Uherský Brod – Vidíš ji? Tamhle nahoře tím sklem proletěla kulka, ukazuje čtrnáctiletý Petr kamarádovi Tomášovi díru v okně uherskobrodské restaurace Družba. Ačkoliv Tomáš chodí okolo Družby takřka denně, až doteď si nevšiml výmluvné památky na únorovou tragédii, po níž je oblíbená hospoda zavřená.
Dnes je to přesně měsíc, co třiašedesátiletý Zdeněk K. šokoval sedmnáctitisícové město na Slovácku - a s ním celé Česko - chladnokrevnou masovou vraždou. V restauraci Družba postřílel ze dvou legálně držených pistolí osm obědvajících hostů, a když do objektu po dvouhodinovém vyjednávání vtrhlo policejní komando, obrátil zbraň proti sobě.
Největší hromadná vražda v českých dějinách je i po čtyřech týdnech ve městě stále tématem číslo jedna. „Prvotní šok a krize opadly, ale veřejná debata se dál stáčí hlavně k té tragédii,“ potvrzuje místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý, který tento týden zaskakuje za starostu Patrika Kunčara, toho času v zahraničí.
Podělit se o tu hrůzu
Lidé v diskusích řeší především tři zásadní věci: zda ještě mohou věřit policii, která proti střelci zasáhla až po dvou hodinách, zda si ještě někdy budou moci zajít na dobrý oběd a pivo do takřka kultovního podniku Družba a také je zajímá, co bude s manželkou vraha Zdeňka K. Zda ji pustí z psychiatrické léčebny a ona bude dál svými hlasitými nočními monology plnými těch nejsprostších slov obtěžovat okolí.
Z výrazů lidí na ulicích strach ani smutek poznat není. Stačí je ale oslovit a přeptat se na tragédii. Rázem je cítit, kolik emocí v obyvatelích Brodu zanechala.
Někdo se s novinářem odmítá bavit a důrazně mu vytkne, že není třeba jitřit staré rány. Většina obyvatel ale čin Zdeňka K. za starou událost nepovažuje. I po měsíci v nich leží zážitky - osobní nebo někoho blízkého - a chtějí se o ně dělit.
„Manžel se v Družbě stavoval pravidelně každý den sázet na sportovní výsledky na terminálu. Když měl odpolední směnu, zašel tam po poledni a dal si malou kofolu. Ten den měl ale naštěstí denní směnu, takže se tam chystal až po ní. Tahle náhoda ho zachránila,“ líčí Leona Stanová, která bydlí na sídlišti Olšava - tedy ve čtvrti, kde v řadovém domku žil i vyšinutý střelec Zdeněk K. se svojí psychicky nemocnou manželkou.
Pustí manželku Zdeňka K.?
Právě žena střelce vyvolává aktuálně největší obavy. A zejména verdikt lékařů, kteří budou rozhodovat o dalším osudu schizofreničky s problémovou pověstí, která nyní pobývá v Kroměříži na psychiatrii.
Záchranáři ji tam před měsícem odvezli poté, co žena odmítala po vraždě několik hodin pustit policisty do svého domu. Policie k ní vnikla násilím, ale nezatkla ji. V Kroměříži je z ní pacientka, jejíž stav posoudí v řádu dnů nebo týdnů lékaři. A řeknou, zda se může vrátit domů.
A z toho mají lidé strach. V minulosti totiž na ni kvůli nevhodnému chování mockrát volali policii, ale úřady nic nezmohly.
„Všichni jsou napnutí, jak to s ní dopadne,“ říká pod podmínkou anonymity žena z nedalekého paneláku.
Zjistit podrobnosti u rodiny vraha Zdeňka K. a jeho manželky je obtížné. Už před dvěma týdny příbuzní požádali ve veřejném prohlášení novináře, aby je nekontaktovali.
„Mají to těžké, jsou pod obrovským tlakem. Někteří lidé už jim dokonce říkali, že by se měli z města odstěhovat. Oni přitom za nic nemohou,“ říká soused z nedalekého domu, který se představil jako Pavel.
I policie přiznala, že příbuzní se ji snažili před nebezpečným Zdeňkem K. varovat. Nechtěli, aby mu vystavila nový zbrojní průkaz. Zdeněk K. už dokonce dostal výzvu k psychiatrickému vyšetření, ale na to už nečekal a šel vraždit.
Policie nyní vyšetřuje nejen jeho řádění, ale také zákrok svých lidí. Existuje podezření, že při něm chybovali. Detaily a postup vyšetřování však zatím policie tají a na případ vyhlásila informační embargo. Přitom první konkrétní výsledky vyšetřování původně důstojníci slibovali do měsíce.
„Veškeré informace, které jsme mohli uvolnit, jsme zveřejnili. Další by mohly být koncem března, nebo začátkem dubna. Nyní je třeba uklidnit situaci a vyčkat na vyšetření nejen trestného činu, ale i postupu policie,“ opakuje už třetí týden mluvčí zlínské krajské policie Pavel Benedikt Stránský.
Policisté? Jsme z nich zklamaní
Desítky obyvatel Uherského Brodu, s nimiž reportér Aktuálně.cz v ulicích města během pondělka hovořil, už však soud vynesly. Policisté se podle nich nechovali profesionálně. „Vůči jejich zákroku tady panuje vyloženě averze. Lidé jsou z jejich postupu zklamaní a přestávají věřit, že je policie v jiných nebezpečných situacích ochrání,“ líčí čtyřicátnice na ulici nedaleko Družby.
Oblíbená hospoda vydělávala zejména na vyhlášených obědech, kterých se denně prodalo přes stovku. „Rekord jsme měli i sto osmdesát,“ vzpomíná číšník Martin Polák.
Už měsíc je bez práce. Provozovatel Družby Pavel Karlík totiž oznámil, že už restauraci dál provozovat nebude a nechá si jen druhý uherskobrodský podnik s názvem Borka.
S Polákem a dvěma kuchařkami se ale Karlík dohodl, že je v případě nouze finančně podpoří, přestože pro něj kvůli tragédii nemohou pracovat. A shání jim nová místa ve spolupráci s radnicí. „Prověřujeme, zda jsou volná místa v našich příspěvkových organizacích,“ řekl místostarosta Jan Hrdý.