Pomoc Ukrajině je fenomenální. Po dva měsíce války byli Češi nejštědřejší v historii

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
25. 4. 2022 12:20
Již zhruba tři a půl miliardy korun věnovali Češi na pomoc Ukrajině. To už je téměř třikrát víc, než kolik se vybralo v donedávna rekordních sbírkách pro oběti loňského tornáda. Díky darům Člověku v tísni, Post Bellum nebo i ukrajinské ambasádě putovaly na pomoc válkou zasažené zemi tuny humanitární pomoci, ale také vybavení pro vojáky. Můžete být na sebe pyšní, shodují se organizátoři sbírek.

Přehled, kde mohou lidé pomoci.

Foto: Člověk v tísni

Člověk v tísni

Sbírka neziskové organizace Člověk v tísni patří podle jejího ředitele Šimona Pánka k největším na světě. Podařilo se jí nasbírat už 1,7 miliardy korun. Přímo na Ukrajinu z toho zatím šlo 309 milionů - a to zejména na potraviny, vodu nebo hygienické potřeby. Organizace mimo jiné dopravila pomoc do ruskou armádou zničených měst Buča, Irpiň nebo Černihiv. Přímo na Ukrajině pracuje 142 zaměstnanců. Člověk v tísni ale pomáhá také v Česku - například s ubytováváním uprchlíků nebo vzděláváním jejich dětí.

"Podpora naší sbírky SOS Ukrajina je naprosto fenomenální, znamená podle mne nejen potřebu pomoci, ale i odpor proti Putinově válce. Je to pro nás obrovský závazek. Důvěra, kterou jsme dostali, samozřejmě posiluje a povzbuzuje, ale je to také velká a složitá práce, pomoct na Ukrajině, lidem na cestě i u nás doma. Díky sbírce intenzivně pomáháme, průběžně zveřejňujeme přehledy pomoci na našich stránkách www.clovekvtisni.cz. Děkujeme," vzkazuje ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy