Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Fyzické tresty jsou spíše symbolické

S respektujícím přístupem souvisí tendence matek dítěti trpělivě vysvětlovat situaci místo postupu, kdy se dítě o problematické situaci dozví pouze to, že v jednání nemá pokračovat, protože jinak bude následovat trest.

Ačkoliv je fyzické trestání dítěte v některých zemích zakázáno zákonem a i v Česku je ve veřejném prostoru stále méně patrné, studie Masarykovy univerzity ukazuje, že 73 procent maminek z jejich vzorku trestá své dvouleté děti plácnutím, ve třech letech věku to bylo dokonce 87 procent maminek. Nicméně fyzické tresty mají spíše symbolický charakter, než že by měly za cíl dítěti způsobit bolest. Navíc více jak polovina žen uvedla, že je používá pouze výjimečně a čtvrtina občas.

 

Právě se děje

Další zprávy