Tisk: Provize z privatizace MUS mířily k lidem z ČSSD

ČTK ČTK
20. 1. 2011 8:57
Novináři zjistili, že více než 30 milionů nejdřív dostala firma, v níž působil pokladník ČSSD
Stanislav Gross
Stanislav Gross | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Milionové provize z někdejší privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) před lety zprostředkovaně získali i oficiální představitelé sociální demokracie.

Informaci ve čtvrtek přinesla Mladá fronta Dnes (MfD).

Deník zjistil, že více než 30 milionů korun nejdřív dostala firma, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř - pokladník strany, jejíž vláda doly rozprodávala.

Společnost následně převedla deset milionů na účet nadace, které předsedal expremiér a tehdejší předseda ČSSD Stanislav Gross.

Švýcarské úřady už dříve zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, švýcarská Investenergy, těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji v srpnu 1999 poslal obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů korun) na účet na Gibraltar. Stát akcie prodal za 650 milionů, provize tedy činila 27 procent z ceny obchodu.

K účtu měl přístup zbrojař Pavel Musela - lobbista blízký Grossovi. Musela údajně peníze dále přerozděloval.

Z dokumentů švýcarských úřadů podle MfD vyplývá, že část z provize byla přes Kypr převedena na účty lidí z Grossova okolí - Jiřího Martinka a Antonína Sýkory.

Deník informuje, že další více než milion dolarů (tehdy přes 34 milionů korun) z provize šel koncem roku 1999 a v roce 2000 formou půjček přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy Nomainvest.

Tyto půjčky nebyly splaceny. Ve firmě podle MfD tehdy působil Uhlíř.

Gross: S provizí nemám nic společného

Nomainvest v roce 2000 poskytl půjčku deset milionů korun Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Fond krátce předtím založil Gross a jeho blízký spolupracovník, tehdejší místopředseda ČSSD Karel Kobes.

V dozorčí radě seděl i Uhlíř. Ani tato půjčka nebyla splacena a Nomainvest se po dvou letech rozhodl dát ji nadaci jako dar.

Gross tvrdí, že s provizí za prodej dolů nemá nic společného. Kvůli kauze se ale vzdal členství v ČSSD. K financování nadace uvedl, že se mu věnoval především Kobes. Dárce peněz prý příliš nezkoumali.

"Naše odpovědnost byla za to, že peníze z fondu budou využity v souladu se zákonem. Jsem si jistý, že této povinnosti jsme dostáli," uvedl Gross.

V minulosti již byli v souvislosti s Mosteckou uhelnou vyslýcháni expremiér Miloš Zeman a další členové jeho vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Na třech místech na jihu Moravy dnes padly teplotní rekordy, bylo téměř 35 stupňů

Na třech meteorologických stanicích na jižní Moravě, které měří více než 20 let, ve středu byly překonány teplotní rekordy. Nejvyšší rekord zaznamenali v Lednici, kde bylo 34,8 stupně Celsia, zatímco předchozí rekord z roku 1994 činil rovných 33 stupňů, řekl Ondřej Brambus z jihomoravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Další rekord padl ve Strážnici, kde bylo 34,5 stupně a předchozí rekord z roku 1994 měl hodnotu 33,2 stupně. V Nemochovicích naměřili ve středu 31,3 stupně, v roce 2016 to bylo 29,3 stupně. Přes 30 stupňů dnes bylo i na dalších místech kraje, rekordy však nepadly.

Horko má být na jižní Moravě ještě ve čtvrtek a v pátek. Má být až 35 stupňů, ochladit se má na teploty okolo 25 stupňů až v sobotu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy