Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno. Stát se snaží oblast uzavřít, záchranářům pomáhá armáda

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2017 18:57
Sesuv mokré půdy vyvolaný vydatným deštěm usmrtil ve Freetownu stovky lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž. "Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. Záplavy a sesuvy půdy jsou kvůli odlesňování v západní Africe během období dešťů poměrně časté. Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.
Stovky lidí v Sieře Leone pohřbilo bahno | Video: Associated Press

Freetown - Nejméně 312 mrtvých si v pondělí vyžádaly sesuvy mokré půdy a lokální záplavy vyvolané vydatným deštěm v metropoli Sierry Leone Freetownu a v jeho okolí.

Uvedla to agentura AFP s odvoláním na Červený kříž.

"Je pravděpodobné, že pod troskami leží těla stovky mrtvých," uvedl podle Reuters viceprezident Victor Foh. "Snažíme se oblast uzavřít a evakuovat obyvatele," dodal.

První zprávy o neštěstí informovaly o 18 mrtvých a později tento údaj vzrostl na 180. Ani informace o 312 obětech přitom nemusí být konečná. Podle Patricka Massaquoie z Červeného kříže není vyloučeno, že počet mrtvých se ještě zvýší.

Bahno a voda po silném dešti zavalily nebo strhly domy a chatrče ve slumech, kterými je přelidněné město s 1,2 milionu obyvatel prošpikované. Nejpostiženější je čtvrť Regent asi 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo hodně zeminy.

Kromě záchranářů a příbuzných pátrajících po blízkých se do záchranných operací zapojila armáda.

Ve Freetownu prší v průměru šest měsíců v roce a povodně spojené se sesuvy půdy jsou poměrně časté. Město je bez kanalizačního systému a škody na objektech, které nedodržují žádná urbanistická pravidla, jsou vždy značné.

V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Ve městě nyní panují obavy z toho, jaké budou hygienické následky nejnovější katastrofy; v minulosti v podobných případech často následovala například cholera.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy