Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Používání elektroniky batolaty

Dalším novým trendem v mateřství a výchově dětí je používání elektroniky už v batolecím věku, tedy mezi prvním a třetím rokem. Ve zkoumaném vzorku studie Jak to mají mámy uvedla téměř třetina respondentek, že jejich potomci v 18 měsících věku mobily či tablety používají, ovšem pouze výjimečně. Více jak 16 procent takto starých miminek je používá občas, každý den pak osm procent. Nikdy je nepoužívalo 45 procent jedenapůlletých batolat.

"Před vynálezem a masivním rozšířením mobilních telefonů a tabletů přicházely děti do kontaktu s televizí či videem. Ve srovnání s nimi jsou mobilní telefony a tablety interaktivnější a mohou se snadněji ocitnout v dosahu dítěte. Vzhledem ke své interaktivnosti a snadné ovladatelnosti jsou pro děti lákavé, a pro rodiče tak mohou představovat vítanou možnost, jak dítě zabavit v čase, kdy se mu nemohou věnovat," konstatuje studie.

 

Právě se děje

Další zprávy