České nemocnice jsou připravené léčit další Ukrajince

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2014 16:10
Pokud Ukrajina požádá, české nemocnice přijmou zraněné Ukrajince. Už dříve se jich v Česku léčily téměř čtyři desítky.
Česko upravilo letoun pro zraněné z Ukrajiny.
Česko upravilo letoun pro zraněné z Ukrajiny. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Česká republika je připravena znovu přijmout zraněné z východu Ukrajiny. Ministerstvo vnitra připravuje podklady pro pokračování programu Medevac a čeká, zda Kyjev projeví o nabídnutou pomoc zájem.

Po jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dodal, že rozsah případné pomoci bude záležet na požadavcích ukrajinské strany. Česko už dříve přijalo na léčení devětatřicet Ukrajinců zraněných při potlačování protestů v Kyjevě.

Čeká se na rozhodnutí Kyjeva

Dopravu zraněných z východu Ukrajiny do Česka nabídl minulý týden ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při své návštěvě Ukrajiny.

"Znova bychom přijali pacienty s vážnými zraněními. Zatím připravujeme podklady pro tento program a čekáme na stanovisko ukrajinské strany, zda požadují, nebo nepožadují tuto pomoc," uvedl Chovanec.

Česká republika je podle něj v tuto chvíli připravena na východ Ukrajiny vypravit jeden let. Celkový rozsah pomoci bude záviset na potřebách ukrajinské strany.

Podle Chovance bude ministerstvo vnitra na pokračování projektu Medevac žádat z vládní rozpočtové rezervy navýšení peněz v programu na 30 milionů korun. Letos bylo na humanitární evakuace už vynaloženo 18,5 milionu korun, sdělilo ministerstvo.

Bezpečnostní rada státu také znovu konstatovala, že v souvislosti s nepokoji na Ukrajině nehrozí Česku nedostatek plynu ani ropy, které proudí z Ruska.

"V zásadě je možné zajistit zásobování plynem České republiky skrze alternativní plynovod Nordstream, který vede přímo z Ruska do Německa," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Připomněl, že na Nordstream je napojen plynovod Opal, vedoucí plyn k českým hranicím. Odtamtud by surovinu do ČR dopravil plynovod Gazela.

Bezpečnostní rada státu také znovu konstatovala, že v souvislosti s nepokoji na Ukrajině nehrozí Česku nedostatek plynu ani ropy, které proudí z Ruska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy