Mimořádná zpráva

Babišova mlékárna Olma má rekordní tržby, zisk ale klesl

ČTK ČTK
7. 9. 2015 11:45
Tržby loni stouply meziročně o tři procenta na 3,457 miliardy korun. Zisk kvůli poklesu cen mléčných výrobků klesl o čtvrtinu na 183,1 milionu.
Mlékárna Olma
Mlékárna Olma | Foto: ČTK

Olomouc - Mlékárna Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), loni zvýšila tržby meziročně o tři procenta z 3,364 miliardy korun v roce 2013 na rekordní 3,457 miliardy korun. Zisk olomoucké Olmy se ale kvůli poklesu cen mléčných výrobků v tuzemsku i zahraničí snížil takřka o čtvrtinu na 140,5 milionu korun ze 183,1 milionu korun v roce předchozím, kdy byl naopak nejvyšší v historii mlékárny. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Podle generální ředitelky Olmy Simony Sokolové se loňský rok vyznačoval značnými výkyvy cen mléčných výrobků. Na jeho začátku rostla cena syrového kravského mléka i mléčných produktů. V druhé polovině roku klesly ceny mléčných produktů v tuzemsku i zahraničí kvůli nižší poptávce, která souvisela také s ruským embargem na dovoz potravin, až o několik desítek procent. Výrazný propad cen byl u sušeného i čerstvého mléka a másla.

"Současně klesal zájem kupujících o mléčné výrobky, a tím došlo v druhé polovině roku i k poklesům prodejů. Přesto si z určitého nepochopitelného důvodu cena syrového kravského mléka udržela vysokou hladinu až do konce roku," upozornila Sokolová. Průměrná cena kravského mléka za celý rok 2014 vzrostla na rekordních 9,37 koruny za litr. "Průměrná cena poprvé pokořila hranici devíti korun," podotkla Sokolová, podle které až na začátku letošního roku ceny syrového mléka kvůli nižší poptávce začaly klesat.

V roce 2014 Olma zpracovala 197 milionů litrů kravského mléka, o pět milionů litrů více než v roce 2013. Na růstu tržeb Olmy se loni podle Sokolové podílel vyšší prodej čerstvého mléka, smetany, másla, tvarohu, sýrů a mléčných dezertů. "Dosáhnout zvýšení tržeb se podařilo i přes to, že spotřeba jogurtů a zakysaných výrobků v Česku celkově klesla," komentovala výsledky Sokolová.

Olma je významným tuzemským výrobcem mlékárenských výrobků. Mezi její hlavní odběratele patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Export se na loňských tržbách Olmy podílel zhruba 12 procenty.

V posledních letech Olma masivně investuje. Předloni zahájila zkušební provoz nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Do technologie, která umožní také výrobu mléčných a smetanových pomazánek, Olma investovala bezmála 100 milionů korun. Loni pak zahájila další velkou investici za více než 100 milionů korun, která směřovala do nové výrobní linky na přírodní sýry. Na projekt získala Olma dotaci 46 milionů korun z Programu rozvoje venkova.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma loni zaměstnávala v průměru 421 pracovníků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Chlapík z Ottawy posílil Spartu, dohodl se na měsíc

Hokejový útočník Filip Chlapík, který dosud působil v Ottawě v NHL a na její farmě v Belleville v AHL, posílil pražskou Spartu. Dohodl se na měsíční výpomoci a bude hrát už dnes v předehrávce 19. kola extraligy na ledě Liberce. Třiadvacetiletému rodákovi z Prahy skončila se Senators tříletá nováčkovská smlouva a může se stát 9. října chráněným volný hráčem.

"Jeho hlavní charakteristika mluví za sebe - je to sparťan hrající v NHL. Navíc stále mladý kluk. Po odchodu Marka Kvapila se nám v útoku uvolnilo místo, Filip může zvýšit konkurenci v elitních formacích," řekl klubovému webu sportovní manažer Sparty Petr Ton.

před 33 minutami

Počet zásilek z e-shopů stoupl v září až o polovinu oproti předchozím měsícům

Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům zvýšil až o polovinu. Meziročně se nárůst pohybuje řádově v desítkách procent. Vyplývá to z informací doručovatelských firem a e-shopů.

Česká pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení eviduje růst počtu doručovaných balíků jak na týdenní, tak i roční bázi. Meziroční nárůst je podle něj od začátku roku o zhruba 11 procent. Pošta kvůli tomu buduje síť specializovaných výdejních a podacích míst, tzv. Balíkoven. Ze současných 800 se chce na konci roku dostat na 1500.

"Nárůst počtu zásilek je obrovský. Rekordním dnem bylo úterý 22. září, kdy jsme za jediný den přepravili téměř 223 000 zásilek, zatímco během roku je to v průměru 150 000. V meziročním srovnání jde o 120 procentní nárůst," uvedla zakladatelka služby Zásilkovna Simona Kijonková. Důvodem je podle ní rostoucí obliba Zásilkovny, ale i růst elektronického obchodu jako celku. Celkové tržby e-shopů by podle ní letos měly přesáhnout 200 miliard Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spenglerův pohár se kvůli koronaviru hrát nebude

Letošní 94. ročník Spenglerova poháru v Davosu byl kvůli pandemii koronaviru zrušen. Nejstaršího klubového turnaje světa se na konci prosince měli zúčastnit i hokejisté Sparty. Od prvního ročníku konaného v roce 1923 se nebude hrát teprve popáté. Neuskutečnil se také v letech 1939, 1940, 1949 a 1956.

Hrát se mělo tradičně od 26. do 31. prosince. Sparta byla zařazena mezi šestici startujících vedle pořádajícího Davosu a tradičního účastníka Kanady. Dalšími měly být jiný švýcarský celek Ambri-Piotta, finská KooKoo Kouvola a ruský tým Ak Bars Kazaň.

Sparta prestižní turnaj dvakrát vyhrála (1962 a 1963) a měla na něm startovat poprvé od roku 2010. Českou extraligu v minulých dvou ročnících zastupoval Třinec, který loni postoupil do finále.

Další zprávy