Merkelová brání turecký plán. Balkánská cesta se od půlnoci zavřela, potvrdilo Srbsko

Přenos skončil
Turecký premiér navrhl evropským lídrům plán, podle kterého by Turecko přijímalo zpět na své území všechny migranty a uprchlíky, kteří připlují na řecké ostrovy. Výměnou požaduje Ankara vyšší finanční pomoc, urychlení bezvízového styku s EU a oživení přístupových rozhovorů. Evropští lídři odmítli návrh narychlo schválit, pouze ho "vřele přivítali" a po dojednání konkrétních detailů o něm budou rozhodovat 17. března na dalším summitu v Bruselu.
Uprchlíci na syrsko-turecké hranici.
Uprchlíci na syrsko-turecké hranici. | Foto: Reuters

Uprchlická krize v Evropě.

Přenos skončil
23:54Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dnešní online reportáž končí, další informace k tématu přineseme v našem zpravodajství.

20:56

Slovinské ministerstvo vnitra upřesnilo, že do země budou vpouštěni "cizinci, kteří splňují stanovené podmínky; osoby, které daly najevo, že chtějí ve Slovinsku požádat o mezinárodní ochranu; jednotlivci, kterým bude vstup umožněn z humanitárních důvodů".

20:22 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Turecko bude brát zpátky uprchlíky," řekl po setkání s Tsiprasem turecký premiér. Ihned však dodal, že za to ale musí EU vzít stejný počet uprchlíků přímo z tureckého území.

20:20 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Turecký premiér Ahmet Davutoglu po setkání se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem zopakoval, že jeho země je připravena brát zpátky uprchlíky, kteří proniknou na řecké území. Informovala o tom agentura DPA. Davutoglu tak potvrdil předběžnou dohodu, k níž dospěl pondělní summit EU s Ankarou a jejíž detaily mají být hotovy do dalšího summitu EU příští týden.

20:16

"Vzhledem k novému režimu, který přijala členská země Evropské unie, si Srbsko nemůže dovolit, aby se stalo sběrným táborem pro uprchlíky, takže všechna opatření bude slaďovat s Evropskou unií a bude je recipročně uplatňovat na své jižní hranici s Makedonií a Bulharskem," uvedlo ministerstvo vnitra.

20:15

Ministerstvo sdělilo, že bylo z Chorvatska informováno o tom, že Slovinsko od půlnoci začne uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny a nebude přijímat migranty bez platných víz a pasů. "Tím se prakticky zavírá balkánská cesta," cituje B92 ze sdělení úřadu.

20:10

Podle srbského ministerstva vnitra se od dnešní půlnoci prakticky uzavře "balkánská cesta", protože Slovinsko začne uplatňovat nový režim vstupu migrantů do schengenského prostoru volného pohybu. Srbsko proto bude muset přijmout patřičná opatření, aby se na jeho území nehromadili uprchlíci. Informovala o tom bělehradská televize B92.

17:04

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) nemůže být Turecko považováno za bezpečnou azylovou zemi pro Syřany, Iráčany, Afghánce či příslušníky jiných zemí.

Organizace připomíná, že Turecko sice ratifikovalo konvenci o uprchlících z roku 1951, ale jako jediná země na světě uplatňuje geografická omezení, takže uprchlický status zde mohou získat jen Evropané. Podle HRW navíc Ankara opakovaně zatlačuje žadatele o azyl zpět do Sýrie.

"Zatímco představitelé EU a Turecka jednali v Bruselu o dohodě, jak zastavit 'neregulérní' migraci do Řecka, turecká hranice zůstala uzavřená pro desítky tisíc syrských žadatelů o azyl, kteří prchají před vojenskou ofenzivou v Halabu," řekl Bill Frelick, který v HRW vede oddělení pro práva běženců.

16:56

Kypr dnes odmítl dát svůj souhlas k obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU. Komplikují se tak podmínky pro přijetí migrační dohody předběžně dojednané mezi oběma stranami na pondělním mimořádném summitu v Bruselu.

"Pokud jde o turecký požadavek k otevření kapitol jednostranně blokovaných Kyperskou republikou, zachovává prezident (Nikos Anastasiadis) nadále svůj pevný postoj," sdělil dnes podle agentury AFP kyperský mluvčí Nikos Christodulidis. Podle něj je nezbytné, aby Turecko nejprve splnilo své povinnosti.

Kyperská republika, jejíž severní část je nadále okupována tureckou armádou, právě touto okolností nadále zdůvodňuje svůj nekompromisní přístup k Ankaře. Z 35 kapitol přístupových rozhovorů jich Kypr zablokoval šest.

16:41 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Uprchlíci u řeského hotspotu Moria protestují proti zavření hranic na Balkáně.

16:13

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to dnes řekl novinářům. Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.

16:02 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Uprchlíci z Afghánistánu požadují otevření evropských hranic, protestují v Řecku.

Foto: Reuters
15:08

Předseda vlády Bohuslav Sobotka oslovil dopisem předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera. Navrhuje v něm, aby západobalkánské státy měly možnost v odpovídající míře využívat data Evropské unie, která se týkají uprchlíků. Například v případě identifikace žadatelů o azyl.

"Na základě diskuse na pražském summitu V4 jsem zaslal dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém jsem ho požádal, aby Komise zvážila možnost lepšího sdílení informací s nečlenskými státy na západobalkánské trase. Pan předseda mi včera během mimořádného zasedání zemí EU-Turecko osobně potvrdil, že tento požadavek vítá a že Komise urychleně předloží návrhy, které by pomohly západobalkánským státům při zvládání migračního tlaku,"“ uvedl Sobotka.

Foto: Reuters
14:57

Většina běženců, kteří se dostanou do Řecka, pochází podle IOM ze Sýrie a Afghánistánu, naopak mezi migranty přicházejícími do Itálie jsou početné skupiny Nigerijců.

14:50Ikona - Logo Aktuálně.cz

Předběžná dohoda lídrů EU a Turecka znamená, že kromě Syřanů ztratí uprchlíci z ostatních zemí právo žádat o azyl v Evropě. Kritici tvrdí, že navracení migrantů do Turecka není legální, protože v této zemi neexistuje jejich spolehlivá právní ochrana.

14:44

Do Itálie a Řecka už letos dorazilo na 141 000 běženců, což je proti stejnému období loni sedminásobek. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Při plavbě do Evropy 444 lidí zahynulo.

Drtivá většina uprchlíků směřovala do Řecka, kam od začátku letošního roku přišlo na 132 000 lidí. Zbývajících 9000 migrantů vstoupilo do Evropy přes Itálii.

14:35

Všechny země Evropské unie mohou posílit své humanitární úsilí v uprchlické krizi a pomáhat lidem v nouzi. Dnes to při návštěvě Berlína řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pochválil také politiku německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj vystupuje jako morální hlas.

"Evropská unie se skládá z 28 států. Ze států, které ve skutečnosti všechny mají možnost ukázat humanitární reakci a poskytnout humanitární pomoc. Chci proto pochválit kancléřku, že v tomto šla příkladem," řekl šéf OSN. "Apeluji zde na všechny evropské šéfy vlád. Evropa je kontinent, kde toho může být uděláno víc," řekl.

"Nejde tady o to, jestli už byly poskytnuty nějaké prostředky. Tady jde o víc - o lidskost, o dodržování lidských práv. A věřím, že Evropa jistě najde vhodné cesty, jak to zajistit. Naléhám na všechny předsedy vlád, aby to udělali," uvedl Pan Ki-mun.

Foto: Vojtěch Marek
13:30

Estonsko, Lotyšsko a Litva zpřísňují kontroly na východní hranici. Zároveň podle agentury Reuters budují i ploty. Země se obávají, že právě přes ně by kvůli zhoršeným podmínkám na Balkáně mohli uprchlíci začít proudit. A to přes Rusko a Bělorusko.

14:20

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos v lednu tvořily ženy a děti 54 procent všech příchozích migrantů, kteří připluli do Řecka a Itálie.

Ještě před půl rokem byl přitom poměr mezi ženami a muži opačný - loni v červnu tvořili muži 74 procent migrantů, ženy a děti shodně po 13 procentech.

14:12

Europoslanci dnes na zasedání ve Štrasburku po vášnivé debatě schválili zprávu, která vyzývá ke zlepšení postavení a situace uprchlic a žadatelek o azyl v Evropské unii.

Návrh připravila britská europoslankyně ze socialistické frakce S&D Mary Honeyballová, která je přesvědčená, že ženy a matky malých dětí si mezi uprchlíky zaslouží zvláštní ochranu a zacházení, protože mají jiné potřeby než muži. Někteří poslanci ale její zprávu kritizovali jako příliš ideologickou.

Michal Žák ČTK Reuters Michal Žák, Silvie Housková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 8. 3. 2016 23:55
 

Právě se děje

Další zprávy