Babišová se chlubila podporou potravinové sbírky, Agrofert ale nedal nic

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 26. 11. 2015 9:39
Společnost Agrofert, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš, letos poprvé nepřispěla do národní potravinové sbírky, ačkoli jí patří mlékárny, pekárny nebo masozávody. Místo toho se rozhodla pomoci na Ukrajině. Přitom partnerka ministra Monika Babišová se chlubila tím, jak každý rok potravinou sbírku podporuje. Lidé a firmy podle pořádající platformy Byznys pro společnost darovali o tomto víkendu 236 tun jídla. To nyní poputuje k matkám s dětmi v azylových domech, seniorům nebo bezdomovcům.
Monika Babišová nakupuje v rámci národní potravinové sbírky.
Monika Babišová nakupuje v rámci národní potravinové sbírky. | Foto: Byznys pro společnost

Praha - I když se Monika Babišová chlubila podporou národní potravinové sbírky, firma Agrofert vlastněná jejím partnerem, ministrem financím Andrejem Babišem, letos zaostala.   

Babišova společnost se prvně potravinové sbírky nezúčastnila. A to přes to, že Agrofert vlastní řadu firem, které působí v zemědělství i potravinářství. Jde například o masozávody, pekárny nebo mlékárny.

V sobotu lidé a firmy podle pořádající platformy Byznys pro společnost darovali 236 tun jídla. To nyní prostřednictvím neziskových organizací poputuje k matkám s dětmi v azylových domech, seniorům nebo bezdomovcům.

Sbírku podporujeme, chlubila se Babišová

Že mezi dárci prvně od roku 2013, kdy se sbírka poprvé konala, chyběla společnost Agrofert, potvrdil mluvčí firmy Karel Hanzelka i předsedkyně Byznysu pro společnost Pavlína Kalousková. "Agrofert se do letošní sbírky nezapojil," uvedla Kalousková.

Partnerka ministra financí Monika Babišová Blesku řekla, jak každý rok tuto sbírku podporuje. Sama nakoupila potraviny za 2500 korun, které darovala. "My, naše nadace Agrofert, se asi nejvíce zajímáme o matky samoživitelky a lidi v nouzi, takže si myslím, že to je samozřejmost, abych sem přišla a takovým způsobem to podpořila," řekla Blesku Babišová.

Na Ukrajinu odvezl Agrofert 22 tun mouky

Agrofert se podle mluvčího Hanzelky rozhodl místo přispění do tuzemské potravinové sbírky pomáhat jinde. "V rámci humanitární pomoci jsme vyvezli do oblasti válečného konfliktu na Ukrajině 22 tun mouky," prohlásil Hanzelka. Mluvčí firmy uvedl, že peníze z Nadace Agrofert letos putují i na podporu rodičů v nouzi. Hradí jim bydlení, léky nebo školní aktivity dětí. V letošním roce tak podle Hanzelky Agrofert podpořil 300 neúplných rodin.  

Národní potravinová sbírka se poprvé konala na podzim 2013, teď proběhl třetí ročník. Vybrané jídlo v současné době putuje do potravinových bank. Těch podle webu jejich české federace funguje v republice dvanáct. Potraviny z nich získají neziskové organizace, které je pak rozdělují potřebným.

I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Loni chudoba a vyloučení hrozily 14,8 procenta Čechů a Češek, tedy zhruba 1,5 milionu. Nyní ekonomika roste, situace by se tak mohla zlepšit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy