Živě: Turci kývli na dohodu s EU. Každý ilegální migrant bude z Řecka vrácen do Turecka

Živě
V Bruselu končí dvoudenní summit Evropské unie s Tureckem. Premiéři a prezidenti členských zemí EU se shodli s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem na dohodě, která umožní vracet do Turecka běžence z Řecka.
Běženci v Evropě, ilustrační foto
Běženci v Evropě, ilustrační foto | Foto: Reuters

Uprchlická krize v Evropě.

Živě
Aktualizovat reportáž
19:00

Premiér Sobotka o dohodě s Tureckem

18:50

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie a turecký premiér Ahmet Davutoglu potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Od neděle by všichni uprchlíci připlouvající na řecké ostrovy neregulérním způsobem měli být vraceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana, přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.

17:20

Belgický premiér Charles Michel odjel ze summitu dříve. Nejspíše kvůli zprávě, že policie obklíčila teroristu Abdeslama, hledaného kvůli útokům v Paříži. V bruselské čtvrti Molenbeek.

16:57

Dohoda je schválena jak všemi lídry členských zemí EU, tak Tureckem, oznámil předseda Evropské komise Donald Tusk. Potvrdila to litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

16:51

Bohuslav Sobotka je díky svému tweetu o dosažení dohody citován médii po celé Evropě. Zmiňují jej jako zdroj německé weby stejně jako britská BBC.

16:33

Z dohody vypadla podmínka Turecka, že řecké ostrovy musí být v den začátku platnosti dohody vyprázdněné.

Důležité bude nejspíše datum v záznamu, který musí být s každým uprchlíkem a migrantem v den jejich příjezdu na ostrov vytvořen, včetně otisků prstů a tak dále.

16:20

Kromě pomoci Řecku v naplňování dohody s Tureckem a zvládání humanitární krize vyzývá Evropská rada k posílení spolupráce se státy západobalkánské trasy při řešení migrační krize.

16:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Záchranné vesty, které migranti zanechali na řeckém ostrově Lesbos.

16:13

Turečtí policisté zadrželi na pobřeží Egejského moře během pátku téměř tři tisíce lidí, kteří se chystali na člunech přeplout na řecké ostrovy. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní turecké úřady.

16:03

Oběd evropských lídrů skončil. Bude následovat schůzka s tureckým premiérem.

16:00  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

V textu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se jasně píše, že "všichni nelegální migranti, kteří připlují z Turecka na řecké ostrovy od 20. března 2016 budou vráceni do Turecka". Samotné fyzické přesouvání lidí může začít později, podle tureckého zdroje agentury Reuters právě 4. dubna.

15:48

Podle tureckého zdroje, citovaného agenturou Reuters, začne fyzické vracení migrantů až 4. dubna - ne tedy hned 20. března.

Uprchlíci vyráží z Turecka do Řecka.
Uprchlíci vyráží z Turecka do Řecka. | Foto: Reuters
15:33

Po odsouhlasení textu dohody s Tureckem ještě evropští lídři debatují o závěrech summitu k migraci. Až oběd skončí, setkají se s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, aby společně slavnostně dohodu podepsali.

15:30

Co dalšího dohoda obsahuje?

Turecko nedostane další požadované další tři miliardy eur hned. Peníze mu Evropská unie vyplatí, až ve chvíli, kdy bude docházet k dočerpání původně přislíbených tří miliard. Peníze jsou určené pouze na zlepšování podmínek života uprchlíků v Turecku. Například pro stavbu škol nebo zdravotních středisek nebo výstavbu nových uprchlických táborů.

15:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od zpravodajky Aktuálně.cz z Bruselu:

EU nabízí Turecku 72 tisíc míst pro přesídlení z tureckých uprchlických táborů do Evropy. Až bude docházet k vyčerpání této kapacity a na řecké ostrovy budou i nadále připlouvat migranti, bude se muset dohoda předělat. Pokud se kapacita vyčerpá, mechanismus "kus za kus" by měl být přerušen. 

15:10

Také podle finského premiéra už představitelé EU dohodu schválili. "Dohoda ohledně Turecka byla schválena," uvedl Juha Sipilä na Twitteru.

Věc musí ještě osmadvacítka na summitu v Bruselu potvrdit společně s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

15:08

Dohoda s Tureckem je schválena! Na Twitteru to píše český premiér Bohuslav Sobotka.

15:05

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Po schůzce s tureckým premiérem se výrazně změnil text ohledně otevírání nových přístupových kapitol. Nyní je v textu přímo napsáno, že se do konce června otevře kapitola 33 - Finanční a rozpočtové opatření. Není to ale žádná z těch, které blokuje Kypr. Prohloubit by se měla také celní unie mezi EU a Tureckem.

Foto: Aktuálně.cz
15:02

Představitelé osmadvacítky by se s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem měli setkat v 16:00. Společně mají prodiskutovat předběžnou dohodu, uvedl server Politico.eu.

Foto: Reuters
14:58

Nový návrh dohody, který mají evropští lídři na stole, počítá s tím, že dohoda začne platit 20. března, tedy už v neděli.

14:52

Kyperský prezident Nicos Anastasiades ostatním lídrům EU oznámil, že poslední verzi návrhu dohody EU s Tureckem akceptuje. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný diplomat.

14:40

Zajímalo by vás, jak vypadá taková tisková konference v Bruselu? Je to chaos.

 

14:35

"Tak už je u jednoho stolu opět celá EU28. Dostali jsme aktuální návrh dohody po jednání s Tureckem. Je cítit silná vůle jednání dokončit," uvedl na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

Foto: Reuters
14:20

Osmadvacítka už jedná. Na Twitteru o tom informuje mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

14:12

Podle jejich výrazů se zdá, že by dnešek mohl skončit dohodou...

13:51

Bilaterální jednání EU s tureckým premiérem skončilo. Následuje oběd evropských lídrů, kteří se ke změnám v dohodě vyjádří.

13:41

"Dohoda je pro obě strany důležitá. Buď všichni vyhrajeme, nebo prohrajeme," uvedla při příchodu na druhý den schůzky evropských lídrů litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

13:35

Stejný názor již dříve vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

13:32 Lucembursko - vlajka

Lucemburský premiér Xavier Bettel na jednání přichází s tím, že v dohodu s Tureckem doufá, ale ne za každou cenu. "Doufám, že k dohodě dojde, ale ne za každou cenu, ne za cenu hodnot, za které jsme tak dlouho bojovali."

13:23

Během jednání o nové dohodě s Tureckem k migrační krizi musí být vyřešeny čtyři otázky:

Jde o legalitu zamýšleného mechanismu vracení migrantů z Řecka do Turecka, termín jeho spuštění, turecké požadavky na pokrok v přístupových jednáních a dodatečnou finanční pomoc.

13:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Informaci potvrzuje i naše zpravodajka Silvie Housková přímo z Bruselu:

Proběhlo další přepsání dohody. V tuto chvíli je na plánu další schůzka zástupců EU s Tureckem. Podle diplomatů by mohl oběd osmadvacítky začít už před druhou hodinou.

Na 13:30 je naplánován aperitiv. Dobrá zpráva je, že oběd je už opravdu v dohlednu.

Foto: Aktuálně.cz
13:05

Jednání s členskými zeměmi začne v půl druhé, informuje mluvčí kyperské vlády na svém Twitteru.

12:57  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká policie odhalila gang pašeráků, který majetným uprchlíkům nabízel pohodlnou cestu do Itálie na palubě malého jednomotorového letadla. Informuje o tom agentura DPA.

Skupina operovala na letišti Mesolongi na západě Řecka a za 5000 až 7000 eur (asi 135 000 až 190 000 Kč) za osobu slibovala dostat migranty přes moře do italské Apulie. Podle úřadů se takových letů v minulých týdnech uskutečnilo nejméně dvanáct.

Pašeráci měli komplice v Itálii, kteří si po přistání uprchlíky přebírali a zařizovali jejich další cestu do západní Evropy. Byli mezi nimi čtyři Řekové a dva Iráčané.

12:50

V Amsterodamu začíná soud s ultrapravicovým politikem a šéfem Strany pro svobodu (PVV) Geertem Wildersem. Čelí obvinění z diskriminace a podněcování násilí vůči marocké menšině žijící v Nizozemsku.

12:39

Do sídla Evropské rady postupně přijíždějí vrcholní představitelé členských států, ale téměř nikdo před dalším kolem jednání k novinářům nepromluvil. Výjimkou byl španělský premiér Mariano Rajoy.

"K ničemu se ještě neblížíme, ale zatím jsem s dosavadním pokrokem spokojený," pronesl krátce k novinářům. "V této chvíli jsou věci lepší, než jaké byly."

Foto: Reuters
12:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Jednání opět začala. V návrhu dohody se dělaly podle zdroje blízkého jednáním určité změny, nechtěl však komentovat v čem konkrétně.

Ve chvíli, kdy se Unie zastupovaná předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a nizozemským premiérem Markem Ruttem dohodne s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, svolá Tusk schůzku evropských lídrů.

Pokud i ti budou s dohodou souhlasit, svolá se na závěr společné setkání celé osmadvacítky s tureckým premiérem, na kterém dohodu formálně uzavřou.

Foto: Aktuálně.cz
12:12

Financial Times dále uvádějí, že Francie, Španělsko a Portugalsko trvají na tom, aby Turecko poskytlo všem uprchlíkům legální ochranu na základě mezinárodních dohod.

Turecko neuděluje status žadatele o azyl a příslušnou právní ochranu běžencům přicházejícím ze států, se kterými nesousedí. Například z Afghánistánu nebo Eritreje.

12:11

List Financial Times na své webové stránce píše, že jednání se komplikují a budou dlouhá.

Evropská unie podle zdrojů Financial Times totiž nevychází Turkům vstříc tak, jak žádali. Zejména jde o požadavek, aby za každého Syřana vráceného z Řecka do Turecka přijaly země EU jednoho Syřana přímo z Turecka.

12:03

Na co jde finanční humanitární pomoc Evropské unie?

11:55

Snímek z pracovní snídaně s tureckým premiérem, která byla přerušena, ale už opět pokračuje.

11:40

Protest v Bruselu proti ustupování Turecku.

11:28

Maďarský helsinský výbor uvádí, že šest přijímacích center v zemi poskytovalo 1. března přístřeší kolem 1600 osobám. Vláda však, pokud jde o tyto údaje, mlčí. Šest uprchlických táborů mají podle ní nahradit dvě "střežená místa" - v Körmendu a v Szentgotthárdu na západě země nedaleko rakouských hranic.

Orbánův kabinet se tvrdě brání přijímaní migrantů a odmítá povinné kvóty stanovené z Bruselu. Všechny uprchlíky, kteří se do země dostanou přes plot vybudovaný loni na hranicích se Srbskem a Chorvatskem, považuje za delikventy.

Doposud bylo v Maďarsku odsouzeno k vyhoštění kolem 2200 osob za ilegální vstup na maďarské území. Tři provinilci dostali nepodmíněné tresty vězení.

11:25

Maďarsko uvažuje o uzavření svých středisek pro migranty. Informovala o tom agentura AFP, podle níž tak vláda premiéra Viktora Orbána dala znovu najevo odpor k přijímání uprchlíků.

"Vláda pověřila ministra vnitra Sándora Pintéra, aby uzavřel maďarská přijímací střediska," uvádí se v prohlášení Orbánova kabinetu. Ministr má "prověřit, zda (tato zařízení) budou v budoucnu ještě někdy potřebná".

11:22

Do budovy Evropské rady přijela právě německá kancléřka Angela Merkelová. Trochu brzy, když je společný oběd plánován až na 13 hodin... Čekají ji nějaká bilaterální jednání? Těsně za Merkelovou přijel i italský premiér Matteo Renzi.

11:16

Jednání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem musela být z "technických důvodů" přerušena.

11:00

"Debata o tom, kdy by měla být případná dohoda spuštěna, lídry ještě čeká," upozorňuje reportérka.

"Německo, ale i Česko jsou samozřejmě ve skupině států, které chtějí spuštění co nejdříve. Španělsko, Portugalsko a Francie ale požadují, aby bylo vše nejdříve právně ošetřeno. Tedy například, aby se Turecko opravdu stalo 'bezpečnou třetí zemí'. A aby u něj mohli žádat o mezinárodní ochranu všichni, kteří to potřebují, nejen lidé z EU a Sýrie."

10:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Termín 20. března, který se zmiňuje jako začátek platnosti dohody EU a Turecka, je spíše velkým přáním kancléřky Angely Merkelové. Do té doby se totiž nemohou stihnout schválit potřebné zákony ani v Turecku, ani v Řecku," upozorňuje z Bruselu zpravodajka Aktuálně.cz Silvie Housková.

Foto: Aktuálně.cz
10:51

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém projevu řekl, že by se Evropa měla nejprve podívat na to, jak sama zvládá uprchlickou krizi, než začne Turecku říkat, co má dělat.

Turecko si podle něj vyslechne kritiku lidských práv v zemi jen v případě, že bude na místě.

Podle agentury Reuters také evropské země nařkl, že "tančí na minovém poli". Tím, že přímo či nepřímo podporují teroristické skupiny v zemi.

Foto: Reuters
10:22

Za jakých podmínek je Turecko ochotné přistoupit na dohodu s EU? Podívejte se na grafiku.

 

10:14

Pomoc všem uprchlíkům i zlepšení vzájemných vztahů Evropské unie a Turecka - to je společný cíl, prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu ráno při příjezdu na summit EU.

Pro Turecko podle něj migrační krize není otázkou obchodu, ale věcí humanitárního charakteru a evropských hodnot.

"Všechny tyto události ukazují, jak jsou vztahy Turecka a EU a turecké členství důležité nejen pro Turecko a Unii, ale pro (řešení) všech mezinárodních otázek," řekl Davutoglu.

Foto: Reuters
10:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tábor v Idomeni - momentálně hlavní "ikona" uprchlické krize - se topí v bahně. Fotograf Jan Šibík natočil reportáž o děsivých podmínkách, v nichž uprchlíci v táboře na uzavřené řecko-makedonské hranici žijí. Doporučujeme.

Šibík: Tábor Idomeni se utopil v bahně

2:16
Fotograf Jan Šibík natočil reportáž o děsivých podmínkách uprchlíků v táboře Idomeni na uzavřené řecko-makedonské hranici. | Video: Jan Šibík
9:55

"Začít realizovat se má plán už 20. března. Neznamená to však, že se (počínaje tímto dnem) začnou uprchlíci vracet," píše Spiegel.

To, co v dohodě stojí, prý znamená, že se na běžence, kteří dorazí na řecké ostrovy, začnou od 20. března vztahovat nová pravidla.

Smlouvu ale ještě musí odsouhlasit Turecko.

9:48

Dohoda s Tureckem o vracení běženců má začít platit už pozítří - 20. března. Píše to německý zpravodajský server Spiegel Online.

9:30  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Do aténského přístavu Pireus dorazilo v pátek z řeckých ostrovů Lesbos a Chios dalších 640 uprchlíků. Informovala o tom agentura DPA.

V Pireu je nyní ve stanech nebo ubytovnách na 4500 lidí různých národností a podle zpráv z místa mezi nimi občas dochází k šarvátkám. V celé oblasti hlavního města je nouzově ubytováno kolem 13 600 lidí.

Foto: Reuters
9:21  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Termín pro začátek vracení běženců zatím nebyl stanoven. Obavy panují z řecké schopnosti rychle zvládnout výraznou administrativní a justiční zátěž, kterou bude masivní vracení lidí do Turecka znamenat.

9:15

Několik zemí EU, jako například Maďarsko nebo Slovensko, přijímat migranty stále nechce.

"Pro Turecko je důležité, aby jeho obyvatelé nenabyli dojmu, že se v něm uprchlíci jen hromadí a Unie si žádné neodváží," řekla ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová.

9:12

Evropská unie nabídne Turecku pro přesídlení 72 tisíc míst, z toho zhruba 1800 by mělo připadnout na Česko.

Mnozí politici jsou i přes případné schválení dohody skeptičtí. Pochybují o jejím převedení do praxe. Mechanismus návratů je velmi složitý a navíc na hraně mezinárodního práva.

9:08

Šéfové států a vlád EU se nechtějí otočit zády ke Kypru. Ten zatím brání otevření pěti přístupových kapitol s Tureckem kvůli tomu, že Turci kladou překážky sjednocení Kypru.

9:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co se zatím v Bruselu dohodlo? Přečtěte si shrnutí od zpravodajky Aktuálně.cz Silvie Houskové.

9:03

Připomínáme, co se v Bruselu událo včera:

Evropští lídři se dohodli na návrhu textu, který dnes projednají s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Ten buď plán odsouhlasí, nebo začne den plný vyjednávání.

Připravovaná dohoda vychází z návrhu, který Davutoglu představil evropským lídrům minulý týden. Turecko příjme zpět všechny uprchlíky a migranty, kteří připlují na řecké ostrovy z tureckých břehů. Za každého takto vráceného Syřana by Unie přijala jednoho Syřana přímo z uprchlických táborů v Turecku.

Migranty z jiných zemí by Turecko přijímalo zpět bez dalších podmínek. Výměnou za tuto dohodu ale Turci požadují urychlit bezvízový styk s EU, další tři miliardy eur a otevření pěti přístupových kapitol.

U připravovaného návrhu dohody evropští lídři nechtějí se všemi podmínkami úplně souhlasit, což může jednání výrazně zkomplikovat.

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem evropské migrační krize a summitu EU v Bruselu.

Simona Fendrychová Zahraničí Reuters ČTK Simona Fendrychová, Silvie Housková, Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2016 19:10
 

Právě se děje

Další zprávy