Získali byste zbrojní průkaz? Vyzkoušejte své znalosti ve 30 otázkách z teorie

Johana Kofroňová Jiří Kropáček Aleš Vojíř Johana Kofroňová, Jiří Kropáček, Aleš Vojíř
10. 1. 2024 13:07
Zbrojní průkaz má v Česku 317 tisíc lidí. Pro jeho získání museli kromě jiného absolvovat i test teoretických znalostí. Aktuálně.cz připravilo kvíz založený na skutečných otázkách ministerstva vnitra.

Test se skládá ze 30 otázek vybraných z celkových pěti set, které zveřejňuje ministerstvo vnitra na svém webu. Oblasti práva se týká 22 otázek, nauky o zbraních pět a zdravotnického minima tři. Největší váhou je bodována první skupina - za každou ze správných odpovědí získají žadatelé tři body, otázky o zbraních mají hodnotu dvou bodů a zdravotnické jeden bod. 

Na test má žadatel o zbrojní průkaz časový limit 40 minut, v případě neúspěchu ho může po třech měsících opakovat. Pro úspěšné složení testu je třeba získat alespoň 67 bodů z celkových 79, v tom případě žadatel získá průkaz na zbraně ke sběratelským účelům. Pokud však chce průkaz pro lovecké nebo sportovní účely, potřebuje 71 bodů. K ochraně zdraví, života či majetku je třeba 74 bodů.

Po úspěšném splnění teoretického testu následuje praktická zkouška, která prověřuje bezpečnou manipulaci se zbraní a střelbu na pevný cíl. Nutná je také zdravotní prohlídka u praktika. Lékař má právo žadatele poslat na psychologické vyšetření, kolik doktorů ale tuto možnost využívá, není známé.

Zbrojní průkaz může získat pouze člověk, který je bezúhonný a spolehlivý. To vyhodnocuje policie. Smůlu mají například lidé, kteří spáchali závažný trestný čin nebo prokazatelně pijí nadměrně alkohol.

 

Právě se děje

Další zprávy