Prezident naléhá na poslance, ať zakážou tlumiče. Je to populismus, říká Koten z SPD

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 11. 2024 19:14
Prezident Petr Pavel dosud vystupoval ohledně zákonů hlavně jako ten, kdo podepisoval jejich platnost po schválení parlamentem. Teď je ale v jiné roli. Jako někdo, kdo v Česku prosazuje zákaz tlumičů na krátké zbraně a obtížnější přístup k některým dlouhým zbraním.
Prezident Petr Pavel je přesvědčený, že Česko potřebuje ohledně zbraní větší přísnost.
Prezident Petr Pavel je přesvědčený, že Česko potřebuje ohledně zbraní větší přísnost. | Foto: Reuters

Když ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přišel minulý týden za prezidentem Petrem Pavlem, jedním z témat byl zákaz tlumičů pro krátké zbraně i omezení útočných pušek. Zatímco o nich se bude ještě v příštích měsících jednat, téma tlumičů je aktuální. Poslanci o nich budou hlasovat v příštích dnech a prezident si je vědom, že zdaleka ne každý z poslanců obavy z používání tlumičů sdílí s ním. 

"O názorech poslanců měl formální informace, ale zajímala ho například celková atmosféra kolem toho," potvrdil Pavlův zájem ministr vnitra Rakušan. Na setkání s ním si vyslechl mimo jiné prezidentovy výhrady k reakcím poslanců, kteří vystupují proti jeho návrhům. "Jako člověk, který zbraním rozumí, měl mnoho příkladů a dalších vysvětlení, proč je pro zákazy," uvedl Rakušan. 

Prezident ministra vnitra o svém pohledu přesvědčovat nemusel. Právě Rakušan s několika dalšími poslanci přišel do sněmovny s pozměňovacím návrhem, který zakazuje používání tlumičů u zbraní v přesně specifikovaných případech a druzích zbraní.

I když zástupci Rakušanových Starostů patří patrně mezi hlavní podporovatele návrhu, nejde o věc politickou. Už dřívější projednávání a schvalování zákona o zbraních a střelivu na začátku roku ukázalo, že názory na to, jak tvrdě přistupovat ke zbraním, se liší i mezi poslanci ze stejných stran. 

Mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga tvrdí, že prezident prosazuje přísnější přístup mimo jiné kvůli střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde útočník zabil 14 lidí. I on používal tlumič. "Přínosy širokého využití tlumičů nevyváží rizika spojená s hůře identifikovatelnou střelbou, a to i mnohačetnou, jakou byl případ aktivního střelce na filozofické fakultě," sdělil mluvčí.

Širší využívání tlumičů bylo v Česku zakázáno až do roku 2021. Tehdy politici tlumiče povolili s argumentem, že jsou potřeba na střelnicích, jejichž provoz ruší obyvatele z okolí střelnic.

Prezidenta označují za populistu

Prezident rovněž žádá o výrazné omezení útočných pušek. Poukazuje na to, že nejhorší případy masových střeleb s vysokým počtem obětí útočníci páchají právě tímto typem zbraně. Podle jeho návrhu by se měla výrazně ztížit jejich dostupnost. "Jsou velmi nebezpečné kvůli kombinaci velmi silného náboje, dlouhé hlavně, možnosti použití vysoce kapacitních zásobníků a optických zaměřovačů," představil prezidentův pohled jeho mluvčí.

Prezident chce, aby držení takových zbraní bylo podmíněno například specifickým a jasně definovaným psychologickým vyšetřením. Výjimku by mohli mít například členové aktivních záloh, protože se podle Pavla setkávají s podobnými zbraněmi při výcviku a před přijetím do záloh prochází vyšetřením u vojenských lékařů.

Už samotná debata ohledně zákazu tlumičů ale potvrzuje, že ve sněmovně je několik poslanců, kteří s prezidentovým postojem nesouhlasí. Například poslanec SPD Radek Koten jeho návrhy označil za populistické řešení. "V rukou zločince se může stát zbraní v podstatě cokoliv. Ať je to vozidlo, nůž, cihla, dlažební kostka, motocykl nebo francouzský klíč. Zakážeme snad automechanikům francouzské klíče, aby nemohli opravovat vozidla?" ptá se Koten.

O zákazech se debatovalo také v největším poslaneckém klubu hnutí ANO. Poslanec Hubert Lang říká, že názory v něm se na tuto problematiku liší. "Předchozí sněmovna tlumiče legalizovala a my nyní jakoby úplně otáčíme a zase je budeme zakazovat pro krátké zbraně. Měli bychom být předvídatelní pro lidi, který si třeba něco pořídí a nestojí to úplně korunu," řekl Lang. 

Rakušan: Pachatelé zločinů tlumiče používají

Ministr vnitra Rakušan na zákazu trvá. Při jeho obhajobě nezmiňuje jen prezidenta, ale také stanoviska policistů. "Jde o policisty, kteří vyšetřují trestné činy a setkávají se s pachateli, kteří tlumič na zbraně prostě použili," prohlásil ministr. Argumentuje tím, že na pracovní skupinu ministerstva vnitra pro zbraňovou legislativu se policisté nejvíce obracejí právě s požadavkem na výrazné omezení prodeje tlumičů.

Jestli návrh projde, se rozhodne možná ještě tento týden. Poslanci mají návrh na závěrečné hlasování v programu. Jde jen o to, kdy se k němu dostanou. Rakušan na váhající naléhá, aby na změnu kývli. "Nepřicházíme s žádnou revolucí, ani neperzekuujeme držitele zbraní. Jen chceme zvýšit u lidí pocit bezpečí. To je celé," prohlásil ministr vnitra. 

 

Právě se děje

Další zprávy