu nejednala, probírala pouze další postup.
Od prosince budou mít lidé nad 60 let nárok na přeočkování pět měsíců po dokončeném očkování, potvrdil Vojtěch. Stejnou možnost budou mít také chroničtí pacienti. U ostatních předpokládá zkrácení intervalu kvůli kapacitám očkování později. Dosud je možné přeočkování třetí dávkou nejméně po šesti měsících.
Podle Vojtěcha jsou lidé nad 60 let zranitelnou částí populace, které více hrozí hospitalizace třeba i na jednotkách intenzivní péče. "Takže tam upínáme hlavní síly, abychom populaci co nejdříve proočkovali, aby byla chráněna v této složité epidemiologické situaci," uvedl ministr.
Po pozitivním antigenním testu na covid se lidé musí podrobit i potvrzujícímu PCR testu. Dosud je některá zdravotnická zařízení na test neposílala.
Vláda projedná návrh na nouzový stav kvůli přetížení nemocnic v úterý s hejtmany. "Postoj hejtmanů k nouzovému stavu je rozdílný. Liší se především mezi Čechy a Moravou. Pokud bychom chtěli vyhlašovat nouzový stav, bylo by potřeba, aby od hejtmanů zazněl jasný požadavek," sdělil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Doplnil také, že primární motivací pro návrh nouzového stavu byla hlavně lepší organizace pracovníků ve zdravotnických zařízeních a nařízení pracovních povinností některým studentům.
Vláda pomůže podnikatelům prostřednictvím dotačních titulů Covid 2021, Covid Nepokryté náklady a dále kompenzačního bonusu. Obnoví také program na podporu zaměstnanosti Antivirus B. Kabinet to schválil, napsal na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podnikatelé budou mít podle Havlíčka na pomoc nárok, pokud za rozhodné období zaznamenají pokles obratu o 30 procent ve srovnání se stejnou dobu roku 2019.
V případě programu Covid Nepokryté náklady jim stát poskytne příspěvek na 40 procent fixních nepokrytých nákladů, v rámci Covid 2021 dostanou 300 korun na zaměstnance a den. Osoby samostatně výdělečně činné budou moci přes kompenzační bonus získat 1000 korun na den. Příspěvek Antivirus B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun.
Programy Covid 2021 a Nepokryté náklady budou podle Havlíčka určené pro podnikatele, kteří zaznamenají pokles obratu v důsledku zrušení testů na koronavirus coby "vstupenky" do služeb či na kulturní a sportovní akce. Nárok na podporu budou mít od 1. listopadu. Kompenzační bonus bude podle Havlíčka platit plošně. Budou ho moci využít podnikatelé, společníci malých firem a osoby pracující na dohodu od 22. listopadu. Program Antivirus bude také vyhlášen plošně, a to zpětně od 1. listopadu.
Programy MPO Covid - Nepokryté náklady a Covid - 2021 budou pro obory dotčené O-N, a to od 1/11/2021. Kompenzační bonus MF bude plošný, a to od 22/11/2021. Antivirus MPSV bude připraven jako plošný, a to od 1/11/2021.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) November 22, 2021
Povinné očkování, lockdown nebo konec uznávání negativního testu při vstupu do restaurací či divadel. Evropa se potýká s novou vlnou pandemie koronaviru, počty nemocných rychle rostou a vlády přijímají stále přísnější opatření. Mnohým občanům se to ale nelíbí. O víkendu vyšly do ulic desetitisíce lidí hned v několika zemích a protesty se často zvrhly v potyčky s policií.
Německo darovalo Česku 10 tisíc dávek protilátkových léků na covid-19 od firmy Regeneron. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch na Twitteru napsal, že v neděli dorazily do Česka a budou co nejdříve převezeny do nemocnic. Některé v pátek informovaly, že protilátkové léky, které dostávají nakažení s vyšším rizikem nemoci, jim docházejí. Další objednávky, které ministerstvo nakoupilo, dorazí podle Vojtěcha v polovině prosince.
Ještě na začátku října náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pacienty vyzývala, ať se o monoklonální protilátky hlásí, a apelovala na praktické lékaře, ať je na podání infuze do nemocnic posílají.
Rychlá akce, jak získat monoklonálni látky, než v půlce prosince dorazí další objednané dodávky. S @AndrejBabis jsme požádali Angelu Merkel a ministra zdravotnictví @jensspahn o 10tis dávek Regeneronu. Včera jsme je převezli do ČR. Co nejdříve je dovezeme do nemocnic. Díky 🇨🇿🇩🇪
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 22, 2021
Stát nakoupí bezmála 14 milionů antigenních testů na covid pro použití ve školách, využije k tomu peníze z Fondu solidarity EU. Nákup zajistí Správa státních hmotných rezerv, sdělil ministr školství v demisi Robert Plaga. Vláda také uvolnila 192 milionů korun na přesnější PCR testování covidu ve školách. Školy tak budou moct opět využít proplácení částkou 200 korun na test.
Vláda minulý týden rozhodla, že preventivní testování neočkovaných žáků a těch, kteří neprodělali nemoc v posledních 180 dnech, bude ve školách povinné do února. Pravidelně by se měli žáci a studenti testovat každé pondělí. Povinné je nově i testování zaměstnanců, kteří nejsou očkovaní a v posledních šesti měsících neprodělali covid.
192 milionů na PCR testování ve školách. To je částka, kterou dnes vláda uvolnila do kapitoly @msmtcr tak, aby mohly školy opět využít proplácení testování PCR metodou částkou 200 korun/provedený test.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 22, 2021
Vláda nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi nevyhlásí, řekl premiér v demisi Andrej Babiš během večerního jednání kabinetu. O situaci mají zástupci vlády v demisi jednat v úterý s hejtmany. Znovuzavedení stavu nouze zvažovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem byla situace v nemocnicích hlavně v moravských krajích, které čelí náporu pacientů s covidem. Vyhlášené opatření by umožnilo výpomoc mediků.
Ministerstvo vnitra během dne upozornilo na to, že k celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu nejsou splněny zákonné požadavky. Po zasedání Ústředního krizového štábu jeho předseda a dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území.
V Praze opět protestovali lidé proti opatřením na akci hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Sešlo se jich asi 150. Původně mířili demonstranti i k parlamentu, ale nakonec zvolili jinou trasu. Shromáždění v blízkosti budov parlamentu jsou zakázána ze zákona. Magistrát navíc nepřijal oznámení akce, protože ho organizátoři podali pozdě. Policisté v souvislosti s akcí nezaznamenali narušení veřejného pořádku, řekla mluvčí policie Violeta Siřišťová.
Účastníci protestu se sešli před Pražským hradem. Nesli transparenty s nápisy "Zrádci národa" a fotografiemi premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, hlavní hygieničky Pavly Svrčinové či bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly. Na transparentech demonstranti označili za zrádce například i epidemiologa Rastislava Maďara nebo evolučního biologa Jaroslava Flegra, kteří se k epidemii nemoci covid-19 a protiepidemickým opatřením opakovaně veřejně vyjadřují. Protestující také provolávali: "Zrádci národa patří do vězení."
Ke vstupu do sněmovních budov se veřejnost nově musí prokázat certifikátem o očkování proti covidu nebo o prodělání této nemoci v posledním půlroce. Vyplývá to z aktualizovaných protiepidemických opatření dolní komory. Opatření se v tomto bodě nevztahuje na držitele vstupních čipových karet, tedy například na poslance a na jejich asistenty.
Předseda STAN a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan souhlasí s ministrem vnitra v demisi Janem Hamáčkem (ČSSD), že pro vyhlášení nouzového stavu nejsou nyní splněny zákonné požadavky. Řekl to v České televizi. Budoucí vládní koalice bude v úterý o epidemické situaci jednat s hejtmany, včetně těch z jiných stran. Ve středu chce pak budoucí vláda představit protiepidemická opatření a postupy, které připravuje.
O případném vyhlášení nouzového stavu jedná vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Rakušana jsou hejtmani, kteří se domnívají, že nouzový stav není nutný. Zmínil například hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka (Piráti a STAN) nebo středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). "V úterý budeme mít on-line hovor se všemi našimi hejtmany, přizveme i hejtmany z jiných stran a budeme chtít znát jejich stanovisko," uvedl Rakušan.
Armáda začne v úterý pomáhat ve 14 nemocnicích, nejvíce v Ústeckém kraji. Vyšle 43 vojáků. Nyní je v 39 nemocničních a sociálních zařízeních.
Fakultní nemocnice Plzeň zahájí studii zaměřenou mimo jiné na takzvanou buněčnou imunitu organismu po prodělání covidu. U lidí naočkovaných třetí dávkou vakcíny proti koronaviru budou vědci sledovat tři parametry - protilátky IgG, buněčnou imunitu a budou provádět virus neutralizační test, tedy test na protilátky, které přímo "ničí virus". Tato studie bude ojedinělá nejen v českém, ale i v evropském měřítku, informoval ředitel nemocnice Václav Šimánek.
Pro testování žáků na covid-19 na základních a středních školách od prosince do konce února příštího roku bude potřeba zhruba 15,39 milionu antigenních testů určených pro samoodběr. Část z nich může stát získat dodatečným nákupem testů z poslední objednávky a asi na 13,79 milionu se bude muset vypsat veřejná zakázka. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství, který dnes probere vláda. Testy pro školy by měla pořídit Správa státních hmotných rezerv podle technické specifikace ministerstva zdravotnictví. Veřejnou zakázku by správa podle návrhu měla vyhlásit nejpozději v úterý. Testy by se mohly zaplatit z Fondu solidarity EU.
Neočkovaní žáci v základních a středních školách se dnes začali plošně testovat na covid-19. Školy dostaly antigenní testy na dva termíny testování, které mělo původně skončit příští pondělí. Vláda ale v pátek schválila pokračování testování i po 29. listopadu. Opakovat by se mělo každé pondělí do konce února.
Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) se staví odmítavě k případnému vyhlášení stavu nebezpečí, které by podle vicepremiéra v demisi a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů zvážit. "Jsem přesvědčen, že v současné epidemické situaci je zcela zásadní osobní odpovědnost a přístup každého jednotlivce," sdělil dnes Suchánek. Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být v České republice vyhlášené v reakci na mimořádné situace. Vyhlašovat ho mohou hejtmani a pražský primátor.
Divadla se od konce minulého týdne potýkají s dotazy diváků, kteří si nejsou jistí, za jakých podmínek mohou kulturní zařízení navštěvovat. Vláda s platností od dnešního dne znemožnila na kulturní akce vstup těm, kdo nemají dokončené očkování proti covidu nebo nemoc v posledních šesti měsících neprodělali. Divadla začínají řešit převod vstupenek na pozdější termíny nebo vystavují divákům, kterým musí účast na představení zrušit, vouchery. Vstupné vracejí výjimečně, s úbytkem tržeb se kvůli pandemii většinou potýkají mnoho měsíců.
"Lidé od čtvrtka telefonují a ptají se, jak to bude. Sami jsme na naše facebookové stránky už minulý týden vyvěsili podmínky, za jakých mohou lidé přijít do dneška a za jakých ode dneška. Mnozí přišli ještě na poslední chvíli, třeba těhotné ženy, které se nechtějí nechat očkovat," řekla mluvčí Divadla Bez zábradlí Nikol Kouklová. Vouchery, které divadlo vydává, bude podle ní prodlužovat. Potíže divadlu dělají také herci v karanténě a to, že by se kvůli bezpečí diváků či svých starších kolegů rádi testovali ve větší míře, než na kolik mají bezplatný nárok. To znamená pro divadlo opět vyšší náklady, doplnila mluvčí.
V případě, že by se školy musely kvůli covidu-19 opět uzavřít, by to mělo být jen v lokalitách s nejhorší epidemickou situací a jen na krátkou dobu. Ve svém stanovisku to dnes uvedl předseda České komise pro Organizaci OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) Stanislav Štech. Vládě doporučil, aby v reakci na zhoršující se epidemii školy plošně nezavírala. Podle zjištění UNESCO je Česko v Evropské unii druhou zemí s nejdelší celkovou dobou přerušení prezenčního vzdělávání od vypuknutí epidemie v březnu 2020. Trvalo 46 týdnů. O týden víc to bylo ve Slovinsku.
Při pohledu na mapu proočkovanosti obyvatel Evropy proti koronaviru je rozdíl patrný na první pohled: v Česku a dalších státech bývalého východního bloku se pro obě dávky vakcíny rozhodlo výrazně méně lidí než na Západě. I tam ale panují velké rozdíly. Podle vědců mají problém hlavně regiony v Alpách a také oblasti, kde se daří krajně pravicovým stranám.
V Plzeňském kraji rostou už čtvrtý týden počty tříd základních, středních i mateřských škol, jejichž žáci musí kvůli onemocnění covid-19 do karantény. Ke konci minulého týdne bylo v regionu zasaženo 137 škol a školských zařízení, z toho 76 základních, 28 středních a 20 mateřských škol, dále pět základních uměleckých škol a jeden domov mládeže. V karanténě bylo 4400 žáků a 47 pedagogů, pozitivních bylo ve školách za minulý týden 398, z toho 339 žáků. Hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) dnes na jednání zastupitelstva uvedla, že z celkového počtu nakažených v kraji je 30 až 35 procent dětí a mládeže do 19 let.
Na nové výzvy programů podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady bude podle odhadu ministerstva průmyslu a obchodu potřeba 12 miliard korun. Dotační tituly by se zatím měly týkat období od 1. listopadu do 31. prosince. Nárok na pomoc by měli mít podnikatelé, kteří zaznamenají za rozhodnou dobu pokles obratu alespoň o 30 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Programy nebudou mezi sebou slučitelné. Podnikatel si bude muset vybrat jeden, současně nebude moci čerpat ani kompenzační bonus, který připravilo ministerstvo financí.
Více než 90 procent pracovníků vlády Spojených států má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 a splňuje tak požadavek, který v září vyhlásil americký prezident Joe Biden. S odvoláním na nejmenovaného vládního činitele o tom informovala agentura AP. Podle mluvčí Bílého domu federální vláda neočekávala v souvislosti s vakcinačním pravidlem žádné provozní problémy.
V centru Prahy se dnes koná protestní akce hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Pochod po stezce zrádců národa. Řečníci označují rozhodování vlády zdůvodněné snahou o omezení šíření koronaviru za protiústavní, zpochybňují pandemii covidu-19 jako takovou a popírají smysl očkování. Vyzývají k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala.
Iniciativa vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů.
Fakultní nemocnice Bulovka v Praze od dneška zakázala návštěvy pacientů na všech lůžkových odděleních. Důvodem je zhoršující se epidemická situace v republice. Nemocnice to dnes oznámila na svém webu. Zákaz návštěv platí i v dalších nemocnicích v Praze. Omezení návštěv na některých odděleních platí například v Ústřední vojenské nemocnici, ve Fakultní nemocnici v Motole nebo ve Fakultní Thomayerově nemocnici.
Rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí se kvůli epidemiologické situaci v sobotu neuskuteční.
S lítostí musíme oznámit, že slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí plánované na 27. 11. se vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci neuskuteční. Advent je především čekáním na narození. Nepřipusťme, aby se na desítkách JIP proměnil ve svůj opak. pic.twitter.com/N6RG1lQHIx
— Prague City Tourism (@PrgCityTourism) November 22, 2021
Nemocnicím v Libereckém kraji pomohou vojáci, první tři by měli nastoupit už v úterý do Nemocnice v Jablonci nad Nisou. Jako první požádala o pomoc vojáků minulý čtvrtek právě jablonecká nemocnice, postupně o ni požádaly i další nemocnice. Celkem to bude včetně Jablonce 27 vojáků, od úterý budou navíc v kraji vypomáhat dva mobilní testovací týmy vojáků a jeden postavili hasiči, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).
Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří v Brně zastavují všechny plánované operace. Důvodem je nárůst počtu pacientů s covidem.
Nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která by vytlačila současnou deltu, zatím podle mezinárodních institucí ve výhledu není. Pravděpodobný není ani její vznik v Česku. Řekla to ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Kvůli velkému počtu případů ústav laboratořím doporučil, aby hygienici podrobněji vyšetřovali metodou diskriminačního PCR méně vzorků. Uvolní to kapacity pro nové případy.
Počet nových případů nákazy koronavirem v Rusku za posledních 24 hodin vzrostl o 35 681. Podle agentury Interfax je to nejméně za téměř měsíc, během kterého Rusko zaznamenávalo rekordní přírůstky nakažených i zemřelých s covidem-19. Bilance úmrtí se již týden drží kolem hranice 1250.
Děkani lékařských fakult nesouhlasí s možným vyhlášením pracovní povinnosti mediků, kteří jsou podle ministerstva zdravotnictví potřeba pro pomoc s epidemií covidu-19 v nemocnicích. Povinné nasazení mediků už v předešlých vlnách epidemie podle stanoviska asociace děkanů závažně narušilo jejich studium. Studenti se podle vedení fakult mohou do pomoci zapojit dobrovolně. Stanovisko asociace poskytl Petr Andreas z oddělení komunikace 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Studentská komora Rady vysokých škol odmítá možnost vyhlášení pracovní povinnosti mediků v nemocnicích. Studenti jsou podle ní připraveni pomáhat dobrovolně.
Přehled hlavních událostí:
Nemocnice ve Zlínském kraji přes stoupající počet pacientů s koronavirem jejich přesun do nemocnic v jiných krajích zatím neplánují. Nemocnice omezily plánované operace a přidávají lůžka pro pacienty s covidem-19.
Plánovanou operativu ode dneška omezila Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Je tam již pět covidových stanic, poslední se otevřela dnes, nabízejí asi 130 lůžek. "Na standardních lůžkách je 92 pacientů s covidem, 12 je jich na jednotce intenzivní péče," řekla mluvčí zlínské nemocnice Renáta Večerková. Nemocnice zatím podle ní nechystá přesuny covidových pacientů. Již dříve však propustila či přesunula část pacientů z léčebny dlouhodobě nemocných do Uherského Brodu nebo Slavičína, aby byla k dispozici lůžka pro covidové pacienty. Ve Zlíně také od čtvrtka vypomáhají čtyři vojáci, jeden hasič pracuje v odběrovém stanu.
Některým lidem se v aplikaci Tečka nezobrazí covidový certifikát, i když jsou očkovaní. Podle Národní agentury pro komunikační a informační technologie se to může stát výjimečně, většinou stačí údaje v aplikaci aktualizovat.
TEČKA. V souvislosti se změnami, stále řešíme výkonností problémy serverové platformy, které mají vliv na aktualizaci platnosti certifikátů. Prosíme o trpělivost 🙏 Až to vyřešíme, tak bude stačit v aplikaci Tečka jen aktualizovat parametry.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) November 22, 2021
Vedení pražského magistrátu požaduje po státu, aby děti ve školách byly testovány na covid-19 pomocí PCR testů. Ministerstvům školství a zdravotnictví proto úřad odešle žádost, aby byly školám testy propláceny tak, jako tomu bylo letos na jaře. PCR testování je nejefektivnější způsob, jak předejít uzavírání škol, řekl dnes novinářům radní Vít Šimral (Piráti). Trasování ve školách bude v Praze nadále individuální, kdy se školám budou věnovat konkrétní zaměstnanci hygienické stanice. Ve školách dnes začalo plošné testování antigenními testy.
"Je to (PCR testy) metoda, která se ukazuje jako efektivní a zaručující bezpečné prostředí. Plošné antigenní testování chápeme jako první 'screeningovou' bariéru pro to, abychom dosáhli toho, že pozitivity mezi dětskou populací bude co nejméně. PCR nadále preferujeme jako aktivnější a bezpečnější řešení," řekl Šimral.
Policisté v souvislosti s epidemií covidu nyní provádějí denně zhruba 6000 kontrol, většinou v součinnosti s hygieniky nebo po telefonu. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to uvedl náměstek policejního prezidenta Marin Vondrášek. Se situací v nemocnicích a sociálních zařízeních pomáhá armáda, nasazeno je aktuálně 150 vojáků. Krizový štáb dnes schválil 44 žádostí o pomoc napříč republikou, uvedl ministr vnitra a šéf štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Provozovatelé služeb sledovali odliv zákazníků, a to až o 30 procent, ještě před zpřísněním opatření. Lidé kvůli zhoršení epidemické situace znovu začali častěji pracovat z domu, nechodí tak často do společnosti, někteří také začali šetřit. Plánované kompenzace podle některých podnikatelů nejsou ani tentokrát dobře nastavené.
Například holičství Gentlemen Brothers evidují podle jednatele společnosti Petra Kucka úbytek zákazníků poslední tři týdny, pokles činí 20 až 30 procent. Důvodem je podle Kucka kromě práce z domu a odvolaných společenských akcí i zrušení hrazených preventivních testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění.
Vzhledem ke zhoršující se situaci a zpřísnění protipandemických opatření někteří hudebníci již přesunuli koncerty, jiní naopak vystupují dál. Například ještě na tento týden ohlásila tři koncerty v pražském Lucerna Music Baru popová skupina Mig 21. Naopak plánovaný koncert písničkáře Xindla X v O2 universu 25. listopadu se přesunul na nový termín 5. května 2022. Od dneška se negativní testy na koronavirus na kulturních akcích nebudou uznávat, až na výjimky, mezi které patří například covidový certifikát.
"Člověk míní, pandemie mění. Tuto větu jsem myslím použil i před necelým rokem, když jsem koncert přesouval poprvé. Velmi nás to mrzí, ale věřím, že nás fanoušci pochopí a podpoří," uvedl Xindl X.
První den celostátního lockdownu dnes v Rakousku nevyprázdnil ulice natolik jako první uzávěra, kterou vláda zavedla kvůli covidu-19 před rokem na jaře, píše místní deník Kurier. Podle něj se například ve Vídni opatření nijak nepromítla do obsazenosti veřejné dopravy a i v ulicích rakouské metropole bylo dopoledne dost lidí, i když ne tolik, kolik by pro tento předvánoční čas bylo obvyklé. V zemi se zavřely restaurace i většina obchodů a také hranice pro turisty. Předpokládá se, že lockdown potrvá 20 dní, tedy do 12. prosince. Poté by opatření musel opět schvalovat hlavní výbor parlamentu.
Deník Kurier dnes ve vídeňských ulicích oslovil několik lidí, kteří podle něj pro novou uzávěru většinou měli pochopení. "Pro obchodníky to určitě veselé není, ale zřejmě je to nutné. To, že se tomu dalo předejít, je druhá věc," řekl muž v jedné z lékáren. "Doufala jsem, že lockdown zavedou, v této situaci si nedovedu představit jiné opatření," citoval Kurier lékařku, podle níž měla být uzávěra zavedena už mnohem dříve.
Českobudějovická nemocnice od středy omezí plánovaný přijem pacientů, u nichž to zdravotní stav dovolí. Opatření zavádí kvůli narůstajícímu počtu případů koronaviru. V českobudějovické nemocnici je nyní 182 pacientů s covidem-19, jde o jednu z nejzatíženějších nemocnic v republice.
Sasko dneškem přešlo na systém, kdy vstup bez očkování, případně potvrzení o překonání infekce, není až na výjimky možný. Neočkování se tak dostanou jen do supermarketů, lékáren a drogerií. Pro všechny bez rozdílu se pak v Sasku zavřely bary, kluby, aquaparky, posilovny a další volnočasová zařízení. Sasko rovněž utlumilo turistický ruch, zakázány jsou na území této spolkové země tuzemské turistické zájezdy a také ubytování turistů, do hotelů tak mohou jen lidé cestující služebně.
"Svobodě bez odpovědnosti se říká egoismus," řekl saský premiér Michael Kretschmer, když kritizoval neochotu obyvatel Saska nechat se očkovat. Podobně rázně hovořil i jeho bavorský kolega Markus Söder. "Očkovaní se nyní mohou oprávněně zlobit," řekl Söder k novým karanténním opatřením.
V nemocnicích a sociálních zařízeních napříč státem aktuálně pomáhá zvládat epidemii covidu 150 vojáků, krizový štáb dnes schválil 44 žádostí o pomoc.
Nemocnice Jihlava kvůli sílící pandemii covidu-19 úplně zastaví neakutní operace. Pro nakažené otevřela neurologickou a interní jednotku intenzivní péče. Doposud byla pro lidi s covidem-19 vyčleněná intenzivní JIP a ARO.
"Zvýšili jsme také kapacitu stanu na odběr vzorků," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Kapacita nemocniční laboratoře, která testy vyhodnocuje, je podle ní na maximu. Denně zpracuje až 560 vzorků.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nepodporuje vyhlášení nouzového stavu, které chce dnes kvůli epidemii covidu-19 podle serveru iDNES.cz navrhnout vládě ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zástupci koalice Spolu s Piráty a Starosty zatím návrh nekomentovali. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes sdělila, že nemá bližší a úplné informace k zamýšlenému kroku, proto ho nemůže komentovat.
Vláda ANO a ČSSD v minulosti nouzový stav zneužila, plošná opatření a lockdowny, ke kterým ho využívá, navíc nevedou k cíli, sdělil ČTK předseda SPD Tomio Okamura.
Podnikatel Karel Janeček v pátek při vyhlašování ankety Český slavík prohlásil, že je proti očkování dětí, protože jim koronavirus neškodí. Nadační fond Neuron, který Janeček založil, se pak kvůli tomu rozhodl ukončit s ním spolupráci. Předseda vědecké rady fondu Jan Konvalinka v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že Janečkovy postoje jsou dlouhodobě v rozporu s vědeckým poznáním.
"Není možné vyloučit de facto žádné opatření," řekl Hamáček. "Některá ta čísla v těch predikcích jsou ještě horší, než na jaře," dodal.
V Základní škole Benešovo náměstí v Pardubicích dnes po testování antigenními testy odcházeli čtyři žáci domů. Byli pozitivní na nemoc covid-19. Za dobu testování vůbec poprvé testy ukázaly pozitivní výsledky. Základní a střední školy dnes absolvovaly povinné testování, které se bude konat každé pondělí nejspíš až do února. Na pardubických základních školách stoupá počet tříd, které musí do karantény.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) by případné vyhlášení nouzového stavu kvůli další vlně pandemie koronaviru pokládal za logický krok. Situace je podle něj kritická, výhled nepříznivý, nemocnice na jižní Moravě jsou už nyní kapacitně na hraně a musejí si navzájem pomáhat.
"Vyvolání nouzového stavu by byl logický krok, symbolický velký vykřičník pro lidi, musíme se začít chovat zodpovědněji," řekl dnes novinářům Grolich po jednání jihomoravského krizového štábu. Velká část veřejnosti se podle něj stále chová, jako by se nic nedělo, počty nakažených a nemocných při tom strmě rostou.
Nejpostiženější kraje mohou podle ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) řešit situaci stavem nebezpečí ve svém regionu. Podle Grolicha ale krajský stav nebezpečí slouží k řešení lokálních problémů, jako bylo například letošní tornádo na jihu Moravy. Nynější situace vyžaduje spíše celostátní nouzový stav, zdůraznil Grolich. Není podle něj nutné, aby o jeho vyhlášení žádali hejtmani.
Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková řekla, že armáda je v současné době nasazena ve 39 zařízeních. Slouží v nich 171 vojáků. Dalších 20 příslušníků pracuje ve dvou call centrech, ve kterých pomáhají hygienikům obvolávat lidi, kteří se setkali s nakaženým. Armáda má také v pohotovosti 25 mobilních odběrových týmů. Výpomoc vojáků umožňuje nařízení vlády z loňského roku, které povoluje využití až 900 vojáků na pomocné práce v nemocnicích a v zařízeních se sociální službou. O nasazení rozhoduje Ústřední krizový štáb.
Vnitro nyní nevidí důvod k celostátnímu nouzovému stavu, nejpostiženější kraje mohou řešit situaci stavem nebezpečí ve svém regionu, řekl Hamáček. "Pokud jsme v situaci, kdy čtyři kraje potřebují využítí pracovní povinnosti, myslíme si, že je to řešitelné stavem nebezpečí, který vyhlásí jednotlivé kraje," řekl na tiskové konferenci. Chce počkat na to, až jednotlivé krizové štáby uvedou své požadavky a možnosti. "Pokud se ukáže, že nejsou schopny zvládnout situaci vlastními prostředky, mohly by se obrátit na vládu, aby vyhlásila nouzový stav, ale to bych očekával, že bude nějakou dobu trvat," dodal Hamáček.
"Vývoj epidemie se pohybuje v krizovějších scénářích," řekl ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu. "Odhady nejsou vůbec optimistické, počet případů ještě v čase podle odhadů ministerstva zdravotnictví poroste," řekl Hamáček. Podle modelů by ale nemělo dojít ke kolapsu zdravotního systému, dodal.
Z armády pomáhá v kraji 39 lidí, pomáhají také hasiči a přidají se policisté, řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) po jednání krizového štábu kraje. Kvůli přeplněným nemocnicím a nedostatku personálu jedná kraj také s brněnskou lékařskou fakultou kvůli výpomoci.
Státy Evropské unie od 20. prosince začnou dostávat vakcíny pro děti proti nemoci covid-19. Dnes to na tiskové konferenci řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Dostupná bude zatím očkovací látka pro děti od pěti do jedenácti let od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech, kterou Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro tuto věkovou skupinu aktuálně posuzuje. Spahn již dříve uvedl, že souhlas EMA se očekává. Dnes uvedl, že by se tak mělo stát koncem tohoto týdne.
V nemocnicích Královéhradeckého kraje přibývá vojáků, kteří vypomáhají zdravotníkům. V Oblastní nemocnici Náchod se dnes zapojili do práce tři. Celkem jich vypomáhá zdravotníkům v krajských nemocnicích devět, řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.
Česká lékařská komora vyzvala kvůli koronaviru k zavedení plošné uzávěry, aby se omezily kontakty mezi lidmi. Pro očkované proti covidu-19 dvěma dávkami doporučila platnost covidových certifikátů zkrátit na šest měsíců, nyní není omezená. Komora zopakovala svou žádost o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a podpořila povinné očkování pro lidi nad 18 let.
Ukončené očkování má v Česku 6,25 milionu lidí a 624 461 má i posilující dávku. Z celkového počtu obyvatel Česka je plně naočkováno 58,4 procenta lidí. V kategorii od 12 let, pro kterou je vakcína schválena, je naočkováno 69,8 procenta populace, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.
Slovensko ode dneška zpřísnilo protiepidemická opatření zejména pro neočkované lidi, kteří neprodělali onemocnění covid-19. V zemi po zrychlení tempa šíření nákazy podle úřadů nadále stoupá počet pacientů s covidem-19 a o víkendu překročil kritickou hranici 3000 hospitalizovaných. Některé listy napsaly, že země by s ohledem na nepříznivý vývoj epidemie měla zavést celostátní uzávěru.
Nemocnice v Kyjově na Hodonínsku má zaplněné anesteziologicko-resuscitační oddělení a v posledních dnech musela jednoho pacienta s covidem nechat převézt do Fakultní nemocnice Brno. Podle něj má sice nemocnice rezervní ARO, ale nemá na něj personál. Situaci řeší s krajským koordinátorem. V Kyjově leží 57 pacientů s koronavirem. Nemocnice už zcela zastavila plánované operace.
V mobilní aplikaci Tečka se dnes zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Na Twitteru to uvedla Národní agentura pro komunikační a informační technologie. Upozornila také na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne. Testy na koronavirus se až na výjimky už neuznávají jako covidový certifikát právě ode dneška.
Od 22.11. bude v aplikacích nastavena doba platnosti testů na 0minut a budou tedy neplatné (zčervenají). Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne.
— NAKIT (@NAKIT_sp) November 22, 2021
V brněnské svatoanenské nemocnici a také v Nemocnici Vyškov začali počínaje dneškem s pacienty s koronavirem vypomáhat hasiči. Čtyři v Brně, stejný počet ve Vyškově. Podle informací nemocnic budou hasiči vypomáhat měsíc. Situace v nemocnicích se kvůli přibývajícím pacientům s covidem zhoršuje.
Fakultní nemocnice Olomouc kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 výrazně omezila plánovanou péči. Lékaři budou provádět pouze akutní a neodkladné výkony.
Případné nasazení mediků v nemocnicích kritizuje i rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš. "Věřím, že se jedná jen o neuvážená slova. Od jara bylo dost času připravit se na krizi v nemocnicích. Opět budou místo svého studia pomáhat (nejen) medici a např. ambulantní specialisté přiloží ruku k dílu v nemocnicích kdy?" napsal Bareš na Twitteru.
Ministr školství Robert Plaga doufá, že ministerstvo zdravotnictví nechce nouzový stav proto, aby mohli medici místo studia pomáhat v nemocnících. Čeká vysvětlení na jednání vlády.
Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce?
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 22, 2021
To, doufám, hlavní hygienička a @zdravkoonline nemyslí vážně!
Předpokládám, že nám to na vládě vysvětlí.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes navrhne vládě, aby kvůli epidemii koronaviru vyhlásila stav nouze. Informoval o tom server iDNES.cz. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl uvedl, že důvodem je situace v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19.
Osm vojáků dnes nastoupilo ve Fakultní nemocnici Brno, kde budou pomáhat s pacienty s nemocí covid-19. V nemocnici je nyní 185 pacientů s touto nákazou.
Aplikace Tečka ráno některým lidem nesprávně zobrazovala certifikát o očkování jako neplatný. Problém způsobily změny v systému. Po aktualizování se certifikát opět zobrazí správně.
TEČKA. Pokud vám při otevření bude Tečka ukazovat všechno červeně, klikněte dole na žlutý pruh a pak klikněte na tlačítko aktualizovat. Je to tím, že jsme aktualizovali všechny systémy a aplikace tak, aby se validovaly důležité parametry podle toho, jak od dneška platí. Děkujeme.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) November 22, 2021
Vláda zvažuje kvůli zrychlující koronavirové epidemii vyhlášení nouzového stavu, řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu-Radiožurnálu. Opatření by umožnilo výpomoc mediků v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19.
"Samozřejmě zvažují se i tyto možnosti, protože zejména v nemocnicích, v domovech důchodců, v zařízeních sociální péče začíná chybět personál," odpověděla Svrčinová na dotaz Radiožurnálu, zda vláda nezvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby studenti medicíny mohli pracovat v nemocnicích. Svrčinová při této příležitosti připomněla, že v nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.
Přehled hlavních událostí:
V neděli testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nakažených o téměř 2600.
Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazily dva miliony lidí. Posledních 100 tisíc přibylo jen za minulých šest dní.
Nový Zéland zruší uzávěru svého největšího města Aucklandu 2. prosince. Oznámila to v pondělí premiérka Jacinda Ardernová. Země podle ní změní strategii boje proti covidu-19. Bude se snažit rychle se šířící variantu delta spíš zadržovat, nikoli zcela vymýtit, jak tomu bylo dosud. Pětimilionový Nový Zéland má od začátku epidemie potvrzeno něco přes 10 100 nákaz a zemřelo tam 40 lidí. Přesto vláda nařizuje velmi přísná opatření a už při prvních případech uzavírá celá města, důsledně trasuje kontakty nakažených a vyžaduje kontroly na hranicích.
Školy se ode dneška vrací k pravidelnému plošnému testování. Nově se budou testovat také neočkovaní zaměstnanci firem. K návštěvě restaurace či služeb už nebude stačit negativní test, ale bude nutné mít očkování či potvrzení o prodělání nemoci. O zpřísnění pravidel v pátek rozhodla vláda v demisi. Aktuálně.cz přináší přehled nových opatření i těch, která nadále zůstávají v platnosti:
Na nový rekord vystoupalo v Česku v neděli tzv. incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá 1002 nově nakažených za poslední týden, o 284 více než před týdnem. Ve světovém srovnání je Česká republika na čtvrtém místě, týdenní incidenci nad 1000 mají nyní jen evropské země: Slovensko, Slovinsko, Rakousko a Česko. V první desítce států podle týdenní incidence jsou nyní jen státy starého kontinentu, v první třicítce jen tři mimoevropské země.
Lidem, kteří nejsou očkovaní proti covidu, se ode dneška ztížil návrat do České republiky z Kanárských ostrovů a Madeiry. Na takzvané mapě cestovatele jsou tato území nově červená, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Změny jsou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka. K územím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě už pouze Vatikán.
Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba už nemusí být v samoizolaci, mimo domov ale musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.
Laboratoře v neděli otestovaly přibližně 58 500 testů, asi o 6000 víc než před týdnem. I přes zvýšení počtu testů značně stouply podíly pozitivně testovaných.
U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíc, vzrostl podíl pozitivních z 5,8 procenta na osm procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 12,9 na 15,3 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se za týden zvýšil z necelých 30 procent na 37,4 procenta.
Zdravotníci lidem v Česku podali přes 13 milionů dávek vakcíny. Za neděli jich přibylo téměř 10 700.
V letošní jarní vlně měly Sasko i Bavorsko nejhorší čísla z celého Německa a ani teď na tom nejsou ve srovnání s ostatními dobře.
Nejhorší epidemická situace je na Moravě a ve Slezsku.
V Olomouckém kraji připadá v přepočtu na 100 000 lidí 1426 nově potvrzených případů nákazy za poslední týden.
Ve Zlínském kraji je to 1277 a v Jihomoravském kraji 1242 případů.
Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 341 novými případy na 100 000 obyvatel za poslední týden.
V nemocnicích bylo v neděli hospitalizovaných 4885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání hospitalizovaných přibylo 816 a počet těžkých stavů stoupl o 100.
Na nový rekord vystoupalo incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá přes 1000 nově nakažených za poslední týden. Nejvyšší incidenci má Olomoucký kraj se 1426 případy.
V neděli testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nakažených o téměř 2600.
Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazily dva miliony lidí.
V Německu za poslední den přibylo 30 643 případů nákazy koronavirem a dalších 62 úmrtí spojených s nemocí covid-19. O týden dříve to bylo 23 607 nových případů a 43 úmrtí. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).
Řada evropských zemí dnes kvůli stále rychlejšímu šíření nákazy koronavirem podstatně zpřísní restrikce.
Rakousko zahájí třítýdenní uzávěru, kdy budou lidé smět domov opouštět jen v nejnutnějších případech, a uzavře se pro turisty.
Sasko zavírá bary, kluby a ruší vánoční trhy.
Slovensko a Řecko výrazně ztíží život neočkovaným.
V Belgii začíná platit povinnost nosit roušku všude na veřejnosti a částečná povinnost práce z domova.
Nadační fond Neuron ukončil spolupráci s matematikem a podnikatelem Karlem Janečkem kvůli jeho proslovu při pátečním vyhlášení hudební ankety Český slavík. Janeček mimo jiné kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí. Fond se od jeho vyjádření distancoval. Podle představitelů Neuronu popírá vědecké důkazy a zejména zlehčuje průběh nemoci covid-19 u dětí. Stanovisko dnes publikoval na svém webu. Janeček v roce 2010 fond Neuron založil.
"Naše poslání je podporovat vědu založenou na faktech, která vede ke zlepšení života a ve které není místo pro nepodložené názory, ideologie nebo domněnky. Jsme nezávislí na jednání nebo názorech jakékoli konkrétní osoby," uvedl fond v prohlášení, pod kterým je podepsáno několik vědců, včetně předsedy Vědecké rady nadačního fondu Jana Konvalinky.
Podmínkou pro vstup do kompenzačních programů bude podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) pokles obratu o 30 procent. Zástupci vlády tak vyhověli požadavku profesních svazů. Stát podnikatelům ale poskytne nižší podporu, než na kterou měli nárok, když se požadoval propad tržeb o 50 procent. Dotace se budou týkat období od 22. listopadu.
V souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření Havlíček v pondělí vládě předloží ke schválení návrh programů podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tento týden uvedla, že na vládu v pondělí přinese ke schválení tzv. kompenzační bonus pro živnostníky.
Pro lidi od 60 let a chronicky nemocné bude od 1. prosince možné přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 už po pěti měsících od ukončené vakcinace. Nyní je interval šest měsíců. Ve svém internetovém pořadu Čau lidi to dnes řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ukončené očkování má v Česku 6,2 milionu lidí, třetí, posilující dávku zatím dostalo zhruba 621 000 lidí.
"Pro další věkové kategorie se budeme snažit co nejdříve," řekl Babiš.
Zkrácení intervalu doporučil v pátek Státní ústav pro kontrolu léčiv, stanovisko poslal ministerstvu zdravotnictví. "Ve stanovisku jsme shrnuli data z dostupných studií. Rozhodnutí je však zcela na ministerstvu zdravotnictví, které se samozřejmě může řídit i doporučeními od dalších odborníků," napsala v pátek bez dalších podrobností ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
Čau lidi. Dobrá zpráva. Od 1. 12. ZKRACUJEME 3. posilujicí dávku pro 60+ a chroniky ze 6 na 5 měsíců. A pro další věkové kategorie to pustíme, co nejdřív to bude možné. Taky nejaktuálnější data o protilátkových koktejlech, které zachraňují životy. https://t.co/XcoWYArJZO
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 21, 2021
Rakousko dnes zažívá poslední den před nástupem celostátní uzávěry, která skončí nejspíš až za tři týdny. Kancléř Alexander Schallenberg se občanům, zejména těm očkovaným proti covidu-19, omluvil za nepříjemnosti, které jim nová omezení přinesou. Podle něj je z nich vláda smutná, ale považuje je za nutnost. Desetitisíce odpůrců opatření demonstrovaly v sobotu ve Vídni, dnes vyšly tisíce lidí do ulic v Linci.
Na protestu proti covidovým pasům se dnes v Bruselu sešlo na 35 000 lidí. Někteří účastníci demonstrace během pochodu z centra města k unijním institucím házeli na policisty dělbuchy, ti zasáhli vodními děly a slzným plynem. Informovala o tom agentura Belga.
Demonstranti se sešli po poledni před vlakovým nádražím Gare du Nord, protest s názvem Společně za svobodu měl povolení od bruselské radnice. Policie původně počítala s účastí několika tisíc lidí, řekla mluvčí Ilse Van de Keereová.
Podle předsedy asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) se praktičtí lékaři nezapojují dostatečně do očkování proti covidu-19, řekl v debatě v České televizi. Předseda praktiků Petr Šonka řekl, že lékaři mají vakcínu od společností Pfizer/BioNTech, která se v Česku nejvíce používá, k dispozici teprve od začátku listopadu. Ordinace praktiků jsou nyní podle Šonky zahlcené pacienty s respiračními chorobami, mnozí praktici dělají i odběry pro PCR testy, protože kapacity testovacích míst nestačí.
Kuba v pořadu odkázal na dřívější prohlášení praktiků, že jsou schopni očkovat 50 tisíc lidí denně. Hejtman řekl, že toto množství nyní praktičtí lékaři očkují za týden. Část praktiků si podle něj za poslední měsíc vakcíny proti covidu vůbec neobjednala.
Šonka řekl, že se v současnosti zapojuje do očkování proti covidu asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100. "Není to číslo, s kterým bychom byli spokojeni," poznamenal. Podle něj ale počet postupně narůstá. Slib 50 tisíc naočkovaných denně byl podle něj za obvyklého provozu, který nyní v ordinacích není. Mnohé ordinace jsou zahlcené pacienty s respiračními chorobami, dodal.
Zvýšený zájem o očkování proti covidu-19 v největších pražských centrech bez registrace pokračoval po sobotním náporu také v neděli. Nejdelší byla fronta na jednodávkovou vakcínu Janssen v očkovacím místě ve vestibulu hlavního nádraží. Pracovník ostrahy na nádraží podobně jako v sobotu odhadl čekací dobu na několik hodin, čekajících lidí bylo po poledni jen nepatrně méně než v sobotu. Velkou část tvořili cizinci. V sobotu očkování v Česku podstoupilo 15 346 lidí, zhruba o 2300 více než před týdnem.
Očkovací místo na pražském hlavním nádraží provozuje Fakultní nemocnice Bulovka. Její mluvčí Eva Libigerová řekla, že jeho pracovníci v posledních dnech očkují zhruba 500 lidí za den.
Na dalším velkém očkovacím místě bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov byla fronta před polednem podle pracovnice očkovacího centra zhruba na hodinu a postupně se krátila. V sobotu byla v ten samý čas delší, lidé museli počítat minimálně s hodinou a půl. Řada čekajících přiznávala, že je k očkování proti covidu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění protiepidemických opatření. Na Chodově se očkuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer, mohou ji dostat zájemci od 16 let. Převážnou část čekajících tvořili mladí lidé.
Prakticky bez čekání byli po poledni odbavováni zájemci o očkování v Kongresovém centru na Vyšehradě. Před tímto víkendem rozšířilo provozní dobu a zvýšilo kapacitu očkování. "Vzhledem k vývoji pandemické situace máme mimořádně otevřeno o víkendu 20. až 21.11. každý den od 8:00 do 20:00. Očkujeme i bez registrace. K dispozici jsou jednodávkové vakcíny Janssen i dvoudávkové vakcíny Comirnaty (Pfizer)," uvedla na webu společnost Medicon, která očkovací centrum provozuje.
Na Vyšehrad zamířil také pětadvacetiletý Petr, který dosud očkován nebyl. "Původně jsem měl v plánu se nechat jít očkovat na hlavní nádraží, ale když jsem to tam viděl, tak mi kamarádka poradila jít sem," řekl ČTK. Očkovat se nechává především kvůli tomu, že rád plave, a od pondělí mu už do bazénu nebude stačit jen test. "Nesouhlasím s tím, ale co můžu dělat," dodal.
Plošné testování ve firmách a školách, které začíná příští týden, může podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové způsobit to, že výsledky potvrzujících PCR testů budou lidem chodit později. Nyní mají být do 48 hodin.
Místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu CNN Prima News Partie uvedl, že každý člověk má právo vybrat si, jak se bude proti koronaviru bránit. Lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, ale musejí převzít zodpovědnost za své rozhodnutí. Nová vláda podle něj ale udělá vše pro to, aby nenastala další uzávěra. Už vůbec si nedovede představit, že by se znovu zavřely školy, dodal.
Budoucí vláda podle místopředsedy ODS a adepta na ministra dopravy Martina Kupky chystá adresnější a transparentnější kampaň týkající se očkování proti koronaviru. Má zdůraznit, že očkování "nevypne epidemii" a nezabrání nakažení, zmírní ale průběh nemoci. Kupka také mluvil o potřebě zajistit dostatečný počet PCR testů na koronavirus.
Na Slovensku v sobotu počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 překročil hranici 3000, kterou ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský považuje za kritickou v souvislosti se zajištěním zdravotní péče. Podle dnešních informací úřadů byl i v první víkendový den vysoký přírůstek nakažených koronavirem a oproti pátku vzrostl počet úmrtí pacientů s covidem.
K třítisícové hranici hospitalizovaných se Slovensko těsně přiblížilo už v pátek. Národní centrum zdravotnických informací dnes oznámilo, že během soboty bylo do nemocnic přijato dalších sedm pacientů s covidem, čímž jejich celkový počet stoupl na 3004.
Na jednotkách intenzivní péče nyní leží 270 nemocných, z nichž 258 potřebuje umělou plicní ventilaci.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v případě překročení hranice 3200 hospitalizovaných bude země na prahu humanitární katastrofy. Během dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy bylo v nemocnicích přes 3800 covidových pacientů; v zemi tehdy pomáhali zdravotníci ze zahraničí a několik covidových pacientů ve vážném stavu ze Slovenska převzaly k další léčbě Německo a Polsko.
Epidemiolog Roman Prymula ve stejné diskusi doplnil, že vláda měla zpřísnění zavést před 14 dny. Protiepidemická omezení budou podle jeho odhadu trvat ještě minimálně půl roku.
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) by v opatřeních více zakročila proti neočkovaným. Při diskusích ve vládě v tomto týdnu chtěla prosadit takzvaný rakouský model, kdy by neočkovaní lidé mohli opustit bydliště jen v nezbytných případech.
Schillerová je pro velmi přísná opatření pro neočkované, kteří se očkovat mohou. "Ohrožují zbytek odpovědné populace, která se očkovat nechala," uvedla CNN Prima News. Neočkovaní podle ní zahlcují nemocnice. Pokud se lidé nenechali přesvědčit domluvami, není podle Schillerové jiná cesta než striktní omezení.
Česká vakcinologická společnost podle svého předsedy Romana Chlíbka v pondělí navrhne ministerstvu zdravotnictví, aby bylo přeočkování možné už po pěti měsících místo stávajícího půlroku. Po jednodávkové vakcíně Janssen od společnosti Johnson&Johnson by to mělo být možné už po dvou měsících.
Česká vakcinologická společnost to bude doporucovat a v pondělí to navrhne MZ. A po Janssen za 2 měsíce.
— Roman Chlíbek (@RomanChlibek) November 21, 2021
V Rusku již čtvrtý den v řadě přibylo více než 1250 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vládní krizový štáb dnes sdělil, že v první víkendový den zemřelo 1252 pacientů. Nakažených koronavirem přibylo 36 970.
Denní přírůstky obětí spojených s covidem-19 v Rusku tento týden stoupaly. V úterý padl rekord 1247 zemřelých, ve středu se vyhoupl na 1251 a ve čtvrtek a v pátek vzrostl na 1254. Krizový štáb nyní eviduje celkem 264 095 obětí koronavirové infekce.
Je možné, že při očkování proti covidu-19 bude pro některé potřeba i čtvrtá dávka vakcíny. V rozhovoru pro Blesk to připustil kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň uvedl, že třetí dávkou se asi postupně budou muset naočkovat všichni. Povinné plošné očkování stále odmítá. Je ale podle něj možné nařídit vakcinaci některým profesním organizacím nebo komorám, pokud o to budou samy stát.
V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 42 727 nově zjištěných případů nákazy koronavirem a 75 úmrtí souvisejících s covidem-19. O týden dříve to bylo 33 498 nových případů a 55 úmrtí.
Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, vzrostl na 372,7. O den dříve tento ukazatel činil 362,2. Před týdnem 289 a před měsícem 85,6.
V sobotu přibylo v Česku 14 402 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší přírůstek ve volném dni za celou dobu epidemie. Proti minulé sobotě je to nárůst o více než 5000 nakažených. Takzvané incidenční číslo opět vzrostlo na nové maximum. K dnešku připadá na 100 tisíc obyvatel v posledních sedmi dnech 978 nakažených, téměř o 50 více než v sobotu.
Demonstrace proti epidemickým opatřením v Haagu se dnes večer zvrhla v násilí. Protestující zapalovali auta a házeli na policisty kamení a další předměty. Uvedla to agentura AFP. Podobně dopadla i páteční demonstrace v Rotterdamu. V části města, kde sídlí nizozemská vláda, vyšlo do ulic několik stovek lidí. Policie nejméně jednoho protestujícího zatkla. V Rotterdamu jsou po pátečních násilných protestech čtyři lidé v nemocnici. Policie tam proti demonstrantům použila střelné zbraně a vodní děla, 51 lidí zatkla.
Ve Velké Británii dnes potvrdili 40 941 nových případů covid-19. Je to pokles oproti pátku, kdy přibylo 44 242 nakažených. Podle vládních údajů dnes zemřelo 150 lidí.
V televizi Rossija-1 dnes řekl ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov, že Rusko bude příští rok schopno vyrobit dvě miliardy vakcín proti covidu-19. Dodal, že mezi obyvatelstvo této nejrozlehlejší země světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, už bylo uvolněno přes 100 milionů setů vakcín. "Jde jak o dvoudávkové Sputnik V a (Sputnik) Light, tak o další vakcíny certifikované v Rusku," sdělil Manturov. Země se od září potýká s výrazně zhoršenou epidemickou situací, kvůli čemuž úřady zpřísnily protikoronavirová opatření a prezident Vladimir Putin schválil na první listopadový týden celostátní mimořádné pracovní volno. Některé nejvíce zasažené ruské regiony ale tuto "covidovou dovolenou" ještě prodloužily.
V centru Vídně se dnes na ohlášené demonstraci sešly desetitisíce odpůrců protiepidemických opatření. Jen dva dny před začátkem celostátní uzávěry na náměstí Hrdinů poblíž Hofburgu a v jeho okolí protestovalo bezmála 40 tisíc lidí. Úřady původně počítaly s tím, že se do protestu zapojí asi 15 tisíc lidí. Mnohem vyšší účast nejspíš souvisí s pátečním oznámením vlády, která se rozhodla razantně zpřísnit opatření pro boj s pandemií. Od pondělí v zemi začne nejméně desetidenní celostátní uzávěra a chystá se i povinné očkování proti covidu-19. Okolí Hofburgu a část okružní třídy (Ringstrasse) až k budově opery byly kvůli manifestaci uzavřené. Na místo proudily už od dopoledne davy lidí, kteří o sobě dávali hlasitě vědět s bubny, píšťalkami a skandováním. Stovky demonstrantů přijely do Vídně autobusy či vlaky z jiných spolkových zemí i ze zahraničí.
Protest ve Vídni proběhl až na výjimky bez násilností. Někteří demonstranti zapalovali pyrotechniku a házeli na policisty láhve a plechovky. Při potyčkách policisté použili pepřový sprej. Nejméně deset lidí bylo zatčeno. Ministr vnitra Karl Nehammer řekl, že útoky na policisty jsou "zcela nepřijatelné" a poděkoval pořádkovým složkám. Podle agentury APA se účastníci demonstrace předem mobilizovali skrze sociální síť Telegram. Do protestu se zapojili mimo jiné příznivci nově založené strany skeptiků vůči očkování MFG (Lidé, Svoboda, Základní práva) či xenofobního Identitárního hnutí Rakouska (IBÖ). Na demonstraci dorazily stovky lidí s vlajkami a se symboly rakouské orlice na oblečení. Někteří aktivisté měli na sobě žluté hvězdy s nápisem "neočkovaný", na plakátech a transparentech byla například hesla "Tak to v roce 1938 začalo", "Konec fašistické diktatury" nebo "Schallenberg=Mengele". Používání symbolů a asociací spojených s nacistickým režimem ministr Nehammer odsoudil. "Není to jen nevkusné, ale bagatelizuje to i zločiny nacistů a uráží miliony obětí jejich diktatury a jejich blízké," řekl.
Kvůli horšící se epidemické situaci ztíží německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko život lidem, kteří nemají očkování proti covidu-19. Tamní vláda dnes rozhodla, že od pondělí se lidé bez vakcíny nedostanou například do restaurací, kin, bazénů či divadel. V jednom z výrazně zasažených okresů v Bádensku-Württembersku bude pro neočkované nově platit noční zákaz vycházení. Šlesvicko-Holštýnsko leží na severu Německa a protiepidemická opatření zpřísňuje navzdory tomu, že je aktuálně spolkovou zemí s nejnižším počtem nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Tato takzvaná sedmidenní incidence tam má hodnotu 134, zatímco v celém Německu je to 362 a v nejvíce zasaženém Sasku bezmála 800.
Testovat se budou nově muset, stejně jako ve firmách nebo na úřadech, i neočkovaní zaměstnanci škol a školských zařízení. Podle informací ministerstva školství (MŠMT) zaměstnavatelé musejí tuto povinnost zajistit nejpozději od 29. listopadu. Testování bude závazné jednou týdně, školy ale pro zaměstnance nedostanou od státu antigenní testy. Ty jsou státem centrálně pořizovány jen pro testování dětí a žáků škol, uvedlo MŠMT. Neočkovaní učni a další žáci a studenti, kteří chodí na praxi, se budou muset testovat na místě praktické výuky ve stejném režimu jako zaměstnanci. V případě, že ve stejném týdnu půjdou do školy, čeká je test i tam.
Nemocnice Pardubického kraje očekávají další nárůst počtu pacientů s covidem-19, ještě více proto omezí odkladnou péči. Dotkne se to veškeré plánované péče. V pondělní nemocnice zastaví příjem pacientů k plánovaných výkonům. Akutní a onkologická péče ale bude bez omezení, uvedla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová v tiskové zprávě.
Pražští hygienici v čele se Zdeňkou Jágrovou budou řešit možná porušení protiepidemických opatření během vyhlašování ankety Český slavík. Ředitelka hygienické stanice serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že již požádala policii, aby ztotožnila diváky, kteří neměli nasazený respirátor. Pořad v pátek večer odvysílala televize Nova, která se již proti formě zpracování ohradila.
Zájem o očkování v Praze je velký. Na řadě míst se stojí dlouhé fronty. Volno je nyní v Kongresovém centru, hlásí Chytrá karanténa.
OČKOVÁNÍ. Pokud hledáte očkování v Praze, tak vám doporučujeme teď zajít do pražského Kongresového centra. Tam totiž, narozdíl třeba od hlavního nádraží, nejsou fronty. Naopak nám hlásí, že mají volno. A očkují jak Pfizerem, tak i jednorázovým Janssenem.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) November 20, 2021
Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více než polovina ze zhruba 85milionové populace. Írán je v pandemii nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí, od začátku šíření viru tam zemřelo nejméně 128 tisíc nemocných. V zemi za uplynulý den přibylo více než 3500 nově nakažených a 118 mrtvých. Jak nicméně vláda uvádí, denní počet obětí v posledních měsících významně klesl, íránští experti tento pozitivní trend připisují právě očkování.
Centrální řídící tým se bude příští týden zabývat možností, že by přeočkování proti covidu-19 bylo možné už po pěti měsících od poslední dávky. Nyní je interval šest měsíců. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) k tomu v pátek poslal ministerstvu zdravotnictví stanovisko. "Ve stanovisku jsme shrnuli data z dostupných studií. Rozhodnutí je však zcela na ministerstvu zdravotnictví, které se samozřejmě může řídit i doporučeními od dalších odborníků," napsala bez dalších podrobností ředitelka SÚKL Irena Storová.
I přesto, že organizátoři zrušili protest, který byl na dnešek plánován v Amsterodamu a který byl namířen proti koronavirovým restrikcím, se v metropoli sešlo několik stovek lidí. Shromáždění, které se vydalo za silné přítomnosti policie na pochod městem, je klidné. Podobný počet lidí se sešel také ve městě Breda na jihu země, kde uspořádali protest tři místní dýdžejové, kteří nesouhlasí s nutností uzavírat hudební kluby v osm večer, píše agentura Reuters.
V centru Vídně dnes demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření, které svolala opoziční pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Jen dva dny před začátkem celostátní uzávěry se zatím na náměstí Hrdinů poblíž Hofburgu sešlo podle úředního odhadu na 35 tisíc lidí. Mluvčí policie uvedl, že atmosféra je napjatá. Někteří demonstranti zapalovali pyrotechniku a házeli na policisty lahve a plechovky, nejméně deset lidí bylo zatčeno.
VIDEO: 🇦🇹 Supporters of Austria's far-right Freedom Party protest in #Vienna Saturday after the government said it will make coronavirus vaccinations mandatory from February 1 and will next week impose a partial lockdown in the face of spiralling infections pic.twitter.com/k0uQPmTOAo
— AFP News Agency (@AFP) November 20, 2021
Prvních zhruba 200 zahraničních turistů dnes přijelo na největší vietnamský ostrov Phu Quoc, který je proslulý svými krásnými plážemi. Jde o první návštěvníky ze zahraničí, kteří mohli tuto zemi navštívit po téměř dvou letech, kdy byly kvůli pandemii nemoci covid-19 zavřené hranice. Plně naočkovaní turisté z Jižní Koreje budou moci strávit dovolenou v tamních hotelových resortech bez absolvování povinné 14denní karantény. Museli jen po příletu podstoupit test na koronavirus s negativním výsledkem.
Dnes ráno bylo na lůžkách ARO a JIP 696 pacientů s covidem-19. Národní dispečink lůžkové péče sleduje nonstop vytíženost a kapacity nemocnic. Za posledních 48h nemá ani jednu žádost o překlad pacienta s covidem.
Národní dispečink lůžkové péče sleduje nonstop vytíženost a kapacity nemocnic. Za posledních 48h nemá ani 1 žádost o překlad pacienta s covid. Nemocnicím velmi pomáhá @ArmadaCR. Není důvod k panice. Jsme připraveni dát v potřebný okamžik pokyn k plošnému odložení elektivní péče. pic.twitter.com/hYU5NuBECO
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) November 20, 2021
Vídeňské protesty svolala opoziční pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Na bezpečnost podle agentury APA na místě dohlíží 1300 strážců zákona. Deník Die Presse uvádí, že namátkově kontrolují dodržování protiepidemických opatření. Ta aktuálně ukládají účastníkům protestů o více než 50 lidech, aby měli nasazené respirátory. Podle rakouských médií nařízení dodržuje zhruba polovina lidí, kteří na místo dorazili.
Stovky demonstrantů přijely autobusem či vlakem z jiných spolkových zemí i ze zahraničí. Situace na místě je zatím klidná. Policie však v obavě z pravicových extremistů posílila ostrahu vládních úřadů i nemocnic.
Rakousko v pátek ohlásilo rekordních téměř 16 tisíc nových případů infekce za den a vláda nařídila celostátní uzávěru, která začne v pondělí. Od února má pak být povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele.
Ve Vídni se dnes naopak protestuje. V hlavním městě Rakouska demonstrují odpůrci protiepidemických opatření, zatím se jich sešlo několik tisíc. Policie počítá s účastí 15 000 lidí, povolala posily.
Organizátoři zrušili protest, který byl na dnešek plánovaný v Amsterodamu a který byl namířen proti koronavirovým restrikcím. Reagují tím na páteční násilné potyčky mezi demonstranty a policií v Rotterdamu, při kterých utrpělo nejméně sedm lidí zranění.
Podle médií dva z nich postřelili policisté, kteří se snažili rozehnat rozlícený dav. Desítky lidí pořádkové síly zatkly.
"Včera (v pátek) večer v Rotterdamu vypuklo peklo," uvádí příspěvek na facebookové stránce organizátorů, který oznamuje zrušení protestu a vyzývá všechny, aby dnes do Amsterodamu nejezdili.
Na očkování v sokolovně v Pardubicích lidé dnes čekali i dvě hodiny. Fronta byla až před budovou. Očkovalo se také bez registrace.
Tým zvládne očkovat asi 600 lidí za den. V neděli bude pokračovat, zájem byl podle očkovacího koordinátora Martina Bayera velký. Podle něj vždycky chodilo hodně lidí, ale teď se mu zdá, že jich je ještě o něco víc, což se dá přičíst tomu, že od pondělí začnou platit přísnější opatření.
Podpora povinnému očkování narůstá s vyšším věkem dotazovaných. Například u lidí nad 60 let by nějakou formu povinné vakcinace volilo 64 procent dotázaných.
"Mezi lidmi produktivního věku 31-40 let je poměr preferencí opačný," uvedla agentura. V této skupině je 63 procent lidí pro dobrovolné očkování, necelá čtvrtina pro povinné očkování všech a 15 procent pro povinnou vakcinaci vybraných profesí.
Povinné plošné očkování proti koronaviru lidí od 18 let schvaluje 27 procent Čechů. Čtvrtina lidí je pro povinné očkování vybraných profesních skupin, například lékařů, zdravotníků, učitelů či třeba policistů. Bezmála polovina dotázaných pak jakoukoliv formu povinného očkování odmítá, mělo by podle nich zůstat dobrovolné jako nyní. Vyplývá to z průzkumu agentury MindBridge Consulting.
V Moravskoslezském kraji v pátek přibylo 2899 lidí pozitivních na covid-19, nejvíce od vypuknutí epidemie. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO),jenž vyzývá k maximálnímu omezení kontaktů mezi lidmi.
V pražských očkovacích centrech bez registrace na Chodově a hlavním nádraží se tvoří dlouhé fronty. Čekající často tvrdí, že je donutily okolnosti.
Ministerstvo zdravotnictví by mělo nařídit nemocnicím, aby omezily všechny výkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořily rezervu pro případný další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a akutní případy. V reakci na dnešní údaje o šíření epidemie covidu to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Podávání léků proti těžkému průběhu covidu, tzv. monoklonálních protilátek, by se mělo rozšířit do všech zdravotnických zařízení, v kterých je to možné, řekl také. Podle Válka je rovněž potřeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání.
Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují. Mnohé ale zakázaly návštěvy. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 v pražských zdravotnických zařízeních se dále zvyšuje. Vyplývá to z informací, které poskytli mluvčí nemocnic. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze zcela zaplněná kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace.
"K absolutnímu omezení neakutní péče jsme zatím ještě nepřikročili, ale tuto variantu zvažujeme. Zatím však postupně odsouváme operativu chronických případů typu operace kýly na pozdější termíny, ale například závažné nádorové nemoci či jiná akutní onemocnění řešíme bez odkladu," uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.
Denní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 na Slovensku v pátek poprvé od začátku pandemie překročil devítitisícovou hranici. Národní centrum zdravotnických informací dnes oznámilo, že za uplynulý den přibylo 9171 infikovaných. Ke kritické třítisícové hranici se v zemi těsně přiblížil údaj o vytížení covidových lůžek.
Národní centrum informovalo, že téměř 71 procent z nově nakažených nebylo očkováno ani jednou dávkou protikoronavirové vakcíny. Laboratoře v pátek prověřily celkem 27 267 vzorků PCR testů, z nichž bylo pozitivních 33,63 procenta.
Zhoršující se epidemie covidu-19 negativně ovlivňuje fungování některých mládežnických oddílů a kroužků. Jejich činnost to zatím většinou nezastavilo, ale někde ji narušují časté karantény.
Vyplývá to z vyjádření zástupců turistických oddílů mládeže, mladých hasičů a domů dětí a mládeže.
Kvůli zhoršující se situaci vláda v pátek schválila zpřísnění opatření. Ve volnočasových aktivitách s nestálým kolektivem nad 20 lidí nebudou moct neočkované děti starší 12 let od pondělí používat antigenní testy, ale jen PCR test.
Rusko opět zaznamenalo rekordní počet úmrtí souvisejících s covidem. Za uplynulý den zemřelo 1254 lidí, uvedl podle médií vládní krizový štáb.
Česká republika má za uplynulé dva týdny 1463 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 1073 případů) a je na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem.
Nejhůře je na tom ze sousedních zemí nově Rakousko, kde evidují 1797 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, před týdnem bylo druhé s 1285 případy.
Druhé je nyní Slovensko s 1583 případy, které bylo před týdnem první s 1327 případy.
Na čtvrtém místě je Německo (676 případů, před týdnem 462).
Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 599 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 443).
V nemocnicích bylo k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich. V obou případech počet proti čtvrtku mírně klesl.
Některé nemocnice ale už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Žádají také o pomoc armádu. Od pátku vojáci slouží celkem ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, v pondělí začnou pomáhat v 15 dalších.
V pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 929 nakažených. Takzvané incidenční číslo je tak dosud nejvyšší, od pátku vzrostlo o 82. Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 32 tisíc. Ve čtvrtek zemřelo s koronavirem poprvé od dubna více než 100 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo bezmála 64 000 nových případů koronavirové nákazy. Ukázaly to údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) z dnešního rána.
Jedná se o jeden z nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie, přes 60 000 pozitivních testů zaznamenal RKI poprvé ve středu.
Americké úřady schválily posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 pro všechny dospělé Američany, kteří dostali látku od firem Pfizer či Moderna.
Přehled hlavních událostí z pátku:
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži: