Sladkovodní obr býval pochoutkou císařů. Jeho vyhynutí nutí Čínu k zamyšlení

ČTK ČTK
23. 7. 2022 19:32
Vymření veslonosa čínského a jesetera jihočínského, které ohlásil Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), rozpoutalo na čínských sociálních sítích příval komentářů vyzývajících k důslednější ochraně životního prostředí, informuje agentura Reuters.
Vyhynulý veslonos čínský.
Vyhynulý veslonos čínský. | Foto: Shutterstock.com

Z nejnovějšího seznamu ohrožených druhů, který IUCN zveřejnil na svých internetových stránkách ve čtvrtek, vyplývá, že ze všech zbývajících 26 druhů jeseterů na světě je jich nyní ohroženo vyhynutím ze 100 procent. V roce 2009 to přitom bylo 85 procent druhů.

"Hodnocení vychází z nových výpočtů, které ukazují, že úbytek jeseterů za poslední tři generace je strmější, než se dříve předpokládalo," uvedla ochranářská skupina a dodala, že přehodnocení potvrdilo také vyhynutí veslonosa čínského.

Jak veslonos čínský, tak jeseter jihočínský patřili k běžným druhům v povodí řeky Jang-c'-ťiang neboli Modré řeky. Třetí nejdelší řeka světa byla narušena nejen intenzivní lodní dopravou, ale i nadměrným rybolovem a znečištěním vody.

Veslonos čínský byl jedním z největších druhů sladkovodních ryb na světě a mohl dorůstat délky až sedm metrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody ho poprvé prohlásil za "kriticky ohroženého" v roce 1996. Na začátku roku 2020 však studie, která vyšla v odborném časopise Science of the Total Environment, dospěla k závěru, že tento druh vyhynul, především kvůli nadměrnému rybolovu a výstavbě přehrad na řece, informoval web National Geographic.

Díky své obrovské hmotnosti byl veslonos žádaným cílem rybářů a oblíbeným pokrmem mezi lidmi, nechyběl ani na jídelníčku starověkých čínských císařů. Ve druhé polovině 20. století došlo v důsledku nadměrného lovu k drastickému poklesu populace veslonosů. V 70. letech 20. století se podle National Geographic ročně ulovilo v průměru 25 tun této ryby.

Také jeseter jihočínský se řadil k velkým rybám, mohl dorůst až do délky osmi metrů, ale byl velmi citlivý na zvýšený hluk na řece. Jeho maso bylo v Číně považováno za delikatesu a vyhledáván byl také kvůli kaviáru.

V Číně momentálně sice probíhá program chovu jeseterů, avšak nedaří se je udržet ve volné přírodě. V roce 2021 Čína zavedla zákaz rybolovu v některých částech Modré řeky kvůli ničivému dopadu na místní ekosystém.

"Všichni podpořte zákaz rybolovu v řece Jang-c'-ťiang a chraňte biotopy, které v řece ještě jsou," uvedl jeden z uživatelů sociální sítě Weibo, kde bylo dnes téma ochrany přírody jedním z nejdiskutovanějších.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy