červený kříž

Do záchrany migrantů ve Středomoří se zapojí další organizace, Červený kříž a Červený půlměsíc

Do záchrany migrantů ve Středozemním moři se zapojí další organizace - jedné z lodí nevládních organizací bude od srpna pomáhat Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). Její pracovníci poskytnou lékařskou a další humanitární pomoc na palubě plavidla Ocean Viking, které provozuje francouzská organizace SOS Méditerranée, uvedla agentura AP.

"Jsme hrdí na to, že začínáme tuto novou misi, zároveň ale žádáme EU a její členské státy, aby okamžitě posílily záchranné operace," uvedl šéf IFRC Francesco Rocca.

"Ve Středozemním moři stále zbytečně končí spousta lidských životů, zejména na dlouhé a nebezpečné trase v centrálním Středomoří mezi Libyí a Itálií," uvedly ve společném prohlášení IFRC a SOS Méditerranée. Upozornily, že za prvních šest měsíců letošního roku při plavbě do Evropy zahynulo přinejmenším 792 lidí, což je třikrát více než ve stejném období loni.

Pracovníci IFRC mají na lodi Ocean Viking zajišťovat lékařskou péči, psychologickou pomoc, ale také dodávky oblečení, přikrývek a jídla.

Zdroj: ČTK

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Pokračovat