Policie věděla, že muž je problémový. Měla mu vzít zbraně?

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 2. 2015 16:30
Zbrojní průkaz zabaví policie takřka tisícovce lidí ročně. Většinou je to kvůli ztrátě bezúhonnosti.
Zdeněk K. v úterý po obědě vešel do restaurace Družba a zastřelil osm lidí.
Zdeněk K. v úterý po obědě vešel do restaurace Družba a zastřelil osm lidí. | Foto: Reuters

Uherský Brod / Praha - Policie již minimálně několik dní před střelbouUherském Brodě, při níž zahynulo osm lidí, věděla, že útočník Zdeněk K. může být nebezpečný. Upozorňovali na to přinejmenším jeho příbuzní. Místo toho, aby mu ale policie zabavila zbraně, které legálně vlastnil, jej „pouze“ písemně vyzvala, aby se dostavil na revizní lékařskou prohlídku k přezkoumání psychického stavu. Dopis Zdeňkovi K. přišel v pátek 20. února. Čtyři dny poté došlo k masakru v restauraci Družba.

Právě na závažnosti informací, které policisté o střelci několik dnů před střelbou získali, přitom závisí otázka, zda nemohli postupovat rázněji a místo žádosti o prověření zdravotního stavu mu rovnou zbraně zabavit a tragédii tak zabránit.

Co policie věděla?

"Jestli to bylo jen v rovině: my se bojíme, je divný, tak policie opravdu nemohla zasáhnout a zbraň mu odebrat. V tom případě by opravdu mohla konat až na základě lékařského přezkoumání," říká legislativní expert Asociace výrobců a prodejců zbraní Jan Skalický, který má současně dlouholetou praxi u policie.

Jiné je to ale v případě, kdy by policie měla již konkrétnější poznatek, že by někomu vyhrožoval a že je nebezpečí akutní. "Jestli například příbuzní oznámili, že je nebezpečný a vyhrožuje, tak mohla zasáhnout včetně toho, že poruší domácí svobodu, protože hrozila akutní újma. To posouzení míry rizika je na policii," popisuje Skalický.

Jenže to, jaké konkrétní poznatky příbuzní střelce – švagr s manželkou, kteří bydlí v sousední ulici – policii sdělili, není jasné. Do médií se nechtějí vyjadřovat a sdílná není ani policie. Ta pouze obecně oznámila, že získala informace, kvůli nimž začali komunikovat s ošetřujícím lékařem Zdeňka K.

"To, jakými poznatky policisté disponovali, v tuto chvíli nebudeme vzhledem k probíhajícímu vyšetřování blíže komentovat," uvedl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Podle policie měl útočník zbrojní průkaz od roku 2000 a letos v dubnu mu měla skončit platnost. V lednu si proto zažádal o obnovení. "Doložil zdravotní posudek ze 14. ledna 2015, který jasně konstatuje, že je zdravotně způsobilý s jediným omezením, a to jsou brýle. Ze zákona o zbraních a střelivu jsme povinni provést ověření v informačních systémech policie a rejstříku trestů a zkoumat bezúhonnost této osoby. Muž žádný záznam neměl," uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

900 odebraných průkazů

Odebrání zbraně přitom není zdaleka řídkým jevem. Podle statistik mělo na konci loňského roku zbrojní průkaz v Česku celkem 292 283 lidí. A dalších devět stovek o něj nedobrovolně přišlo.

"Celkem 123 osob loni přišlo o průkaz kvůli ztrátě zdravotní způsobilosti, 584 kvůli ztrátě bezúhonnosti a 160 kvůli ztrátě spolehlivosti," uvedl Zdeněk Bambas z ředitelství služby policie pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Do druhé kategorie spadají lidé, kteří byli odsouzeni za nějaký trestný čin, do třetí pak ti, kdo opakovaně spáchali přestupek či jsou alkoholici.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy