Stát nakupuje salámy do rezervy. Zakázka je na 200 tun

ČTK ČTK
31. 7. 2015 17:06
Probíhají ještě zakázky na 2000 tun mraženého masa a na 180 tun masových konzerv. První část první zakázky ovládla firma ze skupiny Agrofert.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jiří Mevald

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypíše tendr na dodání 200 tun salámu. Cena za dodání, skladování a obměňování potravin, aby zůstaly poživatelné, na tři roky s možností opce na dalších 12 měsíců by neměla přesáhnout 20,3 milionu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek.

Tendr bude podobně jako u zakázky na dodání 1000 tun zmrazeného masa rozdělený na dvě poloviny. První SSHR vypíše v brzké době, s druhou počítá později. "Více informací bude za měsíc, kdy bude připravena ke zveřejnění zadávací dokumentace," sdělil ČTK mluvčí SSHR Jakub Linka.

V první polovině tendru na dodávku 1000 tun zmrazeného masa vyhrála firma Animalco, která je součástí Agrofertu patřícího vicepremiérovi Andreji Babišovi. Do soutěže se původně přihlásily dvě firmy, jedna ale nesplnila podmínky soutěže. Druhá část se teprve bude vypisovat.

Vypsaná je také zakázka na 180 tun masových konzerv. Možnost podávání přihlášek do řízení skončí v druhé polovině srpna.

Aktuálně běží i zakázka na dodání 390 tun rostlinného řepkového oleje, za tříleté ochraňování s možností opce na další rok hodlá stát zaplatit maximálně devět milionů korun, zájemci se mohou hlásit do začátku září.

Připravuje se také vypsání tendrů na dodávky 40 tun čočky, 60 tun sójových bobů či 400 tun rýže.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy