Červený kříž získal obytný vůz, s nímž bude pomáhat při katastrofách. Poprvé ho nasadil v Dejvicích

Gabriela Štvrtňová
30. 6. 2018 17:00
Pomáhat bude zejména při živelních katastrofách. Výhodou je přemístitelnost vozidla, usnadní i zajištění vody a tepla zasaženým lidem.
Český červený kříž má nové mobilní asistenční centrum.
Český červený kříž má nové mobilní asistenční centrum. | Foto: Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1

Praha - Při požárech nebo povodních pravidelně pomáhají lidé z Červeného kříže, na rozdíl od záchranářů se ale starají hlavně o zasažené, kteří neutrpěli žádné zranění. Organizace pro ně dosud vytvářela zázemí pomocí nafukovacích stanů, a to často v provizorních podmínkách. Od června jim v Praze jejich misi usnadní mobilní asistenční centrum pomoci.

Obytný vůz, který funkci centra plní, byl v akci poprvé při evakuaci kampusu v Dejvicích 27. června. Červený kříž tam pomáhal studentům a zaměstnancům Vysoké školy chemicko-technologické a Českého vysokého učení technického zajistit informace a základní pomoc.

Víceúčelový obytný vůz

"Dosud jsme krizovou intervenci poskytovali v provizorních podmínkách, museli jsme hodně improvizovat," uvedla psycholožka Hasičského záchranného sboru Vladimíra Kvapilová, která Červený kříž na místo povolává přes operační středisko. Vozidlo zajišťuje hygienické potřeby, občerstvení a případné telefonické či internetové připojení. Ulehčuje zajištění vody a tepla.

Při požáru hotelu v pražské Náplavní ulici letos v lednu Červený kříž například na ulici postavil jen menší stánek. "Nevyplatilo se stavět stan, překážel by. Pod plynovými hořáky jsme servis poskytovali na chodníku v ulici," popsal situaci koordinátor krizového řízení ČČK Prahy 1 Richard Smejkal s tím, že v takovou chvíli by vůz byl potřeba.

Oproti klasickému centru ve stanu je jeho výhodou kromě mobility i soukromí, které vůz postiženým lidem poskytuje. Vozidlo ale může posloužit i jako zázemí pro zasahující jednotky, když akce trvá několik hodin.

První v České republice

Oblastní spolek vyjíždí v průměru ke třem až čtyřem mimořádným událostem za rok. "Můj odhad je, že časem to bude třicetkrát až čtyřicetkrát za rok, až se vytvoří povědomí," dodal Smejkal. Pražské mobilní asistenční centrum je v České republice první, hlavní město na něj přispělo 2 470 000 korun. Ve voze se lidé z Červeného kříže mohou starat až o šest lidí.

Inspirací pro české mobilní centrum byl projekt Britského červeného kříže Fire and emergency support. "Vědí, k čemu se dá vozidlo použít a jak funguje při různých zásazích," vysvětlil Smejkal s tím, že vozidlo tam používají patnáct let a za rok jej využijí asi ve 120 případech.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy