Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Thinkstock

Vysvětlování

Ačkoliv je trend k výchově v porozumění jistě pozitivní, studie Jak to mají mámy zmiňuje i některé limity vysvětlujícího přístupu.

"Někdy se podceňuje vývojový aspekt, skutečnost, že v určitém věku nemá cenu dítěti v situaci právě probíhajícího konfliktu složitě vysvětlovat, proč nějakou věc nemá dělat nebo proč se nemá vztekat. Zdá se to smysluplné a vřelé, ale  dvouleté dítě si pod našimi slovy nedokáže představit stejné obsahy jako my. Takto malé dítě spíše potřebuje průvodce vztekem než vysvětlování našeho nastavení hranic," popisuje Zuzana Masopustová.

 

Právě se děje

Další zprávy