Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Respektující přístup

I když trend prosazování kontaktního rodičovství souvisí především s ranými fázemi péče o dítě, značné změny lze pozorovat i v dalších fázích výchovy. Především je citelný příklon k respektujícímu přístupu. Ten je založený na vytváření partnerského vztahu s dítětem a nastavování hranic prostřednictvím dohody namísto fyzických či jiných trestů.

"Jako dominantní reakci na vztek dítěte nám studie ukázala tuto: Dám mu najevo, že jeho vzteku rozumím, ale neustoupím. Jedná se o optimální reakci - udržím si hranice a zároveň vyjádřím empatie," popisuje výzkumnice Zuzana Masopustová.

 

Právě se děje

Další zprávy