Selhala policie proti střelci? Odpoví blesková kontrola

ČTK ČTK
1. 3. 2015 10:30
Policie trvá na tom, že při zásahu postupovala správně. Svědkové však hovoří o zbytečné prodlevě a špatné taktice.
Foto: Reuters

Uherský Brod - Policie bude mít příští týden první výsledky analýzy zákroku v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž v úterý zastřelil osm lidí a pak i sebe. Zlínská policie informaci zveřejnila na svých internetových stránkách. Zákrok zároveň prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

"Nejpozději v prvním březnovém týdnu budou k dispozici první závěry důkladné analýzy zákroku, kterou se momentálně zabývá na pokyn policejního prezidenta odbor vnitřní kontroly policejního prezidia," stojí ve zprávě policie. Odbor vnitřní kontroly zlínského krajského ředitelství zároveň prověřuje rychlost, profesionalitu a taktiku zákroku.

"Je to naprosto standardní postup, který je u těchto krizových zásahů automatický," uvedla policie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nařídil GIBS, aby zásah prověřil, podle jeho mínění ale policie nechybovala. V médiích se objevila svědectví přeživších, kteří byli v době útoku v restauraci, zákrok policie kritizují, především přišel podle nich pozdě.

Obyvatel Uherského Brodu zastřelil v úterý v Družbě sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let, k nimž zřejmě neměl žádný bližší vztah. Jedna žena byla při střelbě zraněna, jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace. Druhým východem uniklo z Družby osm lidí včetně provozovatele podniku. Podle médií další tři lidé utekli předním východem, když jeden z nich židlí na chvíli zneškodnil pachatele.

Verze policie a svědků se zásadně liší

Policie ve zprávě uvedla, že v podobných případech je správné, když se policejní hlídka ohrožená palbou útočníka stáhne a přivolá posily. Stejně postupovali první policisté přivolaní k restauraci Družba. "Je tak eliminováno riziko, že by potenciálně zraněná hlídka nebyla tohoto (přivolání posil) schopna," upozornila policie.

Policie uvedla, že se střelcem z Družby asi hodinu komunikoval policejní vyjednavač. Muž přitom mluvil o rukojmích, proto policie vyčkávala se zásahem. Do objektu vnikla poté, co komunikace přestala a z budovy se ozval výstřel. Touto ranou se zastřelil pachatel. Všech osm jeho obětí ale zemřelo podle policistů zřejmě už krátce poté, co se dostal do budovy a začal střílet po hostech a personálu restaurace.

První informaci o střelbě dostala policie ve 12:38. Zásahová jednotka vnikla do restaurace ve 14:21. Zlínský krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček novinářům řekl, že z laického hlediska se doba mezi oběma okamžiky může jevit jako dlouhá, opak je ale pravdou. Policie totiž na začátku nevěděla, kolik lidí je uvnitř restaurace a v jakém stavu, střelec navíc mluvil o rukojmích. "Za těchto okolností by bylo absolutním hazardem pouštět se do dobrodružství," reagoval Tkadleček na výtky, že policie nezasáhla dříve.

Všech osm obětí střelby i střelec již mohou být pohřbeni. Policisté znají předběžné výsledky pitev. Podle informací ČTK jsou příští týden naplánovány první čtyři pohřby. Příbuzní se rozloučí se zastřelenou servírkou a třemi hosty restaurace. Střelba vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů. Útočník zřejmě střílel z legálně držených zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy