Válek chystá opatření pro sportovní i kulturní hromadné akce, ohlásí je příští týden

Přenos skončil
Kvůli omikronu plánuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) omezení pro hromadné akce, divadla, kina nebo sportovní akce. Jedná s resorty a organizátory, kterých by se to týkalo, aby se domluvili, za jakých podmínek by akce mohly proběhnout. Podrobnosti chce ministr zveřejnit příští týden. Uvedla to Česká televize.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
20:04

"Definici zaměstnanců, kteří v případě nutnosti budou v tzv. pracovní karanténě, upřesníme příští týden, v české legislativě bohužel neexistuje," řekl po jednáních s ministrem zdravotnictví prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Kromě pracovníků z kritické infrastruktury by se podle něj týkala i klíčových dodavatelů, například prádelen, které perou pro nemocnice nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní měli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata, dodal.

20:01 Vlastimil Válek

Testy zaměstnanců škol neproplácejí zdravotní pojišťovny, protože se spolu s těmi pro školáky nakupují z dotace EU. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) to chce do měsíce až šesti týdnů změnit, aby pravidla byla jednotná pro testování všech zaměstnanců. Těm musí testy poskytnout zaměstnavatel, zpětně mu 60 korun za test proplatí zdravotní pojišťovna testovaného.

19:26

Francie zaznamenala za poslední den přes 328 tisíc nově nakažených koronavirem, jen o pár tisíc méně, než při dosud nejvyšším přírůstku ze středy.

19:19

Ministr Válek dokončil jednání s Pfizerem o nákupu nového léku na covid-19. Čeká na finální variantu smlouvy od výrobce, chce 50 tisíc dávek.

18:48

Nizozemsko eviduje za posledních 24 hodin 34 954 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvíce. Vyplývá to z údajů zdravotnického ústavu RIVM. Podle agentury DPA se však dnešní extrémně vysoké číslo částečně vysvětluje i technickou poruchou z předchozího dne. Británie má 178 250 nových případů, což znamená mírný pokles oproti čtvrtku, kdy jich úřady hlásily 179 756.

17:53

V Argentině se za den potvrdilo na 110 tisíc nákaz koronavirem, víc než dvojnásobek dosavadního maxima z loňského května. Pozitivních testů bylo 56 procent.

17:52

Podíl varianty omikron mezi pozitivními testy činí v jedné z brněnských laboratoří 68 procent, uvedl na Twitteru její ředitel. Postupně se zvyšuje.

17:30 Vlastimil Válek

Kapacity trasování a potvrzovací PCR testy by se podle ministra zdravotnictví v době vlny omikronu měly přednostně soustředit na děti a seniory.

17:26 Vlastimil Válek

Případná zpřísnění opatření kvůli omikronu by se podle ministra Válka týkala dospělých, nikoliv dětí. Školám chce naopak fungování zjednodušit.

17:20 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Válek plánuje od 17. ledna spustit pracovní karanténu, kdy zaměstnanci z vybraných oblastí, kterým vyjde pozitivní antigenní test, budou moci za určitých podmínek dál pracovat. Zmínil například oblast zdravotnictví, sociální nebo dopravy. Chce předejít kolapsu systěmu v případě vysokých počtů nákaz omikronem.

17:16

Kvůli omikronu plánuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) omezení pro hromadné akce, divadla, kina nebo sportovní akce. Jedná s resorty a organizátory, kterých by se to týkalo, aby se domluvili, za jakých podmínek by akce mohly proběhnout. Podrobnosti chce ministr zveřejnit příští týden. Uvedla to Česká televize.

17:04

Rakouský kancléř Karl Nehammer má pozitivní test na koronavirus. Nakazil se možná od člena svého bezpečnostního týmu. Zatím je bez příznaků.

16:51

Německý kancléř Scholz nadále podporuje zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti covidu. Řekl, že stejný názor mají i zemští premiéři.

16:48

"Mám za to, že jsme ještě tady ve Spojených státech neviděli vrchol," uvedla ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská v rozhovoru s televizí NBC News. Po čtvrtku týdenní průměr zachycených infekcí narostl na zhruba 600 tisíc na den, zatímco americká bilance hospitalizací s koronavirem stoupla nad 125 tisíc pacientů a dostává se blízko k absolutnímu rekordu z loňského ledna. "Stále vidíme ta čísla narůstat," konstatovala dnes Walenská. 

16:38

Brazilský prezident Jair Bolsonaro kritizoval očkování malých dětí proti covidu-19, s nímž největší latinskoamerická země začne příští týden. Podle něj není nutné očkovat děti, protože úmrtnost na covid je mezi nimi téměř nulová. Bolsonaro rovněž označil brazilskou agenturu pro kontrolu léčiv Anvisa za "očkovací fanatiky". 

Podle Brazilské společnosti pediatrů zemřelo v této jihoamerické zemi od začátku pandemie kvůli covidu-19 na 2500 nezletilých mladších 19 let a 300 dětí od pěti do 11 let. "Tato čísla nemůžeme zlehčovat. Musíme chránit co největší počet dětí a vyhnout se dalším úmrtím," řekla bývalá šéfka brazilského očkovacího programu Carla Domínguezová. "Vakcína je prevencí bolesti, úmrtí i hospitalizace na jednotkách intenzivní péče u všech věkových kategorií," citovala místní média z prohlášení Brazilské společnosti pediatrů, která kritizovala Bolsonarovy výroky stran očkování.

16:37

Německo kvůli koronavirové variantě omikron zkrátí dobu karantény na sedm dní s PCR testem a karanténa se nově nebude týkat lidí s posilující dávkou očkování proti nemoci covid-19. Dnes se na tom dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry spolkových zemí. Doposud se kvůli omikronu vyžadovala dvoutýdenní karanténa, podle expertů by ale očekávané rychlé šíření této varianty mohlo ohrozit chod země. Nově se navíc očkovaní v Německu dostanou do restaurací a hospod jen s posilující dávkou, v opačném případě budou potřebovat dodatečný test stejně jako ti, co nemoc covid-19 překonali.

15:49

Finsko, Lotyšsko a Azory budou od pondělí na mapě cestovatele tmavě červené, Polsko a Německo červené, Rumunsko oranžové. Podmínky příjezdu se nezmění.

15:04

Švédsko ve středu odhalilo 23 877 případů nákazy koronavirem, což je nový rekord. V mnoha částech země nyní rostou počty hospitalizovaných, počty úmrtí nakažených pacientů ale zůstávají zatím stabilní. Za středu jich přibylo osm, oznámila švédská televize SVT.

14:44

Únorový termín začátku povinného očkování proti covidu-19 je v Rakousku v ohrožení. Firma provozující očkovací registr v připomínkovém řízení k návrhu příslušného zákona uvedla, že technické přípravy systému potrvají nejméně do dubna.

Rakouská vláda v listopadu oznámila, že očkování bude povinné od 1. února. Úřady mají pravidelně porovnávat registr pacientů se seznamem očkovaných a poté vyzývat neočkované k vakcinaci. První takováto kontrola je naplánovaná na 15. března, od kdy bude zároveň neočkovaným hrozit pokuta až do výše 3600 eur (88 tisíc korun). Proti povinnému očkování i dalším opatřením se v Rakousku konala řada demonstrací.

12:50

Britské ministerstvo obrany nasadilo armádu na podporu nemocnic, které se kvůli rekordním počtům lidí nakažených koronavirem potýkají s nedostatkem personálu a čelí extrémnímu tlaku. Vláda podle agentury Reuters uvedla, že na podporu veřejného zdravotnického systému NHS bude v příštích třech týdnech vyčleněno 200 příslušníků ozbrojených sil. Rovněž povolala vojáky na pomoc při testování a očkování proti nemoci covid-19.

12:50

Slovensko po zlepšení epidemické situace pokračuje v uvolňování karanténních omezení. Od příštího týdne se v zemi znovu budou moci konat i kulturní akce, povolena kapacita bude stanovena na maximálně 50 návštěvníků, oznámila dnes ministryně kultury Natália Milanová. Z rozhodnutí vlády také vyplývá, že jednotná úprava koronavirových restrikcí pro celou zemi zůstane v platnosti do 18. ledna. Před vyhlášením nouzového stavu loni v listopadu země uplatňovala rozdílná opatření pro jednotlivé regiony v závislosti na vývoji nákazy v okresech.

13:12

Ministerstvo školství zřejmě v pondělí od ministerstva zdravotnictví dostane návrh na další postup testování na covid ve školách. O jeho frekvenci po 17. lednu rozhodne vláda asi ve středu.

11:49

Izrael za poslední den zaznamenal skoro 17 tisíc nových nákaz koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. V zemi dnes zároveň s ohledem na prudké šíření varianty omikron začínají platit nová pravidla testování. PCR testy jsou přednostně vyhrazeny lidem starším 60 let a rizikovým skupinám, mladší očkované osoby se naopak podle úřadů mají testovat antigenními testy. Zároveň však panují obavy ohledně toho, do jaké míry budou antigenní testy spolehlivé, informuje zpravodajský web The Times of Israel.

11:00

V Pardubickém kraji za týden přibylo 1783 nakažených koronavirem. Předchozí období bylo 1572 případů. Po několika týdnech poklesu případů přibylo.

09:29

Plošné testování žáků a studentů ve školách v Olomouckém kraji odhalilo během tohoto týdne 0,2 procenta pozitivních výsledků. Zcela ojedinělé případy se vyskytly na Jesenicku - z 6900 antigenních testů provedených v pondělí a ve čtvrtek mělo pozitivní výsledek sedm školáků. Nejvíce případů v přepočtu na provedené testy bylo na Přerovsku, vyplývá to z údajů olomoucké krajské hygienické stanice. Ve školách, kde se ve čtvrtek vyskytly pozitivní případy, se testovalo také dnes.

09:04

Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 4150 potvrzených nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání o 789 více. Zvýšila se i týdenní incidence.

08:24 Praha

Epidemie v Praze sílí. Za uplynulých sedm dní testy prokázaly ve městě 8282 případů nákazy koronavirem, o téměř 3200 víc než v předchozím týdnu. Vyšší je i incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Za poslední týden stouplo z 384 na 620.

08:06

Česko je podle nákaz covidem za týden šestou nejméně zasaženou zemí Evropské unie, polepšila si o 11 míst. Týdenní incidence je nejhorší na Kypru a v Irsku.

08:05

V Německu za poslední den přibylo 56 335 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem země zaznamenala 41 240 nových případů. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, se opět zvýšila.

08:04

Z nařízené karantény uteklo po příletu do severoindického Amritsaru nejméně 13 cestujících, u kterých se potvrdilo onemocnění covid-19, informoval dnes server BBC News. Koronavirus se ve středu prokázal u 125 cestujících letu z italského Milána, tedy u většiny lidí na palubě.

Zatímco devět z pasažérů zmizelo rovnou z letiště, čtyři další utekli z místní nemocnice, sdělil BBC představitel města. Podle stanice NDTV se jim podařilo "oklamat úřady".

Policie zahájila řízení o zrušení platnosti jejich pasů. "Pokud se do rána nevrátí, zveřejníme jejich fotografie v novinách a zahájíme stíhání," řekl televizi NDTV zástupce amritsarského komisaře.

07:56

Když před rokem vyšly vědecké studie potvrzující účinnost západních mRNA vakcín proti koronaviru, čínské státní noviny psaly, že by je žádné země raději neměly používat. Preparáty označovaly za neověřené a za zdravotní riziko, přestože prošly klinickým testováním a byly schváleny jako bezpečné. Nyní očkovací látky na stejném principu samy čínské firmy vyrábí.

07:55

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 300 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí 58,5 milionu. Druhá je Indie (35,1 milionu) a třetí Brazílie (22,3 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (14,1 milionu). Tempo růstu počtu nakažených v novém roce 2022 výrazně zrychluje. Posledních deset milionů nakažených přibylo za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní a ještě předtím za 15.

V Česku se dosud nakazilo 2 517 475 lidí, tedy 234 116 na milion obyvatel. Česko je stále sedmou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených. Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra (326 925 případů nákazy na milion obyvatel), Černá Hora (291 727), Seychely (272 651), San Marino (260 129), Slovensko (254 461) a Gruzie (238 500).

21:51

Chile začne v pondělí očkovat proti covidu-19 čtvrtou dávkou vakcín, a to lidi s poškozenou imunitou, od 7. února rozšíří očkování touto dávkou na další skupiny obyvatel. Oznámil to dnes chilský prezident Sebastián Piňera. Čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 začal minulý týden jako první na světě aplikovat některým skupinám Izrael.

Izrael a Chile patří ke světovým premiantům v rychlosti očkování proti covidu-19 a obě země s ním začaly mezi prvními v prosinci 2020. Izraelský premiér Naftali Bennett tento týden oznámil, že podle prvních zjištění tamních lékařů vede čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 u očkovaného týden od podání k pětinásobnému zvýšení protilátek.

19:26

Přehled dnešních událostí:

 • Ve středu přibylo v Česku 7377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty počtu nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny po sobě. V nemocnicích je s nákazou 2714 pacientů, z toho 482 v těžkém stavu.
 • Fakultní nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v Česku variantu koronaviru B.1.640. Onemocněl jí muž z Královéhradeckého kraje. 
 • Pravidla karantén, která mají platit v návaznosti na povinné testování pracovníků od 17. ledna, se ještě pro některé profese upraví. Úpravy by se měly týkat zdravotnictví, sociálních služeb, školství a části klíčové infrastruktury.
 • Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že příští týden podepíše smlouvu s firmou Pfizer na nákup léku na covid-19. 
19:11

Více než tři miliony Dánů, tedy 51,1 procenta obyvatel země s 5,8 milionu obyvatel, už dostalo třetí, posilující dávku vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z aktualizovaných odpoledních údajů dánského statistického a sérologického institutu SSI. Dvaaosmdesát procent obyvatel Dánska už má alespoň první dávku vakcíny a 78,6 procenta dostalo i druhou.

18:59

V Turecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 68 413 nákaz koronavirem, už druhý den v řadě je to nejvíc od počátku pandemie covidu-19. Od začátku minulého týdne se v této zemi s asi 84 miliony obyvatel denní nárůsty infekcí zdvojnásobily.

18:04

Nakažlivější koronavirová varianta omikron zřejmě způsobuje méně závažné onemocnění, než dosud globálně převažující delta, ale neměla by být klasifikována jako mírná. Upozornili na to dnes podle agentury Reuters představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO).

17:49

Itálie registruje třetí den v řadě nejvíce nákaz koronavirem od počátku pandemie, nově 219 441, úmrtí s covidem-19 přibylo 198, méně než o den dříve.

17:48 Vlastimil Válek

Pravidla karantén, která mají platit v návaznosti na povinné testování pracovníků od 17. ledna, se ještě pro některé profese upraví. Úpravy by se měly týkat zdravotnictví, sociálních služeb, školství a části klíčové infrastruktury. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Návrhy v pátek projedná s odborníky či zástupci odborů a zaměstnavatelů, příští týden by je měla schválit vláda. Až poté je chce představit veřejnosti.

16:33

Na Vysočině se v nejbližších dnech rozšíří počet míst, kde se lze nechat očkovat proti covidu-19. Očkovací místo připravuje společnost Vysočinské nemocnice, s. r. o. v Humpolci, uvedl to dnes v tiskové zprávě Kraj Vysočina. Společnost na facebooku zveřejnila, že očkovací místo bude v provozu od 10. ledna.

15:40

Podíl pozitivních testů na variantu koronaviru omikron ze všech pozitivních testů dosahuje v Brně už téměř 50 procent. Vyplývá to z údajů, které sdělily mluvčí fakultních nemocnic U svaté Anny a v Bohunicích. Stejně tak testovací centrum brněnské firmy Elisabeth Pharmacon vykazuje už téměř polovinu pozitivních testů na omikron, uvedl její jednatel Omar Šerý na twitteru.

15:08 Vlastimil Válek

Omikron podle ministra zdravotnictví Válka převládne ve druhé polovině příštího týdne. V dalším týdnu už čeká dopady karantén a izolací v zaměstnáních.

15:07

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) představil odborný tým, který mu bude pomáhat s řešením pandemie. Jsou v něm kromě lékařů i vojáci, matematička nebo etik.

14:27

Podíl omikronu mezi novými případy koronaviru tvořil ve středu podle hlášení laboratoří pro Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu 35 procent, v některých regionech může být i k 50 procentům. Podle pondělní predikce ústavu má omikron přesáhnout 50 procent z celkového množství případů za deset dní, tedy zhruba 13. ledna.

14:26

Fakultní nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v Česku variantu koronaviru B.1.640. Onemocněl jí muž z Královéhradeckého kraje. Ve čtvrtek to řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Varianta B.1.640 byla podle Světové zdravotnické organizace poprvé hlášena loni v září z Konžské demokratické republiky a od listopadu je zvlášť sledována.

12:22

Část opatření ministerstva zdravotnictví z loňského září, která stanovovala rozdílnou délku uznávání negativních antigenních testů, byla v rozporu se zákonem. Test provedený přímo zdravotnickým pracovníkem se uznával 72 hodin, samotest pod on-line dohledem zdravotnického pracovníka platil 24 hodin.

Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ministerstvo odlišnost dostatečně jasně nezdůvodnilo, například není zřejmé, jaký rozdíl ve spolehlivosti a validitě je u testu ze slin provedeného na odběrném místě a doma při on-line kontrole. 

12:19

Jihoafrická republika se velmi povzbudivě vypořádala s poslední vlnou epidemie covidu, uvedl podle agentury Reuters šéf Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong. Zvládnutí vlny s variantou omikron bez zavedení významnějších restrikcí podle něj navíc doložilo, že přísné uzávěry už nejsou v boji s pandemií řešením.

12:03

Izrael ve středu zaznamenal dalších 16 115 nových případů nákazy koronavirem. Rekordní počet nově infikovaných země eviduje druhý den v řadě. S odkazem na izraelské ministerstvo zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel. Ten zároveň připomíná, že aktuální koronavirová vlna je poháněna vysoce nakažlivou variantou omikron.

11:46

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran ve středu poslancům řekl, že zhruba pět procent pacientů, kteří se v nemocnicích léčí s covidem, má falešné zdravotní průkazy a ve skutečnosti nemá očkování proti covidu. Zákonodárci dnes brzy ráno schválili návrh zákona, který mění covidový pas na očkovací, informovala agentura AFP. Držitelům dokumentu tak již brzy nebude stačit pouze negativní test na koronavirus.

11:30

Další kolo testování na covid odhalilo ve školách, které oslovila ČTK, jen málo případů nákazy. Podle vládního rozhodnutí se od 3. do 16. ledna musí testovat všichni žáci a zaměstnanci základních a středních škol dvakrát týdně, konkrétně v pondělí a ve čtvrtek, a bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo měli koronavirus v posledním půlroce. Cílem je podle vlády včas zachytit nástup nakažlivější koronavirové varianty omikron a udržet ve školách prezenční výuku. Podle některých ředitelů ale nová pravidla znovu vnáší do testování zmatky.

11:29

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) potvrdil slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že nákup nových léků proti koronaviru neblokují opatření spojená s rozpočtovým provizoriem. Jednání o nákupu za 1,8 miliardy korun vede Válek s firmou Pfizer, podle Stanjury firma požaduje, aby smlouvu uzavřel stát. 

"Našli jsme řešení s panem ministrem, žádný problém to není," uvedl Stanjura k financování nákupu s tím, že požaduje, aby lék doputoval do Česka v reálném čase. Válek ve středu uvedl, že léky chce obdržet v březnu.

Válek uvažuje také o nákupu více antivirotik molnupiravir od firmy Merck, jejichž první dodávka dorazila do Česka v první polovině prosince. Podle odborníků bude léčba pacientů s covidem založená do budoucna kvůli omikronu spíše právě na protivirových lécích, protože na něj nezabírají současné monoklonální protilátky.

10:50

Austrálie dnes zaznamenala další rekordní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi s necelými 26 miliony obyvatel nejméně 72 392 případů infekce. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž číslo není konečné, protože některé australské státy ještě nejnovější statistické údaje nedodaly. Ve středu bylo hlášeno 64 774 nakažených.

10:08

Počet nakažených koronavirem se ve středu v Moravskoslezském kraji proti předchozímu dnu snížil. Přibylo 574 případů, v úterý jich bylo 987.

09:45

USA ve středu oznámily méně nákaz než v úterý a především v pondělí, kdy přírůstek překročil milion případů, ukazují databáze listu The New York Times a Univerzity Johnse Hopkinse. I středeční součet byl nicméně vyšší oproti předchozímu týdnu, a sedmidenní průměr tak narostl na přibližně 585 tisíc nákaz za den. To je skoro pětinásobek hodnoty z 15. prosince a více než dvojnásobek maxima z loňské zimní vlny epidemie.

Vývoj epidemie způsobuje problémy i ve školách, v Chicagu je dnes vyučování druhý den po sobě zrušené kvůli sporu mezi vedením města a učitelskými odbory ohledně opatření.

09:42

Koronavirová varianta omikron ovládla Řecko, téměř všechny případy nákazy už úřady připisují právě této nové formě viru. Počty nově infikovaných lidí nyní v zemi s necelými 11 miliony obyvatel strmě rostou, za poslední týden se nakazilo přes 282 tisíc lidí, což je téměř pětina celkového počtu od začátku pandemie.

09:13

Omikron tvoří podle výrobce testů Diana Biotechnologies už polovinu nových případů nákazy. Do konce ledna může být podle firmy až 200 tisíc nově nakažených denně.

07:46

Podívejte se v přehledu, s jakými problémy se svět kvůli omikronu potýká. Nová vlna nákaz například omezila fungování veřejné dopravy v Itálii a v USA odložila některé soudní případy. 

07:40

Laboratoře v Česku ve středu provedly zhruba 68 tisíc testů, asi o 7000 více než před týdnem. Pozitivita se zvýšila v případě preventivně testovaných lidí, covid se prokázal u 6,16 procenta z nich. Minulou středu byl tento podíl nižší než pět procent. 

07:26

Proti nové variantě omikron by mohl zabrat lék paxlavid od firmy Pfizer, jeho objednávka ale vázne. 

07:00 Ilustrační foto.

Zdravotníci v Česku ve středu aplikovali téměř 90 tisíc dávek vakcíny, nejvíce od 17. prosince. Největší zájem byl opět o třetí posilující dávku, přišlo si pro ni více než 77 tisíc lidí. Naopak první vakcinaci podstoupilo 5359 zájemců. Dokončené očkování má v zemi 6,68 milionu lidí.

06:45

Italská vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci ve středu schválila povinné očkování pro lidi ve věku od 50 let. Nový dekret předpokládá, že se nařízení bude vztahovat nejen na Italy, ale i rezidenty.

06:35

Incidenční číslo od středy v deseti krajích vzrostlo a ve čtyřech kleslo. Nejhůře je na tom v současné době Praha, která zároveň zaznamenává nejvýraznější nárůsty. Incidence se tam za dva dny zvýšila zhruba o stovku. Relativně nejlépe je na tom dlouhodobě Karlovarský kraj, kde je incidence 219 a od středy navíc mírně klesla.

06:25

Šíření koronaviru v Německu znovu zrychluje. Od konce prosince s každým dnem roste takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu. K dnešku stoupla na 285,9, informovala agentura DPA s odkazem na statistiky Institutu Roberta Kocha. Ve středu její hodnota činila 258,6 a před týdnem 207,4.

06:07

Incidence v Česku v poslední době roste. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 380 nakažených, o 12 více než ve středu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:01

Ve středu přibylo v Česku 7377 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden, ale o 1200 více než minulou středu. Denní nárůsty nakažených se tak v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny v řadě. V nemocnicích je s nákazou 2714 pacientů, z toho 482 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

22:19

Italská vláda schválila povinné očkování proti covidu pro lidi starší 50 let.

22:01

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádné opatření, kterým od 17. ledna zavádí povinné testování zaměstnanců dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjde člověk na pět dní do karantény. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Schválila to dnes vláda.

19:28

Nejlepší tenista světa Novak Djokovič uvízl na letišti Tullamarine v Melbourne kvůli špatnému typu víza. Srbský hráč se snažil do Austrálie vstoupit na základě dokumentu, který neumožňuje zdravotní výjimku z očkování proti koronaviru, uvedl australský list The Age. Pro samotnou účast na turnaji Australian Open, na který cestuje, přitom výjimku z povinnosti očkování na covid-19 dostal.

18:49

Od března zřejmě budou muset lidé vybraných profesí, jako jsou lékaři či vojáci, být očkovaní proti covidu. Nařizuje jim to vyhláška, kterou připravil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jeho nástupce Vlastimil Válek ji sice chce přepracovat, pro některé profese ale povinnost patrně zůstane:

18:04

Část pracovníků může po plošném povinném testování, které vláda nařídila od 17. ledna, skončit v karanténě zbytečně. Některé antigenní testy vykazují falešně pozitivní výsledek. Podle některých odborníků by bylo vhodnější, kdyby po pozitivním antigenním testu v zaměstnání následoval potvrzující PCR test.

"Kromě falešně negativních výsledků trpí některé antigenní testy také na falešné pozitivity, a část lidí tak může skončit v karanténě zbytečně," uvedl Václav Navrátil, vědecký ředitel českého výrobce PCR testů Diana Biotechnologies. "Takto plošně používané antigenní testy jsou bohužel různorodé kvality a obvykle nedokážou odhalit nemocného včas, dříve než nakazí okolí. Jejich malá spolehlivost je jejich hlavní omezení pro preventivní testování," doplnil.

18:02

Počet nově nakažených koronavirem ve Francii poprvé překonal 300 tisíc za den. Ministr zdravotnictví Olivier Véran ve středu podle agentury Reuters v parlamentu uvedl, že jich za posledních 24 hodin úřady zaznamenaly kolem 335 tisíc. To je zároveň celoevropský denní rekord od začátku pandemie covidu-19. Dosavadní francouzské maximum bylo úterních 271 686 infekcí za 24 hodin.

18:01

V Itálii se druhý den v řadě potvrdilo nejvíce nákaz koronavirem od počátku pandemie covidu-19. Dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví 189 109 nových případů, o den dříve to bylo 170 844 nákaz virem SARS-CoV-2.

17:24

Británie zaznamenala dalších 194 747 případů covidu. Cestující do Anglie už se nebudou muset dopředu testovat. Stačit bude test po příjezdu.

17:21

Rakousko hlásí 9761 nových případů koronavirové infekce za poslední den. Se zpožděním o tom dnes odpoledne informovala rakouská ministerstva zdravotnictví a vnitra, která obvykle aktuální statistiky zveřejňují už dopoledne. Zvyšuje se tak intenzita páté vlny epidemie poháněná dominantní variantou omikron. Předchozí den Rakousko hlásilo 5 500 nových případů.

V nemocnicích je nyní s covidem 1010 lidí, což je o 28 méně než v úterý. Na jednotkách intenzivní péče je 309 pacientů, tedy o sedm méně než v úterý.

17:18

Některé nemocnice zřizované Krajem Vysočina se v omezené míře vrátily k neakutní péči, případně to v nejbližších dnech plánují. Umožnil jim to momentálně nižší počet pacientů s covidem-19. Havlíčkobrodská nemocnice by chtěla od pondělí provést několik totálních výměn kloubů u pacientů, jejichž stav se kvůli odkladu neakutních zákroků zhoršil. Nemocnice v Novém Městě na Moravě se vrátila k drobné chirurgii. Řekly to mluvčí nemocnic.

17:05

Jako karanténa bude podle nového náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) označené i období po pozitivním antigenním samotestu, například ze zaměstnání. Protože jde o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu, nejedná se podle něj o izolaci. "Pokud je bez příznaků, zůstává následujících pět dní doma v karanténě. Pokud má příznaky, navštěvuje lékaře, který mu nechá udělat PCR test. Pokud se příznaky nevyvinou, vrací se do práce," popsal Pavlovic.

16:59 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jednal v úterý s firmou Pfizer o objednávce nových léků proti koronaviru. Stát budou téměř dvě miliardy korun, chce je obdržet v březnu. Řekl to odpoledne novinářům. Uvažuje také o nákupu více antivirotik molnupiravir od firmy Merck, jejichž první dodávka dorazila do Česka v první polovině prosince. Podle odborníků bude léčba pacientů s covidem-19 založená do budoucna kvůli omikronu spíše právě na protivirových lécích, protože na něj nezabírají současné monoklonální protilátky.

16:41

Karanténě po kontaktu s nakaženým koronavirem se v Německu brzy zřejmě vyhnou jen lidé s posilující dávkou proti covidu-19 a ti, od jejichž základního očkování neuplynuly více než tři měsíce. V případě varianty omikron ale německé regiony postupují přísněji a karanténu vyžadují. Neočkovaní k ukončení karantény po sedmi dnech budou potřebovat negativní PCR test.

16:46 Vlastimil Válek

Testování nebudou muset podle Válka podstupovat lidé, kteří pracují z domu nebo nejsou rizikem pro ostatní. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že výjimku budou mít ti, "kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají se třetími osobami". Druhý případ je třeba vrátný, který na ministerstvu pouští auta na dvůr, a sedí v uzavřené prosklené kukani. Pro toho testování povinné nebude. "Takto je to v opatření nastaveno. Zaměstnavatel má obrovskou možnost se rozhodnout podle konkrétních podmínek, který režim je optimální pro to, aby zachytil všechny podezřelé pomocí antigenního testu nebo upravil provoz tak, aby byla část na home office nebo aby část lidí pracovala samostatně," řekl po tiskové konferenci novinářům.

16:37

Mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal uvedl, že ve Francii přibývají nově nakažení koronavirem "nadzvukovou" rychlostí a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v následujících dnech obrátit. Agentura AP uvedla, že Francie umožní infikovaným zdravotníkům, kteří nemají příznaky covidu-19, dál pracovat. Důvodem je obava, že by jich mohl být nedostatek, pokud jich příliš skončí v karanténě. Země přitom, jak poznamenává AP, bere v potaz riziko, že infikovaní nakazí další zdravotníky. Na druhou stranu musí brát v úvahu i možnost, že by v některých oblastech kvůli množství lékařů a sester v karanténě musela omezit základní zdravotní služby.

Francouzská vláda dnes také vyhlásila stav zdravotní nouze na dalších zámořských územích. Rozšířila ho na Guadeloupe, Francouzskou Guyanu, Mayotte a na ostrovy Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Na Martiniku a Réunionu platí již od loňského roku.

16:25

Po většinu oslovených firem nebude testování zaměstnanců dvakrát týdně znamenat výraznější problém, testy mají většinou v zásobě. Naopak některé kraje si stěžují, že bez nouzového stavu neumí za 14 dnů vybrat v soutěži dodavatele testů.

16:24

Lidé, kterým karanténa nebo izolace skončí, musí ještě následujících pět dní nosit respirátor na místech, kde se mohou setkat s dalšími lidmi. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Opatření začíná platit spolu se zkrácením karantény 11. ledna.

15:45

Vyhlášku o povinném očkování profesních skupin proti covidu-19 vnímají mnozí ředitelé středních zdravotnických škol, jejichž studentů se má týkat, jako problém. Z vyjádření ředitelů škol vyplynulo, že důvodem je zejména neochota řady studentů, případně jejich zákonných zástupců k očkování. Někteří žáci chtějí podle nich kvůli vyhlášce, která má platit od března, studium i ukončit. Nicméně většina žáků uvedených škol je očkovaná. Ředitelé vakcinaci doporučují a s řešením situace u neočkovaných, kteří by bez vakcíny proti koronaviru nemohli na praxi, vyčkávají, protože podle nich se "mění situace každý den".

15:27

Skoro polovinu ze zachycených pozitivních vzorků v brněnských fakultních nemocnicích už tvoří varianta omikron. Ve svatoanenské fakultní nemocnici měla za úterý varianta omikron pětačtyřicetiprocentní podíl na pozitivních vzorcích.

15:07

Reprodukční číslo se po měsíci vrátilo nad hodnotu jedna, což znamená zrychlování epidemie. Na přelomu roku bylo těsně kolem jedné, aktuálně je 1,2.

15:06

Středočeské nemocnice obnovují plánovanou péči. Bez omezení se již operuje v Kolíně a Benešově, v Mladé Boleslavi s drobným omezením a od pondělí se plánované operace rozjedou v Příbrami a zřejmě i v Kladně.

14:43

Do karantény budou muset po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným na koronavirus nastoupit i očkovaní a lidé do šesti měsíců po prodělání covidu. Novinářům to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

14:40

Vláda by podle Svazu průmyslu s ohledem na změnu testování ve firmách měla připravit krizové scénáře, kdyby v karanténě zůstalo mnoho pracovníků.

14:40

V Plzeňském kraji v novém roce opět stoupá počet zjištěných nákaz koronavirem. Nemocnice, které po poklesu počtu covidových pacientů mohly mírně redukovat počty lůžek vyčleněných pro tyto nemocné, se opět začínají připravovat na možný prudký nárůst hospitalizací lidí s koronavirem. V kraji už byla podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše zachycena varianta omikron, zatím ale v malé míře.

14:38 Vlastimil Válek

Očkovaní budou nově mít nárok na pět PCR testů měsíčně zdrama. Řekl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud jim pojišťovny hradily měsíčně dva.

14:35 Vlastimil Válek

Antigenní samotesty ve firmách budou podle ministra zdravotnictví Válka hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, konkrétně fondu rezerv. "Takto zní dohoda s pojišťovnami," uvedl. Testování se bude od 17. ledna týkat všech zaměstnanců soukromých i státních firem a organizací, živnostníků a také jednatelů společností.

14:25

Asociace zdravotnických škol ČR by přivítala, pokud by nová vláda co možná nejdříve specifikovala kritéria vyhlášky o povinném očkování. Zatím se vyhláška vztahuje i na studenty zdravotnických škol a podle ní by na povinnou praxi mohli jen žáci po dvou dávkách očkování proti koronaviru.

14:15

Přehled hlavních událostí:

 • Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna testovat dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny.
 • Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se od 11. ledna zkrátí na pět dní. Je to potřebné kvůli šíření nakažlivější varianty omikron. Po skončení izolace nebo karantény bude pak nutné dalších pět dní při kontaktu s lidmi nosit respirátor.
 • Do karantény budou po rizikovém kontaktu podle ministra zdravotnictví Válka (TOP 09) chodit i očkovaní a lidé po prodělání covidu. Dosud nemuseli, pokud nebyli z jedné domácnosti.
 • Ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování podepsalo 14 senátorů. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
 • Laboratoře v Česku v úterý odhalily 10 169 případů koronaviru. Poprvé za dva týdny tak přibylo více než deset tisíc nakažených.
14:10 Vlastimil Válek

V pátek bude ministr zdravotnictví Válek jednat s odborníky o tom, jaká další protiepidemická opatření by se měla přijmout v případě zhoršení situace.

14:06 Petr Fiala

O vyhlášce o povinném očkování některých pracovních skupin a lidí nad 60 let chce vláda rozhodnout do poloviny února, řekl premiér Fiala.

14:02 Vlastimil Válek

Pracovníka, který se odmítne testovat, bude muset zaměstnavatel stejně jako dosud nahlásit příslušné hygienické stanici. Zaměstnanec bude muset nosit po celou pracovní dobu respirátor, od ostatních dodržovat odstup 1,5 metru a stravovat se na odděleném místě.. Řekl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

13:57 Vít Rakušan

Správa hmotných rezerv ještě dnes vypíše výběrové řízení na dva miliony testovacích sad na covid pro potřeby státních institucí, oznámil ministr vnitra Rakušan.

13:47

Plánované testování ve firmách začne 17. ledna, schválila vláda. Testování bude probíhat dvakrát týdně antigenními testy a dotkne se všech zaměstnanců. "Nejdůležitější nástroj je očkování, omikron je rychlá nákaza s rychlým nástupem. 17. ledna vstoupí v platnost testování všech zaměstnanců pomocí antigenních samotestovacích sad," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Válek to oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády.

13:44

Karanténa se zkrátí kvůli variantě omikron na pět kalendářních dnů. "Ministerstvo zdravotnictví dospělo k tomu, že je možné zkrátit karanténu a izolaci na pět dní," řekl premiér Fiala. Opatření začne platit v úterý 11. ledna.

Dosud trvala izolace dva týdny, karanténu bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Důvodem ke zkrácení karantén byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky.

13:35

Restaurace od Štědrého dne do Silvestra utržily podle analýzy společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, v průměru o devět procent méně než v předkrizovém roce 2019. Návštěvnost gastronomických podniků byla proti roku 2019 nižší přibližně o 26 procent. V průběhu Vánoc zavřelo asi o deset procent více restauratérů než obvykle, protože se jim vzhledem k vládním protiepidemickým opatřením provoz nevyplatil.

13:26

Nemocnice v Královéhradeckém kraji v souvislosti s poklesem počtu pacientů s covidem-19 v posledních týdnech začaly obnovovat část plánované péče. Čekací doby někde na některé neakutní výkony vzrostly až o měsíce.

13:17

Počet lidí s covidem v nemocnicích v Ústeckém kraji stagnuje. Dál tam pomáhají vojáci a hasiči. Denní počty nově potvrzených případů onemocnění rostou. Obava panuje z šíření varianty omikron. Ústecký kraj patří mezi tři regiony s nejmenším počtem obyvatel, kteří prodělali koronavirus. Vyplývá to z informací po dnešním zasedání krajského krizového štábu.

13:08

Kapacita pro testování prostřednictvím přesnějších PCR testů je v současné době v tuzemských laboratořích dostatečná, řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch. Není tak podle něj důvod se řídit jen antigenními testy a v případě jejich pozitivy na covid-19 posílat zaměstnance bez potvrzujících PCR testů do pětidenní karantény, jak vyplývá z materiálů vlády, které má odpoledne projednat. Podle Hajdúcha by bez PCR konfirmace skončilo při každém kole testování v pětidenní karanténě tisíce zaměstnanců zbytečně.

12:37

Hongkong oznámil, že v obavách z další vlny epidemie covidu na dva týdny zakáže přílety z osmi zemí, včetně Británie, Francie a Spojených států. Hongkongské úřady rovněž nařídily uzavření plaveckých bazénů, sportovních center, muzeí či barů a klubů, informovala agentura Reuters.

12:16

Hnutí Chcípl pes svolalo na tento víkend několik demonstrací proti vyhlášce o povinném očkování proti covidu pro vybrané profesní skupiny a lidi nad 60 let. V sobotu se jich bude konat šest v různých městech po republice, hlavní akce je naplánována na neděli na pražském Václavské náměstí. Příští týden se budou konat další dvě demonstrace v Praze a jedna v Plzni, řekli zástupci hnutí.

12:16

Polský prezident Andrzej Duda měl dnes ráno pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom šéf kanceláře hlavy státu Pawel Szrot, podle kterého se Duda cítí dobře, nemá žádné vážné příznaky a je podle pravidel v domácí izolaci. Je to již podruhé od počátku epidemie, co se polský prezident koronavirem nakazil - pozitivní test měl poprvé v říjnu 2020.

11:43

V Královéhradeckém kraji rychle přibývá nákaz koronavirovou variantou omikron. Sekvenační metodou testování bylo dosud v kraji potvrzeno sedm případů varianty omikron, z toho čtyři z nich tento týden. Omikron se v kraji šíří komunitně, uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. U více než 90 podezřelých případů v regionu dosud neskončila sekvenace odebraných vzorků.

10:47 Ilustrační foto.

Za první den po zkrácení lhůty na pět měsíců po dokončeném očkování se o posilující dávku přihlásilo 42 tisíc zájemců ve věku 18 až 29 let. Na Twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Do pondělí se mohli nechat očkovat půl roku od druhé dávky. Celkově bylo za pondělí očkováno více než 85 tisíc lidí, což je zájem na úrovni předvánočního týdne. Více než 73 tisíc bylo posilujících dávek a přes 32 tisíc byli právě lidé ve věku 18 až 29 let.

10:24

Všechny páteřní nemocnice v Libereckém kraji začaly obnovovat plánovanou péči. Omezená byla kvůli koronavirové pandemii, těchto pacientů ale ubylo.

10:23

Ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování podepsalo 14 senátorů. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání, uvedli předkladatelé stížnosti.

Vyhlášku s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), současný kabinet Petra Fialy (ODS) má šanci to změnit ještě před rozhodnutím Ústavního soudu. Fialův kabinet plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v první polovině února v závislosti na vývoji epidemie. Senátoři ho k tomu vyzvali dopisem.

10:00

Austrálie třetí den v řadě eviduje rekordní denní přírůstek koronavirových nákaz - konkrétně 64 774 případů. Špatná epidemická situace představuje zátěž pro nemocnice i testovací centra, zatímco veřejnost je čím dál více rozhořčená z přístupu úřadů k rychle se šířící variantě omikron. Informuje o tom agentura Reuters.

Mnoho Australanů již dříve vyjadřovalo nespokojenost kvůli dlouhým frontám u testovacích center a kvůli nedostatku antigenních testů. Další vlnu nevole pak rozpoutala zpráva, že srbský tenista Novak Djokovič dostal výjimku z očkování proti covidu-19 a bude obhajovat titul na Australian Open.

09:58

Spojené státy v úterý zaznamenaly další extrémně vysoký přírůstek a v posledním týdnu v zemi na každý den připadalo více než 500 tisíc odhalených infekcí koronavirem, ukazují databáze listu The New York Times a Univerzity Johnse Hopkinse. Počet lidí hospitalizovaných s koronavirem stoupl podle televize CNN nad 110 tisíc a blíží se rekordu z loňského ledna. Nemocnice však oproti předchozím vlnám epidemie hlásí menší podíl vážných případů covidu-19.

09:58

V Maďarsku za uplynulý den přibylo 5270 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Představuje to prudký nárůst oproti 3005 případům před týdnem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Podle vlády nákaza variantou omikron představuje nyní více než 11 procent nových případů.

08:05

Německo za poslední den zaznamenalo dalších 58 912 případů koronavirové nákazy a 346 úmrtí po covidu. Před týdnem země evidovala 40 043 nově nakažených a 414 úmrtí. Celostátní sedmidenní incidence, která udává počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, nyní v Německu činí 259, před týdnem to bylo 206 a minulý měsíc 439. Tato hodnota se od konce prosince den ode dne zvyšuje. S odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha o tom píše agentura DPA.

08:00

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je odhodlaný naštvat neočkované. Tři měsíce před prezidentskými volbami tím vyvolal rozruch v parlamentu, kde se vláda snaží prosadit zákon měnící zdravotnický pas na očkovací. Poslanci v posledních dnech projednávají zákon, který neočkovaným zakáže vstup například do restaurací. 

"Chci opravdu naštvat neočkované. A tak v tom budeme pokračovat až do konce. To je strategie," uvedla francouzská hlava státu v rozhovoru pro deník Le Parisien. "Nebudu je zavírat do vězení, nebudu je násilím očkovat. A tak je potřeba jim říct: od 15. ledna už nemůžete jít do restaurace, nemůžete jít na skleničku, nemůžete jít na kávu, nemůžete jít do divadla, nemůžete jít do kina," prohlásil prezident.

07:57

Česko je sedmou nejvíce zasaženou zemí světa v přepočtu na obyvatele. Dosud se nákaza prokázala u více než 2,5 milionu lidí. Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra, Černá Hora, Seychely, San Marino, Slovensko a Gruzie.

06:26

V prosinci epidemie zpomalovala, v posledních dvou dnech ale počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou. Odborníci očekávají, že bude nových případů dále přibývat kvůli nakažlivější variantě koronaviru omikron.

"Nárůst incidence by nastal v lednu i bez omikronu se samotnou deltou, ale za další stoupání bude už zodpovědný hlavně omikron, který deltu rychle nahrazuje a vytěsňuje," sdělil epidemiolog Rastislav Maďar. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky může vlna omikronu přinést až 50 tisíc nových případů denně a kolem 7000 nakažených v nemocnicích.

06:25

Laboratoře v Česku v úterý odhalily 10 169 případů koronaviru. Poprvé za dva týdny tak přibylo více než deset tisíc nakažených. Minulé úterý byl nárůst zhruba o tisíc případů nižší. V nemocnicích je s covidem 2854 pacientů, z toho 506 v těžkém stavu. Vzrostlo incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 368 nakažených, o deset více než v úterý. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

22:02

V Turecku se nově potvrdilo 54 724 nákaz koronavirem, je to nejvíc za den od loňského dubna. Vláda vyzývá k očkování, i místní vakcínou Turkovac.

21:58

Žáci jedné ze škol na pražském Proseku se po pondělním plošném testování na covid ocitli v karanténě. Škola totiž na rozdíl od většiny ostatních testuje nikoliv antigenními, ale přesnějšími PCR testy, u nichž se ale výsledek dozví až se zpožděním, a děti přitom byly celý den při výuce bez roušek či respirátorů.

21:12

USA nyní čelí nedostatku testů. O svátcích na mnoha testovacích místech vládl zmatek, uvedla agentura AP. "K testování mohu říci, že je to nepříjemné, ale pracujeme na zlepšení," řekl prezident Biden.

21:10

Prezident Biden řekl, že i v době rychlého růstu případů nákazy by měly školy zůstat otevřené. Podle agentury AP se očekává, že prezident v úterý oznámí zdvojnásobení kontraktu na nákup antivirálního léku firmy Pfizer, který nedáno schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. USA tak chtějí mít k dispozici 20 milionů dávek tohoto preparátu, přičemž polovina má být dodána do června.

21:09

Americký prezident Joe Biden přiznal, že nákaz covidem přibývá i v Bílém domě. Apeloval na neočkované Američany, aby se nechali očkovat, a na ty, kteří už to udělali, aby si nechali dát posilovací dávku. 

"Neočkovaní zabírají nemocniční lůžka, naplňují pohotovosti a jednotky intenzivní péče. Nechte se prosím, prosím, očkovat. I tak můžete covid-19 dostat, ale je velmi nepravděpodobné, že vážně onemocníte. Není žádná omluva pro ty, kdo se neočkují. Začíná to být pandemie neočkovaných," sdělil prezident před schůzkou s týmem odborníků řešících epidemii.

20:32

Nová varianta koronaviru B.1.640.2, která byla objevena ve Francii, by měla být sledována, ale zatím v ní odborníci nevidí velké nebezpečí. Vyplývá to podle agentury DPA z hodnocení expertů. 

"Měli bychom tuto i jiné varianty pozorovat, ale není důvod ke znepokojení právě kvůli této variantě," řekl expert na virové varianty Richard Neher ze švýcarské Basilejské univerzity. Americký epidemiolog Eric Feigl-Ding na Twitteru napsal: "Kvůli variantě B.1.640.2 si zatím nedělám žádné velké starosti. Pochybuji, že se prosadí proti omikronu a deltě."

20:15

Kuba od středy nepustí do země cizince neočkované proti covidu s výjimkou dětí mladších 12 let a těch, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Dosud neočkovaní na tento karibský ostrov mohli, museli se ale prokázat negativním PCR testem starým nejvýše 72 hodin. Ten bude potřeba i nadále, vyplývá z nových pravidel.

20:14

Ve Francii zaznamenali za poslední den dosud nevídaných 271 686 pozitivních testů na koronavirus, počet lidí v nemocnicích překonal hranici 20 tisíc.

19:44

Vláda ve středu rozhodne o podobě testování ve firmách. Stanovit by měla i postup pro případ, kdy pracovníci test odmítnou. Zkrátit by se měla také karanténa. Firmy by měly za provedený test od zdravotních pojišťoven dostat 60 korun. Po jednání zástupců vlády, odborářů a zaměstnavatelů to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

18:59

Omikron se ve Švédsku rychle šíří hlavně v městských oblastech. Vědci odhadují, že nyní tvoří 50 procent a více případů infekce v oblastech, jako je hlavní město Stockholm. Agentura Reuters připomíná, že počet úmrtí na covid v přepočtu na obyvatele je v desetimilionovém Švédsku mnohem vyšší než v ostatních severských zemích, které v raných fázích pandemie přijaly přísnější omezení, ale je nižší než v mnoha evropských zemích, které měly plošné uzávěry.

18:59

Mezi nově nakaženými Švédy jsou i král Carl XVI. Gustaf a královna Silvia. Podle královského paláce mají tři dávky očkování a mírné příznaky. "Královna a král, kteří jsou plně očkovaní třemi injekcemi, mají mírné příznaky a cítí se vzhledem k okolnostem dobře," uvedl palác v prohlášení. Pětasedmdesátiletý panovník a 78letá královna se izolují. Nyní probíhá trasování lidí, kteří s nimi přišli do styku.

18:29

V Itálii se za poslední den potvrdilo 170 844 nákaz koronavirem, nejvíc od počátku pandemie. Úmrtí s covidem přibylo 259, nejvíc od loňského května.

18:15

K očkování proti covidu se dnes registrovalo 64 tisíc lidí. 35 tisícům z nich bylo od 18 do 29 let - právě jim se otevřela registrace na posilující dávku.

18:03

V Británii přibylo 218 724 nových případů nákazy koronavirem, doposud nejvíce. Údaj ale zahrnuje infikované za několik dnů ze Severního Irska a Walesu.

17:47

Stát bude potřebovat pro testování svých zaměstnanců do konce února dva miliony antigenních samotestů. Jejich nákup má ve středu projednat vláda. Všichni zaměstnanci i živnostníci, kteří se při své práci setkávají s dalšími lidmi, se mají testovat dvakrát týdně od 17. ledna. Zakázku na pořízení testů pro státní zaměstnance vypíše Správa státních hmotných rezerv, termín dodání bude do nejpozději 21. ledna.

17:28

V Řecku se za poslední den potvrdil koronavirus u 50 126 lidí, je to nejvíc od počátku pandemie covidu-19 a zhruba pětkrát více než před týdnem.

16:59

Zaměstnanci, kteří budou mít pozitivní samotest, by podle návrhu ministerstva zdravotnictví nešli na potvrzující PCR test, ale na 5 dní do karantény. První den po konci karantény by na pracovišti opět podstoupili antigenní test prostřednictvím samotestovací sady, v případě pozitivity by následovala karanténa. Vyplývá to z materiálů, které by měla ve středu projednat vláda. Pracovník, který by po pozitivním samotestu dobrovolně podstoupil PCR test s negativním výsledkem, bude moci podle návrhu ukončit karanténu a vrátit se do práce. Nová pravidla resort zdravotnictví navrhuje od 17. ledna. 

15:56

V Karlovarském kraji testy odhalily 11 případů koronavirové varianty omikron. Zatím nejvíce případů zaznamenaly laboratoře na Chebsku, řekla v úterý mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Právě v chebském okrese se minulý týden potvrdil první případ nákazy variantou omikron v kraji. U pacientů v nemocnicích se zatím tato varianta nepotvrdila.

15:54

Středočeský kraj se chystá na omikron. Má krizové scénáře, jak zajistit kritické služby. Složky Integrovaného záchranného systému zavádějí směnné provozy, aby se lidé nesetkávali.

15:39

Zájem o vakcinaci proti covidu-19 v některých očkovacích centrech v Česku v úterý, kdy nově mohou dostat posilující dávku po pěti měsících všichni dospělí, vzrostl. Očkování zájemců bylo ale plynulé, pokud se tvořily fronty, lidé v nich čekali jen chvíli. Kapacity očkovacích center jsou dostatečné a mezi zájemci převažují ti, kteří si přichází pro třetí dávku vakcíny, vyplynulo z vyjádření zástupců center. V některých regionech se navíc nabídka míst pro očkování v uplynulých dnech rozšířila.

15:24

Slovensko po zlepšení epidemické situace od příštího týdne zruší zákaz nočního vycházení. Některá omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou zůstanou v platnosti, mezi nimi i zákaz shromažďování více než šesti osob mimo členů jedné domácnosti. Ministerstvo školství dříve během dne oznámilo, že v pondělí se do škol vrátí žáci základních a středních škol. Slovensko zatím nezaznamenalo rychlé šíření koronavirové varianty omikron, která v některých státech přispěla k vysokým přírůstkům nakažených.

15:14

Počty nových případů covidu by podle epidemiologa Maďara rostly v lednu i bez omikronu. Za další růst ale bude zodpovědná tato nakažlivější varianta.

14:58

Odborníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (Bisop) kvůli šíření varianty omikron doporučují zkrátit izolaci a karanténu, zvýšit kapacity testování a testy zdarma i pro neočkované. Navrhují také trasovat nejdříve nejčerstvější případy, případně prioritně zdravotníky. 

14:58 Praha

Zdravotníci pražského mobilního očkovacího týmu podali zájemcům asi 520 dávek vakcíny proti covidu. Tým se zaměřuje zvláště na vakcinaci imobilních Pražanů v domácím prostředí. Zřídil ho pražský magistrát ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů, Českým červeným křížem, Fakultní nemocnicí v Motole a Městskou poliklinikou Praha. 

14:47

Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu vede u očkovaného týden od podání k pětinásobnému navýšení hladiny protilátek. S odvoláním na první zjištění izraelské studie to uvedl premiér Naftali Bennett.

"Za týden od (podání) čtvrté dávky s velkou mírou jistoty víme, že čtvrtá dávka je bezpečná," uvedl premiér. Hovořil v nemocnici Šeba, která svým zaměstnancům v rámci studie začala podávat čtvrtou dávku vakcíny koncem prosince.

14:36

Švédsko zaznamenalo na konci roku nejvyšší denní přírůstek nakažených od začátku pandemie, 30. prosince přibylo 11 507 nakažených. Podle švédských médií ke konci roku výrazně vzrostl i počet hospitalizovaných.

13:57

Vláda by podle vakcinologa Romana Chlíbka měla připravit doporučení pro přeočkování dětí ve věku 12 až 15 let za pět měsíců po dokončeném očkování. Dosud v této věkové skupině absolvovalo očkování téměř 200 tisíc dětí. Z nich kolem 6000 už je více než pět měsíců po očkování. Přeočkování dosud mohou absolvovat jen dospělí, ode dneška i nejmladší do 30 let, a to za pět měsíců po druhé dávce očkování.

12:41

Dvanáct lidí z jižní Francie se zřejmě nakazilo novou variantou koronaviru. Do země ji přivezl člověk po návratu ze středoafrického Kamerunu, uvádí německý deník Tagesspiegel. Nová varianta vykazuje 46 mutací spike proteinu, což je více, než má nynější rychle se šířící varianta omikron. 

11:58

Vláda by měla na středečním zasedání projednat zkrácení izolací a karantén, které se nařizují kvůli covidu, na pět dní, uvedla ČT.

11:51

Při testování na covid ve školách se v pondělí zjistilo 3695 pozitivních výsledků z 1,1 milionu testů. Pozitivních bylo 0,33 procenta, uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

11:48

V Izraeli se v pondělí potvrdilo dalších 10 644 případů nákazy koronavirem, což se blíží dosavadnímu maximu od začátku epidemie a oproti nedělní bilanci to představuje nárůst o více než 4000 infikovaných. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel. Ten zároveň připomíná, že Izrael začal nabízet čtvrtou dávku vakcíny proti covidu seniorům a zdravotníkům s cílem minimalizovat riziko těžkého průběhu.

11:40

Federální soudce v Texasu v pondělí předběžným nařízením zakázal americkému ministerstvu obrany postihovat členy armádního námořnictva, kteří se odmítli nechat očkovat proti covidu-19 s odvoláním na důvody spojené s vírou. Podle soudce by takový postup narušoval náboženské svobody vojáků, což je nepřípustné i v mimořádném kontextu koronavirové pandemie.

Krok soudce Reeda O’Connora reaguje na žalobu vznesenou ve jménu 35 příslušníků elitních útvarů včetně členů speciálních jednotek SEAL, píše agentura Reuters. Na tyto útvary se stejně jako na zbytek amerických ozbrojených sil vztahuje nařízení Pentagonu požadující od všech aktivních vojáků vakcinaci proti covidu-19. Skupina příslušníků námořnictva v žalobě proti vládě uvedla, že v podstoupení očkování jim brání "upřímné přesvědčení" vycházející z jejich křesťanské víry.

11:28

Vsetínští kriminalisté stíhají od prosince čtveřici žen, které se podle nich podílely na falšování certifikátů o absolvovaném očkování proti covidu. Dvě z nich pracovaly ve vsetínském očkovacím centru.

Podle policie ženy zajistily padělaný dokument pro více než 70 lidí, na úplatcích si přišly téměř na půl milionu korun. Dvěma nyní hrozí až pětileté vězení, čtyři respektive tři roky ve vězení mohou v případě prokázání viny a odsouzení strávit další dvě spolupachatelky.

09:55 Ilustrační foto.

V očkovacích centrech v ústecké Masarykově nemocnici a v teplickém obchodním centru Fontána bylo ráno plno. V Teplicích lidé čekali dokonce už hodinu před otevřením. Všichni dospělí mají ode dneška nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 po pěti měsících. Dosud si lidé mladší 30 let museli počkat o měsíc déle.

09:47

Na Českolipsku nevyjely čtyři ranní spoje, jeden nepojede také odpoledne. Krajský dopravce ČSAD Liberec, který tam jezdí od 12. prosince, se kvůli koronaviru potýká s nedostatkem řidičů. Vypomáhá si posilami z Liberce, pomáhají i tři řidiči konkurenční společnosti BusLine, stále to ale nestačí. O zajištění dopravy v dalších dnech chce koordinátor dopravy v kraji Korid LK s dopravcem jednat.

09:45

Počet pacientů s koronavirem v amerických nemocnicích za exploze nákazy napříč Spojenými státy překročil 100 tisíc a dostal se na úroveň vrcholu letní vlny epidemie v zemi. Vyplývá to ze statistik deníku The New York Times. Zároveň v pondělí pokračoval růst denních počtů infekcí, když USA poprvé ohlásily přes milion pozitivních testů. Univerzita Johnse Hopkinse uvádí přírůstek 1 084 000. Nejnovější součet je zhruba dvojnásobný oproti tomu z minulého pondělka, k obrovskému nárůstu nicméně mohlo přispět i opožděné nahlášení infekcí zaznamenaných během vánočních prázdnin.

07:52

Česko chce získat 100 tisíc balení léku paxlovid od společnosti Pfizer. Stát zatím ale tabletkové antivirotikum, které by mělo být účinné i proti variantě omikron, neobjednal, píše server iRozhlas. Zveřejněné zápisy z jednání klinické skupiny ministerstva zdravotnictví naznačují, že Česko musí nejprve sehnat zhruba půl miliardy korun na zálohu, tedy 10 až 15 procent ceny objednávky.

Ekonomická náměstkyně Helena Rögnerová na jednání podle zápisu sdělila, že stát v rozpočtovém provizoriu takové peníze nemá možnost sehnat, píše dál server. Řešením by mohlo být rozdělení objednávky. O paxlovid Česko značně usiluje, už proto, že přibývá počet případů varianty omikron, která může podle Státního zdravotního ústavu rychle převládnout. Monoklonální protilátky proti omikronu přitom nejsou účinné.

06:07

Všichni dospělí mají od dnešního dne nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 po pěti měsících. Dosud si lidé mladší 30 let museli počkat o měsíc déle. Urychlení se dotkne více než 251 tisíc lidí.

Celkově byla posilující dávkou očkována zhruba pětina české populace a třetina těch, kteří očkování dosud absolvovali.

06:05

Počty nově nakažených covidem v Austrálii jsou na dosavadním maximu, rekordní je i vytížení nemocnic. Země s 25 miliony obyvatel po sečtení posledních statistik překročila milník půl milionu nakažených od začátku pandemie, píše AP. Celkem 94 procent případů země zaznamenala od července 2021, kdy se v zemi objevila varianta delta.

06:00

Zdravotníci v Německu za poslední den zaznamenali 30 561 nových případů nákazy covidem, celková bilance je 7,24 milionu nakažených. Od třetího listopadového týdne, kdy bylo v zemi přes 70 tisíc infikovaných denně, průměrné denní počty pozitivních testů neustále klesají. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha.

05:45

Epidemie koronaviru v Česku zesílila. V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, nejvíce od úterý 21. prosince. Proti předchozímu pondělí je to nárůst o zhruba 2500 případů. Mírně přibylo hospitalizovaných. V nemocnicích jich je 2811, z toho 535 v těžkém stavu.

Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 358 nakažených, incidenční číslo se tak zvýšilo o 23. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

22:26

V bavorském Norimberku do ulic vyšly přibližně 3000 odpůrců protikoronavirové politiky, což je podle DPA dvakrát více, než se čekalo. Několik tisícovek lidí protestovalo proti opatřením také ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Ve Friedrichshafenu se podle policejních odhadů sešly zhruba dvě tisícovky lidí.

22:20

Také v centru severoněmeckého Rostocku se večer shromáždilo několik tisícovek demonstrantů, kteří se vydali na průvod městem. Většina účastníků ohlášené akce nedodržovala povinnost mít zakrytá ústa a nos. V Meklenbursku-Předním Pomořansku se ve více než 20 městech podle policie protestních akcí zúčastnilo dohromady na 10 tisíc lidí.

22:20

V pondělí se po celém Německu, podobně jako na konci minulého roku, konaly až tisícihlavé demonstrace proti epidemickým opatřením. Například ve spolkové zemi Durynsko se večer nenahlášených protestů podle policie zúčastnilo dohromady více než 8000 lidí. Nejvíce, asi 2000, jich bylo ve městě Gera. V braniborské Postupimi se konaly demonstrace odpůrců i zastánců restrikcí. Policie neupřesnila počet jejich účastníků. V saském Budyšíně se sešla asi tisícovka protestujících.

20:38

Izrael byl jednou z prvních zemí, kde v prosinci 2020 začalo plošné očkování proti koronaviru. Už loni v létě si tam lidé mohli dojít pro třetí, posilují dávku. Teď devítimilionový stát začal vydávat i dávky čtvrté - nejprve pro vážně nemocné a obyvatele domů s pečovatelskou službou, na řadě jsou i šedesátníci a starší lidé.

20:37

Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než předchozí převažující varianta delta. Ukazuje to dánská studie, o níž dnes informovala agentura Reuters. Podle ní zjištění částečně vysvětluje rychlejší šíření omikronu.

Od objevení silně zmutované varianty omikron loni v listopadu se vědci usilovně snaží zjistit, zda způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19 a proč se jeví nakažlivější než varianta delta. Virus může být snadněji přenosný z mnoha důvodů. Mezi nimi je doba, po kterou vydrží ve vzduchu, schopnost uchytit se na buňky či schopnost obejít imunitní systém organismu.

19:40

Izrael od neděle povolí vstup do země cizincům, kteří se prokážou certifikátem o prodělání covidu-19 nebo o očkování proti této nemoci. Opatření platí pro státy ze seznamu zemí se středním rizikem nákazy, na který v Izraeli patří i Česko. Blízkovýchodní stát tím částečně uvolnil zákaz cestování cizincům z loňského listopadu, který zavedl kvůli rychlému šíření varianty omikron, napsala agentura Reuters.

19:40

Francie za den zaznamenala 67 641 nových případů koronaviru. Je to dramatický pokles proti minulému týdnu, kdy jich bylo i přes 200 tisíc denně.

18:33

Koronavirová varianta omikron se v Británii začíná šířit mezi lidmi nad 50 let. Data ale nenaznačují, že by bylo potřeba přijímat další pandemická opatření, protože většina osob nad 50 let má za sebou třetí, posilující dávku očkování proti covidu. V rozhovoru se stanicí BBC to řekl britský ministr školství Nadhim Zahawi. 

18:27

Anglie a Skotsko za posledních 24 hodin zaznamenaly 157 758 nových případů koronaviru. Celostátní rekord z minulého týdne byl téměř 190 tisíc infekcí.

18:07

Nová vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už převažuje i v Norsku. Ve skandinávské zemi v uplynulém týdnu stála za 65,4 procenta odhalených případů nákazy. Informoval o tom norský zdravotní ústav FHI.

V Norsku bylo dosud odhaleno více než 16 300 případů infikování omikronem, z toho 6143 v minulém týdnu. Předtím jich bylo 5195 za týden. Vzhledem k vánočním svátkům je však podle Line Voldové z FHI obtížné odhadnout, do jaké míry čísla z posledních týdnů odrážejí skutečnou situaci. Lepší obrázek o situaci bude možné si utvořit poté, co pro většinu Norů opět nastanou všední dny.

16:50

Varianta koronaviru omikron bude podle Státního zdravotního ústavu v Česku dominovat zřejmě do deseti až 14 dní. Za poslední týden tvoří 15 procent.

16:23

V Rakousku převládla nakažlivější varianta koronaviru omikron nad dosud dominantní deltou. Podle agentury APA o tom na základě předběžných údajů informoval rakouský Úřad pro ochranu veřejného zdraví. Za posledních 24 hodin přibylo přes 3300 nově nakažených, což je více než dvojnásobek oproti pondělí v minulém týdnu. Pacientů s covidem v nemocnici je opět přes tisíc.

16:18 Vít Rakušan

Varianta covidu omikron by neměla zaplnit nemocnice více než delta. Kvůli hrozbě více karantén a izolací vláda probere, jak je nařizovat, řekl Rakušan. Zástupci kritické infrastruktury k tomu podle ministra vnitra mají do čtvrtka předložit plány.

16:06 Praha

Radnice Prahy 6 se chystá na povinné testování svých zaměstnanců na covid, které by mělo začít 17. ledna. Úřad předběžně osloví dodavatele testů a v případě, že mu je neposkytne stát, několik tisíc koupí.

"V současné době se testují jednou týdně neočkovaní zaměstnanci úřadu městské části a spolu s nimi dobrovolníci z řad očkovaných. V průměru jde o 120 testovaných za týden," uvedl mluvčí úřadu Jiří Hannich. Úřad má 350 zaměstnanců.

Na testování se chystá rovněž Praha 4, další z oslovených radnic vyčkávají na konečné znění vládního nařízení. Dosud radnice testovaly pouze neočkované zaměstnance. Vláda chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně.

15:58

Postup při výskytu pozitivního antigenního testu ve škole se v pondělí a ve čtvrtek v dalších dvou týdnech bude lišit. Zatímco v pondělí se v takovém případě pro zbytek třídy nic nezmění, ve čtvrtek nastoupí spolužáci pozitivně testovaného do zvláštního režimu s rouškami či respirátory ve výuce a testováním každý den. Pokud pozitivní antigenní test metoda PCR vyloučí, vrátí se třída do běžného provozu. Jestliže se nákaza PCR testem potvrdí, odejdou děti do karantény. Vyplývá to z informací webu ministerstva školství. Podle nich nyní ve školách začal fungovat také nový systém vystavování žádanek na PCR testy.

15:36

Hasiči dnes do Královéhradeckého kraje přivezli 297 tisíc testovacích sad pro antigenní testování školáků, studentů a zaměstnanců škol na covid-19. Šlo o dosud největší dodávku pro testování ve školách. Testy hasiči přivezli ze skladu ve středočeské Kněževsi. 

Testy hasiči složili ve skladu centrální stanice v Hradci Králové U Přívozu a v úterý je za asistence pracovníků hejtmanství rozvezou na 15 městských úřadů obcí s rozšířenou působností a do distribučních míst na vybraných středních školách. Další distribuci zajistí jednotlivé úřady či střední školy.

14:47

Podíl varianty omikron v Brně v zachycených pozitivních vzorcích se zvyšuje. Jen v laboratoři Elisabeth Pharmacon v Brně-Židenicích bylo ze všech pozitivních vzorků za neděli 43 procent omikron pozitivních. Na Twitteru o tom informoval ředitel laboratoře Omar Šerý. Odhaduje, že už v příštím týdnu bude omikron převládat.

14:45

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce na dnešním jednání ústředního krizového štábu požádat vládu o nákup testů pro obce, města a kraje a jejich příspěvkové organizace. Na nákupu ve velkém by obce ušetřily. Správa hmotných rezerv nakupuje testy nejefektivněji a nejlevněji, na takové ceny se kraje ani obce dostat nemohou, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta.

14:26

První pracovní týden letošního roku je v Portugalsku ve znamení řady pandemických omezení. Vláda zavedla ode dneška do 9. ledna například povinnou práci z domova, zavřela školy a zakázala slevy v obchodech. Cílem je omezit šíření koronavirové nákazy.

Minulý týden Portugalsko zaznamenalo opakovaně nejvyšší denní přírůstky infekcí. Přes 80 procent nových případů činní nová varianta omikron. V pátek desetimilionové Portugalsko oznámilo zhruba 31 tisíc nových případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Nemocnicím zatím ale zahlcení nehrozí a počet úmrtí je jen zlomek ve srovnání s předchozí vlnou v loňském lednu a únoru, kdy umíralo i přes 300 nakažených denně. 

14:02 Petr Fiala

Vláda v úterý projedná se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců testy na covid ve firmách. Požádá i o náměty k programovému prohlášení, řekl Fiala.

13:32

Lidé očkovaní třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 tvořili v listopadu a prosinci méně než jedno procento nakažených, v populaci je jich přitom zhruba pětina. Očkovaných se dvěma dávkami vakcíny byla třetina z pozitivních. Jejich podíl v čase však roste, v listopadu to bylo necelých 31 procent, v prosinci přes 35 procent. Neočkovaných bylo mezi téměř 714 tisíci pozitivně testovanými za dva měsíce přes 60 procent. Statistika ministerstva zdravotnictví ukazuje také vysokou ochranu posilující dávky před vážným průběhem, který vyžaduje hospitalizaci.

"Přeočkování pokládám za hlavní způsob, jak se chránit před vážným průběhem covidu," napsal dnes na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Odborníci o posilující dávce hovoří zejména v souvislosti s nastupující vlnou varianty omikron, dosavadní vakcíny v původním dvoudávkovém schématu proti ní nejsou tak účinné. Výzvu k přeočkování dosud vyslyšelo asi 2,4 milionu Čechů, tedy zhruba pětina populace a více než třetina dosud očkovaných. Jen za prosinec zdravotníci podali 1,52 milionu dávek posilujících vakcín.

13:13

Pozitivní antigenní test na covid-19 dnes mělo 15 školáků na 13 základních školách, které zřizuje zlínská radnice. Testováno bylo asi šest tisíc dětí, řekla dnes náměstkyně zlínského primátora Kateřina Francová (STAN). Zmínila také, že některé školy měly nedostatek testů pro učitele.

"Jde o výsledky antigenních testů, ještě se bude čekat na potvrzení PCR testy. Jsem ráda, že to tak dopadlo, že děti ve školách zůstanou a mohou se dále učit. Doufám, že se číslo bude ještě snižovat," uvedla Francová. Například na začátku prosince mělo ve zlínských základních školách pozitivní antigenní test 40 dětí.

13:12

V Libereckém kraji testy odhalily 53 případů varianty omikron. U testů zpracovaných na silvestra v liberecké nemocnici byl podíl omikronu 14 procent.

  12:48

  Při dnešním testování na covid-19 ve školách v Praze měli někteří žáci pozitivní antigenní test. O tom, zda byli očkovaní, neočkování nebo po nemoci, školy přehled nemají. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol. Kromě dětí s pozitivním antigenním testem další žáci do karantény nemuseli, protože v předchozích dvou dnech ve škole nebyli. Pozitivní antigenní testy nyní musí potvrdit, či vyvrátit PCR test.

  Podle rozhodnutí nové vlády pětikoalice se bude testování na covid-19 ve školách konat v první polovině ledna dvakrát týdně a bude se týkat všech. Cílem je včasný záchyt nástupu nakažlivější koronavirové varianty omikron. Dosud se jen jednou týdně testovali neočkovaní, kteří onemocnění neprodělali v posledních 180 dnech.

  12:41

  Varianta koronaviru omikron se v Británii začíná šířit mezi lidmi nad 50 let. Data ale nenaznačují, že by bylo potřeba přijímat další pandemická opatření, protože většina osob nad 50 let má za sebou třetí, posilující dávku očkování proti covidu-19. V rozhovoru se stanicí BBC to dnes řekl britský ministr školství Nadhim Zahawi. Vláda podle něj situaci znovu vyhodnotí ve středu.

  11:53

  Kvůli vysokému počtu lidí v karanténě a izolaci začíná Itálie pociťovat problémy v zajištění některých veřejných služeb. Nedostatek zaměstnanců se nejvíce projevuje v hromadné dopravě, svozu odpadů a částečně ve zdravotnictví, informoval dnes deník La Repubblica. Minulý týden šedesátimilionová Itálie zaznamenala třikrát za sebou přes 100 tisíc nových případů koronavirové nákazy denně.

  11:40

  Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes v rozhlase varoval, že vláda bude muset ve středu či v pátek zpřísnit restrikce, pokud i v dalších dnech porostou denní přírůstky nakažených koronavirem podobně jako v posledních třech dnech. V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 6422 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, a "to je bohužel o čtvrtinu více než před týdnem", uvedl ministr.

  11:40 Ilustrační foto.

  Zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků se podle Iniciativy 21 připojilo k petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19. Formulář petice však nevyžaduje ověření, zda podepsaní skutečně působí v těchto profesích. Podepsaní upozorňují, že požadavek může vést k odlivu profesionálů a ohrožení funkcí sborů integrovaného záchranného systému.

  U policejního sboru je zhruba 40 tisíc příslušníků, u armády 23 tisíc, hasičů je přes 10 tisíc. Po druhé dávce očkování má podle vyjádření mluvčí policejního prezidia Ireny Pilařové z konce loňského listopadu 75,6 procenta policistů. V hasičském sboru je očkováno zhruba 76 procent lidí, v armádě zhruba 85 procent.

  11:18

  Výsledky šesti dosud publikovaných studií naznačují, že nová varianta koronaviru omikron méně napadá plíce, ale snáz infikuje horní dýchací cesty, tedy buňky v krku.

  11:18

  Slovenské nemocnice o uplynulém víkendu hlásily nejméně covidových pacientů od loňského listopadu, kdy země v reakci na silnou třetí vlnu koronavirové nákazy vyhlásila nouzový stav. Hospitalizováno bylo 2293 lidí. Téměř 84 procent z nich nebylo podle ministerstva zdravotnictví vůbec naočkováno proti covidu-19 nebo má jen první dávku vakcíny. 

  Ode dneška mohou na Slovensku znovu otevřít restaurace a jiné pohostinské podniky, vstup do nich je povolen lidem naočkovaným proti covidu-19 nebo po prodělání tohoto onemocnění.

  10:57

  V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 229 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Je to více než před týdnem, kdy ale neděle připadla na druhý svátek vánoční, v kraji tehdy přírůstek představoval 173 nově nakažených koronavirem. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

  10:20

  Na Českolipsku chybí řidiči autobusů, kvůli covidu-19 jsou někteří v karanténě nebo izolaci. Ráno tak nevyjely dva autobusové spoje ČSAD Liberec. Firma na Českolipsko přesunula posily z Liberce, na základě dohody vypomáhají i tři řidiči konkurenční dopravní společnosti BusLine. Vedení firmy se obává, že situace se bude dál zhoršovat, nemocných na Českolipsku dál přibývá.

  10:11 Ilustrační foto.

  Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně otevřela nové očkovací centrum pro registrované zájemce v administrativní budově Millenium v Hybešově ulici. Dosud zdravotníci očkovali v areálu nemocnice. Kapacita se nezměnila, zůstala 500 až 600 lidí denně, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

  09:47

  Hasiči začali ze skladu v Kněževsi do krajů v celém Česku rozvážet přes pět milionů antigenních testů. Jsou určené žákům a zaměstnancům škol.

  09:00

  Finanční úřady začaly rozesílat první výzvy živnostníkům, kteří čerpali zároveň kompenzační bonus pro OSVČ a ošetřovné kvůli zavřeným školám. Chtějí po nich příspěvek zpět i s úroky za několik měsíců. Zatímco v roce 2020 kombinace covid bonusu a ošetřovného možná byla, v roce 2021 už nikoli.

  08:39

  Počty infekcí ve Spojených státech o víkendu dál stoupaly, přesahují 400 tisíc na den. Podle listu New York Times rychle přibývají i hospitalizace, jejich počet se blíží 100 tisícům.

  07:49

  Česko vstupuje již do třetího roku, do kterého zasáhne šíření koronaviru. Většina odborníků oslovených deníkem Aktuálně.cz se však domnívá, že ani letos epidemie neskončí. Velké naděje ale vkládají do vývoje léků, které by mohly výrazným způsobem pomoci lékařům při léčení covidu-19. Největším nástrojem proti koronaviru však podle nich i nadále zůstane očkování.

  07:24

  Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 290 milionů.

  Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 55,1 milionu. Druhá je Indie (34,9 milionu) a třetí Brazílie (22,3 milionu).

  V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (13,3 milionu). Tempo růstu počtu nakažených nyní opět výrazně zrychluje. Posledních deset milionů nakažených přibylo za sedm dní, předtím to bylo za 15 a předtím za 16 dní.

  07:00

  Plošné testy čekají dnes žáky a studenty základních a středních škol. Jejich testování se oproti dosavadní praxi v prvních 14 dnech nového roku zintenzivní, bude dvakrát týdně. Navíc se budou testovat i očkovaní a ti, kteří covid v posledním půl roce prodělali.

  06:33

  Současný počet pacientů s covidem je nejnižší od 3. listopadu. Před týdnem leželo v nemocnicích s nákazou zhruba o 800 lidí víc. Také v tomto případě ale odborníci varují před nakažlivější variantou omikron. Podle nich by měla v Česku převládnout ve druhé polovině ledna a hrozí kvůli ní také naplnění nemocnic zhruba sedmi tisíci pacienty.

  06:11

  Za celý minulý týden odhalily laboratoře celkem 35 837 případů covidu. O týden dříve jich bylo více než 40 600. Pokračuje tak mezitýdenní pokles, který trvá zhruba měsíc.

  V pátek a sobotu ale počet nově nakažených poprvé od 1. prosince v mezitýdenním srovnání vzrostl. Pátek byl ovšem pracovní den, zatímco o týden dříve slavili Češi Štědrý den. Srovnání je tím zkreslené, o svátcích a volných dnech se méně testuje. Sobotní nárůst byl pak minimální, a to o pouhé dva pozitivní případy. Odborníci očekávají, že nakažených začne opět výrazněji přibývat kvůli šíření varianty omikron.

  06:05

  V neděli v Česku přibylo 1919 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o sto méně než před týdnem. Klesl ale také počet testů. Laboratoře jich provedly asi 23 500, o týden dříve téměř 31 tisíc.

  V nemocnicích je s covidem 2640 pacientů, z toho 536 v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles proti předchozímu dni.

  Incidenční číslo se nepatrně snížilo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech 335 nakažených, o jednoho méně než v neděli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

  06:00

  V Německu za poslední den přibylo 18 518 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem bylo v zemi zaznamenáno 13 908 nových případů. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, se již pátý den za sebou zvýšila. Oznámil to Institut Roberta Kocha.

  19:19

  Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktualizovaný cestovatelský semafor. Přísnější pravidla jsou reakcí na šíření varianty omikron. 

  17:41 Praha

  V Praze přibylo za Nový rok 176 nově potvrzených případů covidu. Od začátku výskytu onemocnění dosáhl v Praze celkový počet případů 287 100.

  17:35

  Policisté ve Francii, Itálii a Nizozemsku museli zasahovat proti takzvaným rave party, tanečním zábavám s rychlou elektronickou hudbou, jichž se na přelomu roku v rozporu s epidemickými a jinými opatřeními zúčastnily stovky lidí. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Rave party, jíž se podle deníku El País zúčastnilo téměř 10 tisíc lidí, se konala také na předměstí Madridu. Proti ní ale policie nezasahovala, protože byla legální.

  Foto: Reuters
  15:33

  Hlavní události z neděle 2. ledna:

  • Až v Česku převládne varianta omikron, lékaři přestanou podávat monoklonální protilátky. V současné době je dostává asi 4000 lidí týdně.
  • Testování ve firmách budou proplácet zdravotní pojišťovny, řekl premiér Petr Fiala v CNN Prima News.
  • Nemocnice se nyní starají o nejméně pacientů s covidem od 4. listopadu loňského roku.
  14:57

  Kvůli šíření varianty koronaviru omikron studenti na středních školách v Anglii po návratu z vánočních prázdnin budou muset nosit roušku, oznámil ministr školství Nadhim Zahawi. Toto opatření bude platit do 26. ledna.

  "Chceme, aby do škol chodilo co nejvíce dětí a aby tomu tak bylo po co nejdelší dobu," řekl Zahawi, kterého cituje list The Sunday Telegraph. Studenti se budou vracet do škol od příštího týdne, přímo ve školách je čekají testy na koronavirus.

  Foto: Reuters
  14:52

  Až v Česku převládne varianta koronaviru omikron, lékaři přestanou pacientům podávat monoklonální protilátky. V současné době je dostává asi 4000 lidí týdně, sdělil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

  11:50 Petr Fiala

  Za důležité označil premiér Petr Fiala (ODS) masivní testování, nějakou formou testu podle něj projde celá populace. Vláda také zvažuje zkrácení karantény, aby v případě velkého množství nakažených nenastalo ochromení funkčnosti státu. Podle premiéra o zkrácení karantény pokračuje debata v odborných skupinách, která skončí v příštích dnech, následovat bude politické rozhodnutí.

  Ohledně vyhlášky o povinném očkování, kterou připravila předchozí vláda, Fiala řekl, že debata o ní bude ještě pokračovat. Za racionální označil diskusi o očkování pro profesní skupiny, které vakcinaci požadují. S očkováním vybraných věkových skupin Fiala nadále nesouhlasí.

  11:01

  Srovnání dosavadního vývoje epidemie v Česku a v Evropské unii nabízí epidemiolog Rastislav Maďar.

  07:30

  V Německu za poslední den přibylo 12 515 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo pouze 10 100. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, se tak již čtvrtý den za sebou zvýšila. Oznámil to Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence stoupla na 223 z 220 v předchozím dnu.

  07:08

  Nemocnice se podle aktualizovaných čísel staraly o méně než 3000 lidí s covidem-19 už na silvestra, na Nový rok se počet snížil o dalších téměř 300 na 2708 pacientů. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni 4. listopadu. Ve vážném stavu je 570 nakažených, nejméně od 11. listopadu.

  07:08

  Od začátku epidemie v Česku předloni v březnu testy potvrdily víc než 2,48 milionu případů nákazy, s covidem-19 zemřelo 36 219 lidí. Koronavirem se tak za dobu epidemie nakazil už téměř každý čtvrtý Čech. S čísly ale zřejmě zahýbe koronavirová varianta omikron, která v Česku zřejmě převládne ve druhé polovině ledna. Odborníci očekávají vysoké počty nových případů a znovu hrozí také naplnění nemocnic zhruba 7000 pacienty s covidem-19.

  07:07

  Na Nový rok laboratoře v Česku odhalily 1088 případů koronaviru, úplně stejně jako před týdnem na Boží hod. Počet testů byl ale proti předchozí sobotě poloviční. Poprvé za téměř dva měsíce je v nemocnicích méně než 3000 lidí s covidem-19. Proti silvestru se k dnešku nezměnila incidence, na 100 000 obyvatel za poslední týden stále připadá 336 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

  22:51

  Skoro tři tisíce cestujících na obří výletní lodi Aidanova muselo kvůli koronaviru neplánovaně strávit silvestra v Lisabonu. Přes padesát členů posádky tam totiž bylo pozitivně testováno na onemocnění covid-19. Všichni jsou pod dohledem lékařů a mají údajně mírné příznaky. Cestující se tak nedočkali plánované cesty za silvestrovským ohňostrojem na ostrově Madeira. Podle společnosti Aida Cruises zatím není jasné, kdy bude kotvící loď pokračovat v plavbě, čeká se na příjezd dalších členů posádky. Loď patří k největším na světě - má dvacet palub, na délku měří 337 metrů a na šířku 42 metrů. Celkem se na ni vejde 6600 pasažérů.

  20:59

  Na belgické výzkumné stanici v Antarktidě se rozšířil koronavirus, nakazilo se 16 z 25 vědeckých pracovníků. Všichni mají jen mírný průběh onemocnění. "Situace není dramatická," ujistil Joseph Cheek z Mezinárodní polární nadace, která základnu Princezny Alžběty v Antarktidě provozuje. "Poslat do karantény ty členy týmu, kteří se virem nakazili, je sice nepříjemné, celkově to ale naši činnost na stanici nijak výrazně neovlivnilo," uvedl Cheek. Obyvatelé základny podle něho dostali možnost odcestovat plánovaným letem 12. ledna, všichni se ale rozhodli zůstat a pokračovat v práci.

  Výzkumná stanice, Antarktida
  Výzkumná stanice, Antarktida | Foto: BBC News
  20:30

  Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém prvním novoročním projevu uvedl, že s covidem je třeba se naučit žít. Podle něj to vyžaduje nasazení od vlády i od občanů. "Za vládu vám mohu slíbit, že se budeme snažit, aby všechna nezbytná opatření byla maximálně rozumná, přiměřená a předvídatelná," podotkl premiér Fiala. Lidi vyzval, aby se k sobě vzájemně chovali tak, jak se chovají k rodině a k přátelům.

  Petr Fiala
  Petr Fiala | Foto: ČTK
  20:06

  Ve Francii testy na silvestra počtvrté v řadě potvrdily infekci více než 200 tisíc lidí, konkrétně jich bylo 219 126, což je druhý nejvyšší počet. Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek v silvestrovském projevu obyvatele země varoval, že nejbližší týdny budou složité. Nicméně věří, že letošek možná bude rokem, kdy Francie vyjde z pandemie. Od pondělka budou muset ve Francii děti od šesti let nosit ve veřejné dopravě ochranu nosu a úst, dosud se tato povinnost týkala dětí od jedenácti let. Dopravní společnosti nebudou nově smět ve svých vozidlech prodávat jídlo a pití.

  19:21

  V Británii v pátek přibylo 162 572 nových případů koronaviru, méně než v předchozích dnech. Ve čtvrtek testy infekci potvrdily u skoro 189 850 lidí, což bylo nejvíce od začátku pandemie. Rekordní nárůst nakažených, způsobený variantou omikron, hygienici zaznamenali i v předchozích dnech. Na silvestra zemřelo 154 lidí s koronavirovou infekcí, o den dříve jich bylo 203. V nemocnicích v Anglii je nejvíce pacientů s covidem-19 od ledna 2021 a počet zdravotníků, kteří nemohou kvůli karanténám chodit do práce, se za poslední měsíc skoro zdvojnásobil.

  18:43

  Při leteckých neštěstích zahynulo v roce 2021 celosvětově bezmála 170 lidí. Jde o výrazný pokles oproti předchozím letům, který způsobilo především celkové omezení letecké dopravy v důsledku pandemie covidu-19. Ve své předběžné zprávě o tom informovalo hamburské středisko pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC.

  18:04

  Kvůli většímu počtu nakažených koronavirovou variantou omikron mezi svými zaměstnanci zrušila Vídeňská opera až do čtvrtka svá představení. Nucená přestávka začíná už dnes, kdy byla na programu opereta Netopýr Johanna Strausse mladšího. Je to poprvé od začátku pandemie covidu-19, co nákaza ve sboru a mezi dalšími účinkujícími donutila Vídeňskou operu zavřít. Svůj tradiční novoroční koncert dnes odehráli Vídeňští filharmonici pod taktovkou Daniela Barenboima. Kvůli obavám z šíření omikronu si je ale přímo v koncertním sále Wiener Musikverein mohlo poslechnout jen 1000 lidí místo obvyklých 1700. V Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, za poslední den přibylo 3608 nových případů koronavirové infekce.

  17:20

  Spojené arabské emiráty (SAE) od 10. ledna zakáží svým občanům, kteří nejsou očkováni proti covidu-19, cestovat do zahraničí. Výjimku budou mít lidé, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou nebo kteří cestují za léčením. V SAE v posledních dvou týdnech výrazně vzrostl počet potvrzených nákaz koronavirem. Zatímco v polovině prosince země zaznamenala denně stovku nakažených, týden nato přibylo za den tisíc potvrzených nákaz a dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví 2556 případů za posledních 24 hodin.

  16:44

  Koronavirem se za dobu epidemie nakazil už téměř každý čtvrtý Čech, od března roku 2020 bylo 2,481 milionu testem potvrzených případů. Z toho za loňský rok přibylo 1,75 milionu. Očkovaných proti covidu-19 nebo k očkování zaregistrovaných je 64,6 procenta populace, což je ve srovnání se západem a severem Evropy méně. Z 6,65 milionu lidí s dokončeným očkováním má asi 2,4 milionu i posilující dávku, která lépe chrání před variantou omikron. Ta v Česku zřejmě převládne ve druhé polovině ledna, odborníci očekávají vysoké počty nových případů a znovu hrozí i naplnění nemocnic zhruba 7000 pacienty s covidem-19.

  16:12

  Itálie na silvestra zaznamenala 141 262 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2, asi o 3000 méně než o den dříve. Kvůli šíření varianty omikron budou v zemi od 10. ledna platit přísnější protikoronavirová opatření: do hotelů, kongresových center, na lyžařské vleky nebo do veřejné dopravy budou smět jen lidé, kteří se z covidu-19 uzdravili nebo jsou proti němu očkovaní.

  15:44

  Silvestrovská noc byla pro policisty, hasiče a zdravotnické záchranáře rušnější než před rokem, kdy platil kvůli koronaviru noční zákaz vycházení a na veřejnosti se nesměl pít alkohol. V některých krajích ale byly letošní oslavy klidnější než v době před epidemií. Záchranáři tradičně vyjížděli hlavně k úrazům od zábavní pyrotechniky, po pádech a k otravám alkoholem, policisté k výtržnostem v ulicích a potyčkám v domácnostech.

  14:25

  V Moravskoslezském kraji přibylo v poslední den roku 2021 celkem 441 nakažených novým koronavirem. Bylo to o 265 více než před týdnem, kdy ale byl Štědrý den a méně se testovalo. Předloni tou dobou vrcholila jedna z předchozích vln nákazy a ve statistikách přibylo 1668 nově nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Pandemie je v regionu už několik týdnů na ústupu a klesá i zatížení nemocnic.

  Sedmidenní incidence ale lehce vzrostla. Nyní na 100 tisíc obyvatel připadá 277 nakažených za posledních sedm dní. Ve čtvrtek to bylo 276 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Koncem minulého týdne to bylo 512 a před dvěma týdny 720.

  10:05

  Počet lidí, kteří v Česku zemřeli po nákaze koronavirem, dosáhl 36 182, z toho nejvíce (6088) jich bylo loni v březnu. V březnu často umíralo i 200 lidí denně, poté ale trend výrazně zpomalil. Ještě loni v dubnu zemřelo s covidem 2575 lidí, pak čísla výrazně poklesla. V srpnu ale začala stoupat (28 mrtvých), v září na 45, v říjnu 335 lidí, v listopadu 2323 a v prosinci 2873, což z tohoto měsíce učinilo sedmý nejtragičtější měsíc z hlediska úmrtí za pandemie. Nejhorším dnem byl předloňský 3. listopad, kdy zemřelo 261 nakažených, následují loňský 15. březen s 238 mrtvými a loňský 8. březen s 236 mrtvými.

  10:05

  Od předloňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 2 480 736 lidí. Nejhorší situace byla loni v listopadu, když celkový počet pozitivních testů dosáhl přes 405 tisíc. Druhý nejhorší měsíc byl loňský prosinec s 300 tisíci případy, denní přírůstky překročily hranici 20 tisíc první a druhý den v měsíci, pak začaly klesat. Třetí nejhorší měsíc byl loňský březen téměř s 300 tisíci případy. 

  Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo předloni v říjnu a loni v lednu a únoru. V letních měsících loňského roku se počet nakažených snižoval, zlom nastal v září, kdy bylo přes 12 900 nakažených, za říjen stoupl počet o 60 tisíc na 73 195, za listopad o více než 330 tisíc na 405 710 případů a v prosinci počty klesly téměř o 100 tisíc na 307 683 případů.

  09:31

  Čína zakončila poslední týden roku 2021 nejvyšším počtem případů koronaviru za sedmidenní období od potlačení první vlny pandemie v zemi před téměř dvěma roky. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters, podle níž nejlidnatější země světa zaznamenala nárůst počtu nákazy navzdory jedněm z nejpřísnějších karanténních opatření na světě.

  07:55

  V pátek testy v ČR potvrdily 4992 případů koronaviru, téměř o tři tisíce více než před týdnem. To byl ale Štědrý den a méně se testovalo. První mezitýdenní růst od 1. prosince je tak zkreslený tím, že se srovnává pracovní den se svátkem. Dál ubylo lidí s covidem-19 v nemocnicích, jejich počet se dostal těsně nad tři tisíce. Nižší byl naposledy počátkem listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

  07:46

  V Německu za poslední den přibylo 26 392 lidí nakažených koronavirem. Mírně stoupla sedmidenní incidence, která udává počet infikovaných na 100 tisíc za sedmidenní období. Vyplývá to z dat, která v sobotu zveřejnil Institut Roberta Kocha. Incidence je nyní v Německu na hodnotě 220,3, v pátek to bylo 214,9.

  19:20

  Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 232 200 nových případů koronaviru. Je to nové maximum. Hranici 200 tisíc překonala potřetí v řadě. Uvedla to agentura Reuters. Francie je - co do počtu případů - momentálně nejpostiženější zemí v Evropské unii.

  18:45

  Zdravotníci v pražské Krči zažili krásné překvapení.

  18:18

  Demonstrace organizovaná hnutím Otevřeme Česko - Chcípl pes na Staroměstském náměstí v Praze skončila dnes předčasně o přibližně hodinu dříve. Organizátorům, kteří akci pojali jako silvestrovské setkání, chybělo povolení k záboru. Pořadatelé původně plánovali diskuse nad občerstvením, které nabízeli z pojízdného stánku s pivem a klobásami, do 19:00. Městská policie pořadatele vyzvala k zastavení nepovoleného prodeje a odjezdu jejich dodávek. Místopředseda hnutí Jiří Janeček ČTK řekl, že zkrátí délku akce, počítají však s pokutou za nepovolený zábor.

  17:46

  To nejdůležitější z pátku 31. prosince:

  • Itálie dnes oznámila 144 000 nových případů koronavirové nákazy za předchozí den. Jedná se znovu o nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Údaj je o zhruba 17 500 nakažených vyšší než ve čtvrtek, kdy země poprvé překonala hranici 100 000 prokázaných nákaz za den.
  • Británie dnes oznámila 189 846 nově zachycených infekcí koronavirem a denní přírůstek tak v zemi počtvrté za sebou dosáhl nového maxima. Dnešní součet je asi o 600 případů vyšší než ten čtvrteční a mimo jiné znamená, že se přírůstky desátým dnem v řadě drží nad hranicí 100 000, která předtím nikdy nebyla překonána.
  • Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, to je o 22 procent méně než před týdnem. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů, který v mezitýdenním srovnání klesl zhruba na polovinu.
  • V přepočtu na 100 000 obyvatel v Česku připadá nyní 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října.
  • Dohru dnes měla říjnová schůzka prezidenta Miloše Zemana a tehdejšího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (za ANO) v Ústřední vojenské nemocnici. Vondráček ani někteří Zemanovi spolupracovníci neměli nasazené respirátory, za což dostali pokutu 10 000 korun. O jejím uložení dnes rozhodlo ministerstvo obrany.
  • Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek předpovídá, že kvůli šíření varianty koronaviru omikron může být znovu v nemocnicích až 7000 nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče. Denně budou nemocnice přijímat až 900 pacientů, přestože riziko hospitalizace je proti deltě u omikronu poloviční až třetinové. V současné době tvoří varianta omikron deset až 15 procent případů, zřejmě už v prvních deseti dnech nového roku to bude 50 procent a zcela převáží ve druhé polovině ledna.
  17:31

  Itálie dnes oznámila 144 000 nových případů koronavirové nákazy za předchozí den. Jedná se znovu o nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Údaj je o zhruba 17 500 nakažených vyšší než ve čtvrtek, kdy země poprvé překonala hranici 100 000 prokázaných nákaz za den. Celkový počet potvrzených případů infekce od začátku epidemie tak dnes přesáhl šest milionů, uvedla agentura Reuters.

  17:30

  Británie dnes oznámila 189 846 nově zachycených infekcí koronavirem a denní přírůstek tak v zemi počtvrté za sebou dosáhl nového maxima. Dnešní součet je asi o 600 případů vyšší než ten čtvrteční a mimo jiné znamená, že se přírůstky desátým dnem v řadě drží nad hranicí 100 000, která předtím nikdy nebyla překonána.

  15:52

  Čtyři velké italské regiony, ve kterých žije zhruba 40 procent obyvatel země, se od pondělí přesunou do vyššího stupně epidemického rizika. Ve žlutém stupni, tedy kategorii středního rizika, se ocitnou Lombardie s metropolí Milánem, Lazio s hlavním městem Římem, Piemont s metropolí Turínem a Sicílie. Itálie v posledních dnech opakovaně zaznamenala rekordní denní přírůstky počtu nakažených od začátku epidemie. Ve čtvrtek oznámila poprvé přes 100 000 nově nakažených za den. 

  15:48

  Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, to je o 22 procent méně než před týdnem. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů, který v mezitýdenním srovnání klesl zhruba na polovinu.

  V přepočtu na 100 000 obyvatel v Česku připadá nyní 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se od začátku prosince drží pod hodnou jedna. Na konci roku bylo 0,78. Další klíčové ukazatele zůstávají stále rizikově vysoké, například pozitivita testů.

  15:12

  Dnes končí druhý rok, který v Česku i zbytku světa zásadně poznamenala epidemie nemoci covid-19. Testy v zemi potvrdily za uplynulých 12 měsíců víc než 1,74 milionu případů koronaviru. Do nemocnice muselo zhruba 111 000 nakažených, zemřelo jich přes 24 000. I když poslední měsíc se šíření nákazy v zemi zpomalilo, obavy vzbuzuje nakažlivější varianta koronaviru omikron. Zřejmě v druhé polovině ledna podle predikcí zdravotnických statistiků omikron mezi zjištěnými případy covidu převáží. V nemocnicích může být tou dobou znovu až 7000 nakažených v jeden den, zatímco k dnešku jich byla necelá polovina.

  15:09

  Oběti pandemie nemoci covid-19 si dnes v Praze připomněli čeští zástupci tří světových náboženství. Drželi minutu ticha za více než 36 000 zemřelých s covidem-19, vyslovili se pro překonávání názorových rozdělení společnosti a vyzvali k jednotě a podpoře protipandemických opatření včetně očkování.

  Setkání se konalo na ministerstvu zahraničních věcí v Trauttmansdorffském paláci na Hradčanech. "Věřící ze všech náboženství i nevěřící by měli být v užším vzájemném semknutí, společně bojovat proti projevům stávající krize, hledat naději pro sebe i ostatní, překonávat rozdělování společnosti, aktivně vystupovat na podporu opatření pro ochranu života včetně očkování a dlouhodobě posilovat duchovní i fyzickou odolnost vůči této i dalším hrozbám," uvedl zvláštní zmocněnec pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák, který spolu s náboženskou iniciativou Společný hlas setkání uspořádal.

  14:51 Vlajka Ruské federace.

  V Rusku během 24 hodin přibylo 20 638 nových případů nákazy koronavirem a 912 úmrtí pacientů s covidem-19. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 21 073 nových případů a 926 úmrtí. Počet dnes nahlášených úmrtí je nejnižší od 5. října a přírůstek nových případů poprvé od 22. září klesl pod 21 000, poznamenala agentura TASS.

  Úřady nyní označují situaci za stabilizovanou, nicméně se obávají zhoršení situace po novoročních svátcích, a to i kvůli koronavirové variantě omikron, upozornil list Kommersant.

  13:21

  Kvůli pandemii covidu-19 odešlo letos ze Španělska nejvíce migrantů za posledních osm let, více se jich vrátilo zpět do své vlasti naposledy v roce 2013, kdy je přinutila k odchodu ekonomická krize. Informoval o tom dnes deník El País.

  Za první letošní pololetí odešlo ze Španělska podle místního statistického úřadu 164 794 cizinců, z toho nejvíce se jich vrátilo do ostatních zemí Evropské unie, z nich to bylo nejvíce Rumunů (27 301).

  Druhou největší skupinu navrátivších se migrantů tvořili Latinoameričané, zejména Kolumbijci. Domů se kvůli pandemii covidu-19 vrátilo i 17 316 Maročanů. V roce 2013 odešlo ze Španělska téměř 400 000 migrantů.

  12:51

  Kvůli šíření varianty omikron může být podle ÚZIS znovu v nemocnicích až 7000 nakažených v jeden den. Denně jich budou nemocnice přijímat i kolem 900.

  12:31

  Zřejmě už v prvních 10 dnech roku bude podle predikcí ÚZIS tvořit varianta omikron 50 pct případů nákazy koronavirem. Převáží ve druhé polovině ledna.

  12:31 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

  Uložení pokuty ČTK potvrdil Kruliš. "Ano, mohu potvrdit, že mi dnes do datové schránky bylo rozhodnutí o pokutě 10 000 korun doručeno," uvedl. "Samozřejmě ji respektuji a uhradím, protože ani já, i když nejsem na videu vidět, jsem respirátor neměl. Sundali jsme si ho jen na samostatném pokoji u pana prezidenta, protože nám v něm špatně rozuměl, ve všech ostatních prostorech nemocnice jsme ho vždy měli. Pravidla ale platí pro všechny," dodal.

  12:20 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

  Na videu ze schůzky jsou mimo prezidenta a Vondráčka vidět také Mynář, tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Vondráček při pozdějších vyjádřeních potvrdil, že video natáčel Kruliš. Ministerstvo obrany tento přestupek řešilo místo obvyklé krajské hygienické stanice, neboť ÚVN je vojenský objekt.

  12:06 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

  Mezi účastníky schůzky 14. října, na které Zeman podepsal svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, byli kromě Vondráčka také kancléř Vratislav Mynář a další Zemanovi spolupracovníci. Udělení pokuty potvrdil ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš. Na Zemana jako pacienta se pokuta nevztahuje.

  12:00 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

  Účastníci říjnové schůzky prezidenta Miloše Zemana a tehdejšího předsedy sněmovny Radka Vondráčka (za ANO) v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), při níž neměli nasazené respirátory, dostali pokutu 10 000 korun. O jejím udělení dnes rozhodlo ministerstvo obrany.

  Případ jako přestupek řešila hlavní hygienička ministerstva Jana Fajfrová, protože ÚVN spadá do gesce ministerstva obrany.

  Miloš Zeman skončil v říjnu 2021 v nemocnici.
  Miloš Zeman skončil v říjnu 2021 v nemocnici. | Foto: ČT24 / Záznam zveřejněný Kanceláří prezidenta republiky
  11:58

  Nákaza koronavirem varianty omikron se v Královéhradeckém kraji s vysokou pravděpodobností začíná šířit komunitně. V posledních dvou dnech v kraji přibylo přes 20 spolu nesouvisejících případů lidí s pozitivním diskriminačním PCR testem na variantu omikron. "V naprosté většině se nejedná o import ze zahraničí. Proto lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že v Královéhradeckém kraji se již omikron začíná šířit komunitně," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

  10:59

  Ve srovnání měsíců připadá nejvíc potvrzených nákaz na listopad, víc než 400 000. Následuje prosinec se zhruba 303 000 případů, data ale ještě nejsou úplná. Těsně přes 300 000 nakažených hygienici odhalili v březnu, víc než 250 000 v lednu a únoru. Naopak nejméně se nákaza šířila v letních měsících, méně než 6000 bylo případů v červnu a srpnu, jen těsně tuto hranici překročil červenec.

  10:10

  Zhruba osm z deseti nakažených byli lidé bez očkování proti covidu-19, podobně u hospitalizovaných a zemřelých. Z covidových pacientů, kteří skončili na jednotce intenzivní péče, nemělo vakcínu zhruba 87 procent. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

  09:23

  V končícím roce testy v ČR potvrdily víc než 1,74 milionu případů koronaviru. Do nemocnice muselo 111 000 lidí s covidem, zemřelo jich přes 24 000.

  08:24

  V nemocnicích je 3163 pacientů s prokázanou infekcí, zhruba o 950 méně než v předvánoční čtvrtek. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

  V přepočtu na 100 000 obyvatel v Česku připadá 308 nových případů za poslední týden. Je to nejnižší hodnota sedmidenní incidence od konce října.

  08:23

  Ve čtvrtek v Česku přibylo 5749 potvrzených případů covidu, o 22 procent méně než před týdnem. Sedmidenní incidence je nejnižší od konce října.

  07:43

  Podnikatelé mají dnes poslední možnost požádat o úvěr z programu Covid III a Covid Plus. Záruční programy fungují od loňského jara, příjem žádostí do nich měl původně skončit loni na konci roku. Evropská komise ale prodloužila takzvaný dočasný rámec, který členským státům v souvislosti s pandemií koronaviru umožnil okamžitě podpořit ekonomiku.

  Česká vláda tak programy Covid III a Plus na základě pokračování dočasného rámce prodloužila nejprve do letošního června a následně do 31. prosince.

  07:30

  Dvě kanadské provincie oznámily kvůli rekordním počtům lidí nakažených koronavirem nová protiepidemická opatření.

  Ve frankofonní provincii Québec začne už dnes platit noční zákaz vycházení od 22:00 do 5:00, což znemožní pouliční oslavy příchodu Nového roku. Restaurace budou moci vydávat pouze objednávky s sebou a školy přinejmenším do půlky ledna přejdou na dálkovou výuku.

  V nejlidnatější provincii Ontario se dětem o dva dny prodlouží vánoční prázdniny.

  07:28

  Jihoafrická republika, kde se v listopadu poprvé ve větší míře začala šířit nová koronavirová varianta omikron, už je za vrcholem čtvrté vlny pandemie covidu-19 a ruší část protiepidemických opatření. Ve čtvrtek o tom po svém jednání informovala vláda. S okamžitou platností skončil noční zákaz vycházení, zmírní se i omezení ohledně otevírací doby obchodů prodávajících alkohol, informovala agentura Reuters.

  "Všechny ukazatele napovídají, že země už je na celostátní úrovni nejspíš za vrcholem čtvrté vlny," uvedla vláda v prohlášení. "Varianta omikron je vysoce nakažlivá, ale míra hospitalizací je nižší než v předchozích vlnách," dodal kabinet.

  07:22

  V Německu za poslední den přibylo 41 240 lidí nakažených koronavirem, tedy zhruba o 1500 méně než o den dříve, ale více než před týdnem, kdy bylo nakažených něco přes 35 000. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Mírně stoupla i sedmidenní incidence, která udává počet infikovaných na 100 000 za sedmidenní období.

  21:39

  Bolivijský viceprezident David Choquehuanca dnes ohlásil, že se nechá naočkovat proti covidu-19, poté co ho tento týden k tomu veřejně vyzvala vláda. Dvojka prezidenta Luis Arce si dosud nenechal podat vakcínu, protože věří tradiční domorodé medicíně a po předchozí nákaze se domnívá, že má proti covidu-19 přirozenou imunitu, uvedla agentura EuropaPress. Bolívie čelí vzestupu počtu případů nákazy, a vláda proto schválila přísnější opatření.

  21:39

  Británie ohlásila další rekordní bilanci nakažených koronavirem. Za den tam přibylo přes 189 000 případů infekce, ve středu to bylo zhruba 183 000.

  21:08

  Letecké společnosti dnes zrušily dalších více než 1100 spojů se startem nebo cílem ve Spojených státech, uvádí americká média s odvoláním na data analytické služby FlightAware. Aerolinkám způsobuje personální problémy prudký rozmach koronaviru a situaci zhoršily nepříznivé povětrnostní podmínky na západě USA. Deník The New York Times (NYT) podotýká, že exploze nákaz dopadá i na služby v některých amerických městech.

  20:48

  Izrael před rokem začal nejrychleji na světě s rozsáhlou očkovací kampaní a byl také jednou z prvních zemí, která začala podávat první posilovací dávku vakcíny. Expertní poradní panel izraelského ministerstva zdravotnictví kvůli obavě z šíření omikronu minulý týden doporučil, aby čtvrtou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech dostali zdravotníci, lidé starší 60 let či pacienti s oslabeným imunitním systémem.

  Izraelská vláda doporučení uvítala a začátek vakcinací stanovila na minulou neděli, čekalo se však na konečné schválení od Aše. Lékař nakonec uvedl, že pro podání čtvrté dávky širšímu spektru populace neexistuje dostatek dat. Dnes ji proto schválil jen pro osoby s oslabenou imunitou, rozšíření na další skupiny budou předcházet ještě další výzkumy.

  20:41

  Izrael dnes schválil čtvrtou dávku vakcíny proti nemoci covid-19 pro osoby s oslabeným imunitním systémem. Oznámil to koordinátor boje s epidemií z ministerstva zdravotnictví Nachman Aš. Izrael se tak stal první zemí na světě, která ve světle hrozby nakažlivější koronavirové varianty omikron dala druhé posilovací dávce zelenou, napsala agentura AP.

  19:49

   Juniorská hokejová reprezentace prošla kontrolními testy na covid-19 a může se vrátit z předčasně zrušeného mistrovství světa v Kanadě. Otazník je ještě u dříve pozitivně testovaného člena týmu, v jeho případě se na výsledek a další postup ještě čeká. Část výpravy s hráči vracejícími se do Česka i mladíci působící v zámoří se na cestu vydají v pátek.

  19:33

  Počet nově prokázaných nákaz koronavirem ve Francii druhý den v řadě překonal 200 000. Úřady jich za posledních 24 hodin podle agentury Reuters zaznamenaly 206 243, což je jen o zhruba 2000 méně než středeční rekord.

  19:31

  Francouzský fotbalový klub Girondins Bordeaux se před víkendovým zápasem domácího poháru se Stade Brest potýká s epidemií koronaviru. V týmu registrují 21 případů a v karanténě je momentálně 16 hráčů, přesto by se v neděli mělo hrát.

  18:33

  Itálie potřetí v řadě překonala rekord v počtu koronavirových nákaz za 24 hodin. Za poslední den jich bylo 126 888, den předtím 98 030.

  18:33

  Výskyt koronavirové varianty omikron je k dnešku ve Zlínském kraji potvrzen u 21 lidí. O prvním případu v regionu informovali hygienici v úterý.

  18:10

  V Tokiu se stejně jako loni nepočítá se shromážděním na světoznámé křižovatce ve čtvrti Šibuja. Londýn zrušil oslavu na Trafalgarském náměstí, neboť podle starosty Sadiqa Khana musí být bezpečnost na prvním místě. A v New Yorku bude moci spouštění koule na Times Square přihlížet maximálně 15 000 diváků. Za pokračujících problémů se šířením koronaviru bude i letos na mnoha místech příchod nového roku jiný než před pandemií, bez velkých akcí či s upraveným průběhem.

  18:03

  V Česku je zatím 57 případů nákazy koronavirem varianty omikron potvrzených do minulé neděle celogenomovou sekvenací. Za poslední týden do 26. prosince laboratoře odhalily diskriminačními testy dalších 108 podezření na tuto variantu, což je zhruba 0,6 procenta. Vyplývá to z týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu. Podle českého výrobce PCR testů Diana Biotechnologies ale tvoří už teď zhruba 15 procent všech vzorků, v Praze víc. Převládne podle něj na konci prvního lednového týdne. Zhruba 10 až 15 procent nákaz tvoří omikron také podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.

  17:22 Vlajka Ruské federace.

  Rusko se dostalo na druhou příčku v celkovém počtu úmrtí s covidem-19. Dnes předstihlo Brazílii, uvedl Reuters s odvoláním na vládní statistiky.

  17:21

  Svět poprvé překonal hranici milionu nakažených koronavirem za den. Plyne to z propočtů AFP, která vycházela z průměrného přírůstku za uplynulý týden.

  17:02

  Pro neočkované Čechy se od pondělí zpřísní podmínky návratu z Itálie, Švédska, Lotyšska, Maďarska či Rakouska. Mírnější naopak budou u Rumunska.

  16:00

  Souhrn hlavních událostí dne:

  * Ve středu přibylo v Česku 6145 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Také ale oproti předchozí středě skoro o polovinu klesl počet testovaných na koronavirus na zhruba 54 tisíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

  * Za uplynulý týden se rovněž asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19 na 3363 lidí, z nichž 637 bylo ve vážném stavu. Množství zemřelých s covidem-19 za celou dobu epidemie od začátku loňského března přesáhlo 36 tisíc. V poslední době denní počty úmrtí klesají

  * Certifikáty o očkování proti covidu-19 budou platit pouze devět měsíců až od 1. února. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Původně ministerstvo avizovalo, že změna nastane od ledna.

  16:09

  V nemocnicích ve Zlínském kraji už několik týdnů ubývá pacientů s covidem-19. Významně se snižuje především počet hospitalizovaných na standardních lůžkách, množství pacientů vyžadujících intenzivní péči klesá pozvolněji. V pěti nemocnicích v kraji leželo k dnešku 245 pacientů s covidem-19, minulou středu jich bylo 312. Na intenzivních lůžkách bylo dnes 34 covidových pacientů, o osm dní dříve 51. Vyplývá to z údajů, které poskytla mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

  15:27

  Kvůli šíření nákazy koronaviru a jeho varianty omikron bude od ledna také v Itálii snížena divácká kapacita na fotbalových stadionech. Místo dosavadních maximálně 75 procent bude možné nyní zaplnit hlediště už jen z poloviny, rozhodla vláda. Některé kluby už proto oznámily, že před startem odvetné části sezony 6. ledna pozastavily prodej vstupenek.

  15:22

  V Česku je zatím 57 případů nákazy koronavirem varianty omikron potvrzených do minulé neděle celogenomovou sekvenací. Za poslední týden do 26. prosince laboratoře odhalily diskriminačními testy dalších 108 podezření na tuto variantu, což je zhruba 0,6 procenta. Vyplývá to z týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu uvedl, že omikron přinese další vlnu epidemie na přelomu ledna a února. Podle českého výrobce PCR testů Diana Biotechnologies ale tvoří už teď zhruba 15 procent všech vzorků, v Praze víc. Převládne podle něj už na konci prvního lednového týdne.

  13:56

  Odbory kritizují, že zdravotníkům na nižších pozicích a pracovníkům v sociálních službách porostou platy jen o 700 korun místo dříve slíbených 1400 korun. Vadí jim také zmrazení platů pro hygieniky, kteří jsou státními úředníky, a nezdravotnické pracovníky nemocnic. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Lékařům pracujícím v hygienické službě ale platy přesto stoupnou asi o 15 tisíc korun, odměna se jim bude vypočítávat podle jiných tabulek.

  13:22

  Česko a Rakousko musí pokračovat ve spolupráci a výměně informací ohledně epidemie koronaviru, aby se neopakovalo uzavření vzájemných hranic jako loni na jaře. Uvedli to ministři zahraničí ČR a Rakouska Jan Lipavský a Alexander Schallenberg po dnešním jednání v Praze. Podle nich se už nesmí stát, aby se Rakousko uzavřelo například pro Čechy a Slováky, kteří do této země jezdí za prací nebo turistikou. 

  11:20

  Certifikáty o očkování proti covidu-19 budou platit pouze devět měsíců až od 1. února. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Původně ministerstvo avizovalo, že změna nastane od ledna.

  Vychází z nařízení Evropské unie, která platnost od 1. února zavádí pro všechny členské státy. Po devíti měsících od dokončeného očkování bude třeba absolvovat přeočkování. Týkat se to tak bude lidí, kteří byli očkovaní do 1. května.

  "Posunutím zkrácení platnosti očkovacích certifikátů z ledna na únor získáme čas, který využijeme k podání posilující dávky co největšímu počtu osob a také pro přesné stanovení podmínek pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu nemohou dostat posilující dávku," sdělil mluvčí.

  Platnost očkovacích certifikátů nebyla nejprve nijak omezená. Poté byla platnost administrativně nastavena na čtyři roky, což nyní ukazuje aplikace Tečka.

  10:37

  V Izraeli přibylo za minulý den téměř 4000 nových nákaz covidu-19. Pozitivních se vrací tři procenta testů. Vláda ve snaze vyhnout se velkému počtu lidí v karanténě ode dneška zmírnila pravidla izolace. Očkovaným a těm, kdo covid-19 prodělali, bude po kontaktu s nakaženým stačit jenom negativní antigenní test, aby se vyhnuli karanténě. Dosud se požadoval test PCR.

  Nákaz v Izraeli nyní rychle přibývá a místní televize tento týden oznámila, že se na ministerstvu zdravotnictví uvažuje o "modelu masové nákazy" populace, tedy hromadném promoření. Televize svůj zdroj neupřesnila. Úřad podle ní vychází z toho, že vláda nechce použít uzávěru ani jiná přísná omezení a je si vědoma pomalého očkování dětí, takže nevidí jinou možnost.

  10:04

  Austrálie od pátku zúží definici blízkého kontaktu s člověkem nakaženým covidem-19 a uvolní pravidla koronavirového testování. Těmito kroky chce snížit tlak na testovací kapacity v době, kdy počet nakažených poprvé od začátku pandemie překročil 20 tisíc za den. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

  Zmírnění pravidel má také zabránit tomu, aby do izolace museli nakažení lidé, kteří nemají žádné symptomy - především v oblasti zdravotní péče, pohostinském sektoru a letectví. Většina australských států se nyní potýká s rychlým šířením varianty omikron, která je vysoce nakažlivá.

  "S omikronem si nemůžeme dovolit, aby statisíce Australanů musely do izolace na základě pravidel zavedených kvůli variantě delta," řekl dnes novinářům australský premiér Scott Morrison.

  08:01

  Mexiko schválilo pro nouzové použití k očkování proti covidu-19 kubánskou vakcínu Abdala. Tato třídávková vakcína zatím není uznána Světovou zdravotnickou organizací (WHO), ale podle mexického lékového regulátora je účinná a bezpečná. Informovala o tom agentura DPA.

  Mexiko, které má asi 128 milionů obyvatel, je čtvrtou zemí Latinské Ameriky, která kubánskou vakcínu schválila: kromě Kuby to udělaly dosud Nikaragua a Venezuela. Abdalu používají i ve Vietnamu. Írán očkuje dalšími dvěma kubánskými vakcínami Soberana 02 a Soberana Plus, které se používají společně.

  07:57

  V Německu za uplynulý den přibylo 42 770 nových případů nákazy koronavirem a 383 lidí s nemocí zemřelo. O týden dříve bylo nově nakažených 44 927 a počet úmrtí souvisejících s covidem-19 činil 425, uvedla dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

  Počet nových případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel mírně stoupl na 207,4 oproti předchozímu dni (205,5), samozřejmě s výhradou, že tyto údaje mohly být neúplné kvůli slabší testovací aktivitě během vánočních svátků.

  07:54

  Ve středu přibylo v Česku 6145 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Také ale oproti předchozí středě skoro o polovinu klesl počet testovaných na koronavirus na zhruba 54 tisíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

  Za uplynulý týden se rovněž asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19 na 3363 lidí, z nichž 637 bylo ve vážném stavu. Množství zemřelých s covidem-19 za celou dobu epidemie od začátku loňského března přesáhlo 36 tisíc. V poslední době denní počty úmrtí klesají.

  21:55

  Mistrovství světa hokejistů do 20 let se nedohraje. Turnaj byl podle zámořských médií po třech zkontumovaných zápasech kvůli koronaviru zrušen.

  20:56

  V Belgii se ve čtvrtek znovu otevřou divadla, kina či koncertní haly. Příslušné opatření dnes schválila vláda premiéra Alexandera De Crooa. Informovala o tom agentura DPA. Státní rada, která je nejvyšší instancí v belgickém správním soudnictví, v úterý zrušila uzavření kulturních zařízení z minulého týdne s argumentem, že kabinet uzávěru dostatečně nezdůvodnil. Několik kulturních sdružení proti opatření podalo stížnosti u správního soudu a ten v úterý ve zrychleném řízení rozhodl, že divadla se mohou opět otevřít.

  19:33

  Také Velká Británie hlásí rekordní počet nových případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin jich zaznamenala 183 037, a úterní maximum tak překonala o více než 50 tisíc.

  18:58

  Francie za posledních 24 hodin zaznamenala rekordních více než 208 000 nových nákaz koronavirem. Také Itálie s 98 030 překonala své dosavadní maximum.

  18:31

  Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus jednoho z hokejistů skončil český tým na MS dvacítek v karanténě a dnešní zápas s Finy prohrál kontumačně 0:1.

   

  17:17

  Vláda podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně. Ideální by podle něj byla varianta testování vždy po třech dnech. Návrh má podle něj projednat ještě tripartita, teprve poté by ho schválili ministři.

  16:59

  "I když se zdánlivě zdá, že se situace s covidem-19 zlepšuje, protože čísla klesají, tak je to klid před bouří, protože omikron se šíří Evropou. Omikron je v České republice. Omikron v některých krajích už je v komunitním šíření a my se na to pečlivě připravujeme," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Očekává velký a rychlý nárůst počtu nakažených.

  Vláda podle něj proto urychluje očkování třetími dávkami, které bude od 4. ledna dostupné už pro všechny dospělé po pěti měsících. Data z Dánska a Velké Británie podle něj ukazují, že očkování i na omikron funguje. "Je zřejmé, že třetí dávka chrání dostatečně proti závažnému průběhu onemocnění i v případě mutace omikron," dodal.

  16:24

  Od 4. ledna se budou moci po pěti měsících od druhé dávky vakcíny proti covidu-19 přeočkovat všichni starší 18 let. Po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud měli tito lidé možnost získat posilující vakcínu až po šesti měsících.

  15:58

  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek předpokládá, že vlna způsobená koronavirem varianty omikron bude vrcholit v České republice poslední týden v lednu a první týden v únoru.

  15:13

  Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran: Varianta koronaviru omikron se zatím neprojevuje větším zatížením nemocnic, většina pacientů na jednotkách intenzivní péče se nakazila variantou delta.

  Tempo šíření nákazy je tak vysoké, že se podle Vérana koronavirus prokáže každou vteřinu v průměru u dvou lidí. Zatím podle něj ale není situace taková, aby varianta omikron - která se rychleji šíří, ale má mírnější projevy - měla zásadní dopad na francouzské nemocnice.

  15:03

  Francie dnes ohlásí přes 200 000 nových nákaz koronavirem za uplynulý den, uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran. Půjde o celoevropský rekord od začátku pandemie.

  14:02

  Ve Fakultní nemocnici Brno potvrdili od pondělí 18 dalších případů nákazy covidem-19 v nakažlivější variantě omikron. Jsou z různých míst kraje.

  13:35

  Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že na 90 procent všech lidí s těžkým covidem-19, kteří leží na jednotkách intenzivní péče, nedostalo posilovací dávku vakcíny. Británie se nyní potýká s rekordními nárůsty počtu nakažených, nemocnice však zatím přijímají výrazně méně pacientů než v předchozích vlnách. Podle Johnsona je to tím, že je nakažlivá varianta omikron, která v zemi nyní převažuje, mírnější než dosud dominantní varianta delta. Británie se kvůli mnoha novým nákazám potýká s nedostatkem testovacích kapacit.

  "Drtivá většina lidí, kteří nyní končí na jednotkách intenzivní péče, jsou lidé, kteří nedostali posilovací dávku," řekl Johnson při návštěvě očkovacího centra. "Mluvil jsem s lékaři, kteří tvrdí, že jejich počty dosahují až 90 procent lidí na JIP," dodal. "Varianta omikron nadále způsobuje skutečné problémy, vidíme nárůst případů v nemocnicích, ale je zjevně mírnější než delta, a můžeme tedy postupovat nadále tak jako dosud," řekl Johnson.

  13:29

  Referenční laboratoř potvrdila první případ nákazy variantou koronaviru omikron ve Středočeském kraji. Dalších několik případů se potvrzuje. Většina případů nemá pozitivní cestovatelskou anamnézu, ani nelze jednoznačně určit, kdo pro ně byl zdrojem nákazy. "Pokud bychom tento fakt brali jako kritérium pro komunitní šíření nákazy, pak již k němu ve Středočeském kraji dochází. Komunitní šíření je, obecně řečeno, šíření původce nákazy volně v populaci, kdy se nedaří zjistit zdroj nákazy," uvedla vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Dana Taclová.

  13:14

  Některé olomoucké restaurace kvůli přetrvávajícím koronavirovým opatřením a především kvůli nejistotě z dalších možných nařízení letos upustily od silvestrovských večírků s naplánovanou hudbou a programem. Restaurace budou otevřené, plní se i jejich kapacity, na silvestra to však bude připomínat obvyklý noční provoz. Nařízení co do počtu lidí u stolu i kapacity lze podle majitelů za těchto podmínek bez problémů dodržet, zjistila ČTK.

   

  12:43

  Hygienici v Olomouckém kraji mají potvrzený první případ koronavirové varianty omikron, u dalších čtyř případů s podezřením na výskyt této varianty se čeká na výsledky. "Máme v kraji jeden případ výskytu varianty omikron a čtyři podezření, u kterých čekáme na potvrzení z laboratoře. To bohužel trvá déle, předpokládali jsme, že bychom už to měli mít, ale stále čekáme. Více bychom měli vědět ve čtvrtek," uvedla mluvčí krajské hygienické stanice. Odkud se varianta do kraje dostala ani zda tyto případy spolu souvisí, mluvčí zatím nespecifikovala.

  Samotná epidemie v kraji momentálně slábne, denní přírůstek nových případů onemocnění covidem-19 se pohybuje ve stovkách případů, před dvěma týdny jich bylo i více než 1000 za den.

  12:36

  V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 801 nově nakažených koronavirem. Proti minulému týdnu je to výrazně méně, minulé úterý to bylo 1311.

  "Data za úterý zatím neukazují nic nového. Konkrétně ale máme problém na Jablunkovsku, kde se kvůli velkému počtu nemocných řidičů musela omezit autobusová doprava. V tom tkví obrovské nebezpečí hrozící epidemie omikronu - omezení fungování klíčových služeb kvůli masivní nákaze," uvedl hejtman Ivo Vondrák. Kraj už v úterý informoval o tom, že z důvodu vysoké nemocnosti řidičů budou v oblasti Jablunkova od 3. ledna upraveny nebo zrušeny některé spoje. Omezení bude předběžně platné do 16. ledna.

  12:27

  Liberecký kraj chce zvýšit kapacity PCR testování, hodlá požádat o dotace na pořízení dalších přístrojů pro laboratoř největší Krajské nemocnice Liberec. Krajská nemocnice v Liberci už v souvislosti s pandemií investovala do rozšíření testovacích kapacit, umí také sekvenovat, pořídila si kvůli tomu speciální přístroj za pět milionů. Právě v Liberci v únoru odhalili ve vzorcích britskou variantu koronaviru (alfa), v květnu laboratoř odhalila na Českolipsku variantu delta a na konci listopadu i první případ varianty omikron v Česku. Podle hejtmana Martina Půty by nové přístroje měly zvýšit v liberecké laboratoři množství zpracovaných testů a zároveň usnadnit práci jejím pracovníkům.

  "Pro krajskou nemocnici chceme pořídit nějaký lepší přístroj, který umožní se stejným počtem lidí vyhodnotit větší počet vzorků, je potřeba to automatizovat," doplnil Půta. Počet zpracovávaných testů by se podle něj mohl zvýšit až na trojnásobek. "Naše liberecká laboratoř zvládá až 2500 vzorků denně, znamená to ale, že noční směna končí třeba ve dvě v noci, aby dokázali na těch stávajících přístrojích vyhodnotit všechny vzorky tak, jak je potřeba," dodal Půta.

  12:18

  Mobilní očkovací tým sokolovské nemocnice ve středu očkoval proti covidu-19 v kulturním domě v Kraslicích na Sokolovsku. O výjezd očkovacího týmu požádalo vedení města, předem zajistilo téměř 200 zájemců. Před kulturním domem tak byla dnes dopoledne velká fronta. Poptávka po očkování v pohraničním městě je vysoká, proočkovanost ale zůstává okolo 55 procent, řekl ČTK starosta Kraslic Roman Kotilínek (Místní).

  "Tím, že město Kraslice se nachází v cípu sokolovského okresu, tak z toho vyplývá i o něco horší dostupnost očkování, protože nejbližší očkovací centrum je v Sokolově a ne každý má možnost dostat se do Sokolova a nechat se tam očkovat," řekl starosta. S nabídkou očkování oslovilo vedení města i sousední obce, jako je Stříbrná nebo Bublava. Spádová oblast Kraslic je zhruba 14 tisíc obyvatel.

  12:02

  Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování, které se bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla zavést od března 2022 pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Místopředseda Senátu Růžička to dnes oznámil na Twitteru. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory.

  "Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná," uvedl Růžička. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

  11:38

  Finanční správa doporučuje, aby podnikatelé žádali o nový kompenzační bonus až od 1. ledna. U dříve podaných žádostí totiž hrozí riziko, že budou neúplné nebo z nich nebude jasný nárok na příspěvek. Nově lze totiž podle zákona provést porovnání příjmů až po skončení období, ve kterém nárok na bonus vzniká. Vyplývá to z informací, které zveřejnila finanční správa. První období pro nárok na příspěvek je od 22. listopadu do konce letošního roku.

  "Lze doporučit, aby žádosti o kompenzační bonus za první bonusové období (od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021) byly podávány nejdříve od 1. ledna 2022 a za druhé bonusové období (od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022) nejdříve od 1. února 2022. V případě dříve podaných žádostí hrozí riziko, že takto podané žádosti budou vykazovat určité vady (například že se bude jednat o žádosti neúplné), nebo že ze žádosti nebudou jednoznačně plynout skutečnosti osvědčující nárok na kompenzační bonus," uvedla správa.

  11:37

  Úřady jižní čínské oblasti Kuang-si donutily čtyři lidi kvůli porušení epidemických opatření spoutané pochodovat před shromážděným davem. V Kuang-si přinutili v úterý ulicemi tamního města Ťing-si ležícího u hranice s Vietnamem pochodovat před shromážděným davem čtyři spoutané lidi. Každého eskortovali dva policisté. Provinilci na sobě měli pověšenou tabulku se jménem a fotografií. Záběry události podle AFP připomínaly doby kulturní revoluce ze 60. let minulého století, kdy se konaly podobné seance veřejného pokoření.

  Místní list Zprávy z Kuang-si úterní pochod schválil a označil za "varování". Pekingská média ale tak vstřícná nebyla, některá pochod označila za "ohrožení ducha právního státu". Čína veřejné pokořující tresty zrušila v roce 2010, v poslední době se k nim ale začíná znovu přiklánět, píše AFP. V Ťing-si už jimi byli v minulých měsících potrestáni pašeráci zboží.

  11:13

  Ve středočeských nemocnicích je nyní 275 pacientů s covidem-19, z toho 60 na intenzivních lůžkách. Jejich počet se tak snižuje, před týdnem bylo v kraji v nemocnicích 329 pacientů s covidem-19, z toho 65 na jednotkách intenzivní péče. Situace je stabilizovaná, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu David Šíma.

  Nejvíce pacientů je hlášeno v kladenské a kolínské nemocnici, shodně po 36 lidech. "V případě potřeby výpomoc samozřejmě funguje, v současné chvíli se však jedná maximálně o převozy na vyšší pracoviště. V obecné rovině je situace nadále stabilizovaná," řekl Šíma.

  10:45

  Vyúčtování za listopad v rámci Antiviru B podalo podle ministerstva práce a sociálních věcí zatím 2128 zaměstnavatelů, nárokují si 141,9 milionu korun. Nejvíce prostředků žádají firmy z pohostinství, a to 34,4 milionu korun, výrobci motorových vozidel si nárokují 20,3 milionu korun, zaměstnavatelé z odvětví ubytovacích provozů požadují 14,1 milionu korun. Vyúčtování za listopad mohou firmy podávat do konce prosince.

  Jurečkův návrh počítá s tím, že by zaměstnavatelé mohli příspěvek získat ještě za prosinec. Pokud ale vláda schválí pozastavení programu, už by neměli nárok na podporu za leden a únor.

  10:44

  Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by měl vládě dnes navrhnout pozastavení programu Antivirus, konkrétně příspěvku B, a to od 1. ledna. Kabinet by se podle něj měl zaměřit na analýzu nastavení programu a posoudit jeho efektivitu. Zhodnotit má především to, zda současný rozsah protiepidemických opatření odpovídá výši finančních prostředků, které mohou zaměstnavatelé z Antiviru B čerpat.

  Program Antivirus B má bránit propouštění. Při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Minulá vláda schválila, že příspěvek budou firmy moci čerpat od začátku listopadu do konce února. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na jeho vyplácení ze svého rozpočtu vyčlenilo 1,4 miliardy korun.

  10:08

  Počet hudebních festivalů se v roce 2020 kvůli pandemii meziročně snížil na polovinu. Zatímco v roce 2019 se jich v České republice uskutečnilo 224, o rok později to bylo 114. Jedná se o nejmenší počet konaných hudebních festivalů za posledních 12 let. Vyplývá to ze zprávy o dopadech pandemie onemocnění covid-19 na hudební festivaly podle Statistické ročenky České republiky, kterou za rok 2020 zpracoval Český statistický úřad (ČSÚ).

  "Zatímco loňská ročenka zahrnovala údaje z roku 2019, tedy posledního předkrizového roku před propuknutím pandemie onemocnění covid-19, letošní Statistická ročenka přináší pohled na rok 2020, kdy společnost a její ekonomiku a zdravotnictví zasáhla složitá epidemická situace," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

  09:46

  Polsko zaznamenává trvale vysokou míru každodenních infekcí, i když nakažlivější varianta omikron se tam zatím neprosadila, poznamenala agentura Reuters. K úterku země registrovala 25 potvrzených případů této novější koronavirové varianty. Ta se podle Krasky jeví asi o 30 procent infekčnější než varianta delta. Prozatím však má Polsko jen málo klinických údajů k určení, jak pacienti s novou variantou onemocněním procházejí, dodal náměstek.

  09:46

  Polsko eviduje 794 nových úmrtí s covidem-19. To je nejvíce ve čtvrté vlně pandemie, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. Vysoký počet zemřelých by však podle něj mohl být způsoben zpožděným hlášením těchto údajů kvůli vánočním svátkům. Náměstek šéfa resortu zdravotnictví zároveň informoval o 15 571 nově potvrzených infekcích koronavirem, což je oproti minulému týdnu pokles zhruba o 13 procent.

  Náměstek ministra podle serveru Onet zároveň upozornil, že 600 lidí z nově hlášených zemřelých nebylo očkováno proti covidu-19. Vyzval proto dosud váhající Poláky, aby se očkovat nechali. "Není pravděpodobně větší škody než to, že pokud se nenaočkujeme, přijdeme o život," dodal.

  09:28

  Výběr nejdůležitějších událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

  • V úterý přibylo v Česku 9089 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesl také počet hospitalizovaných - nyní v nemocnicích s nemocí zůstává 3460 lidí, 673 ve vážném stavu. 
  • V minulých dnech však výrazně pokleslo i množství testovaných na koronavirus. V úterý bylo provedeno asi 53 500 PCR testů a přes 15 tisíc antigenních, což bylo dohromady o třetinu méně než za stejný den v minulém týdnu.
  • Naopak stoupá podíl pozitivně testovaných na počet provedených testů.
  • Plně naočkováno bylo přes 6,6 milionu lidí. V úterý bylo očkováno zhruba 69 tisíc lidí, což je asi o pětinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných za úterek tvořili již plně naočkovaní, kteří si přišli pro posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku skoro 2,3 milionu lidí, tedy více než třetina plně očkovaných.
  09:22

  Izrael seškrtal seznam epidemicky rizikových zemí a z původních 69 je jich nyní 15. Zůstaly mezi nimi pro Izraelce klíčové destinace jako USA, Británie a Kanada, Česko v rizikové skupině není. Izraelské zdravotnické úřady se rozhodly uvolnit podmínky pro cestování, protože koronavirová varianta omikron se už v zemi šíří lokálně, nejen od lidí přijíždějících z ciziny. Za minulý den Izrael zaznamenal 600 nových případů omikronu.

  08:23

  Počet nových případů koronavirové nákazy v Německu dále klesá. Za posledních 24 hodin Institut Roberta Kocha (RKI) zaznamenal 40 043 nově nakažených, zatímco před týdnem byl jejich počet o více než 5000 vyšší. RKI nicméně varoval, že údaje nemusí poskytovat úplný obraz nynější situace, protože v době vánočních svátků klesl počet testovaných, napsal zpravodajský server Zeit Online.

  Počet nových případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel klesl na 205 - o den dříve byla celostátní incidence na hodnotě 215 a před týdnem 289. Za posledních 24 hodin v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 414 lidí; před týdnem jich bylo 510.

  08:05

  Austrálie zaznamenává velmi rychlý růst nákaz koronavirem, což vedlo premiéra Scotta Morrisona k rozhodnutí svolat mimořádné jednání vlády. Chce na něm dohodnout nová pravidla zejména pro testování, aby se ulevilo laboratořím. Nejlidnatější stát Nový Jižní Wales zaznamenal téměř dvojnásobek nově nakažených. Za den jich tam přibylo 11 tisíc, zatímco o den dříve 6000. Postižený je rovněž stát Viktorie, kde v úterý zjistili 3700 nových případů, o den dříve jich tam bylo 1000.

  07:59

  Od středy začínají platit přísnější protiepidemická opatření, která pro období na přelomu roku schválila vláda premiéra Petra Fialy (ODS). V restauracích mohou do 2. ledna příštího roku sedět u jednoho stolu nanejvýš čtyři hosté místo dosavadních šesti. Výjimku mají lidé žijící ve společné domácnosti. 

  Vláda pro přelom roku upravila také pravidla pro pořádání veřejných a soukromých oslav a silvestrovských večírků. Účastnit se jich může nejvýše 50 lidí, kteří musí mít doklad o očkování nebo prodělaném covidu. Lidem do 18 let stačí výsledek PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin. Limit 50 osob neplatí pro restaurace, u kterých je kapacita omezena maximálním povoleným počtem lidí u stolu.

  07:55

  V USA dostalo první dávku vakcíny na covid-19 asi 73 procent obyvatel, prvotní vakcinační režim pak dokončilo 62 procent populace. Asi pětina lidí si nechala podat posilující dávku vakcíny.

  07:54

  Ve Spojených státech v posledním týdnu přibývaly odhalené nákazy koronavirem rychleji než v kterékoli předchozí fázi pandemie a sedmidenní průměr se po úterku dostal nad 267 tisíc infekcí na den. Uvádí to deník The New York Times (NYT), v jehož databázi bylo dosud rekordní hodnotou 251 232 nákaz z 11. ledna. 

  Na úrovni celých USA zatím bilance hospitalizací souvisejících s covidem-19 neroste nijak dramaticky a zůstává výrazně pod maximy z přelomu srpna a září nebo začátku roku. Země s přibližně 330 miliony obyvatel hlásí v průměru asi 1200 nových úmrtí denně, zatímco loni touto dobou to bylo přes 2000. 

  07:01

  Šíření covidu-19 v Česku zpomaluje už zhruba od konce listopadu. Tehdy se denní počty nově nakažených dostaly na skoro 28 tisíc, což byl nejvyšší nárůst za dobu epidemie. V poslední době se snižují i počty úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 418 lidí, což je o třetinu méně než v předchozím týdnu. Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,46 milionu případů nákazy a zemřelo 35 975 lidí s covidem-19.

  07:00

  V úterý přibylo v Česku 9089 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo téměř o čtvrtinu méně než před týdnem. Množství hospitalizovaných po nedělním a pondělním nárůstu opět kleslo. Oproti předchozímu úterý se snížilo o zhruba 30 procent na 3460 lidí, z nichž 673 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Klesá nadále i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za poslední týden na každých 100 tisíc obyvatel. Ke středě pokleslo z úterních 363 na 338 případů.

  21:08

  Spojené státy ruší cestovní restrikce uvalené na konci listopadu na jih Afriky kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron. Zákaz cest do USA z osmi vybraných zemí přestane platit v noci na pátek, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Opatření nezabránilo rozšíření omikronu na americkém území; podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zde už v posledních dnech převládal, byť zřejmě nevytlačuje deltu tak rychle, jak naznačovalo dřívější hlášení agentury.

  Právě CDC podle Bidenova prohlášení nyní doporučilo zrušit omezení cestování z jihu Afriky. Zákaz se vztahoval na cesty cizinců z Botswany, Svazijska, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namibie, Zimbabwe a z Jihoafrické republiky, která jako první zaregistrovala významný výskyt varianty později nazvané omikron.

  19:29

  Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 179 807 nových případů koronaviru. Je to nový rekord - ten dosavadní byl 104 611 případů, uvedla agentura Reuters. Francie se tak přidala k několika dalším evropským zemím, jako je Británie nebo Itálie, které dnes rovněž překonaly maximální čísla ve svých koronavirových statistikách.

  18:37

  Británie za uplynulý den zaznamenala 129 471 nových případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet od začátku pandemie. Předchozí rekord byl 122 186 případů a je ze Štědrého dne. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž navíc ani jeden z rekordních dnů vzhledem k rozdílům v hlášení během vánočního období nezahrnuje údaje ze Severního Irska a Skotska. Za poslední týden se v 67milionové ostrovní zemi nakazilo přes 800 tisíc lidí.

  Aktuální čísla dokládají prudký nárůst počtu pozitivních testů během vánočního období. V úterý před týdnem bylo nově nakažených 90 629, dnešní číslo je tedy téměř o 43 procent vyšší. Nárůst nových případů za poslední týden je zhruba o 30 procent vyšší ve srovnání s týdnem předcházejícím.

  18:19

  Výběr úterních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

  V pondělí přibylo v Česku 6850 případů nemoci covid-19, což bylo nejméně za všední den od 29. října. Oproti předchozímu pondělku byl nárůst počtu nakažených nižší o pětinu. V pondělí byl ale po vánočních svátcích velmi nízký počet testovaných. Provedeno bylo asi 47 tisíc PCR testů a přes 19 tisíc antigenních, což bylo dohromady skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozím týdnem rovněž v pondělí klesl o třetinu počet hospitalizovaných na 3505, v těžkém stavu jich bylo 687. Šíření covidu-19 zpomaluje zhruba měsíc. 

  Navzdory celkovému poklesu počtu nakažených v pondělí kvůli nízkému počtu testovaných stoupl podíl odhalených případů nákazy na množství provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl pozitivních vzrostl z 3,51 procenta za předchozí pondělí na 5,15 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 10,28 procenta na 12,91 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé už vykazující příznaky, se oproti předchozímu pondělí zvýšil z 20,98 na 24,29 procenta. Mírně roste i tzv. reprodukční číslo. Z pondělní hodnoty 0,67 číslo stouplo k dnešku na 0,69.

  Za posledních 20 dní zdravotníci aplikovali přes milion posilujících dávek vakcíny proti covidu-19. V pondělí si pro ni přišlo také více než 9300 lidí ve věku 30 až 44 let, pro které se od toho dne zkrátila lhůta ze šesti na pět měsíců po druhé dávce. Vyplývá to z denních dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Za pondělí se navíc dalších 114 tisíc lidí k očkování posilující dávkou registrovalo na webu ministerstva. Z nich 90 tisíc bylo ve věkové skupině, pro kterou se lhůta zkrátila.

  18:12

  V Nizozemsku už začala převažovat koronavirová varianta omikron, oznámily dnes místní úřady. Ty zároveň varují před možným zvýšením počtu příjmů v nemocnicích, i když zatím je situace poměrně příznivá, uvedla agentura AFP. V zemi, která má zhruba 17,4 milionu obyvatel, za uplynulý den přibylo 9213 případů koronavirové nákazy.

  18:04

  Itálie za uplynulých 24 hodin zaznamenala 78 313 nových případů nákazy covidem-19. Je to nejvíce od začátku pandemie. S odvoláním na italské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Uvedla, že v zemi vzrostl i počet úmrtí. Za posledních 24 hodin jich bylo 202, za den předtím 142.

  14:54

  Ve Zlínském kraji se vyskytl první případ koronavirové varianty omikron. Jde o přivezené onemocnění s následným šířením v rodině. Další podezření na výskyt varianty omikron v regionu hygienici prověřují. Odkud se varianta do kraje dostala ani ve které oblasti regionu se vyskytla, hygienici neupřesnili.

  K dnešku je evidováno ve Zlínském kraji 7492 lidí s potvrzeným onemocněním covid-19. Hospitalizováno muselo být 312 lidí, 49 z nich je na lůžkách intenzivní péče.

  13:00

  Řecko zažívá strmý vzestup počtu lidí nakažených koronavirem a ministr zdravotnictví Thanos Plevris varoval, že čísla nejspíš dál výrazně porostou. V pondělí úřady informovaly, že za 24 hodin přibylo více než 9000 případů infekce, nejvíce od začátku pandemie. Dnes bude podle Plevrise bilance ještě mnohem vyšší, a to kolem 15 tisíc nakažených. Vláda proto zvažuje, že nová opatření, která měla začít platit až po Novém roce, by mohla vstoupit v platnost dříve, napsal list Kathimerini.

  12:51

  Za posledních 20 dní zdravotníci aplikovali přes milion posilujících dávek vakcíny proti covidu-19. V pondělí si pro ni přišlo také více než 9300 lidí ve věku 30 až 44 let, pro které se od toho dne zkrátila lhůta ze šesti na pět měsíců po druhé dávce.

  Za pondělí se navíc dalších 114 tisíc lidí k očkování posilující dávkou registrovalo na webu ministerstva. Z nich 90 tisíc bylo ve věkové skupině, pro kterou se lhůta zkrátila.

  Třetí dávku očkování má zhruba třetina ze všech 6,6 milionu lidí, kteří mají ukončené očkování. Jde asi o pětinu české populace. Podle odborníků přeočkování chrání lépe před vážným průběhem i u nové varianty koronaviru omikron, která se podle Státního zdravotního ústavu i v Česku šíří komunitně.

  10:58

  Ministerstvo školství vládě ve středu navrhne nákup dalších 14 milionů antigenních samotestů na covid-19 pro testování ve školách. Zakázka by měla být vypsána nejpozději 3. ledna, její vítěz by měl testy dodat postupně v únoru a březnu. Počítá se s testováním i očkovaných dětí a těch, které nedávno prodělaly covid. Nákup testů pro leden a únor byl jedním z prvních kroků vlády po nástupu v polovině prosince. Na nákup testů pro další měsíce musí po skončení nouzového stavu vypsat běžnou veřejnou zakázku.

  "Uvedených 14 milionů kusů antigenních testů odpovídá potřebě kusů na celkem deset kol testování všech dětí a žáků základních škol a žáků denní formy vzdělávání ve středních školách a konzervatořích bez ohledu na skutečnost, zda jsou očkováni či prodělali onemocnění covid-19, kdy na jedno kolo testování je kvalifikovaně odhadována potřeba až 1,4 milionu kusů testů včetně drobné rezervy," píše se v dokumentu.

  10:20

  Belgický premiér Alexander De Croo, který dříve odmítal povinné očkování proti covidu-19, v nedělním rozhovoru s listem De zontag možnost povinné vakcinace připustil. Ke změně názoru ho podle jeho slov přiměla vysoká zátěž nemocnic, způsobená zejména neočkovanými lidmi, kterých je na jednotkách intenzivní péče v Belgii pětkrát více než očkovaných. Takto významné rozhodnutí nemůže učinit vláda, musel by se na něm shodnout parlament, uvedl De Croo.

  "Relativně malá skupina lidí má na naši zdravotní péči příliš velký vliv. To nemůžeme dovolit. (John Mayard) Keynes, britský ekonom, jednou řekl: Když se změní fakta, změním názor. Dobré argumenty mě mohou přesvědčit," řekl De Croo. "Cíl je jasný: musíme očkovat všechny. Pokud může být povinné očkování cestou, jak toho dosáhnout, tak bych to rád zvážil," dodal.

  07:11

  V pondělí přibylo v Česku 6850 případů nemoci covid-19, což bylo nejméně za všední den od 29. října. Oproti předchozímu pondělku byl nárůst počtu nakažených nižší o pětinu.

  V pondělí byl ale po vánočních svátcích stále velmi nízký počet testovaných. Provedeno bylo asi 47 tisíc PCR testů a přes 19 tisíc antigenních, což bylo dohromady skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozím týdnem rovněž v pondělí klesl o třetinu počet hospitalizovaných na 3505, v těžkém stavu jich bylo 687. Poslední dva dny ale hospitalizovaných opět přibývá.

  07:02

  Představitelé amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučili zkrátit izolaci Američanům nakaženým koronavirem z deseti na pět dní, pokud nemají příznaky. Podobně se má zkrátit také karanténa u lidí, kteří přišli s nakaženým člověkem do styku. 

  Nové pokyny jsou podle CDC v souladu s rostoucími důkazy, že lidé nakažení koronavirem jsou nejinfekčnější v období dvou dní před až tří dní po rozvinutí příznaků. Podle agentury AP doporučení také souvisí se stávajícím prudkým nárůstem počtu nakažených, což je poháněno novou vysoce nakažlivou variantou omikron.

  První zjištění naznačují, že omikron může způsobovat mírnější onemocnění než dřívější varianty koronaviru. Odborníci však uvádějí, že obrovské množství nově nakažených, kteří musejí do izolace či karantény, ohrožuje provozuschopnost nemocnic, leteckých společností a dalších podniků.

  22:38

  V Německu dnes vyšly proti pandemickým opatřením do ulic desítky tisíc lidí. Silné protesty zaznamenala spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde ode dneška platí přísnější pravidla. Nejsilnější účast zaznamenaly demonstrace ve východní části Německa, uvedla agentura DPA. Protesty byly převážně pokojné.

  V Meklenbursku-Předním Pomořansku vyšlo do ulic na 15 tisíc lidí, z nichž 6500 šlo demonstrovat v Rostocku. Ve spolkové zemi se ode dneška zavírají kina, divadla, muzea, vnitřní prostory zoologických zahrad, plovárny a další zařízení pro trávení volného času.

  21:46

  Rakouské úřady v neděli odmítly vpustit na své území přes 100 turistů z Británie, protože neměli platný koronavirový test ani posilovací dávku očkování proti covidu-19. Turisté přiletěli na letiště v Innsbrucku a většina z nich se obratem vrátila domů, uvedla dnes agentura APA. Zhruba 40 lidí ale nastoupilo do karantény v hotelu. Od soboty Rakousko výrazně zpřísnilo pravidla pro vstup ze zemí s významným výskytem koronavirové varianty omikron, mezi kterými je i Británie.

  20:39

  Aerolinky po celém světě dnes zrušily asi 2500 letů, čímž v letecké dopravě pokračovaly problémy související s rychlým šířením koronavirové varianty omikron. Informují o tom světová média na základě údajů služby FlightAware, která informace o letech shromažďuje. Letecké společnosti se potýkají s personálními problémy kvůli nákazám mezi pracovníky.

  Vlna výpadků začala na konci minulého týdne a během vánočního víkendu FlightAware zaznamenal osm tisíc zrušených letů. Deník The New York Times podotýká, že neuskutečněné spoje tvoří malý zlomek všech naplánovaných a že ne za všemi výpadky byl koronavirus, vícero aerolinek ale přiznalo, že současný rozmach nákazy je významným faktorem.

  20:08

  Francouzský premiér Jean Castex dnes oznámil, že vláda kvůli rychlému šíření varianty omikron zkrátí interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ze čtyř na tři měsíce. Na Silvestra podle premiéra nebude platit žádný zákaz vycházení, v nadcházejících týdnech ale bude omezena účast na venkovních a vnitřních akcích, informovala agentura Reuters.

  Po dobu prvních tří lednových týdnů má ve Francii platit limit dva tisíce účastníků při akcích uvnitř a pět tisíc pro venkovní veřejné sešlosti. Premiér zároveň oznámil, že v dálkové dopravě a v kinech bude zakázáno pít a jíst. Práce z domova bude povinná nejméně tři dny v týdny v profesích, kde to je možné. Vláda se také rozhodla zavést povinnost nosit roušky i venku v centrech měst. Konzumace nápojů a jídla v barech a restauracích bude podle premiéra povolena pouze vsedě.

  19:20

  Britská vláda před koncem letošního roku nezavede v Anglii nové protikoronavirové restrikce. Dnes to podle agentury Reuters řekl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. "Do nového roku nebudou žádná další opatření," řekl Javid novinářům. Doplnil, že lidé by však měli zůstat opatrní v době, kdy se blíží novoroční oslavy.

  Nové restrikce, která mají zpomalit šíření koronaviru, naopak platí ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Kromě uzavření nočních klubů se týkají také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska totiž rozhodují o svých opatřeních v boji s koronavirem nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanoví pravidla pouze pro Anglii.

  17:32 Ilustrační foto.

  Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že zkrátí interval mezi podáním druhé a třetí dávky vakcíny proti covidu-19 z pěti na tři měsíce. Informuje o tom agentura Reuters.

  Nově stanovený interval se podle izraelského ministerstva zdravotnictví bude týkat vakcín proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

  Izrael, který má více než devět milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenal přes 1,3 milionu případů nákazy koronavirem a 8242 lidí tam komplikacím spojeným s nemocí covid-19 podlehlo. Dvě dávky očkování proti covidu-19 v zemi obdrželo přes 5,8 milionu lidí a 4,2 milionu osob již bylo očkováno i třetí posilující dávkou.

  15:47

  Nemocnice v Plzeňském kraji evidují dnes 165 pacientů s nemocí covid-19, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesají i počty lidí s těžkým průběhem.

  15:46

  Zájem o očkování proti covidu-19 se ve Zlínském kraji po vánočních svátcích výrazněji nezvýšil. Od dnešního rána se přitom mohou k přeočkování třetí dávkou hlásit i lidé od 30 let, kteří dostali vakcínu před více než pěti měsíci. Po registraci na očkování v kraji čeká na 2500 lidí, což je běžné.

  15:23

  Laboratoře přes svátky odhalily na jihu Moravy dalších 15 případů varianty omikron. Celkem bylo zatím v kraji zjištěno 54 případů této varianty.

  13:35

  K posilujícímu očkování proti covidu se podle Chytré karantény dnes přihlásilo 50 tisíc lidí ve věku 30 až 45 let. Zájem byl i na očkovacích místech.

  13:19

  Laboratoře v Libereckém kraji už potvrdily deset případů nákazy koronavirovou variantou omikron. V posledních dvou případech jde o nákazu v rodině.

  12:32

  V Česku se dosud nakazilo 2 447 758 lidí, přibližně 228 051 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je Česko stále šestou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených.

  12:25

  Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 280 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle JHU 52,3 milionu. Druhá je Indie (34,8 milionu) a třetí Brazílie (22,2 milionu).

  V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (12 milionů). Tempo růstu počtu nakažených nyní opět zrychluje. Posledních deset milionů nakažených přibylo za 15 dní, předtím to bylo za 16 dní.

  10:54

  Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem a překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta.

  Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce. Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

  10:50

  Navzdory klesajícím počtům nakažených některé německé spolkové země dál zpřísňují opatření. V celém Meklenbursku-Předním Pomořansku na severovýchodě Německa se zavírají kina, divadla, muzea, vnitřní prostory zoologických zahrad, plovárny a další zařízení pro trávení volného času.

  V Braniborsku platí i pro očkované a uzdravené na soukromých setkáních uvnitř nebo venku horní hranice deseti účastníků - zatím do 11. ledna. Pokud je v domácnosti někdo neočkovaný proti covidu, zůstávají v platnosti dosavadní pravidla a na soukromé sešlosti tedy smí přijít nanejvýš dva lidé z jiné domácnosti. Nepočítají se děti mladší 14 let.

  Také v Dolním Sasku se smí scházet jen desetičlenné skupiny očkovaných nebo uzdravených. V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa platí ode dneška v oblasti zavírací doba od 22:30 do 5:00. Na silvestra začíná zavírací hodina v 1:00.

  08:48

  Čína dál bojuje s ohniskem koronavirové nákazy ve městě Si-an, které leží asi 900 kilometrů od Pekingu. V neděli místní úřady nařídily zpřísnění karantény pro zhruba 13 milionů tamních obyvatel a kompletní dezinfekci města.

  08:21

  Přehled nejdůležitějších informací okolo covidu-19:

  • V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem.
  • Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, ode dneška mohou dostat posilující dávku dříve.
  • Cizinci bez posilovací dávky očkování proti covidu-19 musí od pondělí před příjezdem do České republiky podstoupit PCR test.
  08:19

  V Německu se za poslední den potvrdilo 13 908 nových případů nákazy koronavirem, počet infikovaných od začátku pandemie tak překročil hranici sedmi milionů.

  07:43

  Cizinci bez posilovací dávky očkování proti covidu-19 musí od pondělí před příjezdem do České republiky podstoupit PCR test. Povinný je i pro turisty ze zemí, které mají na takzvané mapě cestovatele zelenou a oranžovou barvou značící nízké, respektive střední riziko nákazy.

  07:09

  Lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pěti měsíci, ode dneška mohou dříve dostat posilující dávku. Původně měli tuto možnost jen lidé do 45 let, mladší museli na přeočkování čekat šest měsíců. O měsíc dříve se tak k vakcíně dostane asi 155 000 lidí.

  07:02

  V neděli přibylo v Česku 2011 potvrzených případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. Výrazně však klesl i počet prováděných testů. Oproti předchozí neděli ubylo testovaných o 37 procent.

  19:12

  Kvůli problémům se šířením covidu-19 aerolinky po celém světě dál hromadně ruší lety. Podle webu FlightAware bylo zatím odvoláno asi šest tisíc letů, které se měly uskutečnit od pátku do dneška. Tisíce dalších leteckých spojů byly zpožděny.

  18:50

  Čínské zdravotnické úřady dnes informovaly o 158 nových případech místního přenosu koronaviru, což je nejvíce za 21 měsíců, upozornila agentura Reuters. Drtivá většina infekcí, 155, byla přitom odhalena ve městě Si-an, které leží na severozápadě Číny a od čtvrtka je kvůli místnímu šíření koronaviru v uzávěře.

  16:51

  Tisíce lidí v Bruselu protestovaly proti novým protikoronavirovým opatřením, jež předpokládají uzávěru kinosálů, divadel a dalších míst poskytujících kulturní programy ve vnitřních prostorách. Vláda tak chce zpomalit šíření koronavirové varianty omikron. Podle policie na akci přišlo bez ohledu na déšť asi pět tisíc lidí, organizátoři citovaní stanicí RTBF hovoří o 10 tisících demonstrantech.

  "Nepochopitelné, nevyrovnané, nespravedlivé," stálo na transparentech mnoha účastníků. "Kultura, to je nezbytnost, bez kultury není budoucnost," stálo na dalších. Protest začal kolem druhé hodiny odpolední a jeho součástí byla umělecká vystoupení a projevy lidí známých z kulturního světa. Organizátoři si přejí, aby byla akce klidná, a požádali účastníky, aby přišli s rouškami a dodržovali doporučené odstupy.

  14:22 Petr Fiala

  Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil, že prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství zdůraznil nutnost očkování proti covidu-19. Zeman se ve svém tradičním projevu vyslovil pro povinné očkování, nový Fialův kabinet o něm však plošně neuvažuje. Fiala se s hlavou státu shoduje na tom, že nejpalčivějšími problémy Česka jsou vedle covidu rostoucí ceny energií a rozpočtový schodek.

  13:37

  Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro povinné očkování proti covidu-19. Považuje ho za nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou pandemii, uvedl ve svém dnešním vánočním poselství. 

  Zeman se podle svých slov původně domníval, že povinné očkování nebude nutné. "Svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru," řekl. Inspiraci vidí v Rakousku, které od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele země. "Jsem přesvědčen, že je to nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii," uvedl Zeman. Lepší je podle něj radikální zásah, který by mohl situaci vyřešit jednou provždy.

  11:55

  V Pásmu Gazy se potvrdil první případ nákazy koronavirovou variantou omikron. S odkazem na oznámení palestinského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

  Varianta omikron se podle představitele ministerstva zdravotnictví prokázala u člověka, který je obyvatelem Pásma Gazy. Dotyčný se podle téhož zdroje nakazil v této palestinské enklávě.

  V Pásmu Gazy, kde žije zhruba 2,2 milionu lidí, se od začátku pandemie potvrdilo 189 837 případů koronavirové nákazy a 1691 lidí tam komplikacím spojeným s nemocí covid-19 podlehlo.

  11:26

  Ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku začínají platit nová omezení, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Kromě uzavření nočních klubů se restrikce dotknou také pohostinství a počítají s omezením shromaždování na vnitřních a venkovních akcích. Informoval o tom dnes web stanice Sky News.

  Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřeních v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii. Tam se zatím s dodatečnými restrikcemi nepočítá.

  11:14

  Srovnání zemí Evropské podle počtu případů nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za sedm dní do 25. prosince (řazeno podle počtu nakažených):

  ZeměPočet nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatelPočet úmrtí za 7 dní na milion obyvatel
  Dánsko145420,98
  Malta7965,81
  Francie75616,69
  Irsko73411,04
  Španělsko6337,53
  Kypr57310,04
  Portugalsko54310,62
  Slovensko51474,17
  Nizozemsko50416,60
  Chorvatsko48285,51
  Lucembursko45314,18
  ČR44250,63
  11:06

  Podle počtu nakažených koronavirem za sedm dní zůstává v Evropské unii nejhorší situace v Dánsku, kde mají k 25. prosinci 1454 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. O týden dříve to bylo 1044. Druhá je Malta, která ještě před týdnem patřila k nejméně zasaženým zemím unie (796 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, před týdnem 213). Třetí je Francie, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 756 nakažených (o týden dříve 537 a sedmé místo).

  Česko, která bylo třetí před týdnem se 672 případy, je nyní v unii na 12. místě a má 442 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Celosvětově stále vykazuje nejvyšší týdenní incidenci Andorra (1527 případů na 100 tisíc obyvatel). Ukazují to data projektu Our World in Data.

  10:17

  Očkování proti koronaviru začalo v Česku loni 27. prosince, stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie. Dosud se podle ministerstva zdravotnictví podalo 15 199 272 dávek vakcín, ukončené očkování má 6 617 044 lidí. Za poslední tři měsíce přitom přibylo jen necelých 730 tisíc lidí s ukončeným očkováním. Od konce září se podává i třetí posilující dávka vakcíny, dosud ji dostalo 2 186 386 lidí. Právě lidé, kteří si chodí pro posilující dávku, nyní tvoří největší část očkovaných, nových zájemců je ve všední dny méně než deset tisíc.

  07:08

  V sobotu, na Boží hod vánoční, přibylo v Česku 1086 případů covidu. Je to pětkrát méně než před týdnem a nejméně od poloviny října, o vánočních svátcích se ale málo testuje. Uplynulý den laboratoře zpracovaly jen přes 15 tisíc vzorků. Dál klesá i počet lidí s koronavirem v nemocnicích - den po Štědrém dnu jich bylo 3228, přes 700 z nich ve vážném stavu. Ukazují to údaje na webu ministerstva zdravotnictví.

  Epidemie v zemi zpomaluje od konce listopadu. Vypovídá o tom i setrvale klesající incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 396 nakažených za posledních sedm dní, zatímco předchozí den to bylo 441 a minulou sobotu 642.

  07:06

  Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 10 100 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 29.348 případů. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 220,7 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco předchozí den byla tato hodnota na hodnotě 242,9. Informoval o tom Institut Roberta Kocha, který nákazu v zemi sleduje.

  V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem více než 6,9 milionu lidí, z nichž 110.364 s pozitivním testem na covid-19 zemřelo.

  07:00

  Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales ohlásil v sobotu 6394 nových případů koronaviru, svůj dosavadní nejvyšší denní přírůstek. Tamní ministr zdravotnictví Brad Hazzard zároveň uvedl, že ve státě je velmi rozšířená koronavirová varianta omikron. Podle něj je možné, že se touto variantou dříve nebo později nakazí prakticky všichni jeho obyvatelé. Informovala o tom agentura AP.

  00:06

  V Česku skončil nouzový stav, vláda Petra Fialy o jeho prodloužení nepožádala. Restaurace a bary už nemusí zavírat ve 22 hodin, přestal platit také zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Chystají se ale nová pravidla od 29. prosince.

  20:41

  Francie, která má téměř 68 milionů obyvatel, dnes zaznamenala rekordní počet 104 611 nových covidových případů. Poprvé od začátku pandemie tak překonala hranici 100 000 případů. V zemi se přitom nadále rychle šíří nová prudce nakažlivá koronavirová varianta omikron.

  20:21

  Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření.

  20:21

  Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu-19 testem, který může omikron odhalit.

  19:02

  Oba zmíněné ukazatele vývoje epidemie se oproti předchozímu dni zhoršily. V pátek úřady hlásily 50 599 nově nakažených a 141 úmrtí. V uplynulém dni přitom bylo provedeno 969 752 testů, což je také italský rekord. Pozitivních bylo 5,6 procenta testovaných.

  19:01

  Itálie hlásí 54 762 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je nejvíce od začátku pandemie. Zemřelo dalších 144 nakažených, informovala dnes agentura APA s odvoláním na italské zdravotní úřady.

  18:22

  Přehled sobotních událostí okolo koronaviru

  • Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů.
  • Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. S covidem-19 je v nemocnicích 3489 lidí, z toho 736 v těžkém stavu. Méně než 3500 covidových pacientů bylo v ČR naposledy v první polovině listopadu.
  • S koronavirem dosud v Česku zemřelo 35 692 lidí. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. 
  • O půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00.
  17:11

  Portugalsko se rozhodlo kvůli stoupajícímu počtu infekcí na Vánoce zavést omezení, která původně chystalo od ledna. Ode dneška nejméně do 9. ledna budou zavřené noční bary a diskotéky. Test na koronavirus bude potřeba i pro ubytování v hotelech či při vstupu do divadel nebo kin. O Vánocích, na Silvestra a na Nový rok bude nutný negativní test i pro vstup do restaurací. Na Silvestra se bude smět venku shlukovat nejvýše deset lidí a bude zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.

  17:11

  "Varianta omikron už je v Portugalsku dominantní. Odhadem představovala 22. prosince 61,5 procenta případů nákazy," uvedlo v tiskovém prohlášení bez dalších podrobností portugalské generální ředitelství pro zdraví.

  15:55

  V Portugalsku začala převažovat koronavirová varianta omikron. Za posledních 24 hodin Portugalsko, které má podobný počet obyvatel jako Česká republika, zaznamenalo 12 943 nových nákaz koronavirem, což je nejvyšší údaj od konce ledna. Přírůstky úmrtí v zemi, která patří k nejproočkovanějším na světě, ale zůstávají nadále nízké. Za poslední den zemřelo v souvislosti s covidem 11 lidí.

  13:19

  Takzvané incidenční číslo se od pátku snížilo ve všech krajích. Pouze ve třech regionech je vyšší než 500. V Libereckém kraji připadá na 100 tisíc obyvatel v uplynulém týdnu 532 nakažených, v Ústeckém 518 nakažených a ve středních Čechách 504 případů koronaviru.

  12:55 Ilustrační foto.

  Od začátku očkování 27. prosince loňského roku zdravotníci aplikovali už více než 15 milionů dávek vakcíny. Téměř stejný počet vakcín by měl podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dorazit v příštím roce.

  12:54

  Za vakcíny proti covidu-19 ministerstvo zdravotnictví jejich výrobcům zaplatilo od zahájení očkování do konce letošního listopadu více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva.

  11:07

  Hokejová NHL prodloužila vánoční pauzu kvůli koronaviru o další den. Hrát se nebude ani v pondělí, kdy mělo být na programu 14 zápasů.

  10:31

  S koronavirem dosud v Česku zemřelo 35 692 lidí. Denní počty zemřelých v posledních dnech klesají. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. Na čtvrtek zatím připadá 39 obětí, na pátek 26. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou.

  09:51

  Německo u uplynulých 24 hodinách zaznamenalo 157 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, což je méně než před týdnem, kdy hlásilo 414 nových úmrtí. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha.

  09:24

  Nouzový stav v Česku sice dnes o půlnoci skončí, přijdou ale jiná omezení, a to zejména v období Silvestra.  Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

  09:00 Petr Fiala

  Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů. Podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření. Už od této neděli budou mít také laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky testem, který může omikron odhalit.

  08:37

  Na 100 tisíc obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 441 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak za jeden den kleslo o 65.

  08:01 Ilustrační foto.

  Na Štědrý den se nechalo v Česku očkovat 495 lidí, menší zájem byl pouze na Nový rok. Většina lidí si přišla pro třetí posilující dávku vakcíny.

  08:00

  Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října. Ve volné dny se ale testuje výrazně méně.
  • S covidem-19 leží v nemocnicích v Česku přes tři tisíce lidí. Z toho 736 osob je v těžkém stavu. 
  • Na Štědrý den se nechalo v Česku očkovat 495 lidí, menší zájem byl pouze na Nový rok. Většina lidí si přišla pro třetí posilující dávku vakcíny.
  • O sobotní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil od konce listopadu. Restaurace a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
  • Nová koaliční vláda Petra Fialy ale představila nová omezení. Například na kulturní a jiné akce bude moci po skončení stavu nouze maximálně tisíc sedících lidí. Zpřísnění opatření přijde také v období Silvestra. 
  07:36

  O dnešní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy hodlá bojovat s pomocí pandemického zákona.

  07:17

  Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 22 214 nových případů koronaviru. Před týdnem to bylo 42 813 případů. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 242,9 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco ve čtvrtek byla tato hodnota na 265,8 a minulý měsíc na 419,7. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha.

  07:09

  Na Štědrý den přibylo v Česku 2043 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně od 24. října, tedy za poslední dva měsíce. Proti minulému pátku, který byl běžným všedním dnem, je to pokles o více než 7500 případů. Ve volné dny se ale testuje výrazně méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

  Také množství hospitalizovaných se značně snížilo. S covidem-19 je v nemocnicích 3489 lidí, z toho 736 v těžkém stavu. Méně než 3500 covidových pacientů bylo v Česku naposledy v první polovině listopadu.

  20:54

  Itálie dnes už druhý den po sobě vytvořila nový denní rekord s 50 599 nově nakaženými. Zemřelo dalších 141 lidí, čímž se oficiální počet obětí v zemi od začátku pandemie zvýšil na 136 386.

  18:53

  Zdravotníci v Irsku dnes ohlásili 11 182 pozitivních testů na koronavirus za den, což je nejvíce od začátku pandemie. Vytížení nemocnic je teď ale výrazně nižší než loni v lednu, kdy padl předchozí rekord v počtu nakažených covidem-19. Počty nově hospitalizovaných v Irsku nadále pomalu klesají. Rekord v počtu infikovaných dnes padl i v Británii, covid má také přibližně každý desátý obyvatel Londýna, vyplývá z údajů britského statistického úřadu.

  18:36

  Výběr dnešních domácích událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

  - Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.

  - Také množství hospitalizovaných ve čtvrtek značně pokleslo, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900. 

  - V posledních dnech se výrazně snížily i denní počty zemřelých. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku.

  - Poslední zhruba tři týdny se v Česku snižuje nejen celkové množství nově nakažených, ale také počty nových případů za týden v přepočtu na množství obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. K dnešku kleslo ze čtvrtečních 526 případů nákazy za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel na 506 případů.

  - Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

  16:33

  Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes schválilo použití tablety k léčbě covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Molnupiravir se tak stal prvním ústně podávaným lékem proti covidu schváleným v této asijské zemi. Přípravek by měl být podle ministerstva ve zdravotnických zařízeních k dispozici už v pondělí.

  15:32

  Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil dospělým přeočkování posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 už po třech měsících. Původně byla tato lhůta pět měsíců. Úřad HAS radí francouzské vládě v boji s koronavirem a se svým doporučením přichází v reakci na variantu omikron, která se šíří mnohem rychleji než varianty předchozí. Uvedla to dnes agentura AFP.

  Ke zkrácení lhůty na tři měsíce přivedly úřad studie, ze kterých vyplynulo, že vakcíny mají po dobu jednoho až dvou měsíců 80procentní účinnost proti nezávažným formám varianty omikron. Pak ale svou účinnost ztrácejí rychleji než u předchozích variant. Čtyři měsíce od očkování vakcínou Pfizer účinnost klesá na 34 procent, s posilující dávkou vakcíny se ale zvýší na 75 procent.

  15:19

  Jihoafrická republika přestává trasovat kontakty lidí pozitivně testovaných na covid-19. Většina obyvatel už se tam s nemocí totiž setkala, uvedl zdravotnický úřad v oběžníku zaslaném ve čtvrtek do regionů. Nadále se budou dohledávat jen kontakty související s významnými ohnisky nákazy, jako jsou školy, domovy sociální péče, věznice nebo velké společenské akce. O rozhodnutí dnes informovala agentura AFP.

  "Trasování kontaktů bude s okamžitou platností ukončeno, výjimkou jsou klastry a pozitivní testy v uzavřených zařízeních," uvedl zdravotní úřad. "Podíl lidí, kteří si vytvořili imunitu, ať už díky nákaze nebo prostřednictvím očkování, je vysoký," dodal. Velká část nakažených prodělá nemoc bez příznaků a jen malý podíl případů nákazy se prokáže testem, pokračuje úřad ve zprávě.

  Pokud byl někdo v kontaktu s nakaženým, má se jít nechat otestovat jen pokud se u něj projeví příznaky nemoci covid-19. V opačném případě stačí, když se bude pět až sedm dní vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí a důsledně si zakrývat ústa a nos.

  14:48

  Aerolinky Lufthansa, Delta a United zrušily desítky letů. Jejich piloti a personál buď onemocněli variantou covidu omikron, anebo jsou v karanténě.

  14:30

  Podle německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha bude podíl nakažených novou variantou omikron v příštích dnech strmě narůstat. Obyvatele proto vyzval, aby v čase vánočních oslav učinili maximum, aby se vyhnuli nákaze. Německé úřady předpovídají v souvislosti s omikronem další vlnu onemocnění, zatím ale v zemi dominantní variantou zůstává delta.

  14:29

  Zdravotníci v mnohých odběrových místech v Praze dnes okolo poledne odebrali poslední vzorky lidem, kteří chtěli před štědrovečerní večeří podstoupit preventivní PCR test na koronavirus. Odběrová místa mají přes svátky upravenou provozní dobu. Provoz tak dnes k 12:00 ukončila například odběrová místa ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka, jak nemocnice avizovaly na svých webech. Termíny pro podstoupení testu na nákazu koronavirem před Vánocemi byly ve většině nemocnic v metropoli obsazené už od začátku týdne. Objednat se nyní lze na řadě míst nejdříve na 27. prosince.

  Na odběrovém místě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) dnes poslední zájemce pracovníci zdravotnického zařízení otestovali v 11:00 hodin. Opět se odběrové místo v Šrobárově ulici otevře na čtyři hodiny v neděli. Termíny nabízené na Štěpána byly k dnešní 13. hodině obsazené zhruba z poloviny, přitom před dvěma dny ukazoval rezervační systém nemocnice, že jsou všechny termíny plné.

  12:25

  Čínské úřady potrestaly 26 politických představitelů za to, že nedokázali zabránit šíření koronaviru v asi 13milionovém městě Si-an, které je od čtvrtka v přísné uzávěře. Podle agentury AFP o tom informovala čínská disciplinární komise.

  Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii politikou "nulové tolerance", což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Tato strategie zároveň znamená velký tlak na místní představitele. Úředníci, jimž se šíření koronaviru v provincii nebo ve městě vymkne kontrole, jsou často káráni nebo propouštěni. Peking na druhou stranu zvládá díky těmto přísným krokům udržet šíření koronaviru pod kontrolou.

  11:45 Praha

  Místa, kde jsou v Praze prováděny testy na covid-19, mají i během vánočních svátků plno. Kdo potřeboval dnes absolvovat test i bez rezervace, mohl dopoledne zkusit přijít třeba do Všeobecné fakultní nemocnice. U testovacího místa Na Bojišti ho ale čekala víc než hodina čekání ve frontě. Po 10:00 na test čekalo asi 40 lidí, kteří neměli rezervaci. Byli mezi nimi i cizinci. Testovací místo

  10:11 Vlajka Ruské federace.

  Požár v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Astrachani na jihu Ruska si dnes vyžádal dvě oběti, informovala agentura Interfax. Podle prvotních informací vzplálo nemocniční vybavení, patrně ventilátor. Při požáru zemřeli dva ležící pacienti. Plameny v nemocnici se rozšířily na ploše asi 15 metrů čtverečních a již se je podařilo uhasit.

  09:36

  V Karlovarském kraji přibylo za týden 872 nákaz koronavirem, o pětinu méně než před týdnem. Kraj má dál nejnižší týdenní incidenci v ČR - teď je 297.

  09:32

  V Moravskoslezském kraji se za týden nakazilo covidem 6107 lidí. Oproti minulému týdnu je to pokles. Pandemie je v kraji už několik týdnů na ústupu.

  09:32

  V Královéhradeckém kraji bylo v předchozích sedmi dnech potvrzeno 2861 nových případů nákazy nemocí covid-19, o 1182 méně než týden předtím.

  09:25

  V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2991 nákaz novým koronavirem. V předchozím týdnu jich bylo 4558. Epidemie čtvrtý týden slábne.

  09:16

  V Plzeňském kraji přibylo za týden 2350 nákaz koronavirem, o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesá i týdenní incidence - nyní je 398, před týdnem 550.

  09:07

  V Pardubickém kraji bylo za předchozích sedm dní potvrzeno 2653 nových případů nákazy koronavirem. Je to o 1454 méně než v předchozím týdnu.

  08:36

  Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3071 případů covidu-19, minulý týden bylo 4590 nově nakažených. Epidemie v kraji čtvrtý týden slábne.

  08:35

  Na jižní Moravě přibylo za týden 5416 případů covidu, o 2818 méně, než o týden dřív. Týdenní incidence klesla z 689 na 452 nákaz na 100 tisíc lidí.

  08:08

  Nárůst počtu pozitivních případů covidu-19 na Vysočině třetí týden zpomaluje. Za posledních sedm dní přibylo 2909 nakažených, 33 lidí zemřelo.

  08:08 Praha

  V Praze za uplynulý týden přibylo 6515 případů covidu, což je o pětinu méně než předchozí týden. Nadále klesá i počet úmrtí a incidenční číslo.

  07:45

  Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

  Kraj

  Počet případů

  Liberecký

  628

  Ústecký

  592

  Vysočina

  572

  Středočeský

  553

  Zlínský

  529

  Královéhradecký

  519

  Moravskoslezský

  512

  Pardubický

  507

  Praha

  488

  Olomoucký

  474

  Jihočeský

  473

  Jihomoravský

  452

  Plzeňský

  398

  Karlovarský

  297

  Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

  07:38

  V Ústeckém kraji přibylo za uplynulý týden 4836 případů covidu. To je o 1226 nemocných méně než za předchozí týden a nejméně za posledních 6 týdnů.

  07:38

  Hygienici v Jihočeském kraji evidovali v posledním týdnu 3247 nových případů koronaviru. Je to téměř o 2000 méně než za stejné období o týden dříve.

  07:38

  V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2778 nových případů covidu. To je nejméně za posledních 5 týdnů a o čtvrtinu méně než před týdnem.

  07:37

  Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. V tomto týdnu se již množství úmrtí pohybovalo většinou kolem 70 za den.

  07:36

  Ve čtvrtek přibylo v ČR 7353 případů covidu, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Také počet hospitalizovaných ve čtvrtek značně poklesl, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900.

  07:35

  Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 35 431 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 50 968. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 265,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco minulý týden byla tato hodnota 331,8. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

  07:32 Ilustrační foto.

  Austrálie začátkem ledna zkrátí interval před podáním třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení australského ministra zdravotnictví Grega Hunta o tom informuje agentura Reuters. Austrálie se nyní potýká s prudkými přírůstky nakažených koronavirem, což je poháněno variantou omikron. Od 4. ledna bude třetí dávka vakcíny proti covidu-19 v Austrálii zpřístupněna lidem starším 18 let, kteří obdrželi druhou dávku vakcíny před čtyřmi měsíci. Koncem ledna bude tento interval zkrácen na tři měsíce.

  07:26

  New York výrazně omezí kapacitu letošního silvestrovského večírku na náměstí Times Square. Ve čtvrtek to oznámil starosta New Yorku Bill de Blasio. Krok zdůvodnil prudkým nárůstem počtu případů koronaviru v souvislosti s velmi nakažlivou variantou omikron, píše agentura Reuters. Koronavirus na newyorské oslavy příchodu nového roku vrhá stín již druhý rok v řadě. Na přelomu loňského a letošního roku ve Spojených státech vrcholila silná zimní vlna epidemie, a žádný velkolepý večírek se proto na Times Square nekonal. V předpandemických letech však tuto rušnou manhattanskou křižovatku plnily davy (snímek je z roku 2019). 

  Foto: Reuters
  07:25 Ilustrační foto.

  Ekvádor zavede povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít děti do pěti let a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat. Ti však budou muset své důvody prokázat patřičným lékařským potvrzením. Důvodem pro zavedení povinnosti jsou obavy z rychle se šířící nakažlivější varianty koronaviru omikron. Povinné očkování plánují také Rakousko a Německo, píše stanice BBC.

  07:25

  Současné opatření proti šíření epidemie covidu-19 včetně neprodloužení nouzového stavu jsou podle členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Dagmar Dzúrové nastavená jen na aktuální stav, tedy na variantu delta. Kvůli zvýšení přenositelnosti varianty omikron lze však podle ní očekávat vysoké počty nemocných v jednom čase a zásadní zatížení společnosti. Česko by podle ní mělo zůstat v nouzovém režimu a přijmout včas přísnější opatření tak, jako to dělají jiné země.

  07:16

  Jak se mění pravidla během svátků? Nabízíme přehledného průvodce.

  07:15

  Přehled hlavních událostí:

  • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.
  • S povinným očkováním proti covidu-19 souhlasí 52 procent Čechů, 42 procent lidí je proti.
  • Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince.
  • U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je podle nové britské studie o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni než u nákazy variantou delta.
  07:00

  Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: