Praha - České ministerstvo spravedlnosti očekává, že Švýcaři vydají na šestici Čechů obviněných z praní špinavých peněz mezinárodní zatykač.
O tom, kde se muži nacházejí, nemá žádné oficiální informace. Pokud by si obviněné švýcarská justice vyžádala tady v Česku, české orgány je nevydají.
Švýcarská prokuratura obvinila v pondělí z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací "ve vztahu s nejmenovanou významnou energetickou společností z Česka" sedm lidí, šest z nich mají být Češi.
Kauza se pravděpodobně týká privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), mezi obviněnými by tak mohli být zdejší uhlobaroni Antonín Koláček a Luboš Měkota, dále Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jiří Diviš.
My je nevydáme
„Nechci předjímat, ale je pravděpodobné, že Švýcaři na obviněné vydají mezinárodní zatykač," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.
"To znamená, že kdyby se ti pánové nacházeli kdekoli jinde než v České republice, mohou být zadrženi a Švýcaři můžou žádat o jejich vydání," doplnila.
Podle mluvčí nemá úřad ministra Jiřího Pospíšila (ODS) žádné oficiální informace ohledně vyšetřování a obvinění ze Švýcarska. Nemohla tak potvrdit ani to, zda se jedná opravdu o MUS.
„Počítám, že se na nás švýcarská strana obrátí. Mohli by žádat vydání, ale Česká republika dle českého trestního řádu nevydává své občany pro trestní stíhání do cizích států," dodala Palečková.
Šest let pátrání
Obvinění související s českou energetickou firmou redakci Aktuálně.cz potvrdila Jeanette Balmerová z federální prokuratury v Bernu.
„Po komplexním mezinárodním finančním vyšetřování, které trvalo šest let, prokuratura považuje podezření vycházející z tohoto vyšetřování za dostatečné k podání žaloby," uvedla.
Případ už má na stole Federální trestní soud v Bellinzoně.
Stát ztratil vliv nad hnědouhelnou společností v roce 1998.
Švýcarská prokuratura pak o pár let později začala okolnosti privatizace prověřovat. Aktéry transakce podezřívala ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů či praní špinavých peněž, napsal před třemi roky server iHNed.cz.
Blokování miliard
"Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice," stálo ve sdělení švýcarské generální prokuratury.
Podle vyšetřovatelů bylo v rámci vyšetřování zablokováno kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).
Už tehdy bylo vyšetřováno šest českých občanů, z nichž dva mají rovněž švýcarské občanství, a jeden Belgičan.
Hlavními postavami transakce měli být podle iHNed.cz právě tehdejší ředitel dolů Koláček, česko-švýcarský podnikatel Jiří Diviš a de Groot z MMF.
Stopy podivných transakcí podle Švýcarů vedou k desítkám offshorových společností, které použily přes 100 bankovních účtů. Část z nich policie nedávno zablokovala.
"Ilegální aktivity se mohly uskutečnit z velké míry díky spolupráci s úřady na ostrově Man a v České republice," píše prokuratura.