Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock

O očkování se diskutuje

Zatímco dříve znamenalo očkování povinnost, o níž se nediskutuje, v současnosti jde o velké společenské téma, zvláště pak v rodičovské komunitě. Dětští lékaři se čím dál častěji setkávají s případy, kdy maminka odmítne dítě nechat očkovat a chce například počkat na pozdější dobu. 

Ve zkoumaném vzorku studie šlo v šesti měsících věku dítěte o 14 procent dosud neočkovaných kojenců, v devíti měsících pak o necelých 10 procent, přičemž jako nejčastější důvod k neočkování dítěte respondentky uváděly různé obavy plynoucí z načasování očkování. Oproti tradičním představám o důvodech neočkování tedy studie ukázala, že ve většině případů rodiče chtěli pouze očkování svého kojence jen o nějaký čas odložit.

 

Právě se děje

Další zprávy