Gevgelija - Čeští policisté při pondělním přechodu uprchlíků z Řecka do Makedonie údajně nadávali aktivistům a novinářům na makedonsko-řeckých hranicích, také je natáčeli i fyzicky napadali. Tvrdí to český dobrovolník Štěpán Mareček, který se podle vlastních slov na hranici pohybuje už od ledna.
Potvrzuje tak stížnost rakouské aktivistky Fanny Müllerové-Uriové, která se proti chování české policie ohradila před několika dny. Česká policie jakékoli incidenty odmítá.
Skupinu aktivistů a novinářů makedonští policisté oddělili od uprchlíků a převezli je na policejní stanici ve městě Gevgelija. Tam pomáhali i Češi, jejichž chování bylo podle slov Marečka nekorektní a neprofesionální.
"Čeští policisté si nenechali uniknout příležitost nadávat lidem do sviní," řekl Aktuálně.cz Mareček. "Byl tam také jeden incident, kdy si český policista, pravděpodobně pro svůj facebookový profil, natáčel aktivistku pod dekou. Po slovním protestu a po slovech 'Prosím vás, přestaňte mě natáčet' ji fyzicky napadl,“ doplnil.
Potvrdil také slova Rakušanky Fanny Müllerové-Uriové, že za propuštění museli všichni ze zhruba osmdesátičlenné skupiny aktivistů a novinářů zaplatit asi 300 eur. Vystavení účtů trvalo policistům až do ranních hodin, potom zadržené propustili.
"K jednání s uprchlíky nemůžu říct nic, protože bohužel náš dozor přestal v dobu, kdy jsme byli od běženců odděleni. Můžu jen z vlastní zkušenosti říct, že chování české policie vůči dobrovolníkům a aktivistům, kteří neudělali nic špatného a byli tam jenom kvůli dohledu a případné pomoci, bylo nekorektní a neprofesionální," zlobí se Mareček.
Dobrovolníci v pondělí pomáhali uprchlíkům při přechodu z Řecka do Makedonie. Mareček popřel, že by patřil ke skupině, která běžencům rozdávala den před přesunem letáky s instrukcemi, aby obešli hraniční plot. Dodal, že letáky byly pravděpodobně přeloženy z řečtiny do arabštiny a upozornil na ně organizaci UNHCR a Lékaře bez hranic. S nimi se také skupiny dobrovolníků snažily zabránit uprchlíkům ve vstupu do rozvodněné řeky Vardar, která celou situaci komplikovala.
Děkoval velitel i prezident
Mareček zdůraznil, že makedonská policie jednala za dané situace velmi profesionálně. O české policii naopak prohlásil, že mají mezi aktivisty na místě pověst jedněch z nejméně profesionálních a nejagresivnějších policistů na makedonské hranici. Problém je podle něj hlavně v tom, že vzniklé situace řeší na osobní úrovni.
Mluvčí policejního prezidia David Schön Aktuálně.cz odkázal na středeční vyjádření. V něm popírá, že by zásah české policie byl jakkoli v nepořádku. „Během hromadného pokusu o nelegální překročení makedonské hranice postupovali policisté standardně,“ uvedl. Čechům údajně poděkoval za pomoc i makedonský velitel.
Čeští policisté, kteří pomáhají v Makedonské republice, mají jednoznačnou podporu pana prezidenta.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 16, 2016
Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ve čtvrtek navíc telefonoval i makedonský prezident Ďorge Ivanov. "Při této příležitosti také poděkoval za profesionální pomoc policistů z České republiky a další podporu, kterou ČR a celá V4 v této složité situaci Makedonii poskytují,“ sdělil Sobotka.
K nasazení policie na hranicích se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Čeští policisté, kteří pomáhají v Makedonské republice, mají jednoznačnou podporu pana prezidenta,“ uvedl na svém twitterovém účtu.