Maročané jsou "lůza", nikdo mě neutiší. Wilders je za výroky o imigrantech znovu před soudem

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2016 12:50
Ultrapravicový nizozemský politik a šéf Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders čelí obvinění z diskriminace a podněcování násilí vůči menšině Maročanů žijící v Nizozemsku. "Nikdo mě neutiší. Ani v případě Maročanů," reagoval na svém twitterovém účtu. Wilderse soudili už před pěti lety, tehdy byl osvobozen.
Geert Wilders u soudu v Amsterodamu.
Geert Wilders u soudu v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Amsterodam - Nizozemský ultrapravicový politik Geert Wilders je znovu před soudem. Zatímco před pěti lety byl šéf Strany pro svobodu (PVV) viny zproštěn, teď čelí obvinění kvůli údajnému podněcování nenávisti a za diskriminaci.

Podle státního zástupce se Wilders v březnu 2014 mimo jiné tázal svých příznivců, zda si v zemi přejí více, nebo méně Maročanů. Dav na volební párty po komunálních volbách volal, že "méně", načež Wilders reagoval slovy: "To zařídíme!"

Trestní oznámení na známého kritika islámu následně podalo 6400 organizací a jednotlivců.

Kromě toho Wilders přímo v televizním vysílání Maročany označil za "lůzu". Teď mu hrozí rok ve vězení a pokuta až 7400 eur, uvedla agentura Reuters.

Před soudní budovou v Amsterodamu, kde se soud koná, protestují na jeho podporu příznivci hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu). V okolí platí přísná bezpečnostní opatření.

Kauza je podle expertů sledovanější než dřív -  kvůli uprchlické krizi, která sužuje Evropu. V Bruselu právě evropští lídři dojednávají podmínky dohody navracení běženců z Řecka do Turecka.

Wilders tvrdí, že vůči přistěhovalcům žádnou zášť necítí. Pokud dodržují nizozemské zákony a zvyky a nedopouštějí se násilností.

"Nikdo mě neutiší. Ani v případě Maročanů," reagoval politik na svém twitterovém účtu. "Žádné teroristické výhrůžky… žádný soudce. Nikdo."

Maročané tvoří asi dvě procenta obyvatelstva 17milionového Nizozemska.

Před pěti lety Wilders přirovnal Korán k Mein Kampfu Adolfa Hitlera a vyzýval k zavedení daně "z šátku".

Soudce Wilderse osvobodil se slovy, že jeho tehdejší výroky byly sice hrubé, ale směřovaly proti náboženství a nebyly rasistické. To je ale v případě nynějšího soudního líčení podle obžaloby jiné.

Mluvčí žalobců Ilse de Heerová tvrdí, že Wildersova slova tentokrát "mířila proti určité rase, což je považováno za zločin".

Wilders není jediným politikem, který kvůli svým poznámkám vůči uprchlíkům a přistěhovalcům obdržel soudní obsílku. V prosinci francouzský soud zprostil viny ultrapravicovou političku Marine Le Penovou. Byla obviněna z podněcování nenávisti vůči muslimům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy