Praha - Desítky návrhů na udělení státních vyznamenání dostaly obě komory Parlamentu. Pondělí bylo posledním dnem, kdy mohli lidé či nejrůznější organizace a sdružení zákonodárcům své návrhy zasílat.
Nechybí známá jména jako Karel Gott či Helena Vondráčková nebo pro mnohé kontroverzní bratři Mašínové.
Ocenění in memoriam žádají lidé pro vojáka Milan Štěrbu, který letos zahynul v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Právu a Aktuálně.cz to potvrdila poslankyně za KSČM Ivana Levá, která je členkou sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání.
Připomeňte si: V Afghánistánu zemřel český voják. Zabil ho sebevrah
"Devátého dubna na zasedání podvýboru budeme návrhy posuzovat a vybírat z nich vhodné kandidáty. Do konce měsíce pak máme ještě možnost navrhovat vlastní," řekla Aktuálně.cz Levá.
Mašíni to bude problém
Nominace bratrů Mašínů bývá už každoročně problém zvláště pro ty, kteří jejich činy odsuzují.
"I letos jsou mezi navrženými kandidáty. Myslím, že zvláště po ocenění Mašínů panem premiérem bude na půdě Senátu velmi zajímavá debata," odhaduje senátor za KSČM Vlastimil Balín.
Čtěte také: Premiér Topolánek v USA vyznamená Josefa Mašína Mašín: Malý krok pro mě, velký pro Českou republiku Po bratrech Mašínech dostal medaili premiéra i Paumer |
Do Poslanecké sněmovny dorazila zhruba stovka návrhů, do Senátu přibližně třicet. Také senátoři teď budou návrhy zaslané lidmi posuzovat, přibližně v půlce dubna se sejde podvýbor, který má vyhodnocování státních vyznamenání na starost.
Teprve po doporučení z obou komor rozhodne o jménech prezidentská kancelář.
Občas se nestačíme divit
Mezi nominacemi od občanů se každoročně opakují stejná jména, zejména u umělců.
Státní vyznamenání
- Státní vyznamenání dostávají české i zahraniční osobnosti za zásluhy při budování svobodné společnosti, výsledky práce, hrdinské a výjimečné činy nebo úsilí o obranu státu. Státními vyznamenáními jsou Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Řád Bílého lva, Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy.
- Ocenění se předávají při příležitosti výročí založení Československa, 28. října. Zákon umožňuje udělit je také 1. ledna, v den vzniku České republiky.
"Například jeden pán z Kopřivnice nám každý rok zasílá přibližně desítku populárních umělců, nikdy mezi nimi nechybí Karel Gott," řekl Aktuálně.cz poslanec Marek Benda.
Lidé podle něj mnohdy navrhují i umělce, kteří jsou zrovna "in", což podle Bendy pro udělení státního vyznamenání není zrovna pádný důvod. Děje se tak i u kategorie sportovců, zejména pokud je zrovna olympiáda.
"To se pak objevují jména, jako je Hašek nebo Jágr," potvrdil Benda. Mezi nominacemi se velmi často objevují i lidé z regionů, zejména místní politici nebo mecenáši. Platí pro ně to samé, co pro hvězdy šoubyznysu.
Státní vyznamenání dostávají ti, kteří mají výjimečné výsledky práce, je za nimi významný čin nebo se zasloužili o budování svobodné společnosti.
Lidé podle Bendy mnohdy navrhují i ocenění pro svoje rodiče. Většinou se jedná o lidi, kteří si prošli komunistickými nebo nacistickými lágry.
Nominace zasílají i nejrůznější sdružení a instituce, jako například Konfederace politických vězňů, církve nebo Akademie věd.
"U těchto kandidátů se většinou spoléháme na ty, co je nominovali. Jsou to seriózní návrhy," doplnil Benda.