Došlo na české uhlobarony? Švýcaři je posílají k soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 10. 2011 21:00
Švýcarská prokuratura obvinila z praní špinavých peněz sedm lidí
Foto: Ludvík Hradilek

Bern - Švýcarská prokuratura obvinila z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací "ve vztahu s nejmenovanou významnou energetickou společností z Česka" sedm lidí.

Agentura AFP uvedla, že většinu - konkrétně šest obviněných - tvoří Češi.

Podle informací Aktuálně.cz jde s vysokou pravděpodobností o kauzu podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti. Pokud tomu tak je, jsou mezi obviněnými tuzemští uhlobaroni - šlo by o Antonína Koláčka a Luboše Měkotu, dále o Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota, bývalého vysokého manažera Mezinárodního měnového fondu.

Obvinění související s českou energetickou firmou redakci Aktuálně.cz potvrdila Jeanette Balmerová  z federální prokuratury v Bernu. „Po komplexním mezinárodním finančním vyšetřování, které trvalo šest let, prokuratura považuje podezření vycházející z tohoto vyšetřování za dostatečné k podání žaloby," uvedla.

Balmerová dále řekla, že švýcarské úřady spolupracovaly s českými. V posledních měsících se už nicméně jen sepisovalo obvinění. Případ už má na stole Federální trestní soud v Bellinzoně. Kdy by mohl proces začít, prokuratura nesdělila.

Švýcaři zatím nekonkrétní

Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, otevřela švýcarská prokuratura v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.

Nyní podle dostupných informací vyšetřování uzavřela a ke švýcarskému federálnímu soudu podala obžalobu.

"Nemáme k tomu žádné informace," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Vrchní žalobci se přitom rovněž kauzou MUS zabývají. Podle Válové ovšem švýcarská strana není povinna o svém vlastním šetření poskytovat Česku jakékoli informace.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil deníku Aktuálně.cz řekl, že v současnosti rovněž zjišťuje podrobnosti.

Ty nemá ani české velvyslanectví v Bernu. "O případu nemáme v tuto chvíli žádnou informaci, " sdělil Aktuálně.cz Jiří Beránek z české ambasády.

Jak to bylo?

Stát ztratil vliv nad hnědouhelnou společností v roce 1998.

Švýcarská prokuratura pak o pár let později začala okolnosti privatizace prověřovat. Aktéry transakce podezřívala ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů či praní špinavých peněž, napsal před třemi roky server iHNed.cz.

"Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice," stálo ve sdělení švýcarské generální prokuratury.

Podle vyšetřovatelů bylo v rámci vyšetřování zablokováno kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).

Už tehdy bylo vyšetřováno šest českých občanů, z nichž dva mají rovněž švýcarské občanství, a jeden Belgičan.

Hlavními postavami transakce měli být podle iHNed.cz právě tehdejší ředitel dolů Koláček, česko-švýcarský podnikatel Jiří Diviš a de Groot z MMF.

Stopy podivných transakcí podle Švýcarů vedou k desítkám offshorových společností, které použily přes 100 bankovních účtů. Část z nich policie nedávno zablokovala.

"Ilegální aktivity se mohly uskutečnit z velké míry díky spolupráci s úřady na ostrově Man a v České republice," píše prokuratura.

Opět tajemný Appian

S privatizací Mostecké uhelné je úzce spojeno jméno Appian Group.

Právě lidi napojené na tuto americkou investiční společnost prověřovala česká policie. Podnět jí k tomu dal bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka. Policie ale nakonec případ pro nedostatek důkazů odložila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy