Washington - Plány na osídlení Marsu musí nutně obsahovat i plány na to, jak zajistit pro budoucí obyvatele této planety dostatek potravy.
Marťanská půda není pro pěstování našich rostlin ideální. Je velmi hutná a rychle vysychá. Kořeny rostlin mají problém v takové půdě prorazit a růst. Pravda je taková, že by se tam s obtížemi pěstovaly i brambory, které zachránily život hlavnímu hrdinovi z amerického sci-fi filmu Marťan.
Studenti z univerzity Villanova v americké Filadelfii ale přišli na to, že v případě osídlení rudé planety bude pravděpodobně jednoho nezbytného produktu dostatek. A to piva.
"Nevím, jestli je to zrovna praktická rostlina, ale daří se jí docela dobře," prohlásil o chmelu profesor astronomie a astrofyziky Edward F. Guinan.
Jeho studenti pracovali poslední semestr na projektu, jehož cílem bylo zjistit, jakým rostlinám by se dařilo v půdě na Marsu, pokud by se rudou planetu rozhodli lidé kolonizovat. Jejich výsledky prezentoval profesor Guinan minulý týden na setkání Americké astronomické společnosti ve Washingtonu.
V rámci projektu přišli na to, že kromě chmelu by se na Marsu dařilo třeba i malým salátům.
Studenti neměli k dispozici skutečné vzorky půdy z Marsu, ale díky poznatkům a analýze vzorků z vesmírných plavidel, která na planetu vyslala NASA, přišli na uspokojivou náhražku na Zemi. Byl jí drcený čedič z Mohavské pouště rozprostírající se v Kalifornii.
Aby se studenti co nejvíce přiblížili podmínkám na Marsu, zasadili rostliny do malých skleníků, které snižovaly sluneční záření tak, aby odpovídalo intenzitě na povrchu rudé planety. Ta se nachází dál od Slunce než Země.
Budweiser z vesmíru
Jak připomíná americký list New York Times, studenti profesora Guinana nebyli prvními, kdo zkoumal možnosti zemědělského využití marťanské půdy. Vědci už před pár lety zjistili, že pokud se půda na Marsu pohnojí organickým hnojivem, vypěstované rostliny budou mít stejnou nutriční hodnotu jako na Zemi.
Loni dokonce zjistili, že v marťanské hlíně se daří i žížalám. Ty se v laboratorních podmínkách simulujících marťanskou půdu dokonce množily.
Ani myšlenka piva z chmele vypěstovaného ve vesmíru není úplně jedinečná. První společností, která chce zkusit pěstovat chmel mimo planetu Zemi, je americký Budweiser.
Ten na konci loňského roku vyslal na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kromě zásob i semena chmele. Firma chce zjistit, jestli v takovém prostředí přežijí a po návratu na Zem vyklíčí.
Budweiser is teaming up with expert scientists to develop beer on Mars pic.twitter.com/rK0aNNbMTf
— Mashable (@mashable) January 16, 2018