Uherský Brod: Velitel chtěl zasáhnout, ale zastavili ho

Domácí Domácí
10. 3. 2015 13:57
Respekt přinesl dva týdny po tragédii v Uherském Brodě nová zjištění o policejní akci. Třeba to, že na místě byla brzy plně vybavená jednotka, která chtěla zasáhnout, ale "vyšší šarže" rozhodla jinak.
Amatérský snímek zásahové jednotky chystající se na akci proti střelci v Uherském Brodě.
Amatérský snímek zásahové jednotky chystající se na akci proti střelci v Uherském Brodě. | Foto: Facebook / Michal Švestka

Uherský Brod - V okamžiku, kdy operační středisko zlínské krajské policie přijalo první hlášení o střelbě v uherskobrodské restauraci Družba, cvičila neuvěřitelnou shodou okolností poblíž pohotovostní jednotka plně vybavená právě na zásah proti takzvanému aktivnímu střelci. Bylo úterý 24. února krátce po půl jedné odpoledne.

Týdeník Respekt zjistil, že tato jednotka dorazila na místo deset minut poté, co se z restaurace stáhli dva řadoví policisté z brodské hlídky, po nichž šílený střelec Zdeněk K. začal pálit. Instruktor pohotovostní jednotky okamžitě převzal velení a rozhodl, že jeho muži zasáhnou.

Jenomže se k tomu nedostali, pouhou minutu poté přijel na místo nadřízený policejní velitel z Uherského Hradiště, převzal velení a podle informací Respektu se rozhodl úplně opačně - neútočit a čekat na příjezd speciální zásahové jednotky, která teprve vyjížděla auty z Brna. Zlínský kraj totiž vlastní "zásahovku" nemá. Začala série předávek velení, která skončila u šéfa krajské policie.

Není známo, zda v okamžiku první předávky ještě žil někdo z hostů, které Zdeněk K. svými zbraněmi zasáhl. S jistotou však lze tvrdit, že na toaletě se ukrýval jeden živý člověk, který mobilem komunikoval s policií i s manželkou.

Za další čtvrthodinu dorazil před Družbu operační důstojník z krajského Zlína, takže velení převzal on, jenže za deset minut už je předával ještě vyšší šarži - policejnímu řediteli Zlínského kraje Jaromíru Tkadlečkovi.

Pokud tedy počítáme i staršího z první dvojice policistů (který se podle předpisů stává automaticky velitelem případného zásahu), tak se během tři čtvrtě hodiny vystřídalo na místě pět velitelů, aniž začal útok proti střelci.

Trvalo pak ještě bezmála hodinu, než do restaurace po neúspěšném vyjednávání vtrhla zásahová jednotka, při jejímž útoku se vrah zastřelil a která osvobodila muže na toaletě.

Selhala tedy policie, nebo ne? Týdeník Respekt cituje z rok a půl starých předpisů o taktice a boji proti aktivnímu střelci, které jsou shrnuty v dokumentu s názvem Amok. Ten přijalo vedení policie v reakci na řádění Anderse Breivika v Norsku. "Pachatel nemá žádné zábrany pro jakékoli chování s cílem zabít nebo zranit co největší počet osob. Jedinou obranou je neodkladný policejní zákrok vedoucí ke zneškodnění aktivního střelce," píše se v dokumentu.

Jednoduše znějící návod však má několik háčků. Především ten, že podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se se zněním Amoku seznámilo a krátkým výcvikem podle něj prošlo "tak deset procent policistů". Přinejmenším u první dvoučlenné hlídky je dost pravděpodobné, že vyšetřování zásahu skončí konstatováním: Neporušila předpisy, protože je neznala.

U ostatních velitelů může být situace jiná. Tuhý v Respektu zatím kritiku odmítá: "Jestli nám někdo vytýká, že jsme reagovali nesprávně a nedodrželi předpisy Amok, ať se podívá kolem nás. Patříme mezi první evropské země, které tento výcvik svým policistům ordinují. Jeho absolvování všemi policisty chce čas. I tak můžu s jistotou tvrdit, že výcvik policie je velmi kvalitní."

O samotné akci v Brodě policejní prezident mluvit odmítá, než skončí vyšetřování. A to může trvat ještě týdny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy