Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno. Stát se snaží oblast uzavřít, záchranářům pomáhá armáda

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2017 18:57
Sesuv mokré půdy vyvolaný vydatným deštěm usmrtil ve Freetownu stovky lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž. "Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. Záplavy a sesuvy půdy jsou kvůli odlesňování v západní Africe během období dešťů poměrně časté. Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.
Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno | Video: Associated Press

Freetown - Nejméně 312 mrtvých si v pondělí vyžádaly sesuvy mokré půdy a lokální záplavy vyvolané vydatným deštěm v metropoli Sierry Leone Freetownu a v jeho okolí.

Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž.

"Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. "Snažíme se oblast uzavřít a evakuovat obyvatele," dodal.

První zprávy o neštěstí informovaly o 18 mrtvých a později tento údaj vzrostl na 180. Ani informace o 312 obětech přitom nemusí být konečná. Podle Patricka Massaquoie z Červeného kříže není vyloučeno, že počet mrtvých se ještě zvýší.

Bahno a voda po silném dešti zavalily nebo strhly domy a chatrče ve slumech, kterými je přelidněné město s 1,2 milionu obyvatel prošpikované. Nejpostiženější je čtvrť Regent asi 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo hodně zeminy.

Kromě záchranářů a příbuzných pátrajících po blízkých se do záchranných operací zapojila armáda.

Ve Freetownu prší v průměru šest měsíců v roce a povodně spojené se sesuvy půdy jsou poměrně časté. Město je bez kanalizačního systému a škody na objektech, které nedodržují žádná urbanistická pravidla, jsou vždy značné.

V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy