Porošenko a separatisté prodloužili příměří o 72 hodin

Přenos skončil
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina dnes podepsala asociační dohodu s Evropskou unií. Na východě země mezitím v devět hodin ráno středoevropského času vypršelo původně oznámené příměří. To ale bylo nakonec prodlouženo.

Zastavení palby, z jehož opakovaného porušování se obě znepřátelené strany každodenně obviňovaly, by mělo být startem mírového plánu prezidenta Petra Porošenka.

Už před prodloužením Rusko naléhavě žádalo, aby klid zbraní trval déle, protože vyjednavači by měli mít víc času na nalezení kompromisu. Porošenko ale uvedl, že povstalci hrají o čas.

Summit EU dnes také představil čtyři konkrétní kroky, jejichž splnění žádá k pondělku 30. června. Mimo jiné například zahájení podstatných rozhovorů ohledně mírového plánu a propuštění všech rukojmích.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:49

V neděli mají telefonicky hovořit spolu s Porošenkem německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a Vladimir Putin. Právě od něho se očekává, jaké Moskva přijme konkrétní kroky k uklidnění situace.

23:25

Ukrajinská vláda a zástupci proruských separatistů se podle BBC dohodli na prodloužení příměří do pondělí 30. června. Prezident Petro Porošenko tak doufá, že během následujících tří dní dojde k výraznému posunu v mírových plánech.   

Úřad ukrajinského prezidenta informaci o prodloužení příměří oficiálně potvrdil na svých webových stránkách. 

16:45

Rozhodnutí summitu uvítal také český premiér Bohuslav Sobotka.

"Shodli jsme se na tom, že čekání na uklidnění situace není možné dále prodlužovat a proto jsme stanovili jasný termín 30. června, ke kterému vyhodnotíme plnění daných kritérií," uvedl. Zdůraznil připravenost lídrů se kdykoliv sejít a o dalších krocích diskutovat.

Foto: Ludvík Hradilek
16:40

"Celá Evropa demonstruje solidaritu s Ukrajinou a připravenost spolupracovat a podporovat Ukrajinu na cestě k reformám. O tom nenám pochyb. Závěry Evropské rady také potvrzují, že jsme jednotní i v pohledu na otázku bezpečnosti," prohlásil dnes v Bruselu před novináři Petro Porošenko.

16:12

Moskva dnes přímá jednání Kyjeva s povstalci přivítala. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že jednání, stejně jako prodloužení příměří o další tři dny, může vytvořit příznivější ovzduší pro dosažení konečného cíle.

Tím je podle Moskvy zastavení bojů a uznání práv obyvatel jihovýchodu Ukrajiny.

Lavrov doufá, že prodloužení příměří bude znamenat skutečné zastavení bojů, a nikoli "pouhý třídenní odklad ultimáta".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
16:01

Pokud se ukrajinští rebelové nezasadí o snížení napětí v zemi, mohla by EU rozšířit své sankce proti Rusku už během příštího týdne. Sankce by zřejmě zasáhly více lidí i firem.

"Je to možné. Pokud nedojde k žádnému posunu, členské státy by se mohly v příštím týdnu zabývat zavedením nových sankcí,“ cituje agentura Reuters nejmenovaného evropského diplomata.

Spíš než o rozsáhlejší ekonomická opatření by podle agentury zřejmě šlo o přidání dalších jmen na seznam sankciovaných.

15:40

Konkrétní body, jejichž splnění do pondělí žádá EU pro uklidnění situace na Ukrajině, byly do připravených závěrů doplněny poté, co unijní summit oslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

15:18

"Rozhodnutí bude učiněno ještě dnes," cituje Porošenkova slova na tiskové konferenci i agentura Reuters.

15:10

Definitivní rozhodnutí ohledně prodloužení příměří na Ukrajině o další tři dny bude učiněno až po návratu z Bruselu na Ukrajinu, cituje ruská agentura Itar-Tass vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Agentura už dříve s odkazem na nejmenovaný evropský diplomatický zdroj uvedla, že Porošenko se rozhodl příměří prodloužit.

"Musím se vrátit a konzultovat to s armádou a vládou. Příměří bude v platnosti až do večera, rozhodnutí padne do té doby,“ uvedl Porošenko.

Petro Porošenko s Angelou Merkelovou v Bruselu.
Petro Porošenko s Angelou Merkelovou v Bruselu. | Foto: Reuters
15:02

Na dnešní jednání v Doněcku, které obě strany označují za pouhé "konzultace", se podle ruské agentury dostavili zástupci "lidových republik" z Doněcku a Luhansku.

Přítomni jsou i členové takzvané kontaktní skupiny a tým proruských ukrajinských politiků, který rozhovory pomáhá zprostředkovat. Zájmy ukrajinské vlády má na jednání v Doněcku hájit bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma.

14:55

V Doněcku dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi zástupci kyjevské vlády a východoukrajinskými povstalci. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním.

Výsledkem prvního kola, které se konalo na stejném místě v pondělí, byla dohoda o týdenním příměří.

14:32

Propuštění členové mise OBSE budou podle agentury APA letecky přepraveni do Vídně. "Byli propuštěni bez jakýchkoli podmínek," uvedl premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj.

14:30

Šéf OBSE Didier Burkhalter dnes žádal vysvětlení únosu zbývající zadržované skupiny pozorovatelů OBSE. Z řad povstalců zazněl příslib, že by mohli být "brzy" propuštěni.

Separatisté dnes oznámili propuštění druhého ze zadržovaných týmů pozorovatelů.

Foto: Reuters
14:20

Podle agentury AFP je jedním z důvodů třídenního prodloužení příměří zájem o osvobození všech zadržovaných rukojmích.

14:08

Dalším bodem textu, který vzešel ze summitu EU, je dohoda na mechanismu, který by mohl pod dohledem OBSE kontrolovat skutečné dodržování příměří a také ochranu ukrajinsko-ruské hranice.

Ukrajinským úřadům musí být také předána kontrola tří hraničních přechodů.

14:05

Summit EU žádá k pondělku 30. června splnění čtyř konkrétních kroků k uklidnění situace na Ukrajině.

Lídři Unie v závěrech svého dnešního jednání v souvislosti s tímto požadavkem uvedli, že poté situaci zhodnotí a že jsou připraveni v případě potřeby rozhodnout o dalších protiruských sankcích.

V textu žádají o zahájení podstatných rozhovorů o provedení jeho mírového plánu a propuštění všech rukojmích včetně zbývajících pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Foto: Thinkstock
14:01

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v belgickém hlavním městě vůdcům EU oznámil, že příměří na východě Ukrajiny bylo prodlouženo o tři dny.  Informovala o tom ruská agentura ITAR-TASS.

13:55

Ukrajinské vedení během dnešního dne rozhodne o dalším postupu.

Mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům řekl, že o rozhodnutí nejvyššího ukrajinského vedení bude veřejnost informována na tiskové konferenci, která bude svolána na 16:00 SELČ.

O povaze chystaného oznámení se nezmínil.

13:45

Ruský prezident Vladimir Putin volá po dlouhodobém příměří na Ukrajině, které by umožnilo rozhovory mezi zástupci Kyjeva a rebelů z východoukrajinských regionů.

Jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko ale varoval, že pokud rozhovory se separatisty nepřinesou příznivý výsledek, klid zbraní prodloužen být nemusí.

Prezidenti Petro Porošenko (uprostřed) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová.
Prezidenti Petro Porošenko (uprostřed) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová. | Foto: Reuters
13:15

Lichtenštejnsko zmrazilo 27 milionů švýcarských franků (téměř 610 milionů korun), které v něm mají uloženy bývalí političtí představitelé režimu ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče.

Alpské knížectví rovněž zahájilo stíhání osob podezřelých z praní špinavých peněz.

11:58

Z Ukrajiny do Ruska už letos uprchlo zhruba 110 000 lidí, z nichž asi 9500 požádalo o status uprchlíka. Informoval o tom dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Lidé podle něj opouštějí východ Ukrajiny kvůli bojům, výhrůžkám, obavám z únosu a rozvratu státních služeb.

Podívejte se na fotogalerii z města Slavjansk, odkud kvůli bojům uprchly tisíce obyvatel.

11:50

Příměří na Ukrajině bylo z rozhodnutí Kyjeva prodlouženo do jedenadvaceti hodin. Tedy oproti původní dohodě mezi armádou a povstalci o dvanáct hodin. S odvoláním na rozhodnutí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany to oznámila agentura RIA Novosti. Ukrajinské vedení prý během dnešního dne rozhodne o dalším postupu.

Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku.
Ukrajinský voják u silniční zátarasy severně od Slavjansku. | Foto: Reuters
11:45

Na východě Ukrajiny se množí útoky na železnici. Dnes ráno dva výbuchy poničily železniční most u stanice Ogorodnoje nedaleko Luhansku. Provoz na trati musel být přerušen. V neděli kvůli výbuchům vykolejil nákladní vlak u Ilovajsku poblíž Doněcku.

Ukrajina - Slavjansk - barikády
Ukrajina - Slavjansk - barikády | Foto: Reuters
11:13

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina bude mít smlouva s EU pro Ukrajinu vážné následky. Omezí mimo jiné její svrchovanost. "Následky pro Ukrajinu i pro Moldavsko budou nepochybně vážné," dodal Karasin.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko přijme opatření pro ochranu své ekonomiky, jakmile se projeví negativní následky asociační smlouvy. Mluvčí blíže nespecifikoval povahu chystaných kroků, řekl jen, že obsah těchto opatření je "očividný". Podle Peskova se "bude podnikat vše, co je nezbytné pro ochranu ruské ekonomiky".

Agentura RIA Novosti dnes oznámila, že Rusko a EU chtějí v nejbližší době uspořádat jednání na expertní a ministerské úrovni, které by mělo vyjasnit sporné otázky pramenící z ukrajinského přidružení.

Petro Porošenko s unijními lídry v Bruselu.
Petro Porošenko s unijními lídry v Bruselu. | Foto: Reuters
11:06

Jak zareaguje Rusko na dohodu Ukrajiny s Evropskou unií? Loni na podzim Vladimir Putin vyhrožoval, že dojde ke zpřetrhání mnoha obchodních vazeb mezi Ruskem a Ukrajinou. A že ukrajinským vývozcům se začne ruský trh uzavírat. Ukrajinská závislost na obchodu s Ruskem se sice v posledních letech snižuje, ale stále je dost velká. To se týká hlavně průmyslových podniků na východě země. Závislá je Ukrajina také na dovozu ruského plynu. Kreml zkrátka má dost možností, jak Ukrajinu "potrestat."

Aktuálně.cz hovořilo se ženou, která žije uprostřed tvrdých bojů ve Slavjansku. Ella Ozoleová zvažuje odchod do České republiky, kde kdysi pracovala, ale musí se starat o svoji matku. Do Slavjansku je už téměř nemožné se dovolat nebo komunikovat s tamními lidmi prostřednictvím internetu. Článek si můžete přečíst ZDE.

Ella pracovala v Praze, po které se jí stýská. "Lidé se bojí. Neodvažují se něco říci nahlas."
Ella pracovala v Praze, po které se jí stýská. "Lidé se bojí. Neodvažují se něco říci nahlas." | Foto: Martin Novák
10:56

V noci a nad ránem zemřeli na různých místech východní Ukrajiny při přestřelkách s proruskými separatisty čtyři vojáci ukrajinské armády. Oznámilo to ministerstvo obrany v Kyjevě. Skupina ozbrojenců zaútočila i s tanky na stanoviště armády u města Kramatorsk, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje. Kramatorsk je velmi důležitým strategickým místem, protože se tam nachází vojenské letiště. Přestřelky jsou hlášeny také z města Artemovsk, naopak ve Slavjansku, obklíčeném ukrajinskými vojáky, je klid.

Výcvik domobrany v Donbasu,
Výcvik domobrany v Donbasu, | Foto: Reuters
10:42

Ještě k "radikálovi" Sergeji Glazjevovi. Je na seznamu ruských představitelů, kteří kvůli Krymu a východní Ukrajině nesmějí cestovat do Evropské unie a Spojených států. Podívejte se na náš přehledný seznam.

10:33

Stvrzení ekonomické části umožní odstranit naprostou většinu dovozních cel mezi EU a Ukrajinou. Postupně se také budou sbližovat ukrajinské a unijní normy a zjednoduší se přístup ukrajinského zboží na evropský trh.

Český premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na dnešní jednání v Bruselu označil rozhodnutí všech tří východoevropských zemí prohloubit spolupráci s Unií za správné. "Je to příležitost těmto zemím pomoci rozvíjet jejich demokratické systémy, podporovat lepší právní stát a lepší zacházení s investory," řekl českým novinářům. Asociační smlouvy podle něj také přinesou větší možnosti pro české podnikatele v těchto zemích a pro vzájemný obchod.

10:19

Rozhodně nelze čekat příznivou reakci Ruska na dohodu EU - Ukrajina. Rusům se nelíbí, že se tímto způsobem Ukrajina orientuje na západ místo na východ, tedy na Rusko.

Naznačil to už ve čtvrtek poradce ruského prezidenta pro vnitřní trh Sergej Glazjev. Ten je pro Putina čímsi jako mužem pro špinavou slovní práci. Pronáší ostrá vyjádření na adresu zahraničních zemí a politiků, se kterými má Kreml spory. Evropa podle Glazjeva silou přinutila Ukrajinu podepsat asociační dohodu. Brusel "zorganizoval převrat na Ukrajině a pomohl nacistům dostat se k moci," řekl Glazjev britské rozhlasové stanici BBC. "Tato nacistická vláda teď bombarduje největší ukrajinský region," dodal. Na dotaz zpravodaje BBC, zda Glazjev k nacistům řadí i Porošenka, odpověděl Putinův poradce "samozřejmě".

Evropu teď podle Glazjeva nečeká nic dobrého. "Evropská veřejnost se velmi podiví, až jí tento nacistický Frankenstein, zrozený evropskými byrokraty a některými politiky, zaklepe na dveře," předpověděl.

Putinův poradce
Putinův poradce | Foto: Aktuálně.cz
10:11

Představitelé Evropské unie právě na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Prezident EU Herman Van Rompuy je označil za milníky pro celou Evropu.

Ukrajina měla podepsat dohodu v listopadu na summitu ve Vilniusu, ale tehdejší prezident Viktor Janukovyč to na poslední chvíli odmítl. Vyvolal tím protesty, které vedly k jeho svržení a následně k ozbrojenému konfliktu na východě Ukrajiny.

Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU
Petro Porošenko v Bruselu podepisuje asociační dohodu s EU | Foto: Reuters
9:51

Ukrajinský prezident Petro Porošenko je připraven uzavřít mírovou smlouvu s kýmkoli, protože nechce opominout žádnou šanci na dosažení míru. Porošenko to v předvečer dnešního podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií řekl v rozhovoru s televizí CNN. Potvrdil zároveň, že ruskou anexi Krymského poloostrova neuznává. "Krym je ukrajinský," řekl prezident.

"Stanovisko ruského prezidenta Vladimira Putina je občas docela pragmatické a občas velmi emotivní," pokračoval Porošenko. "Pokouším se vystihnout okamžiky, kdy je Putin spíš pragmatický než emotivní," dodal. Pokud jde o vyjednávání s povstalci, je prezident optimistický. "Během několika týdnů, možná měsíců, můžeme mít mírovou smlouvu," konstatoval Porošenko.

Všechny povstalecké oddíly na ukrajinském území jsou podle něj ruské. "Jsou to ruští občané, vůdci separatistů jsou z ruské tajné služby. Pokud toto bude pokračovat, nastane skutečná válka," zdůraznil.

Prezident Porošenko v Radě Evropy ve Štrasburku
Prezident Porošenko v Radě Evropy ve Štrasburku | Foto: Reuters
7:54

Představitelé zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podepíší s Ukrajinou ekonomickou část asociační dohody. Podpis završí dramatickou cestu k uzavření této smlouvy. Tu loni na podzim odmítl podepsat tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, což v zemi vyvolalo silné protesty proevropsky laděné části společnosti. Ty nakonec vedly k pádu Janukovyče a uchopení moci tehdejší prozápadní opozicí, na což následně reagoval proruský východ země nejprve jednostranným odtržením poloostrova Krym, který anektovalo Rusko, a posléze separatistickými vzpourami v regionech.

Připomeňte si ZDE ve fotograficích ruskou anexi Krymu

Politickou část asociační dohody podepsal v Bruselu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na konci března. Zbývající část podepíše dnes prezident Petro Porošenko. Jejím jádrem je odstranění většiny dovozních cel na obou stranách. Postupně se také budou sbližovat ukrajinské a unijní normy a zjednoduší se přístup ukrajinského zboží na evropský trh.

Smoke rises over Independence Square during clashes between anti-government protesters and riot police in Kiev February 20, 2014. Ukrainian anti-government protesters on
Smoke rises over Independence Square during clashes between anti-government protesters and riot police in Kiev February 20, 2014. Ukrainian anti-government protesters on | Foto: Reuters
7:10

Proruští separatisté na východě Ukrajiny propustili čtyřčlenný tým pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který měsíc zadržovali. Podle agentury DPA kyjevská kancelář OBSE potvrdila, že pozorovatelé jsou skutečně na svobodě. V zajetí nadále zůstává ještě jiná skupina pozorovatelů OBSE. "Byli propuštěni bez jakýchkoli podmínek," citovala AFP premiéra samozvané Doněcké lidové republiky Alexandra Borodaje. Propuštění inspektoři, kterými jsou Švýcar, Dán, Estonec a Turek, jsou prý nyní v hotelu v Doněcku, tedy ve městě, které je pod kontrolou separatistů. Do rukou povstalců padli členové mise OBSE 26. května v Doněcké oblasti. O tři dny později pak separatisté zajali další tým OBSE, který působil v Luhanské oblasti.

Ukrajinský voják.
Ukrajinský voják. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 6. 2014 23:32
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy