Karel Gott

Na Pražském hradě začalo odložené udílení státních vyznamenání. Řád bílého lva dostanou Gott či Kellner

Ve Vladislavském sále na Pražském hradě začalo několikrát odložené předávání státních vyznamenání za loňský a předloňský rok. Prezident Miloš Zeman udělí řády a medaile více než šesti desítkám osobnostem z řad vědců, vojáků, podnikatelů, politiků, umělců i sportovců. Někteří z pozvaných hostů předem avizovali, že kvůli dřívějším proruským názorům Zemana na Hrad nepřijdou.

Prezident republiky tradičně předává státní vyznamenání 28. října u příležitosti oslav vzniku republiky. Loni a předloni musela být ale slavnost zrušena kvůli pandemii koronaviru a kvůli pobytu Zemana v nemocnici. Odložen byl i náhradní termín stanovený na letošní 1. leden. Na pódiu se tak dnes sešli ocenění za dva roky, pódium proto muselo být zvětšeno. Protože Zeman prvně tuto slavnost absolvuje na vozíčku, bylo také uzpůsobeno bezbariérově.

Jména oceněných byla netradičně známa již před ceremonií, Kancelář prezidenta republiky totiž seznamy vyznamenaných zveřejnila k 28. říjnům 2020 a 2021. Zeman se za poslední dva roky rozhodl vyznamenat 11 osobností Řádem bílého lva. Předá ho dnes válečnému veteránovi Miloslavu Masopustovi, herečce Jiřině Bohdalové, epidemiologovi a bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi a kosmonautovi Vladimíru Remkovi.

Posmrtně ho získali váleční veteráni Alexander Hess, František Chábera a Josef Koukal, legionář a oběť komunistického režimu Heliodor Píka, zpěvák Karel Gott a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.

Zdroj: ČTK

Hrob Karla Gotta na hřbitově v pražských Malvazinkách je dokončený, mapu zveřejnila rodina na zpěvákově stránkách

Fanoušci zesnulého zpěváka Karla Gotta se už mohou poklonit jeho památce na hřbitově na pražských Malvazinkách. Jeho hrob byl dokončen a mapku, která je k němu dovede nejkratší cestou, zveřejnila zpěvákova žena Ivana na webu KarelGott.com. Současně všem poděkovala za dosavadní vyjádření podpory a útěchy.

"Děkuji za všechny e-maily, zprávy, dopisy, kondolenční knihy, andílky i dárky. Velmi si vašich laskavých slov vážím, jsou pohlazením pro naše bolavá srdce," napsala Gottová na webu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat