Praha - Před čtyřmi lety dovedl pražský primátor Pavel Bém v Praze vyhrát komunální volby s výsledkem, o kterém se jinde ostatním jen zdálo. Tehdy tady získala ODS téměř 55 procent hlasů voličů.
To je ale minulostí. Deník Aktuálně.cz zmapoval rozložení sil v hlavním městě, a to dokládá, že Pavel Bém je v čím dál větší izolaci a svůj vliv ztrácí nejen on, ale i lidé, kteří díky němu drželi v Praze opratě.
"Bémokracie" končí. První vlaštovkou jsou změny v představenstvu Dopravního podniku v hlavním městě a další jsou na cestě.
Na řadě je Jančík
Spolu s Bémem se "do karantény" totiž dostal také kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík a možná i další jména z vedení pražské organizace. Spekuluje se minimálně o poslanci a místopředsedovi ODS v Praze Jiřímu Janečkovi.
Pondělní sněm téměř jistě rozhodne o Jančíkovi. Má skončit ve funkci místopředsedy ODS v Praze, starostou 5. městské části však zůstane. Jančík ale ztrácí i na smíchovské půdě a může tak v politice skončit úplně, když se na podzim neobjeví na kandidátce do komunálních voleb.
Těch, kteří jsou proti tomu řešit změny nyní před volbami, je menšina. "Milan Jančík je kontroverzní, o tom není sporu. Ale personální změny v pražské ODS bychom měli řešit až po sněmovních volbách," myslí si třeba poslanec za Prahu 13 a senátní kandidát Prahy 6 Petr Bratský.
Dopravní podnik teď vedeme "my"
Kdo teď naopak nově získává vliv a předurčuje tak novou podobu pražské ODS, je patrné na příkladu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Do představenstva se dostali muži, kteří od Béma postupně otěže moci přebírají, v čele s prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou.
Neméně důležitou figurou je Bémův první náměstek Rudolf Blažek, který Béma loni na podzim vyzval na souboj o křeslo šéfa pražské ODS. Tehdy prohrál. Teď je čerstvým místopředsedou představenstva Dopravního podniku.
Právě tito dva politici zastupují ty oblasti Prahy, které s největší pravděpodobností pošlou v pondělí Jančíka ke dnu.
Střídání v čele magistrátu
Změny v představenstvu Dopravního podniku nebyly samoúčelné. Do loňského podzimu primátorem ostře kritizovaný šéf společnosti Martin Dvořák je najednou vnímán jako "Bémův muž". A také ztratil část svých dosavadních pravomocí, aby si jej "noví lídři Prahy" mohli lépe hlídat.
Ač Dvořák nikdy skutečným Bémovým koněm nebyl, pojí jej přátelské vztahy s podnikatelem Romanem Janouškem, který měl dlouhá léta blízko k Bémovi. Janouška však v roli hlavní pražské šedé eminence střídá podnikatel a člen ODS Tomáš Hrdlička. Obchodně si oba byznysmeni už příliš nerozumí, nicméně účel světí prostředky a své síly umějí i spojit.
Jejich spojenectví vloni zachránilo v čele pražské ODS Pavla Béma. Totéž spojenectví nyní odstaví starostu Jančíka, který Béma vloni rovněž podržel.
Nejsilnější pražskou skupinou na loňském sněmu byli lidé podporující radního Blažka, kteří ovládali asi 40 procent hlasů. "Janouškovci a Hrdličkovci" se ale spojili a Béma podpořili. Blažek alespoň na oplátku nechal jako místopředsedu pražské ODS zvolit kontroverzního Jančíka, aby bylo dobře vidět, kdo za Bémem stojí.
Janoušek s Hrdličkou po neshodách v byznysu své spojenectví na čas přerušili. Hrdličkovy koně přešli na stranu radního Blažka, čímž se Bém dostal do izolace. O peníze jde ale především a podnikatelé se opět dokážou na věcech, o něž jim jde, dohodnout. Stranění Blažkově křídlu přetrvalo a síla Pavla Béma je v nenávratnu.
Ukázalo se to i při pokusu odvolat z kandidátky Ivana Langera. Pavel Bém a "jeho muž" Tomáš Chalupa Langera podrželi, Blažek, Vodrážka a radní Milan Richter (hlavní Hrdličkův kůň) hlasovali pro jeho odchod.
Co bude s Bémem
Cílem nových pražských bossů je dostat Pavla Béma do sněmovny a tam jej uklidit. V komunálních volbách rozhodně nemá představovat budoucího primátora. Naopak ideálem je z komunální politiky jej zcela odstřihnout.
Horkým kandidátem na nového primátora je podle kuloárů Rudolf Blažek, podporovaný Hrdličkou.
Béma by mohl vystřídat i v čele pražské ODS, a to hned po sněmovních volbách.