Agrofert ke zprávě WHO: Zdá se, že párky jsou stejně nebezpečné jako kadeřník

Luboš Kreč
26. 10. 2015 19:08
Jeden z největších tuzemských výrobců uzenin, skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše, zpochybňuje zprávu Světové zdravotnické organizace. Ta označila párky a salámy za karcinogenní látky, které jsou podobně nebezpečné jako plutonium či kouření. České ministerstvo zdravotnictví na zprávu reagovat nebude.
Kostelecké uzeniny z koncernu Agrofert patří mezi největší producenty uzenin v Česku.
Kostelecké uzeniny z koncernu Agrofert patří mezi největší producenty uzenin v Česku. | Foto: Irena Hošková

Praha - Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování, že pravidelná konzumace uzenin výrazně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva. Přední český výrobce salámů a párků, skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše, ale závěry expertů z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny relativizuje.

"U zprávy se snažíme identifikovat její sdělení - dle nám dostupných informací totiž do horší kategorie 1 spadá třeba dýchání vzduchu či konzumace vína, do kategorie 2B zase potírání sluncem spálené pokožky Aloe Vera či pití kávy," tvrdí Jan Pavlů z divize komunikace Agrofertu.

"Do kategorie 2A, kam by mělo být zařazeno i červené maso a uzeniny, například patří práce kadeřníka," dodává. Společnost, pod níž patří Kostelecké uzeniny, Krahulík či Kmotr - Masna Kroměříž, také upozornila, že studie lékařů vyvolala rozporuplné reakce v zahraničí.

"Zatím ani nevíme, jak byly maso a uzeniny hodnoceny či s jakým cílem," tvrdí Pavlů z Agrofertu. Naráží například na reakci Betsy Boorenové, viceprezidentky Severoamerického masného institutu. Ta pro televizi CNN výstup zdravotnické organizace okomentovala slovy: "Znásilnili data, aby získali předem daný výstup."

O tom, že uzeniny nejsou zdraví moc prospěšné, se ví dlouhodobě, zatím ale nikdo takhle tvrdě nepoukázal na jejich škodlivost. Jak naznačuje reakce Agrofertu či americké expertky, dá se čekat, že zástupci masného průmyslu se budou bránit.

Němeček: Zákazy nechystáme

České ministerstvo zdravotnictví ale zásadní reakci na varování od Světové zdravotnické organizace nechystá. "Že uzeniny nepatří mezi zdravé potraviny, víme již několik generací. Těžko ale budeme vydávat nějaké zákazy či varování před vším, co patří mimo rámec zdravé výživy," reagoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Tady lze jednoznačně doporučit u všech takových potravin, které si nechceme zcela odepřít, zachovat při konzumaci rozumnou míru a zaměřit se na jejich kvalitu a původ. Při prevenci nemocí je samozřejmě důležitý celkový životní styl, včetně například dostatku pohybu, vyhýbání se konzumaci návykových látek a tak dále. Přestat jíst uzeniny samo o sobě pravděpodobně nikoho nespasí," dodal Němeček.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy