Sasko je na tom jak s proočkovaností, tak s počtem infikovaných na počet obyvatel daleko nejhůře ze všech šestnácti spolkových zemí.
A český premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil už minulý týden o tom, že Česká republika přejde na takzvaný bavorský model. Definice tohoto pojmu ale není jasná, Bavorsko navíc v posledních dnech některá opatření zpřísnilo. V úterý zavře na nejméně tři týdny bary a kluby, nebudou ani adventní trhy. V nejvíce zasažených místech se zavřou i restaurace, hotely a některé služby. Týká se to osmi bavorských okresů, včetně Freyung-Grafenau u hranic s Českem.
Také pro vstup na pracoviště je u většiny zaměstnavatelů v Bavorsku nutný certifikát o očkování, negativní koronavirový test nebo potvrzení o prodělání nákazy. Firmy mají umožnit práci z domova všem, u kterých je to možné.
V celém Německu musí mít lidé jedno ze tří potvrzení i do autobusů či vlaků. Plošně povinné očkování jako v Rakousku zatím federální vláda Angely Merkelové ani žádné spolkové země nezavádějí. Není ani povinné pro některé profese, jako jsou lékaři nebo učitelé.
"Jako povodeň"
Saská opatření jsou zatím založená na tom, že nejsou povolená shromáždění více než desíti osob a lidé mají omezit návštěvy u přátel doma.
Před návštěvou domovů pro seniory nebo pacientů v nemocnicích musí předložit negativní test i očkovaní lidé, testovat se tu musí také očkovaní zaměstnanci, uvedla rozhlasová stanice Radio Dresden. Školy zůstávají otevřené.
Drážďanský kabinet úplně uzavřel divadla, kina, koncertní síně, kluby a bary. Fotbalové zápasy se budou hrát bez diváků, což zasáhne především bundesligový klub RB Lipsko.
Neočkování lidé nesmějí do obchodů s výjimkou potravin a drogerie. Negativní test už podle oznámení vlády nestačí ani ve službách, jako je prostituce. Pro neočkované také platí zákaz vycházení od deseti večer do šesti ráno.
Stejně tak se letos neuskuteční v Sasku vánoční trhy, nebudou se konat druhý rok po sobě. Vánoční trhy mají přitom v Německu dlouhou tradici a jsou velmi oblíbené, jejich zrušení proto Němci vnímají jako velké vybočení z normálu.
"Situace je dramatická, blížíme se k hranicím našich možností. Toto je poslední varovná výzva, aby všichni dodržovali opatření, jinak nezvládneme zimu. Vedení nemocnic v Drážďanech, Lipsku a Chemnitzu koordinují postup a vzájemně se informují o volných kapacitách lůžek," uvedla saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová.
Saský premiér Michael Kretschmer používá apokalyptickou rétoriku a přirovnává novou vlnu koronaviru k řádění přírodních živlů. "Je to jako povodeň. Nikdo nemá sílu hráz uzavřít. Voda dále stoupá," uvedl. Mezi virem nejvíce zasažené saské okresy patří Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory, které leží na hranici s Českou republikou.
V Sasku je proočkovanost na německé poměry velmi nízká, jen něco přes 57,6 procenta obyvatel spolkové země dostalo obě dávky vakcíny. Denní počet nově nakažených stoupl za poslední měsíc čtrnáctinásobně.
Celkově v Německu dostalo obě dávky vakcíny k pátku 19. listopadu 67,8 procenta obyvatel, v České republice to bylo 58,2 procenta.
Souvislost s krajní pravicí
Proč je ale právě v Sasku naočkovaných tak málo? Týdeník Der Spiegel spekuluje o souvislosti s voličskou základnou krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), která kritizuje proticovidová opatření a zpochybňuje závažnost pandemie. V oblastech, kde AfD volilo mnoho lidí, se zároveň mnoho lidí nedalo očkovat. Takovým případem je právě Sasko, kde Alternativa pro Německo v parlamentních volbách letos v září získala 22,2 procenta hlasů, zatímco v Německu celkově to bylo jen 12,6 procenta.
A průzkum agentury Forsa zveřejněný na začátku listopadu ukázal, že většina dotázaných Němců, kteří se nechtějí naočkovat, skutečně volila AfD nebo se považuje za příznivce podobných stran a hnutí. Saský novinář Steffen Neumann, který pracuje pro list Sächsische Zeitung vycházející v Drážďanech, řekl Aktuálně.cz, že obecně panuje na východě Německa větší nedůvěra vůči očkování, informacím o koronaviru a federální vládě.
"Proč je Sasko v problémech, je zřejmé. Málo lidí je naočkovaných, ta souvislost je naprosto jednoznačná. Někteří lidé v Sasku a obecně na východě země tvrdí, že si připadají jako zpět v komunismu - že jim někdo něco vnucuje a jsou centrálně řízeni. Je tam větší odpor vůči tomu, co říká federální vláda," domnívá se Neumann.
"Je také jasné, že tam, kde lidé tíhnou ke krajní pravici, mají odpor k očkování a vůbec ke všem proticovidovým opatřením. Řekl bych, že někteří volili Alternativu pro Německo právě z tohoto důvodu," dodává.
Berlínský epidemiologický Institut Roberta Kocha očekává, že nyní přijatá opatření v celém Německu se projeví poklesem pozitivně testovaných až za dva týdny. V Sasku a Bavorsku to ale potrvá výrazně déle.