Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno. Stát se snaží oblast uzavřít, záchranářům pomáhá armáda

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2017 18:57
Sesuv mokré půdy vyvolaný vydatným deštěm usmrtil ve Freetownu stovky lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž. "Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. Záplavy a sesuvy půdy jsou kvůli odlesňování v západní Africe během období dešťů poměrně časté. Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.
Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno | Video: Associated Press

Freetown - Nejméně 312 mrtvých si v pondělí vyžádaly sesuvy mokré půdy a lokální záplavy vyvolané vydatným deštěm v metropoli Sierry Leone Freetownu a v jeho okolí.

Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž.

"Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. "Snažíme se oblast uzavřít a evakuovat obyvatele," dodal.

První zprávy o neštěstí informovaly o 18 mrtvých a později tento údaj vzrostl na 180. Ani informace o 312 obětech přitom nemusí být konečná. Podle Patricka Massaquoie z Červeného kříže není vyloučeno, že počet mrtvých se ještě zvýší.

Bahno a voda po silném dešti zavalily nebo strhly domy a chatrče ve slumech, kterými je přelidněné město s 1,2 milionu obyvatel prošpikované. Nejpostiženější je čtvrť Regent asi 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo hodně zeminy.

Kromě záchranářů a příbuzných pátrajících po blízkých se do záchranných operací zapojila armáda.

Ve Freetownu prší v průměru šest měsíců v roce a povodně spojené se sesuvy půdy jsou poměrně časté. Město je bez kanalizačního systému a škody na objektech, které nedodržují žádná urbanistická pravidla, jsou vždy značné.

V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.

 

Právě se děje

Další zprávy