psychologie

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit statut Rady pro duševní zdraví. Už nebude vládní

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby Rada pro duševní zdraví už nespadala pod Úřad vlády, ale pod ministerstvo. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob v úterý uvedl, že s dosavadním fungováním rady nebyl úřad spokojený. Již na jaře její práci kritizoval ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Úřad vlády zřizuje zhruba dvě desítky podobných poradních orgánů, například pro konkurenceschopnost, lidská práva nebo výzkum, vývoj a inovace.

"Za účelem zajištění efektivní činnosti a spolupráce jsme její statut změnili a převádíme radu z Úřadu vlády na MZČR," uvedl Jakob. Rada vznikla v říjnu 2019, jejími členy jsou ministři, zástupci krajů a obcí, odborní lékaři či pacienti.

Podle místopředsedy České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Tomáše Kašpárka změna statutu představuje pouze upřesnění organizačního začlenění a dál se jedná o vládní poradní orgán.

"Stejně tak zůstává zachován její meziresortní charakter i nejvyšší politická reprezentace v podobě členů, ministrů vlády, Úřadu vlády a i zapojení zástupců všech dosavadních klíčových odborných společností, regionů, plátců, pečovatelů. Je v ní posílena role uživatelů péče," sdělil Kašpárek, který je Válkovým poradcem pro reformu.

Fungování rady ministr kritizoval. "Výsledek na jakékoliv fungování ministerstev byl nula," řekl v dubnu Válek. "Ministr zdravotnictví takovou radu nepotřebuje," dodal s tím, že zřizuje potřebné poradní orgány přímo při svém úřadu. Například v roce 2021 vznikla pracovní skupina pro dětské duševní zdraví.

Zdroj: ČTK

Zemřel spoluzakladatel klinické psychologie v Československu Jan Srnec, bylo mu 93 let

Ve věku 93 let v úterý zemřel psycholog Jan Srnec. O jeho úmrtí ve čtvrtek informoval Psychologický ústav Akademie věd. Srnec se v roce 1952 stal prvním klinickým psychologem v Československu, obor v zemi spoluzakládal a rozvíjel. Profesně se věnoval psychodiagnostice, metodologii, etice a poradenství.

Počátkem 50. let, mimo jiné s psychologem Janem Doležalem, spoluvytvářel obor klinické psychologie v Československu, v letech 1953 a 1954 byl u zrodu oddělení klinické psychologie. Působil také desítky let na katedře psychologie Karlovy univerzity.

Zdroj: ČTK
Pokračovat