Vážení čtenáři, tento online přenos skončil. Další zpravodajství související s koronavirovou pandemií najdete zde.
Mnichovem dnes prošel pětitisícový nepovolený pochod proti pandemickým opatřením. Podle policie se účastníci pochodu chovali agresivně. Jeden policista byl zraněn a přes deset účastníků protestu policie zadržela. Večer se v bavorské metropoli pohybovaly už jen menší skupinky demonstrantů, uvedla stanice Deutsche Welle.
Původní protest, který nezískal povolení, organizátoři zrušili, lidé se ale do centra Mnichova svolali přes sociální sítě. Policie popsala atmosféru na demonstraci jako agresivní a nepřátelskou. Mnoho demonstrantů nadávalo policistům, kteří používali pepřový sprej a obušky. Policie uvedla, že demonstranti zaútočili také na jednoho novináře.
"Podmínky vstupu do ČR se zpřísňují pouze pro cizince," sdělilo dnes večer ministerstvo v tiskovém vyjádření. "Takto bude ještě dnes upraveno ochranné opatření. Při jeho přípravě a zveřejnění došlo k nedorozumění. Omlouváme se všem, kterých se mohla tato chyba dotknout, za způsobené komplikace," doplnil úřad. Původní znění opatření kritizovala například Asociace cestovních kanceláří, podle které by to značně zkomplikovalo cestování.
Pouze cizinci budou muset mít nově PCR testy na nemoc covid-19 před vstupem do Česka i ze zelených a oranžových zemí na tzv. mapě cestovatele. Pro české občany nebo cizince s přechodným či trvalým pobytem na území Česka se nic nezmění. Oznámilo to dnes večer ministerstvo zdravotnictví, které tak změnilo své původní vyjádření. Ministerstvo původně dnes oznámilo, že od pondělí 27. prosince budou nově povinné testy i pro cesty lidí ze zemí s nízkým a středním rizikem nákazy a že od 3. ledna bude opatření platit i pro české občany a další skupiny lidí zařazených do výjimek nařízení.
Pro vstup do Dánska budou od pondělí i očkované osoby potřebat negativní test na covid-19, rozhodla dnes vláda. Požadavek se vztahuje na neočkované i očkované, nikoli však na ty, kteří již covid-19 prodělali, a na děti. Lidé s bydlištěm v Dánsku si mohou vybrat, zda test před cestou do Dánska absolvují v zahraničí nebo do 24 hodin po vstupu do země. Nařízení bude platit nejméně do 17. ledna.vstup do Dánska budou od pondělí i očkované osoby potřebat negativní test na covid-19, rozhodla dnes vláda. Požadavek se vztahuje na neočkované i očkované, nikoli však na ty, kteří již covid-19 prodělali, a na děti. Lidé s bydlištěm v Dánsku si mohou vybrat, zda test před cestou do Dánska absolvují v zahraničí nebo do 24 hodin po vstupu do země. Nařízení bude platit nejméně do 17. ledna.
Izrael začne v neděli očkovat proti covidu-19 čtvrtou dávkou vakcíny, řekl ministr zdravotnictví. Od 15. února s tím začne Chile, uvedla jeho vláda.
Nemocnice Na Františku v Praze na vánoční svátky povolí návštěvy u pacientů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní na tamním Oddělení dlouhodobě nemocných. Podmínkou je mimo jiné negativní výsledek PCR testu. Individuální návštěvy jsou možné po dohodě s lékařem na odděleních Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozvolnění zákazu návštěv na Vánoce naopak nechystá Fakultní nemocnice Bulovka.
K závěrům optimisticky vyznívající jihoafrické studie ohledně závažnosti koronavirové varianty omikron je třeba přistupovat s rezervou, varoval dnes podle agentury Reuters šéf afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle nejnovějšího výzkumu z Jihoafrické republiky je riziko hospitalizace při nákaze variantou omikron výrazně nižší než při nákaze variantou delta.
Největší německá letecká společnost Lufthansa kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron a souvisejícím restrikcím zruší v zimní sezoně 33 000 letů. V rozhovoru s německým nedělníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung to dnes řekl šéf podniku Carsten Spohr.
Nutnost PCR testu před návratu do České republiky podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) obrovsky zkomplikuje cestování. Se zdravím občanů přitom nové opatření nemá nic společného, je to pouze nátlak vlády, aby si lidé nechali aplikovat posilovací dávku očkování proti koronaviru, řekl dnes ČTK místopředseda ACK Jan Papež. Lidé kvůli tomu nemohou zrušit zájezd, není k tomu právní důvod, dodal.
V Praze laboratoře ve středu večer potvrdily dva případy varianty omikron. U obou se jedná o import ze zahraničí, uvedli na webu pražští hygienici.
Od pondělí budou muset lidé mít PCR test i před vstupem do Česka ze zelených a oranžových zemí na takzvané mapě cestovatele. Pro české občany a pro další skupiny lidí zařazených do výjimek nařízení začne platit od 3. ledna, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Reaguje tak na novou variantu koronaviru omikron.
Nařízení o testech před vstupem do Česka bude platit i pro osoby očkované proti covidu, výjimku budou mít lidé po posilovací dávce vakcíny či děti do 12 let, dětem ve věku 12 až 18 let pak stačí očkování i bez třetí dávky. Osoby neočkované proti covidu budou muset absolvovat další test mezi pátým a sedmým dnem po příjezdu do Česka z kterékoli země, sdělil resort.
Italská vláda dnes zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Mimo jiné opět zavede povinné nošení roušek venku. Mezi dalšími opatřeními, která mají být schválena na pozdějším zasedání vlády, je zkrácení platnosti zdravotních průkazů, které umožňují přístup na řadu míst a služeb, ze šesti na devět měsíců. Vláda také zřejmě nařídí nošení respirátorů třídy FFP2 na veřejných místech, jako jsou divadla, kina a sportovní akce. V prohlášení se uvádí, že Itálie zvažuje i uzavření diskoték a klubů až do Silvestra.
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) připraví různé scénáře jednotné přijímací zkoušky a maturit pro případ zhoršení epidemické situace. Po své první schůzce s vedením centra to uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Cermat zajišťuje jednotné přijímací i maturitní zkoušky.
Další ze série úvodních setkání - dnes to byl CERMAT, který zajišťuje JPZ a maturity. První schůzka a hned první úkoly – připravit variantní scénáře obou zkoušek nejen pro případ zhoršení covidové situace, ale také strategii zajištění podzimních termínů maturit.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) December 23, 2021
Přehled hlavních událostí:
Do řešení koronavirové situace armáda letos zapojila přes 17 tisíc vojáků. Aktuálně jich v nemocnicích, při očkování nebo při testování pomáhají téměř čtyři stovky. Řekla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Česká společnost je v názoru na povinné očkování proti covidu rozdělena. Souhlasí s ním 52 procent lidí, a 48 procent nikoliv. Mezi nenaočkovanými je proti němu 89 procent lidí a mezi očkovanými 26 procent lidí.
Očkovaní a neočkovaní výrazně jinak vnímají i nebezpečnost koronaviru. Šestapadesát procent těch, kteří se proti nákaze nenechali očkovat, si myslí, že vakcinace je nebezpečnější než samotný koronavirus, zatímco mezi očkovanými si to myslí 13 procent občanů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti NMS Market Research.
Společnost AstraZeneca oznámila, že třetí posilující dávka její vakcíny proti covidu významně zvyšuje hladinu protilátek vůči nakažlivější variantě koronaviru omikron.
"Hladiny neutralizačních protilátek proti variantě omikron byly po třetí dávce vakcíny Vaxzevria v podstatě podobné hladinám dosaženým po dvou dávkách proti variantě delta," uvedla společnost. "Hladiny pozorované po třetí dávce byly vyšší než hladiny protilátek zjištěné u osob, které se dříve nemocí nakazily a přirozeně se z ní zotavily," informovala AstraZeneca. Studii provedli výzkumníci z Oxfordské univerzity, kteří se podíleli na vývoji vakcíny Vaxzevria.
Nadcházející svátky a dobré sněhové podmínky lákají mnoho lyžařů napříč Evropou. Neočkovaní milovníci zimních sportů však mohou bez komplikací cestovat pouze do Švýcarska či Francie. Jinde se na ně vztahuje povinnost několikadenní karantény a například na Slovensku či v Rakousku si bez dokladu o dokončeném očkování proti covidu nebo prodělání této nemoci nekoupí ani skipasy.
U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni než u nákazy variantou delta, uvedli ve studii vědci z Královské univerzity v Londýně.
Nová vláda pro přelom roku upravila opatření proti šíření koronaviru. S koncem nouzového stavu od 26. prosince přestane platit omezení otevírací doby restaurací, zároveň se ale akcí nemůže od 29. prosince do 2. ledna účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení a u stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží na čtyři. Aktuálně.cz přináší přehled všech platných opatření:
Epidemie v zemi zpomaluje čtvrtý týden v řadě. Panují ale obavy, že nakažlivější varianta omikron může příznivý vývoj zvrátit. Odborníci proto varují před předčasným optimismem. "Pokles je setrvalý, je vidět, že delta vlna mírně ustupuje. Nicméně ústup je velmi pomalý a hodnoty zůstávají velmi rizikové, v řadě aspektů převyšují průměr evropských zemí. A co se mi nelíbí, je, že velmi pomalu klesá zátěž intenzivní péče v nemocnicích, což je nejvýznamnější ukazatel zdravotního dopadu epidemie," řekl dopoledne Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince. Uvedl to mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Nabídka tohoto zboží na trhu je podle úřadu dostatečná, výrobní kapacity se poptávce přizpůsobily. Nehrozí tak riziko skokových nárůstů cen, osvobození ochranných prostředků od DPH ztratilo původní význam. Opatření veřejné rozpočty stálo přibližně 1,1 miliardy korun.
Ve Spojených státech ve středu pokračoval prudký nárůst počtu koronavirových infekcí, když země ohlásila asi 240 tisíc nových případů. Ukazují to databáze deníku The New York Times a Univerzity Johnse Hopkinse. Podle uvedeného listu nyní případy přibývají rychleji než na vrcholu letní vlny epidemie, New York Times i další média zároveň upozorňují na problémy s přístupem k testům na koronavirus.
Laboratoře v tomto předvánočním týdnu vyhodnocují kolem 100 tisíc testů denně, většinu z nich přesnější PCR metodou. Je to o něco méně než minulý týden, počty testů se ale zpětně zpravidla navyšují. Kvůli přesnějšímu zachycení omikronu budou laboratoře muset od neděle 26. prosince všechny pozitivní vzorky u lidí s příznaky vyšetřit tzv. diskriminačním PCR testem, který může tuto variantu viru odhalit.
"Pokud bude mít omikron třeba třetinovou šanci oproti variantě delta, že pošle lidi do nemocnice, bude to super, všichni proděláme mírnou chřipku a v nemocnicích se nic zvláštního dít nebude. Pokud jich do nemocnice pošle víc, bude nástup strašně rychlý," říká datový analytik Vít Tuček z centra BISOP.
Austrálie dnes zaznamenala přes 8200 nově nakažených koronavirem, což představuje rekordní přírůstek druhý den po sobě. Nejvíce zasažené státy Nový Jižní Wales a Viktorii přiměla špatná epidemická situace opětovně zpřísnit opatření proti covidu. Premiér Scott Morrison ve středu odmítl plošný lockdown, který by zpomalil šíření nakažlivější varianty omikron. Ta se v zemi šíří navzdory 90procentní proočkovanosti.
O oslabování epidemie v Česku svědčí i to, že pozitivita provedených testů se v poslední době pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u lidí s příznaky klesl pod 25 procent, ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného. U testování po rizikovém kontaktu se pozitivita drží kolem 11 procent. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u méně než pěti procent vzorků.
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 44 927 nových případů koronaviru. Před týdnem to bylo 51 301. Sedmidenní incidence je podle dnešních údajů 280 nakažených na 100 tisíc obyvatel, minulý týden byla tato hodnota 353. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha.
Ve středu bylo v Česku podle dosavadních údajů naočkováno 72 700 lidí, asi o 20 tisíc méně než o týden dřív. Většina dávek v poslední době připadá na ty posilující.
Experti tvrdí, že za dodržení některých opatření se lze i o Vánocích setkávat tak, aby nebezpečí nákazy bylo co nejmenší.
V Česku se setrvale snižuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K dnešku činí 526 případů, ve stejný den předchozího týdne se jednalo zhruba o 750.
Ve středu přibylo v Česku nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu, tedy za posledních víc než sedm týdnů. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.
Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Uplynulý den jich bylo 4453, před týdnem asi o 1400 víc. Počet covidových pacientů ve vážném stavu klesl za sedm dní z téměř tisícovky pod 800. Nemocnice ale počty hospitalizovaných ještě zpětně dohlašují, čísla tak mohou být ve skutečnosti vyšší.
U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než u nákazy variantou delta, uvedli ve dnes zveřejněné studii vědci z Královské univerzity v Londýně.
U varianty omikron je sice menší riziko hospitalizace, ale tato varianta je podle dosavadních zjištění nakažlivější a šíří se rychleji, varují výzkumníci. Zatížení zdravotního systému tedy může být shodné jako při předchozích vlnách epidemie.
"Vzhledem k vysoké přenosnosti viru varianty omikron existuje potenciál pro vyšší poptávku po zdravotnických službách, zejména pokud se omikron bude šířit takovou rychlostí jako dosud," uvedl profesor Neil Ferguson z centra pro výzkum infekčních nemocí.
Hosty večerního vysílání DVTV jsou šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, analytik Vít Tuček, Barbora Nováková z podcastu Neplecha ukončena a režisér Karel Janák.
Podle některých expertů by se měla v Česku kvůli nakažlivější koronavirové variantě omikron změnit pravidla izolací, karantén i testování. Do karantény by měli chodit i očkovaní. Urychlit by se mělo získání výsledků testů i trasování. Případně by se mohla zkrátit doba izolace, podmínkou by byly negativní testy. Uvedli to na Twitteru člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Jan Kulveit a sociolog Daniel Prokop. Některé státy kvůli šíření varianty omikron už zavádějí přísná omezení. Vláda chce další případné kroky projednat za týden.
V Belgii se od neděle zavřou kina, divadla a koncertní sály, oznámil dnes belgický premiér Alexander De Croo po jednání vlády. Všechny sportovní zápasy se od neděle budou muset obejít bez diváků. Uzavření se týká i hromadných akcí v uzavřených prostorech, jako jsou konference, bowling, paintball či kulečníkové herny. O nových opatřeních, jejichž cílem je zbrzdil epidemii covidu-19 a ulevit nemocnicím, informovala stanice RTBF.
Španělsko opět zavede povinné nošení roušek ve venkovních prostorách. Jde o součást opatření proti šíření koronavirové varianty omikron.
Programy očkování třetí dávkou pro všechny v bohatých zemích pravděpodobně můžou za prodlužování pandemie covidu, řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Pokud by místo toho byly vypotřebované očkovací dávky použity na očkování zdravotního personálu a ohrožených osob v chudších zemích, mohlo být už v září ve všech zemích naočkováno 40 procent lidí. Více než polovina členských států WHO však 40procentního cíle do konce tohoto roku nedosáhne, upozornil.
Velká Británie za poslední den ohlásila 106 122 pozitivních testů na koronavirus, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Zemřelo 140 lidí.
Laboratoře musí od neděle 26. prosince vyšetřit testem, který může odhalit omikron, pozitivní vzorky u pacientů, kteří mají příznaky koronaviru.
Další opatření vzhledem k variantě omikron chce vláda projednat za týden. Posoudí data z Británie a Dánska, jak vážná je pro seniory a rizikové.
Kraj Vysočina obdržel pro testování dětí na covid po vánočních prázdninách 94 400 antigenních testů. Od dnešního dopoledne jsou v obcích s rozšířenou působností, kde si je budou postupně vyzvedávat jednotlivé školy.
Vláda nová opatření podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků uvedla nepřesně. Restauratéři jsou zmateni hlavně v případě oznámení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že akcí, večírků a silvestrovských oslav se bude moci od 29. prosince do 2. ledna účastnit nejvýše 50 lidí. Podnikatelům schází také informace o kompenzacích, pokud vláda zpřísňuje omezení, měla by okamžitě představit režim podpory. Řekl to restauratér a garant projektu Moje restaurace Luboš Kastner.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zatím pokračovat ve funkci. Měla by podle něj být stejně tvrdá, jako když rozhodovala v Ostravě.
Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu covidu i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.
Válek se chce při svých rozhodnutích opírat o rady odborníků z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Etické otázky bude s ministerstvem zdravotnictví konzultovat přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha.
"V žádném případě nejsou PCR testy alternativou očkování," řekl ministr Válek. Podle něj jsou testy dobrým způsobem, jak se očkovaný člověk může přesvědčit, že nemoc nešíří. Role očkování je ale podle něj stále nenahraditelná, protože chrání před těžkým průběhem nemoci.
Pro školní lyžařské zájezdy bude potřeba pouze jeden PCR test na covid-19, nikoli dva, jako tomu bylo doposud. Rozhodla o tom vláda.
Do restaurací nebude možné jít s negativním PCR testem ani po Novém roce. Podle Válka je to nutné kvůli šíření omikronu. Nadále bude nutné předložit certifikát o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo o očkování.
Vláda vzala při tvorbě opatření v úvahu nové informace o šíření varianty omikron. Podle Válka je nyní zatím jasné to, že je u omikronu kratší doba, za kterou se projeví příznaky, nakažený je také dříve infekční. Zároveň je jisté, že nakažlivost omikronu je vyšší než u dosavadních mutací.
Od středy 29. prosince bude moci na akce, večírky a silvestrovské oslavy maximálně 50 osob. Organizátoři musejí kontrolovat covidové certifikáty.
Na kulturní a jiné akce zprvu bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob, řekl ministr Válek.
V restauracích budou moci od 29. prosince do 2. ledna podle Válka sedět u stolu nejvýše čtyři lidé. V současné době je maximum hostů u stolu šest.
Na příští vládě ministr vnitra Rakušan navrhne, aby se "covidoví ministři" začlenili do Bezpečnostní rady státu. Mělo by to přispět efektivnějšímu řízení epidemie.
"Dnešním rozhodnutím jsme zrušili radu vlády pro zdravotní rizika," řekl Rakušan. Podle něj byly vznik a působení tohoto orgánu pro fungování Ústředního krizového štábu spíše komplikací.
Po vánočních prázdninách se budou muset všichni zaměstnanci i žáci škol otestovat dvakrát za týden na covid-19 antigenním testem. Testování bude probíhat v pondělí a ve čtvrtek po dva týdny, oznámil ministr Válek. Testování se bude týkat i očkovaných.
Na Štědrý den budou otevřeny obchody nad 200 metrů čtverečních jen do 12 hodin, 25. prosince budou uzavřeny úplně.
Od pondělí 27. prosince si mohou pro posilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). "Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Dosud tuto možnost měli lidé nad 45 let. Bývalá vláda to zdůvodňovala potřebou rozložení očkovacích kapacit. Pro lidi nad 35 let měla platit šestiměsíční lhůta až do 5. ledna a pro ostatní dospělé do 19. ledna, kdy by se zkrátila na pět měsíců.
"My jsme se dnes na vládě podrobně zabývali dalším postupem. Vláda nemění svoji strategii, důvěřujeme občanům, budeme na ně opakovaně apelovat, aby se chovali zodpovědně," řekl premiér Petr Fiala. Vyzval také všechny k očkování na covid-19, případně přeočkování třetí dávkou.
Nové vlně infekce vyvolané koronavirovou variantou omikron již nelze v Německu zabránit, jediným řešením je očkování a podávání třetí posilovací dávky vakcíny, prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.
Zároveň řekl, že vláda se bude snažit přesvědčit odmítače očkování, kterým nabídne nově schválený preparát od americké farmaceutické společnosti Novavax. Vakcína od této firmy je založena na klasické proteinové technologii, což by odpůrce mRNA mohlo zaujmout.
V Polsku během uplynulého dne přibylo 18 021 nových případů nákazy koronavirem a 775 úmrtí spjatých s covidem, což je vůbec nejvyšší počet úmrtí za jediný den během čtvrté vlny pandemie. Ohlásilo to polské ministerstvo zdravotnictví. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel překročil celkový počet nakažených od začátku pandemie čtyři miliony. Z nich 92 829 nákaze podlehlo.
O tom, že epidemie oslabuje, vypovídá i reprodukční číslo udávající, kolik jeden pozitivně testovaný člověk nakazí v průměru dalších lidí. K dnešku oproti předchozím dvěma dnům o setinu kleslo na 0,8. Pod klíčovou hodnotou jedna znamenající pomalejší šíření nákazy se pohybuje od začátku prosince.
Po aplikaci třetí dávky vakcíny proti covidu je po měsíci velmi vysoká hladina neutralizačních protilátek. Vyplývá to z analýzy, kterou skoro u stovky očkovaných třetí dávkou provedla společnost Podané ruce. Podle předběžných výsledků analýza ukazuje, že před posilující dávkou vakcíny mělo pozitivní výsledek na protilátky 49,5 procenta lidí, tedy necelá polovina vyšetřených. Společnost podává lidem vakcínu v očkovacím centru Bohéma v Brně a jezdí po kraji s mobilními týmy. Lidem podala už desítky tisíc dávek.
Hygienici evidují na Vysočině první dva případy covidové varianty omikron na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. Podezřelých vzorků bylo celkem sedm.
V Libereckém kraji přibyly další dva potvrzené případy covidové varianty omikron. Celkem jich tak je v kraji sedm, všechny jsou spojené s cestováním.
Možnosti nechat se otestovat na covid budou o Vánocích v Česku omezené. Situace se ale může v jednotlivých regionech významně lišit. Zatímco v Karlovarském kraji o svátcích zřejmě otevře jen jediné odběrové místo, na jihu Čech testovací centra neplánují zásadnější omezení provozu.
Pokud chcete pomáhat v přetížených nemocnicích či domovech sociální péče, můžete se zapojit prostřednictvím projektu dobrovolnické pomoci, kterou společně koordinuje nezisková iniciativa Vlna pomoci, Český červený kříž a Aktuálně.cz.
V Česku mají posilující dávku očkování přes dva miliony lidí, což znamená 18. místo v EU. Nejvíc třetích dávek podali na Islandu a v Chile.
Fakultní nemocnice Brno za dva dny odhalila dalších šest případů omikronu. Čtyři jsou z Pohořelic, dva Adamov a Brno. Celkem odhalila už 23 případů.
V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s omikronem a 14 lidí po nákaze touto variantou koronaviru zemřelo. Televizi Sky News to řekla GiIllian Keeganová z britského ministerstva zdravotnictví.
Měli bychom postupovat obezřetně, omikron se šíří rychle, budou tu tisíce a tisíce pozitivních, může to ohrozit celý systém. Další vlna bude asi nejvyšší, ale nemusí znamenat přetečení kapacit nemocnic, říká epidemiolog Roman Prymula.
V úterý bylo naočkováno zhruba 83 700 lidí, o několik tisíc méně než před týdnem, asi 80 procent podaných dávek bylo posilujících.
Japonsko zaznamenalo první případ nákazy omikronem, který byl zřejmě způsoben komunitním šířením této vysoce nakažlivé varianty koronaviru. S odvoláním na guvernéra prefektury Ósaka o tom píše agentura Reuters.
Češi se od ledna budou moci nechat naočkovat koronavirovou vakcínou od dalšího výrobce, americké firmy Novavax. Zájem o termíny je už teď, a to i mezi lidmi, kteří s vakcinací až dosud otáleli:
Přehled hlavních událostí:
Počty případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání v Česku dál klesají. V úterý přibylo 11 825 nakažených, to je o téměř 4900 méně než před týdnem. Zvolna se snižuje i zátěž nemocnic.
Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon má od neděle 16 pozitivních vzorků na covidovou variantu omikron. Řekl to ředitel laboratoře Omar Šerý. Dosud v kraji zjistila 17 pozitivních případů varianty omikron Fakultní nemocnice Brno. Jak nemocnice, tak laboratoř mohou provádět i sekvenaci vzorků k potvrzení varianty.
Šerý uvedl, že laboratoř dokončila analýzy vzorků a má 16 pozitivních případů. "Činí to 5,4 procenta ze všech pozitivních vzorků," uvedl Šerý. Dodal, že výsledky během dne laboratoř automaticky pošle ve zprávě klientům.
Počet podaných dávek vakcín za celou dobu očkování přesáhl v Česku 15 milionů (plně očkováno je přibližně 6,59 milionu lidí). Česko tak nyní vykazuje na 140 vakcín na sto obyvatel, což je v celoevropském srovnání podprůměr - je devátá nejhorší. Nejlépe si ze zemí EU vede malá Malta (přes 196 dávek na sto lidí).
V Evropské unii bylo dosud aplikováno přes 715 milionů dávek vakcín (zhruba 160 dávek na sto lidí). Za Maltou následují Dánsko (také 196 dávek na sto lidí) a Portugalsko (185 dávek na sto lidí). Sousedé Česka očkují velmi rozdílným tempem: Německo podalo 170 dávek vakcíny na sto lidí, Rakousko 176, Polsko 121 a Slovensko 108.
Odborníci z Ústavu hematologie a krevní transfuze, kteří se podíleli na vývoji české vakcíny proti covidu-19, považují projekt za uzavřenou kapitolu. Podle ředitele ústavu Petra Cetkovského byl projekt ve své době dobrým nápadem, v současné době je překonaný. Podle ministerstva zdravotnictví se ale o projektu stále jedná.
Německo zaznamenalo za uplynulý den 45 659 nových případů koronavirové nákazy a 510 úmrtí v souvislosti s covidem. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Před týdnem země registrovala 51 301 nových infekcí a 453 zemřelých. Počet hlášených infekcí klesá zhruba tři týdny, odborníci se však obávají hrozícího obratu v tomto trendu kvůli nakažlivější variantě omikron, poznamenala agentura DPA.
Německá etická rada doporučuje rozšíření povinnosti nechat se naočkovat proti covidu-19 na "významnou část společnosti". Poradní grémium ale uvedlo, že ji musí provázet řada opatření, jako třeba možnost zvolit si vakcínu. Informovala o tom agentura DPA. Poslanci nedávno schválili povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro zdravotníky, záchranáře a pečovatele.
Přestože v Česku epidemie v posledních třech týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Vláda má dnes oznámit, jaká budou platit protiepidemická opatření po skončení nouzového stavu 25. prosince.
Počty případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání v Česku dál klesají. V úterý přibylo 11 825 nakažených, to je o téměř 4900 méně než před týdnem. Zvolna se snižuje i zátěž nemocnic - hospitalizaci nyní vyžaduje 4678 lidí s koronavirem, před týdnem jich bylo bezmála 6100.
Klesá i počet covidových pacientů ve vážném stavu, i když ne tak výrazně - za uplynulých sedm dní se snížil z 993 na 821. Vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.
Ministr Válek navrhne, aby se v prvních dvou týdnech v lednu testovalo na covid ve školách dvakrát týdně. Chce 100 milionů korun na nákup přístrojů na PCR testy.
Izrael bude očkovat proti covidu čtvrtou dávkou osoby starší 60 let. Schválil to vládní výbor expertů. Premiér vyzval lidi, aby s očkováním neváhali.
Omikron je vážný a pro nenaočkované možná smrtelný. Díky vakcínám a novým poznatkům jsme ale v jiné pozici než na začátku pandemie, řekl Biden.
Je chyba neprodloužit nouzový stav? Čeká nás nejtěžší období epidemie? Odpoví epidemiolog Roman Prymula.
Dnešní přehled událostí:
Portugalsko a některé španělské regiony před vánočními svátky kvůli nárůstu nákaz koronavirem zpřísňují opatření. I španělská vláda zvažuje celonárodní opatření, o nichž má ve středu jednat s vedeními regionů. Některé španělské regionální vlády navrhují například obnovení povinného nošení roušek na veřejnosti i venku v celé zemi, napsal list El País.
Tvrdá omezení pro neočkované zůstávají beze změny v platnosti. Diskotéky a kluby budou nadále uzavřené.
Nejpozději od 28. prosince se v Německu kvůli rychle se šířící variantě koronaviru omikron bude moci v soukromí sejít nejvýše deset očkovaných osob. Dnes se na tom dohodl německá kancléř Olaf Scholz s premiéry německých spolkových zemí. Tvrdá omezení pro neočkované zůstávají beze změny v platnosti. Diskotéky a kluby budou nadále uzavřené.
WHO doporučuje, aby se země kvůli omikronu připravily na výrazný nárůst případů. Zatím se varianta rozšířila hlavně mezi mladými dospělými.
Podívejte se, kde může být vaše pomoc potřeba.
Zdá se, že více než třetina potvrzených případů nemoci covid-19 ve Francii souvisí s variantou omikron. Podle agentury AFP to uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. V některých regionech, zejména v Ile-de-France, kde leží metropole Paříž, je nakažených touto variantou ještě víc. Sedmidenní incidence podle Attala dosáhla nového rekordu, momentálně činí 537 případů na 100 tisíc obyvatel.
Převažující koronavirovou variantou v Dánsku se stal omikron. Na Twitteru to napsal dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke s odvoláním na místní úřad pro kontrolu infekčních nemocí. V zemi s téměř šesti miliony obyvatel nyní infikovaných přibývá nejrychleji od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin bylo odhaleno rekordních 13 558 nákaz.
Hygienici ve Zlínském kraji mají podezření na koronavirovou variantu omikron. Podle hygieniků je dovezená z Velké Británie.
Španělsko zažívá rychlý růst počtu nakažených, některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal list El País.
Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že čtrnáctidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny, v zemi stoupla nad 600. Přes víkend se zvýšila o téměř sto bodů. Údaj je nyní nejvyšší od začátku srpna. Převahu už patrně ve Španělsku má nakažlivější varianta omikron; v týdnu od 6. do 12. prosince se podle předběžných dat potvrdila u 47 procent náhodně vybraných vzorků.
Jihomoravský kraj umístil před 15 nemocnic bannery se slovy, že v místě pracují hrdinové. Chce tím poděkovat zdravotníkům za práci v době pandemie. Mluvčí kraje Alena Knotková řekla, že bannery stály 9100 korun a před nemocnicemi budou do konce ledna.
Na metr a půl vysokých bannerech stojí slova "Tady pracují hrdinové". Nacházejí se u 15 nemocnic. Z toho devět je krajských, a to v Břeclavi, Znojmě, Hodoníně, Vyškově, Kyjově, Ivančicích, Letovicích, Tišnově a Hustopečích. Jsou také u dalších šesti nemocnic, které měly zájem si ho vystavit, například Fakultní nemocnice Brno nebo Nemocnice Blansko.
"Lékaři, sestry a další personál jsou hrdinové. Jsou unavení, a přesto každý den znovu jdou do práce a zachraňují životy. Často nevidí pořádně svoji rodinu, už ani neví, co je to dovolená. Nechali jsme to napsat prostě proto, že je to pravda," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes jako první nemocnice v Královéhradeckém kraji spustila očkování dětí proti covidu. V regionu očkují děti už i někteří praktičtí lékaři.
Institut Roberta Kocha, který je hlavním německým úřadem pro prevenci a potírání infekčních chorob, žádá kvůli variantě koronaviru omikron okamžité omezení kontaktů. Výzvu institut zveřejnil na Twitteru jen krátce před začátkem odpoledního jednání kancléře Olafa Scholze s premiéry německých spolkových zemí. Očekává se, že Scholz se s regiony dohodne na omezeních i pro očkované proti covidu.
"Z aktuální situace vyplývají následná nezbytná opatření, která by měla začít platit ihned a prozatím do poloviny ledna 2022," napsal institut. Jako nezbytná opatření uvedl maximální omezení kontaktů, maximální preventivní opatření, co nejrychlejší očkování obyvatel a omezení cest jen na ty nezbytné. Institut rovněž chce, aby úřady lidem co nejlépe vysvětlovaly důvody a nezbytnost opatření.
Evropská komise stanovila platnost certifikátu o prvotní vakcinaci proti covidu bez přeočkování na devět měsíců. Platí to pouze pro účely cestování v rámci Evropské unie, unijní exekutiva nicméně vyzývá členské státy, aby s úpravou sladily opatření v dalších oblastech.
Pro Česko toto oznámení neznamená zásadní zlom, neboť celounijní režim má vstoupit v platnost se začátkem února a Česko na devítiměsíční platnost prvotního očkovacího certifikátu přechází už od 1. ledna. Například ve Francii ale bez aplikace posilující dávky vakcíny "covidový pas" přestává platit po sedmi měsících.
V Moravskoslezském kraji se prověřuje další možná nákaza koronavirovou variantou omikron. Výsledky budou známé pravděpodobně ve středu.
V Pardubickém kraji zachytily PCR testy variantu omikron, na podrobnější analýzu jdou tři vzorky. Výsledky budou asi za týden.
Policie v pondělí pozdě večer zasahovala v kasinu na Českokrumlovsku, které zůstalo v provozu i po 22:00. Kvůli koronavirovým opatřením však mají být provozovny v tuto dobu zavřeny. V kasinu bylo po 22. hodině šest desítek hostů.
"Objekt policisté vybrali s ohledem na opakované porušování platných vládních nařízení a předpokládanou přítomnost značného množství hostů - hráčů po 22:00," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že čtyři desítky lidí byli cizinci, převážně z Rakouska.
Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily nejméně nových případů koronavirové nákazy za pracovní den za poslední téměř dva měsíce. Přibylo 3683 infikovaných. Oproti předchozímu týdnu to představuje pokles o více než pětinu.
Počet hospitalizovaných se po předchozím nárůstu drží pod hranicí 3000 pacientů. Nynější třetí vlna koronavirové nákazy v zemi dosáhla svého vrcholu na přelomu listopadu a prosince.
Pražský magistrát obdržel ze Správy státních hmotných rezerv antigenní testy na covid pro testování žáků. Hlavní město dostalo 226 125 testů, které bude postupně rozdělovat městským částem. Zřizovateli základních a mateřských škol jsou radnice, střední školy zřizuje magistrát. V základních a středních školách se nyní žáci na koronavirus testují vždy v pondělí.
"Testy jsou v krabicích po tisíci kusech ve 40 krabičkách. Každá krabička tak obsahuje 25 testů. Cena jednoho testu je 16,69 korun," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hasiči rozvážejí testy rovněž do dalších krajů.
Rezervací na Štědrý den oproti předkoronavirové době ubylo, řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Hostům podle něj vadí zejména zavírání v 22:00. Menu v Praze stojí i tisíce korun, mnohé luxusnější restaurace jsou přesto prakticky vyprodané, volnější jsou pak většinou na první a druhý svátek vánoční.
Podle Stárka lidé všeobecně už druhým rokem šetří, do začátku pandemie naopak restaurace zaznamenávaly každoročně zvýšený zájem, místa byla většinou týdny dopředu zarezervována. "Všeobecně ta situace, která tady je, vytvořila atmosféru, že se někteří zákazníci bojí návštěvy restaurací. Je to trend, který sledujeme už druhým rokem," dodal.
Lidé s vážnými problémy s imunitou budou mít v Brazílii právo na čtvrtou dávku očkování proti covidu. V pondělí o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Na druhou posilovací dávku budou mít nárok někteří dospělí onkologičtí pacienti či lidé s nemocí AIDS starší 18 let, uvedla agentura AFP. Brazílie také zkrátí lhůtu na podání třetí dávky.
Ve Spojených státech začala převažovat varianta omikron. Připadá na ni 73 procent nových případů zaznamenaných za poslední týden, uvedlo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Dosud v zemi převažovala varianta delta. Texas ohlásil první úmrtí v souvislosti s variantou omikron, informovala agentura Reuters.
Počet nových případů koronavirové infekce v Německu v pondělí dále klesal. Institut Robert Kocha ráno oznámil zhruba 23 400 nových případů za předchozí den. Před týdnem přibylo 30 800 nakažených. Denní přírůstky se snižují třetím týdnem za sebou, uvedla agentura DPA.
Setrvale se snižuje i tzv. incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 608 případů covidu, předchozí den to bylo 639. Nejvyšší zůstává na Vysočině, kde za týden přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 763 nakažených, Liberecký kraj vykazuje 758 případů. Nejnižší je týdenní incidence nadále v Karlovarském kraji, momentálně 342.
Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 8586 případů covidu, to je nejméně za pracovní den od 4. listopadu a zhruba o 3300 méně než před týdnem. Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají skoro tři týdny.
Za uplynulý týden ubylo i hospitalizovaných. V nemocnicích bylo po víkendu 4801 pacientů s koronavirem, z toho 840 ve vážném stavu, zatímco minulé pondělí vyžadovalo nemocniční péči víc než 6300 lidí a těžký průběh mělo přes tisíc z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Pomáhali jsme v rodinách, kde děti nestíhaly s distanční výukou a potřebovaly doučování, počet žáků mimo systém v době epidemie mě děsí, některé to nedoženou. V řadě rodin neměli ani počítač a bylo obtížné se k dětem dostat, naše záchranná mise budoucích učitelů pokračuje, říká ředitelka Ústavu školní pedagogiky Univerzity Tomáše Bati Adriana Wiegerová, která získala ocenění EDUína.
Výběr pondělních událostí:
Varianta koronaviru omikron se šíří rychleji než delta a infikuje i očkované lidi a osoby uzdravené z nemoci covid-19. Hovoří o tom přesvědčivé důkazy, řekl dnes šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň však vyjádřil naději, že rok 2022 bude posledním rokem pandemie. Cílem přitom je, aby bylo do poloviny příštího roku naočkováno 70 procent obyvatel každé země.
"Máme nyní pevné důkazy, že omikron se šíří výrazněji rychleji než varianta delta," řekl podle agentury Reuters Tedros na dnešním tiskovém brífinku v Ženevě. U varianty omikron je podle něj také pravděpodobnější nákaza očkovaných nebo lidí, kteří už nemocí prošli. Varianta omikron se po jižní Africe prudce šíří i do Evropy a experti předpokládají, že v několika týdnech převládne nad dosud dominantní variantou delta. Například v Londýně se tak už stalo.
Zhruba 300 až 400 lidí demonstrovalo po 17:00 před budovou České televize na Kavčích horách proti způsobu informování o covidové krizi a za svobodu slova. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Akci pořádala iniciativa Otevřeme Česko - Chcípl pes.
Demonstrující provolávali hesla jako "Všechny lháře do žaláře", "Proč nám lžete?" nebo "Co vám za to dali, abyste nám lhali?" Řečníci na schodech před vchodem do budovy ČT zmiňovali údajně neobjektivní příspěvky ČT k očkování proti koronaviru a volali po vyváženém informování o epidemii. Účastníci mohli rovněž na místě podepisovat petici proti povinnému očkování.
Pražské kluby a bary připravují silvestrovské akce, nemohou si dovolit další ztráty. Očekávají slabší zájem než v předkrizových letech, předpokládají ale, že pokud lidé už nebudou muset sedět doma, rádi vyrazí do společnosti. Místa si budou rezervovat kvůli nejisté situaci spíše na poslední chvíli.
Současná protiepidemická opatření podnikům zaměřeným na noční život prakticky znemožňují provoz, vláda dovoluje jejich fungování jen do 22:00. Toto omezení by mělo skončit s nouzovým stavem 25. prosince.
Francouzské úřady odhalily dohromady 182 tisíc falešných zdravotních pasů od léta, kdy byl tento doklad o očkování proti covidu, prodělání nemoci či negativním testu zaveden. Podle bilance, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra, bylo toto množství odhaleno díky 400 jednotlivým vyšetřováním.
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin podle agentury AFP dal minulý týden policejním ředitelům a četnictvu pokyn ke zintenzivnění kontrol. Ve čtvrtek ministr podle jeho okolí oznámil zadržení stovky uživatelů i organizovaných překupníků.
Italové i cizinci míří hojně za lyžováním do Dolomit, opatřením navzdory. Zejména v předvánočním období tvoří velkou část místní klientely právě Češi, ale také Slováci nebo Poláci. Novinkou letošní zimní sezony jsou organizované skupiny závodníků i amatérů z Chorvatska a Slovinska. Do zdejších středisek smí od minulého čtvrtka jen očkovaní lyžaři s negativním testem na koronavirus. Ve středisku 3 Zinnen pod vrcholy Helm a Rotwand se opatření pečlivě dodržují, v rozlehlém areálu Kronplatz o pár kilometrů dál je přístup o poznání laxnější, popisuje zpravodajka ČTK.
Státní zdravotní ústav předpokládá skryté šíření koronaviru varianty omikron, protože se objevily komunitní případy. Jde o nakažené bez vazby na cestování do Afriky nebo další pozitivně testované s omikronem. Navrhuje, aby se podrobnějším vyšetřením, takzvaným diskriminačním PCR testem, který může podezření na omikron odhalit, prověřovalo v zasažených oblastech 30 procent místo současných deseti procent všech pozitivních vzorků. Omikron testy ukázaly v Jihomoravském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Podle ústavu jsou podezření i ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Evropská komise schválila nasazení vakcíny proti covidu od americké farmaceutické firmy Novavax na území Evropské unie. Učinila tak jen pár hodin poté, co přípravek doporučila ke schválení u dospělých Evropská agentura pro léčivé přípravky. EU tak má nyní k dispozici pět vakcín proti tomuto onemocnění. Země, které látku nakoupily, ji nyní mohou začít aplikovat. První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu.
Lidé v Praze se snaží získat posilující dávku očkování proti covidu-19 dříve, než na ni mají podle věku nárok. Na sociálních sítích se o víkendu rozšířila informace, že i lidé mladší 45 let se mohou nechat už za pět měsíců očkovat například v obchodním centru Kotva. Podle zjištění redaktorů ČTK to bylo možné ještě dnes ráno, po poledni už ne. Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která očkovací centrum provozuje, šlo o "několik málo případů".
"Ministerstvo zdravotnictví momentálně zvažuje všechny možnosti, jak zefektivnit očkování," odpověděl na dotaz, zda nové ministerstvo chystá změnu schématu podle věku, tiskový mluvčí nového ministra Vlastimila Válka (TOP 09) Ondřej Jakob.
Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) předloží ve středu vládě návrh na rychlé provozní změny ve fungování Ústředního krizového štábu. Zahrnuje i rozpuštění vládní rady pro zdravotní rizika, řekl Rakušan novinářům poté, co dnes poprvé štábu předsedal. Nadále se naopak počítá s fungováním integrovaného Centrálního řídícího týmu, který bude pracovním orgánem štábu.
Rakušan řekl, že krizový štáb bude pod jeho vedením fungovat jinak a jednodušeji. V systému krizového řízení epidemie covidu-19 podle něj byly dosud duplicity. Za vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž vedle štábu řízeného vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) vznikaly struktury, které do pyramidy krizového řízení nepatřily. "Mnohokrát tu byly duplicity a na vládu směřovala opatření ze dvou směrů," dodal.
Krizový štáb dal ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) úkol, aby ve středu na vládu přinesl konkrétní sadu opatření, která by měla platit do konce letošního roku, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Rakušan také připomněl, že konec nouzového stavu neznamená konec protiepidemických opatření. Počítá se třeba s testováním ve školách v lednu a únoru.
Nově schválené vakcíny od firmy Novavax, jejíž část se vyrábí v Česku, ministerstvo objednalo zatím 370 tisíc dávek, tedy pro 185 tisíc lidí. Sdělil to bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Evropská léková agentura (EMA) dnes doporučila vakcínu amerického výrobce schválit. Podle informací, které o očkovací látce zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv, jde o vakcínu takzvaně proteinovou, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené. Dorazit by podle dřívějších informací mohla v lednu příštího roku.
"Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru," uvedla k tomu ředitelka ústavu Irena Storová.
Fakultní nemocnice Brno odhalila dalších devět případů nákazy koronavirovou mutací omikron. Celkem tak potvrdila už 17 případů, osm je z Adamova.
Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila vakcínu americké farmaceutické firmy Novavax k použití u dospělých. Pokud ji nyní schválí Evropská komise, bude mít EU k dispozici pátou vakcínu proti covidu.
Část očkovací látky by se mohla vyrábět také v Česku, které už má objednáno 370 tisíc dávek tohoto preparátu. EU je po konečném schválení vakcíny připravena odebrat na 200 milionů dávek.
Americká společnost Moderna uvedla, že posilovací dávka její vakcíny proti covidu-19 se při laboratorních testech ukázala jako účinná proti rychle se šířící koronavirové variantě omikron. Připustila však, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu, informovala agentura Reuters.
Z výsledků, které dosud neprošly recenzním řízením, vyplývá, že dvě dávky vakcíny Moderna vytvářejí nízkou úroveň protilátek vůči variantě omikron, avšak třetí - posilovací - 50mikrogramová dávka je zvyšuje 37krát. Stomikrogramová posilovací dávka téže vakcíny zvýšila hladinu protilátek až 80násobně. Podobné výsledky zveřejnily před zhruba dvěma týdny také společnosti Pfizer a BioNTech. Podle nich posilovací dávka jimi vyráběné covidové vakcíny zvyšuje ochranu proti omikronu 25krát oproti dvoudávkovému režimu.
Téměř tři stovky žáků krajských zdravotnických škol se zapojily do pomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních v regionu. Ředitelé škol totiž přeložili plánovanou praxi žáků na dřívější termín. Reagovali tak nejen na zhoršenou epidemickou situaci v kraji, ale i na výzvu kraje.
Za víkend potvrdily testy na Vysočině covid u 444 lidí, je to o 55 méně než o předchozím víkendu. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo v kraji v posledních sedmi dnech pozitivně textovaných 796 lidí, což je nejvíc ze všech krajů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je kvůli nákaze 310 lidí.
V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 375 nově nakažených koronavirem. Je to méně, než tomu bylo před týdnem, kdy jich bylo 489.
Vědci z Učené společnosti ČR žádají vládu o prodloužení nouzového stavu a s ním spojených protiepidemických opatření. Obávají se růstu epidemie covidu-19 kvůli variantě omikron. Napsali to v otevřeném dopisu premiérovi Petrovi Fialovi (ODS).
Fiala v minulých dnech uvedl, že jeho kabinet nebude žádat o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného předchozí vládou Andreje Babiše (ANO). Nouzový stav má skončit o vánočních svátcích. Podle Fialy je možné opatření dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem. O případných dalších opatřeních chce Fialův kabinet jednat 29. prosince na základě čerstvých dat o variantě omikron z Velké Británie.
Očkováno proti covidu bylo do neděle přes 2800 dětí ve věku pět až 11 let. Více než polovina v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji po jednom
Izrael se dnes kvůli obavám ze šíření koronavirové varianty omikron rozhodl zakázat cesty do deseti dalších zemí včetně USA, Německa a Maďarska. Informoval o tom deník Haarec. Opatření začne platit v noci na středu.
Ve Spojených státech se před vánočními svátky dál zhoršuje epidemická situace a v zemi panují obavy, že koronavirová varianta omikron spustí další silnou vlnu covidu-19. Počet nových nákaz se opět dostal nad 130 tisíc na den a sedmidenní průměr se blíží maximu z letní vlny. Infekce se nejrychleji šíří na severovýchodě USA včetně New Yorku.
V Libereckém kraji jsou další tři potvrzené případy varianty koronaviru omikron. Potvrdila to sekvenace provedená v laboratoři liberecké nemocnice.
Na Českolipsku nevyjely v pondělí ráno některé autobusové spoje. Firmě ČSAD Liberec, která dopravu v regionu převzala od 12. prosince, chybí kvůli koronaviru řidiči. Někteří onemocněli, další jsou v karanténě. ČSAD Liberec je krajským dopravcem, který zajišťuje autobusové spojení na Liberecku a Českolipsku. Ve zbylých okresech Jablonec a Semily jezdí autobusy BusLine, firmě se zatím daří dopravu zajistit.
V Německu, kde žije asi 83 milionů obyvatel, za poslední den přibylo 16 086 nových případů koronavirové infekce. O týden dříve to bylo 21 743 nakažených. Počet ohlášených případů covidu již téměř tři týdny klesá. Odborníci se však obávají, že se tento trend brzy obrátí kvůli nakažlivější variantě omikron.
Sedmidenní incidence mírně stoupla, a zvýšila se na 316 pozitivních testů na 100 tisíc obyvatel z 315 v předchozí den. Minulý týden byla tato hodnota 389. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha.
Nárůst počtu nakažených koronavirem postupně klesá už zhruba od začátku prosince. Následně začalo ubývat také hospitalizovaných. Jejich množství se snižuje už skoro dva týdny. Stejně tak klesá i počet hospitalizovaných s covidem, kteří jsou ve vážném stavu. Ještě na začátku prosince bylo těžce nemocných více než 1100.
Kromě denních nárůstů počtu nakažených se vytrvale snižuje i incidenční číslo, tedy počet nových případů nemoci za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku kleslo z nedělních 642 na 639 případů.
Pro neočkované proti covidu se ode dneška zjednodušuje návrat z Rumunska do Česka. Na takzvané mapě cestovatele, zveřejňované ministerstvem zahraničí, je totiž Rumunsko nově oranžové, což značí střední míru rizika nákazy.
Naopak obtížnější je nyní návrat z Kanárských ostrovů, které jsou nově v červené kategorii s vysokým rizikem nakažení koronavirem. Změny nastaly také u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
V neděli přibylo v Česku 3740 případů nemoci covid-19, což je skoro o desetinu méně než před týdnem. Jedná se o nejnižší nedělní nárůst počtu nakažených od 7. listopadu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Dále ubývá i hospitalizovaných a zemřelých. Za poslední týden klesl počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, téměř o čtvrtinu na 4568. Z toho 838 lidí je ve vážném stavu. Úmrtí lidí s covidem-19 byla ještě do 15. prosince denně více než stovka, ale v posledních dnech se počty zemřelých pohybují v desítkách za den.
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach v neděli vyloučil na Vánoce celostátní uzávěru kvůli šíření koronaviru. Zároveň však varoval, že páté vlně nákazy se už nelze vyhnout. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž šéf resortu zdravotnictví podpořil povinné očkování proti covidu-19 jako jediný způsob, jak pandemii zastavit.
"Před Vánocemi nebude lockdown. Ale budeme mít pátou vlnu - překročili jsme kritický počet infekcí variantou omikron. Tuto vlnu už nelze kompletně zastavit," prohlásil Lauterbach v televizi ARD. V rozhovoru pro deník Bild řekl, že neočekává "tvrdý lockdown" ani po svátcích.
Vláda ještě musí lidem objasnit, co bude, nebo nebude ve sváteční dny povoleno, uvedl Lauterbach, aniž by upřesnil, o jakých opatřeních se jedná.
Izraelský premiér Naftali Bennett řekl, že v Izraeli začíná pátá vlna koronaviru. Ujistil, že vláda dělá veškerá možná opatření, než se zemí rozšíří varianta omikron. Apeloval na občany, aby nechali očkovat sebe i své děti a aby ti, kdo mohou, pracovali z domova.
"Myslím, že za dva tři týdny, možná dříve, budeme svědky skokového růstu případů a pak už nebude žádných pochyb," řekl Bennett. Během této doby je podle něj rozhodující, aby bylo očkováno co nejvíc lidí, zejména dětí.
Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v centru Bruselu proti zpřísnění koronavirových restrikcí, které zavedla vláda ve snaze omezit šíření nemoci covid-19 a kvůli obavám z nové varianty omikron. Byl to už třetí protest v poslední době, tentokrát byla demonstrace poklidná, informovala agentura AP.
Vzhledem k tomu, že se předchozí manifestace místy zvrhly v násilí, střežil ulice města zvýšený počet policistů. Někteří účastníci protestního pochodu nesli transparenty s hesly jako "svobodná zóna," anebo "Už jsem měl svou férovou dávku". Dávali tak najevo nesouhlas s důrazným doporučením vlády nechat se proti covidu-19 očkovat.
K demonstrujícím se připojili také někteří belgičtí zdravotníci, kteří budou mít od 1. ledna tři měsíce na to, aby se nechali vakcinovat, jinak jim hrozí ztráta zaměstnání.
V uplynulých 24 hodinách bylo ve Velké Británii odhaleno 12 133 nových případů omikronu, čímž celkový počet potvrzených případů této varianty v zemi vystoupil na 37 101. V neděli o tom informovala britská vládní agentura pro zdravotní bezpečnost. V souvislosti s prudkým šířením omikronu se spekuluje o tom, že bude Británie muset zpřísnit opatření.
Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v Česku stagnuje na hodnotě 0,79. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je více než dva týdny.
V Íránu byl potvrzen první případ varianty koronaviru omikron. Informovalo o tom dnes íránské ministerstvo zdravotnictví. Úřady v koronavirem nejpostiženější zemi Blízkého východu vyzývají obyvatele, aby se nechali naočkovat posilující dávkou vakcíny proti covidu-19, píše agentura Reuters.
Neprodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii není podle premiéra Petra Fialy (ODS) zbytečný risk. Opatření lze dělat jinými prostředky v souladu s pandemickým zákonem, řekl dnes v rozhovoru televizi CNN Prima News. Apeloval na zodpovědnost lidí, kteří by se podle něj měli zříci společenských akcí.
Kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na svém prvním zasedání v pátek rozhodl, že nepožádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Mimořádný stav vyhlásila předchozí vláda ANO a ČSSD na 30 dnů, skončí o půlnoci 25. prosince. Přestane tak platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů.
Konec stavu nouze podle Fialy neznamená, že je koronavirus pryč a všichni se mohou chovat, jako by nemoc neexistovala. Nebylo ale podle premiéra nutné jej prodlužovat.
Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. Dnes to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Je na tom podle něj dohoda s premiérem Petrem Fialou (ODS) i ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).
Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci, v jejím čele je premiér, členy jsou ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupuje epidemiolog Petr Smejkal.
"To je něco, co je mimo systém a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení," řekl Rakušan. Podle něj musí být institucí, která rozhoduje, Ústřední krizový štáb.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Vyhláška o povinném očkování proti pro lidi nad 60 let a vybrané profese má platit od března.
Válek se již dříve vyjádřil v tom smyslu, že je proti plošnému očkování věkových skupiny. "Určitě věková hranice tam nebude," zopakoval dnes ministr v reakci na dotaz předsedy opoziční SPD a poslance Tomia Okamury.
Vyhlášku je podle něj nicméně nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omicron.
Ministr Válek dodal, že v současné době je PCR testování na úrovni 140 tisíc testů denně a před novou variantou viru počítal s tím, že v polovině ledna by číslo vzrostlo na 200 tisíc a v polovině příštího roku na 600 tisíc. Situaci nicméně změnila virová varianta omikron, kdy Válek předpokládá, že ani posledně zmíněné číslo nebude dostatečné.
Bude proto podle něj nutné najít způsob, jak testování zajistit. "PCR je využitelná cesta, jak chránit okolí," řekl. Za jediné dlouhodobé řešení nicméně stále považuje očkování. Ohledně varianty omikron podle něj bude nutné počkat na statistiky z Velké Británie, protože aktuální poznatky z JAR, kde se virus objevil zřejmě poprvé, nemusí pro Evropu platit. "Bojím se toho, že v evropské populaci, která je podstatně starší, se ten virus bude chovat více agresivně," řekl. Nařídil prý audit všech objednaných antivirotik, aby byl dostatek léků účinných i proti nové variantě.
Italská vláda zvažuje další zpřísnění protikoronavirových opatření, včetně zavedení testů i pro očkované a povinné vakcinace pro všechny zaměstnance na pracovištích. Napsal to dnes list Corriere della Sera, podle něhož má kabinet o těchto krocích rozhodnout 23. prosince.
V Itálii nyní platí, že osoby, které podstoupily vakcinaci nebo nedávno prodělaly nemoc covid-19, mohou volně navštěvovat stravovací, kulturní a sportovní zařízení. Pokud se však vláda rozhodne opatření zpřísnit, budou muset i ony ukazovat negativní test při příchodu na místa s větší koncentrací lidí, včetně například diskoték, divadel či stadionů. Samozřejmostí bude nadále nošení roušek.
Nová vláda plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) posílit PCR testování proti covidu-19, z důvodu nové varianty omikron k tomu bude hledat nové metody. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dodal, že na konci prosince předloží vládě návrh dalšího postupu. Za zásadní považuje zachování prezenční výuky ve školách.
Návrh, který ministr předloží vládě 29. prosince, se podle něj zaměří na tři oblasti, kromě dalšího postupu při testování také na rovnoměrné zajištění péče o nemocné ve všech regionech a na zachování prezenční výuky ve školách. Ohledně posílení PCR testů hodlá Válek jednat se zástupci laboratoří a dal pokyn hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se na otázku zaměřila.
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid dnes v rozhovoru s televizí Sky News ostře zkritizoval odmítače očkování proti covidu-19 s tím, že jejich rozhodnutí negativně ovlivňuje celou společnost. Ministr zároveň nevyloučil zpřísnění britských opatření proti covidu-19. Vláda podle něj neustále monitoruje data a udělá cokoliv, co bude nutné, aby se šíření infekce zpomalilo.
"Lidé měli víc než rok, skoro rok, na to, aby se nechali naočkovat. Stále je deset procent naší populace, která se z libovolného důvodu rozhodla nenechat se naočkovat," řekl Javid s tím, že jde o přes pět milionů dospělých. "Musí se opravdu zamyslet nad škodami, které způsobují zbytku společnosti. Zabírají nemocniční lůžka, která mohla být použita například pro někoho s onemocněním srdce nebo někoho, kdo čeká na plánovanou operaci," dodal s tím, že lidé by se měli nechat naočkovat kvůli sobě, svým blízkým, ale také kvůli zbytku společnosti.
"U nás je povinné očkování proti celé řadě nemocí. Když tedy přidáte k tomu setu nemocí ještě covid, tak se nic hrozného nestane," uvedl prezident Miloš Zeman na CNN Prima News. V opačném případě i vzhledem k nové rychle se šířící variantě koronaviru omikron podle hlavy státu hrozí opakování pandemických vln.
Prezident Miloš Zeman dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News zopakoval, že je zastáncem povinného očkování proti covidu-19. Zkritizoval policejního prezidenta Jana Švejdara za to, že měl námitky proti povinnému očkování policistů. Švejdar podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Od policie plánuje odejít ke konci března.
Zeman uvedl, že je zastáncem povinného očkování jako jeden z mála. Za povinnou vakcinaci se podle něj přimlouvala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. "Lékaři jsou minimálně z poloviny proti povinnému očkování, včetně nového ministra zdravotnictví," řekl prezident.
V Rusku v sobotu přibylo 27 967 případů nákazy koronavirem a 1023 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává. Oznámil to dnes vládní krizový štáb. Podle agentury TASS tak v zemi pokračuje klesající tendence těchto údajů v posledních týdnech.
Podle propočtů agentury se v první den tohoto víkendu sice mírně na 0,96 zvýšil koeficient šíření koronavirové infekce, nicméně je nadále pod hodnotou jedna. Koeficient ukazuje, kolik lidí v průměru nakazí infikovaná osoba do své izolace.
Ode dneška platí v Nizozemsku přísná uzávěra, která byla zavedena kvůli pokračujícímu šíření koronaviru a obavám z nové varianty koronaviru nazývané omikron. Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, bary, posilovny, kadeřnictví a další podniky zůstanou zavřené nejméně do 14. ledna. Domácnosti mohou přijímat pouze dva hosty, o svátcích čtyři. Premiér Mark Rutte opatření označil za "nevyhnutelná".
"Stojím tu dnes večer v ponuré náladě. Mnoho lidí, kteří to sledují, se tak bude cítit také," prohlásil Rutte na sobotní tiskové konferenci. "Abych to shrnul do jedné věty, Nizozemsko se zítra vrátí do lockdownu," dodal.
Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Na 100 000 obyvatel připadá nyní v Česku 642 případů za posledních sedm dní, předchozí den byla incidence 671. Nejvyšší je aktuálně v Libereckém kraji a na Vysočině, kde za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel shodně 789 nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má dlouhodobě Karlovarský kraj, nyní tam dosahuje hodnoty 337. K dnešku incidence klesla ve všech krajích.
Laboratoře v sobotu v Česku potvrdily 5982 nových případů nákazy koronavirem, je to nejnižší sobotní nárůst od 6. listopadu. Před týdnem přibylo o 3100 případů více. Denní počty nových případů klesají v mezitýdenním srovnání více než 14 dní.
Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, nejméně od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, číslo tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 29 348 nových případů koronavirové nákazy, v porovnání s 32 646 infikovanými před týdnem. Sedmidenní incidence je podle dnešních údajů 315,4 nakažených na 100 tisíc obyvatel, čímž dále pokračuje pokles z posledních dnů. Minulý týden byla tato hodnota 390,9.
Ve Francii v sobotu protestovalo proti plánu na zpřísněný covidový pas přes 25.500 lidí. Oznámilo to ministerstvo vnitra, podle nějž se protesty konaly na 131 místech. Ministr cestovního ruchu Jean-Baptiste Lemoyne slíbil kompenzace lyžařským střediskům za nepřítomné britské turisty.
Britové od soboty v rámci snahy zbrzdit šíření koronavirové varianty omikron do Francie nesmějí s výjimkou lidí, kteří mají v této zemi stálé bydliště nebo jsou rodinnými příslušníky.
V Německu a Rakousku se v sobotu konaly další demonstrace odpůrců opatření přijatých úřady ke zvládnutí šířící se koronavirové nákazy. Zatímco tisícové protesty v několika německých městech měly podle agentury DPA vesměs klidný průběh, agentura APA informovala, že akce konaná ve Vídni se "vymkla kontrole", nicméně ani tam nejsou hlášeny vážné střety s policií.
V Hamburku podle DPA prošlo centrem několik tisíc lidí, kteří vyjadřovali především odpor proti povinnému očkování. Policie údaj o množství účastníků zatím neuvedla, ale podle neoficiálních odhadů jich mohlo být kolem osmi tisíc. Proti vakcinaci se v Hamburku protestuje už třetí týden.
Nizozemsko zavádí počínaje nedělním ránem přísnou uzávěru. Premiér Mark Rutte v sobotu řekl, že je to v době páté vlny covidu-19 a varianty omikron nevyhnutelné. Opatření bude platné v době vánočních svátků.
Uzavřeny budou obchody kromě těch, které prodávají základní zboží. Vláda už v úterý prodloužila nařízení zavírat bary, restaurace a většinu obchodů od páté hodiny večerní do páté hodiny ranní. Toto opatření trvá v Nizozemsku od konce listopadu a platit má do 14. ledna.
Dutch Prime Minister announces tough lockdown, but encourages people to go #walking and #cycling.
— Henk Swarttouw (@copenhenken) December 18, 2021
Walking and cycling help people in tough times to retain their physical and mental health! pic.twitter.com/WwqRlytnwT
Laboratoř potvrdila první výskyt varianty koronaviru omikron v Moravskoslezském kraji, uvedl jeho hejtman Ivo Vondrák (ANO). Všechny další kontakty nakaženého, u nějž se omikron objevil, jsou podle hejtmana negativní.
Ukrajina zaznamenala první případ koronavirové varianty omikron. S odvoláním na ministra zdravotnictví Viktora Ljaška o tom dnes informovala agentura Unian. Infikovaný člověk se podle šéfa resortu vrátil ze Spojených arabských emirátů, kde byl v kontaktu s jinými nakaženými. V současné době podstupuje léčbu.
"Očkujte se, abyste byli chráněni, nemeškejte. Dodržujte stanovené protiepidemické normy a pravidla. Pokud možno, vyhněte se cestování do regionů v zahraniční, kde dominuje šíření varianty omikron," vyzval na svém facebooku ministr Ljaško Ukrajince.
Nouzový stav má v Česku skončit o půlnoci 25. prosince. Válek zopakoval, že vláda ho může znovu vyhlásit kdykoliv, pokud to situace bude vyžadovat. "Nebojíme se zavést i velmi přísná a razantní opatření, podle toho, jak se bude situace vyvíjet," řekl Radiožurnálu. Znovu doporučil restauracím nepořádat večírky. "Neplánujte to, je jedno, jestli bude nebo nebude nouzový stav. Pokud to uděláte, tak to vysoce pravděpodobně povede ke zhoršení situace v lednu a nás pak budou čekat začátkem příštího roku velmi tvrdá opatření," podotkl.
Nově jmenovaný ministr zdravotnictví Válek (TOP 09) oznámil, že navrhne omezení otevírací doby obchodů na Štědrý den do 12:00 a jejich uzavření 25. prosince. Řekl to Radiožurnálu.
Přesně takto by byla omezena otevírací doba u velkých prodejen za běžné situace, jak jim nařizuje zákon o prodejní době v maloobchodě. V nouzovém stavu ale tento zákon neplatí. Řetězce tak sice mohou nechat i o svátcích otevřeno, ale zpravidla tak nečiní a tedy nouzový stav v otevírací době nezohledňují.
Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhne vládě omezení otevírací doby na Štědrý den do 12 hodin a uzavření obchodů 25. prosince. Prohlásil to ve vysílání Českého rozhlasu na stanici Radiožurnál.
Variantu koronaviru omikron zaznamenalo podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) již 89 zemí světa. Rychle se šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatel, není jasné proč, dodala WHO.
Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v Česku v průměru nakazí jeden nemocný, se nadále snižuje. Aktuálně je na hodnotě 0,79, níže bylo podle dat ministerstva zdravotnictví naposledy ke konci června. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je více než 14 dní.
Egypt oznámil, že se v zemi prokázaly první tři případy nákazy novou vysoce nakažlivou variantou koronaviru nazývanou omikron. Odhalena byla u cestujících na káhirském letišti. Informuje o tom dnes agentura AP.
Do obchodů v Německu s výjimkou supermarketů, lékáren a drogerií mohou jen očkování a ti, co nemoc covid-19 prodělali. Mnohá obchodní centra proto nabízejí náramky, které kontroly usnadňují. Lidé se tak v nákupním středisku nemusí prokazovat očkovacím certifikátem a dokladem totožnosti u každého obchodu zvlášť, protože se již předtím podrobili jednotnému ověření.
Tak trochu to připomíná příchod na koncert či festival, jen místo vstupenky musí lidé předložit očkovací průkaz. "Kontroluji QR kód na očkovacím certifikátu, údaje pak porovnávám s dokladem totožnosti," vysvětlila ČTK obsluha informační přepážky u vstupu do berlínského nákupního střediska Mall of Berlin, které přes ulici sousedí s českým velvyslanectvím. Pokud vše sedí, dostane nakupující na zápěstí papírový náramek. U vstupu do dalších obchodů v tomto centru pak již zákazníci nemusí znovu předkládat doklady a očkovací certifikát.
Podezření na variantu omikron je u sedmi až deseti procent nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve Francii. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran.
Právě šíření nové varianty koronaviru je podle Vérana hlavním důvodem, proč Francie počátkem příštího roku zpřísní podmínky covidového pasu. Potvrzení o očkování proti covidu-19 bude vyžadováno v restauracích a v dálkové veřejné dopravě. Podle současných pravidel postačuje ke vstupu do mnoha vnitřních veřejných míst potvrzení o nedávném negativním výsledku testu na koronavirus.
Velké očkovací centrum v jihlavských Hruškových Dvorech dnes začalo jako první na Vysočině podávat vakcínu proti covidu-19 i dětem ve věku od pěti do 11 let. Rodiče si pro dnešek rezervovali termíny přibližně pro 180 dětí v tomto věku. Injekce jim aplikují sestry z dětského oddělení, za odměnu rozdávají pastelky a pexeso. K dispozici je pediatr, řekla ČTK vedoucí centra Jarmila Cmuntová.
V registru k očkování jsou podle údajů kraje na Vysočině zatím stovky dětí v tomto věku, největší počet se hlásí do centra v Jihlavě. K očkování se přidají i někteří pediatři.
Federální odvolací soud obnovil platnost celostátního nařízení vlády amerického prezidenta Joea Bidena, podle kterého zaměstnanci velkých firem budou muset být očkovaní proti covidu-19 nebo se pravidelně testovat. Pravidla se vztahují na více než 80 milionů amerických zaměstnanců. Informovala o tom agentura Reuters.
Rozhodnutí zrušilo soudní příkaz, který pravidla na počátku listopadu zablokoval.
Biden dlouhodobě přesvědčuje Američany k očkování a vyzývá soukromé podniky, aby jej od svých zaměstnanců požadovaly. Již dříve přitom vyhlásil povinnost vakcinace pro federální zaměstnance. Zavedení povinného očkování vláda vnímá jako možnost, jak přimět k imunizaci desítky milionů Američanů, kteří to zatím odmítají.
V Německu bylo za posledních 24 hodin odhaleno 42 813 pozitivních na virus SARS-CoV-2. Sedmidenní incidence pokračovala v poklesu, a snížila se na 321,8 pozitivních testů na 100 000 obyvatel z 331,8 v předchozí den. Před týdnem činila 402,9. Informovala o tom dnes agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI).
Před týdnem mělo pozitivní test 53 697 lidí. Číslo o počtu pozitivně testovaných klesá již téměř tři týdny. Odborníci se však obávají možného brzkého obratu trendu kvůli nakažlivější variantě omikron.
Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100 000 obyvatel připadá nyní v Česku 671 případů za posledních sedm dní, předchozí den to bylo 704. K dnešku se incidence snížila ve všech krajích. Nejvyšší je nově v Libereckém kraji, kde za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 824 nakažených. Následuje Vysočina s incidencí 807. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 347 případy covidu na 100 000 obyvatel v uplynulém týdnu.
Laboratoře provedly v pátek zhruba 95 000 testů, asi o 15 000 méně než před týdnem. Pozitivita klesla u všech třech typů testů. V případě nejčastějších preventivních dosáhla 4,21 procenta, před týdnem byla 5,26 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesl podíl pozitivních o téměř čtyři procentní body na 26,02 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, se pozitivita snížila o necelý procentní bod na 10,31 procenta.
Očkování proti koronaviru v pátek podstoupilo 93 538 lidí, přibližně o 6400 méně než před týdnem. Největší zájem byl opět o třetí posilující dávku, kterou dostalo 70 144 lidí. Naopak poprvé bylo očkováno 7474 zájemců. Vakcinace proti covidu začala v Česku na konci loňského roku. Od té doby aplikovali zdravotníci 14,85 milionu dávek, ukončené očkování má 6,56 milionu lidí.
Dál klesá i počet hospitalizovaných, v pátek vyžadovalo nemocniční péči 5266 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 889 bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Méně pacientů s covidem bylo v nemocnicích naposledy 20. listopadu, oproti minulému týdnu jejich počet klesl o více než 1100. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, jejich počet tak může při dalších aktualizacích stoupnout.
V pátek testy odhalily 8963 nových případů koronaviru. Je to nejméně ve všední den od 4. listopadu. Oproti minulému pátku je nárůst zhruba o 3400 nižší.
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži: