Události posledních hodin:
Záchranáři z Česka vyprostili v tureckém městě Adiyaman další tři mrtvé. Na místech, kde po zásahu speciálně vycvičených psů doufali v nález živých lidí, už nikoho přeživšího neobjevili. Dnes o tom informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. V zemětřesením zasažených oblastech pomáhají čeští hasiči od minulého týdne. Setrvají pravděpodobně ještě několik dnů. Mluvčí uvedl, že hasí zřícené budovy, které zasáhl požár.
"Ukončili jsme zásah u sesuté budovy, vyprostili jsme tam tři mrtvé. Tým z Polska nenašel na žádném z míst, které označili naši psi, živé osoby, a hledání ukončili," napsal mluvčí. "Na sektoru se třemi zřícenými objekty, kde jsme nasazeni společně s týmy z USA a Bangladéše, budeme pracovat zřejmě ještě dva dny," uvedl. "Na daném místě neustále hoří, požár výrazně komplikuje situaci," doplnil.
Záchranáři z Česka v neděli uvedli, že ze sutin vyprostili 35 mrtvých, s třemi dnes oznámenými by se tedy mělo jednat o 38 těl. Zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Týden po zemětřesení, jež si na jihu Turecka a severu Sýrie vyžádalo už přes 33 tisíc obětí, záchranáři vyprostili z trosek další živou ženu, píše AP.
I šest dní po otřesech záchranáři nacházeli přeživší. Dnes podle agentury Reuters vyprostili z trosek zřícených budov několik živých lidí včetně dětí v provincii Hatay. Bylo mezi nimi batole, desetiletá dívka a otec s pětiletou dcerou. Turecká média také informovala o záchraně třináctiletého chlapce v Gaziantepu. "Jsi zázrak," řekli o něm záchranáři. Naděje na záchranu dalších lidí ale s postupujícím časem rychle klesají.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii už si vyžádalo více než 33 tisíc lidských životů. Počet dosud zjištěných obětí katastrofy se zvýšil, když turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) dnes informoval o 29 605 mrtvých. V Sýrii zemětřesení podle poslední bilance nepřežilo více než 3500 lidí. Sýrie ale od pátku neoznámila aktualizovaný počet mrtvých, takže bilance bude pravděpodobně vyšší, uvedla stanice BBC.
Počet známých obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii už přesáhl bilanci ze zemětřesení v Arménii z roku 1988, kde zemřelo 25 tisíc lidí, i v Íránu v roce 2003, které si vyžádalo 26 200 obětí. Nejničivějším stále zůstává zemětřesení z roku 1976 v severovýchodní Číně, kde zahynulo podle oficiálních údajů 242 tisíc lidí (podle China Morning Post až 655 237 osob); město Tchang-šan byl zcela zničeno; bylo to nejhorší zemětřesení ve 20. století podle počtu obětí.
Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii už si vyžádalo více než 30 tisíc lidských životů. Počet dosud zjištěných obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes turecké úřady informovaly o 29 605 mrtvých. V Sýrii zemětřesení podle aktualizované bilance nepřežilo 3775 lidí, uvedla agentura DPA.
Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias dnes navštívil zasažené oblasti Turecka v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Agentura AP to označila za nové kolo takzvané "zemětřesné diplomacie" mezi těmito dvěma zeměmi, jejichž vztahy bývají často napjaté, ne-li nepřátelské. Něco podobného se stalo v roce 1999, jen tři roky poté, co šly obě země téměř do války kvůli dvěma neobydleným ostrůvkům v Egejském moři.
Opoziční strany obvinily vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že neprosazovala uplatňování stavebních předpisů a že nesprávně utrácela zvláštní daně vybírané po posledním velkém zemětřesení v roce 1999. Smyslem těchto daní bylo zajistit peníze na to, aby byly budovy odolnější vůči zemětřesení. Erdogan řekl, že opozice jen lže a šíří pomluvy, aby pošpinila vládu, a že brání investicím, místo aby čelila korupci v obcích, které řídí.
Turecko pokračuje v přísném prošetřování příčin pádu budov po rozsáhlém pondělním zemětřesení. Tamní úřady nařídily zatknout už 113 lidí. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye se předpokládá, že zadržení jsou zodpovědní za zřícení některých z tisíců budov, které spadly v deseti provinciích zasažených otřesy.
Čeští záchranáři se z vrátí z Turecka, kde pomáhají po pondělním zemětřesení, zřejmě v noci na pátek. Záležet bude ještě na vývoji situace a požadavcích turecké strany. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Záchranáři z Česka dosud v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin 34 mrtvých, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo už více než 28 tisíc lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes večer turecký viceprezident Fuat Oktay oznámil, že počet obětí v jeho zemi vzrostl na 24 617. Počet zraněných je víc než 80 tisíc. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, agentury nenabízely.
Hasičský záchranný sbor ČR posílá zprávy z Turecka.
Pořád to má smysl!
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) February 11, 2023
I když vyprostíme mrtvé….pro pozůstalé https://t.co/eKSYpM4hx9
Dobrovolníkům, kteří se snaží hledat přeživší v zemětřesením zasaženém tureckém městě Antakya, komplikuje práci rabování, ale třeba také nedostatek funkčních toalet. Napsala to agentura Reuters, která cituje několik záchranářů.
Turecká televize odvysílala záběry z města Kahramanmaraş, kde se záchranářům podařilo z trosek vyprostit tříčlennou rodinu, včetně dvanáctiletého dítěte, kteří v troskách přežili 133 hodin.
Turecké bezpečnostní složky zadržely v osmi provinciích země, které postihlo zemětřesení, nejméně 48 lidí kvůli rabování. Informuje o tom agentura AFP.
Po třech desetiletích se otevřel hraniční přechod mezi Tureckem a Arménií, aby jím mohl projet konvoj s arménskou humanitární pomocí obětem ničivého zemětřesení, které postihlo zkraje tohoto týdne jih Turecka. Napsala to agentura Anadolu. Ankara nemá s Jerevanem diplomatické ani obchodní styky od 90. let minulého století.
Rakouští záchranáři dnes odpoledne zčásti obnovili záchranné práce po pondělním zemětřesení v Turecku. Ráno je byli nuceni přerušit kvůli obavám o vlastní bezpečnost. O tu se nyní starají příslušníci turecké armády. Informoval o tom na Twitteru mluvčí rakouského ministerstva obrany Michael Bauer. Po pohřešovaných osobách podle něj začali odpoledne znovu pátrat dva psovodi se svými zvířaty.
Nejtragičtějším zemětřesením podle počtu obětí za posledních 50 let bylo zemětřesení v severovýchodní Číně v roce 1976. Zahynulo tehdy podle oficiálních údajů 242 tisíc lidí (podle China Morning Post až 655 237 osob). Město Tchang-šan bylo zcela zničeno. Druhým nejhorším zemětřesením bylo v roce 2004 v Indonésii o síle 8,9 stupně. Vyvolalo přílivové vlny, které v oblasti Indického oceánu připravily o život přes 230 tisíc lidí, z toho osm Čechů. Třetí nejtragičtější zemětřesení bylo v roce 2010 na Haiti, kde zemřelo 200 tisíc lidí.
Počet známých obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 25 tisíc poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdgoan aktualizoval bilanci své země na 21 848 obětí. Ze Sýrie dnes zatím nové údaje agentury neuvádí, v pátek nicméně vláda a opozice, ovládající části rozdělené země, hlásily dohromady 3553 mrtvých.
Vláda podnikne rázné kroky proti lidem, kteří se podílejí na rabování a dalších zločinech v místech, která tento týden postihlo v Turecku ničivé zemětřesení. "Vyhlásili jsme výjimečný stav," prohlásil na návštěvě postižené oblasti turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "To znamená, že od nynějška by lidé, kteří se podílejí na rabování nebo únosech, měli vědět, že se na ně vztahuje pevná ruka zákona," doplnil Erdogan. Nebylo ale jasné, jaké případy únosů má na mysli, upozornily agentury.
Ve městě Adiyaman, kde v Turecku po pondělním zemětřesení pomáhají čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku. Konflikty nejsou, sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Situace se zhoršuje v provincii Hatay, kde jsou němečtí a rakouští záchranáři, avšak její hlavní město je od Adiyamanu a českých hasičů vzdálené téměř 300 kilometrů.
I pět dní po otřesech zároveň záchranáři v troskách měst dál nachází přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. V Nurdagi západně od regionální metropole Gaziantep dnes údajně našli pětičlennou rodinu, která ve svém zříceném domě strávila 129 hodin. Ve městě Antakya zase záchranáři vynesli ze sutin 36letého muže, napsala AP, podle níž se v sobotu již podařilo zachránit celkem devět lidí.
Záchranné práce po zemětřesení v Turecku ukončil po Rakušanech i tým poslaný z Německa. V místě nasazení se zhoršuje bezpečnostní situace.
Rakouští záchranáři pozastavili záchranné práce po zničujícím zemětřesení v Turecku. Na místě, kde pracovali, se totiž zhoršuje bezpečnostní situace, a obávají se proto o bezpečnost, informovala agentura APA s odkazem na podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise. Mezi místním skupinami narůstá agresivita a v místě nasazení se podle Kugelweise ozývaly i výstřely.
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili od pátku ze sutin dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy. Dnes by měli ukončit zásah ve dvou budovách, které prohledávají od úterý, sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. "Ve městě Adiyaman jsou cesty většinou sjízdné, elektřina a voda zůstávají nedostupné. Tým je zdravotně v pořádku," uvedl mluvčí.
Na hřbitově v tureckém městě Nurdagi u hranic se Sýrií už brzy nebude žádné místo pro další mrtvé. Čerstvě vykopané hroby označují holé náhrobní kameny, na kterých visí jen zbytky oděvů, aby zatím bezejmenné oběti mohli případně identifikovat jejich blízcí. Venku před hřbitovem leží na korbách nákladních aut desítky mrtvých těl, která na pohřeb teprve čekají, napsal v reportáži deník The Guardian.
Na hřbitov v Nurdagi dorazilo pět imámů, kteří vedou nekonečný sled hromadných pohřbů, kdy se často pohřbívá až deset lidí naráz. Úředníci museli objednat dodávky rakví z jiných měst, a dokonce až z Istanbulu, aby poskytli poslední místo odpočinku pro ohromné množství zemřelých, o které je potřeba se postarat.
Události posledních hodin:
"Posíláte nám do Turecka vzkazy a pozdravy a nás to nabíjí další energií. Moc vám děkujeme!" reagovali na Twitteru hasiči spolu s videem z Turecka, kde pomáhají svým místním kolegům hledat přeživší v sutinách domů.
Posíláte nám do Turecka vzkazy a pozdravy a nás to nabíjí další energií. Moc vám děkujeme! 👏👏👏 pic.twitter.com/FxGXMuCPCG
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 10, 2023
Mrtvých po zemětřesení v Sýrii a Turecku je už přes 23 tisíc. Podle tureckých úřadů si katastrofa v zemi vyžádala nejméně 19 875 obětí, píše Reuters.
Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Nejvíce peněz darovali lidé Člověku v tísni. K páteční 15. hodině vybral 53 milionů, které použije na pomoc Turkům a Syřanům po zemětřesení.
Syrská vláda schválila dodávky humanitární pomoci přes frontové linie, které rozdělily zemi při občanské válce, uvedla syrská státní média podle agentury Reuters. Pomoc dorazí těm, kteří ji potřebují, prostřednictvím Organizace spojených národů, Syrského červeného půlměsíce a Mezinárodního červeného kříže.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval o tom, že počet obětí katastrofy v jeho zemi stoupl už na 19 388. V Sýrii si otřesy vyžádaly zatím 3384 životů, celkem je tedy v obou zemích obětí už přes 22 700.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii si dosud vyžádalo přes jednadvacet tisíc mrtvých. Nejméně statisíce lidí přišly o své domovy. Na místo míří humanitární pomoc z celého světa. Jak a proč ke katastrofě došlo, vysvětluje Jan Burjánek, seizmolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. "Oblast je poměrně hodně zastavěná. Přišlo mi, že tam byly problémy v návrhu staveb," vysvětluje expert vysoký počet obětí.
Podle Bílých přileb, které působí v syrských regionech ovládaných povstalci, je zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle nich měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou.
Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil.
Turecký prezident Recep Erdogan připustil, že pomoc po zemětřesení není tak rychlá, jak by chtěl. V Turecku už je 18 991 mrtvých.
Turecký prezident Recep Erdogan oznámil, že v zóně, kterou poničilo zemětřesení, se vyskytly případy rabování obchodů. Armáda podle něj zakročí.
Na sever Sýrie postižený ničivým zemětřesením směřuje 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes překročila syrsko-tureckou hranici. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci. Světový program pro výživu mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie, a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka.
Velkou pomocnicí se dnes v Turecku pro české hasiče stala fenka Terezka, která v noci v troskách vyštěkala ženu, kterou se záchranářům podařilo z trosek vyprostit živou.
Fenka Terezka, která je dnes hvězdou médií, ukazuje sílu a sehranost celého - nejen kynologického týmu. 🇹🇷👨🚒🇨🇿 #USAR pic.twitter.com/DQgkBZKRlw
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 10, 2023
Do Sýrie začala proudit pomoc ze strany OSN. Snahy světové organizace ale komplikuje dlouhotrvající občanská válka a fakt, že zasažená oblast je v rukou protivládních povstalců. Spojené státy už proto vyzvaly syrského prezidenta Bašára Asada, aby okamžitě dovolil přísun pomoci přes všechny hraniční přechody. Asad dnes podle Reuters poprvé navštívil zasaženou oblast, když spolu s manželkou přijel do nemocnice ve městě Halab (Aleppo).
Záchranářům se 101 hodin po zemětřesení v Turecku podařilo v sutinách ve městě Iskenderun najít šest přeživších, informovala agentura AP.
Počet obětí pondělního zemětřesení stále roste, celkem už se jedná o více než 21 700 lidí. Podle tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací je jich 18 342. Zraněných evidují turecké úřady dnes ráno přes 74 tisíc.
V sousední Sýrii bylo dosud nalezeno více než 3377 mrtvých. Nejméně statisíce lidí přišly v celé oblasti o střechu nad hlavou.
Češi dál pomáhají i jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Jednou z těchto pomocí byla i asistence psa českých kynologů. "Kolegové z jiného týmu ve 4:00 zachránili z trosek ženu, kterou v noci 'vyštěkal' pejsek Terezka české kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání," uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák.
Češi v Turecku vytáhli ze sutin po zemětřesení dva živé, předali je zdravotníkům. Kolegům z jiného týmu pomohl najít živou ženu pes českých kynologů.
Záchranáři z Česka v tureckém městě Adiyaman v noci na dnešek vyprostili ze zřícených obytných domů dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 20 těl, z toho 11 dětí. Dál také pomáhají jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Novinářům to sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.
I čtyři dny po katastrofálním zemětřesení objevují záchranáři v Turecku přeživší pod troskami domů. Počet obětí v Turecku a Sýrii přesáhl 21 000.
Řecko, které má s Tureckem napjaté vztahy, dnes poslalo Ankaře tisíce stanů, lůžek a dek. Celkem má v plánu poskytnout 80 tun hmotné pomoci, která bude zahrnovat i zdravotnický materiál. První bedny s pomocí dnes na letiště v jihoturecké Adaně přivezly komerční lety, které budou podle Reuters operovat nejméně do pátku. Světová banka Turecku poskytne 1,78 miliardy dolarů (39 miliard korun) na pomoc i následné financování obnovy země.
Balík pomoci dnes oznámila i Británie. Ještě dnes do postižené oblasti odletí vojenské letadlo s vybavením a personálem, který zřídí polní nemocnici s nepřetržitě fungujícím operačním sálem. Letoun přiveze i tisíce stanů, termodek a balíčky s hygienickými potřebami, napsal server BBC. Vláda v Londýně se zároveň zavázala, že poskytne tři miliony liber (80 milionů korun) na pátrací a záchranné operace a další pomoc v nejhůře stižené části Sýrie, kterou ovládá syrská opozice.
Spojené státy, Británie či Řecko dnes oznámily humanitární pomoc pro Turecko a Sýrii, které se potýkají s následkem katastrofálního zemětřesení. Americká vládní agentura pro humanitární pomoc USAID dnes uvedla, že Turecku a Sýrii poskytne naléhavou humanitární pomoc v hodnotě 85 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze zřícených obytných domů zatím osm obětí pondělního zemětřesení, z toho čtyři děti. Naděje na nalezení živých lidí stále existuje, sdělil dnes novinářům mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Záchranáři předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí, i vyproštění mrtvých je podle nich důležité kvůli pozůstalým.
Mezi budovami, které se po pondělním zemětřesení zřítily v turecké Antakyi, je i moderní rezidenční komplex, který podle developera splňoval "nejnáročnější stavební standardy". V komplexu Rönesans Rezidans bylo 249 bytů, bazén či posilovna, nyní je však z budov jen hromada trosek, napsal ve čtvrtek deník El País. V komplexu žilo asi 1000 lidí, hlavně z vyšších a středních vrstev. Většina z nich zřejmě skončila pod troskami domu. Mezi nezvěstnými obyvateli komplexu je i ghanský fotbalista Christian Atsu.
Podle tureckého tisku stavba komplexu začala v roce 2012, a měla proto splňovat všechny požadavky na ochranu před zemětřesením, se kterými počítají turecké zákony. Budova navíc využívala speciální technologii pokládání základů, která měla zvýšit její odolnost vůči otřesům.
Podle nejnovějších údajů si zemětřesení vyžádalo už přes 20 tisíc obětí. V Turecku podle úřadů zahynulo nejméně 17 134 lidí, syrská vláda i opozice hlásí nejméně 3377 mrtvých. Co do počtu obětí katastrofa překonala zemětřesení v Japonsku z roku 2011, při kterém byla poškozena i jaderná elektrárna Fukušima.
O víkendu do syrských měst Halab (Aleppo) a Damašek a do otřesy rovněž zasaženého Turecka přijede šéf OCHA Martin Griffiths, uvedl dnes podle agentury Reuters generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval také k tomu, aby přístup k pomoci měl i sever Sýrie pod kontrolou opozice.
"Silnice jsou poškozené. Lidé umírají. Teď je čas prozkoumat všechny možné způsoby, jak dostat pomoc do všech postižených oblastí. Lidé jsou na prvním místě," řekl Guterres.
Obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii je už přes 19 tisíc.
Turecku po pondělním zemětřesení nabídlo nebo dodalo pomoc 95 zemí a 16 mezinárodních organizací, 56 zemí poslalo do zasažených provincií záchranné týmy. Na tiskové konferenci to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. V terénu je podle něj skoro 6500 záchranářů ze zahraničí, týmy z dalších 19 zemí by se měly na místo dostavit v následujících 24 hodinách.
Na pomoc Turecku vyrazili odborníci prakticky ze všech evropských zemí, ale například i z Jižní Koreje nebo Japonska. Skoro stovku záchranářů vyslala do Turecka také Ukrajina, která se brání útoku ruské armády. Z České republiky v úterý dorazil téměř sedmdesátičlenný USAR tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách.
Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) dnes uvedl, že v deseti zasažených provinciích pomáhá přes 113.000 záchranářů. Zatím se jim podařilo z trosek vyprostit zhruba 8000 lidí, počet potvrzených obětí na životech v Turecku přesáhl 14.300.
"Zemětřesení zasáhlo oblast o rozloze 110 tisíc kilometrů čtverečních… Jde o třetí největší zemětřesení po otřesech v Anatolii z roku 1668 a v Erzincanu v roce 1939," řekl podle agentury Anadolu turecký viceprezident Fuat Oktay. Zraněných je podle něj bezmála 64 tisíc lidí. Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) sdělil, že v postižených regionech zasahuje přes 113 tisíc záchranářů včetně téměř 6000 odborníků ze zahraničí včetně Česka. Z oblasti katastrofy bylo dosud evakuováno přes 28 tisíc lidí.
Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo přes 17 500 obětí. V samotném Turecku při něm zemřelo nejméně 14.351 lidí, řekl v parlamentu turecký viceprezident Fuat Oktay. V Sýrii zahynulo nejméně 3192 osob, ale záchranné práce tam zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.
Čeští záchranáři v Turecku vytvořili pro potřeby kolegů z ostatních záchranářských týmů v Adyiamanu malou skupinu pro rychlé nasazení, tvoří ji kynolog a velitel vybavený štěrbinovou kamerou. "Tato skupina označila dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. Jejich vyproštění potrvá deset až 20 hodin, postarají se o něj kolegové z těžkého USAR z Alžíru," doplnil po poledni k situaci v Adyiamanu mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.
Jak pracují kynologové v sutinách ukazuje video v tweetu.
Nyní jsme nasazeni u dvou zřícených bytových domů, místní autority v každém z nich odhadují počet zavalených až na 50. 🦮🐕🦺 Nasadili jsme psy, kteří nám označili místa možného nálezu. Zasahující hasiči provedli stabilizaci a provádí další sutinové vyhledávání. #USAR pic.twitter.com/h2Aw6HOTpp
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 8, 2023
Do oblastí na severu Sýrie, které ovládají povstalecké skupiny, se dnes dostal první konvoj s humanitární pomocí od chvíle, kdy toto území v pondělí zasáhlo silné zemětřesení. Uvedl to Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen novinářům v Ženevě řekl, že Syřané naléhavě potřebují pomoc, která by mohla zachránit lidské životy.
"Obnovili jsme dnes přeshraniční dodávky pomoci OSN. Ulevilo se nám, že jsme se v této kritické době konečně mohli dostat k lidem na severozápadě Sýrie. Doufáme, že tato operace bude pokračovat, protože tato humanitární trasa je jedinou možnou cestou," uvedla šéfka turecké pobočky OCHA Sanjana Quaziová.
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman nepřestávají v prohledávání budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí. "Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité, například pro blízké, kteří jsou často na místě, je také vyprošťování zemřelých," sdělil novinářům mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Ve středu večer informoval, že z trosek vytáhli tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v úterý večer v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.
"Nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách," uvedl dnes Kozák a zveřejnil na twitteru i video z činnosti českých hasičů v Turecku.
Záběry z dronu a z noci ukazují podmínky na místě. Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat. Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité - např. pro blízké - je i vyprošťování zemřelých, pokud jsou během prací objeveni. pic.twitter.com/mSITeoqIcO
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 9, 2023
V samotném Turecku při něm zemřelo nejméně 14 014 lidí, řekl dnes při návštěvě katastrofou zasaženého města Gaziantep turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zraněných je podle něj přes 60 tisíc. V Sýrii zahynulo nejméně 3162 osob, ale záchranné práce tam zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.
Počet potvrzených obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii stoupl na více než 17 tisíc. Prezident Erdogan řekl, že jen v Turecku zahynulo přes 14 tisíc lidí.
Velvyslanec ČR v Turecku Pavel Vacek potvrdil zprávu o úmrtí Češky při zemětřesení, žádní další Češi podle něj nyní mezi pohřešovanými nebo zraněnými nejsou.
Do oblastí na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalecké skupiny, míří první konvoj s humanitární pomocí od chvíle, kdy toto území v pondělí zasáhlo silné zemětřesení. Zásobovat syrské regiony, které nemá pod kontrolou vláda v Damašku, je možné pouze skrze jediný hraniční přechod z Turecka.
K přechodu Báb al-Hava míří šest nákladních aut s pomocí. V oblastech pod kontrolou povstalců žijí čtyři miliony lidí. Zemětřesení si tam podle opoziční organizace civilní ochrany známé jako Bílé přilby vyžádalo nejméně 1900 mrtvých a na 3000 zraněných. Už před katastrofou tam bylo 90 procent obyvatel odkázaných na humanitární pomoc OSN.
"Jsme v kritické fázi… Dochází nám čas, stovky rodin jsou stále pod sutinami. Každá vteřina může znamenat záchranu života," napsala na Twitteru opoziční syrská organizace civilní obrany, známá též jako Bílé přilby.
We are at a critical point... Time is running out, hundreds of families are still stuck under the rubble. Every second means saving a life. 75+ hours after the #earthquake, our teams continue search operations amid great difficulties & need for heavy machinery to remove rubble. pic.twitter.com/TBmGIhu64H
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 9, 2023
Záchranáři v Turecku a Sýrii i třetí den po ničivém zemětřesení nacházejí pod troskami budov přeživší, varují ale, že naděje na záchranu zasypaných lidí se každou hodinou povážlivě snižuje. V provincii Kahramanmaraş se dnes po 78 hodinách v sutinách domu dostala ven matka se dvěma dětmi, které záchranáři vyprošťovali 15 hodin, informovala agentura DPA. Tento úspěch je ale spíše ojedinělý, naopak se stále zvyšuje počet obětí.
Odborníci upozorňují, že šance na přežití zasypaných více než 70 hodin po pondělních otřesech se podstatně snižují. Roli hraje i velmi chladné počasí, které znamená, že mnoho zasypaných zemře kvůli podchlazení.
"Prvních 72 hodin je rozhodujících. Šance na přežití je během prvních 24 hodin 74 procent, po 72 hodinách je to 22 procent a pátý den je to šest procent," řekl stanici Sky News Steven Godby, odborník na přírodní katastrofy z britské univerzity v Nottinghamu.
Čeští občané byli v uplynulých letech oběťmi zemětřesení a podobných katastrof jen vzácně. Například při nejtragičtějším přírodním neštěstí posledních dekád, zemětřesení a následné tsunami, které v prosinci 2004 postihly země obklopující západní cíp Indického oceánu, zahynulo většinou v Thajsku devět Čechů. Celkem tehdy zemřelo na 230 tisíc lidí. V dubnu 2009 pak byli mezi třemi stovkami obětí silného zemětřesení ve střední Itálii dva čeští občané.
Vláda podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) nezapomíná ani na Sýrii, kvůli komplikované bezpečnostní situaci tam ale bude pomoc posílat prostřednictvím mezinárodních organizací. Úřad vlády uvedl, že na pomoc Sýrii Česko pošle deset milionů korun. Stejnou částku už vyčlenila ČR i pro Turecko.
Svůj měsíční plat darují zemětřesením zasaženému Turecku tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen a viceprezident William Lai. S odkazem na prohlášení prezidentského úřadu o tom informovala agentura Reuters, podle které má Cchaj měsíční plat 400 tisíc tchajwanských dolarů (téměř 300 tisíc korun).
Tchaj-wan, který bývá sám zemětřeseními často zasažen, již do Turecka poslal dva záchranářské týmy a humanitární pomoc ve výši dvou milionů tchajwanských dolarů (téměř 1,5 milionu korun).
České velvyslanectví v Turecku je v kontaktu s rodinou zabité Češky i s tureckými úřady. Podrobnosti s ohledem na pozůstalé poskytovat nebude, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, jež v zemi dlouhodobě žila, uvedlo na dotaz ministerstvo zahraničí.
Počet obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 16 000, uvedla AFP. Podle úřadů v Turecku zahynulo nejméně 12 873 lidí.
Agentura DPA podotýká, že počet potvrzených obětí se v Turecku během několika hodin zvýšil asi o 3000. Zraněných je v této zemi více než 62 000, asi 8000 lidí se doposud podařilo zachránit z trosek. Zemětřesení postihlo více než 13 milionů lidí. Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 2700 mrtvých a přes 4600 zraněných.
Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 15 000 obětí, napsala agentura AFP.
V samotném Turecku při něm zemřelo 12 391 lidí, uvedl turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Zraněných jsou desetitisíce.
Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace pokračují na plné obrátky. Podle úřadů se do záchranných prací zapojilo téměř 100 000 lidí.
V Turecku připravila katastrofa o život 9057 lidí, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan, který zasažené oblasti dnes navštívil. Zraněných je podle něj téměř 50 000. Zřítilo se více než 6000 budov.
V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2992 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby dnes informovala nejméně o 1730 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci.
"Očekává se, že ten počet významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení," uvedla organizace.
Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12 000 mrtvých, z toho téměř 3000 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční tiskové agentury, které se odvolávají na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman prohledávají zemětřesením zničené budovy. Z trosek vytáhli dva mrtvé. Zdravotní stav dalších zavalených není znám, způsob poškození objektu však naděje na přežití snižuje, sdělil dnes vpodvečer médiím mluvčí hasičů Jakub Kozák. Záchranné práce budou podle něj pokračovat i v noci.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vysílá do Turecka a Sýrie expertní týmy a speciální lety se zdravotnickým materiálem, včetně chirurgických traumatologických balíčků. Novinářům to dnes řekl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí vyzval mezitím syrskou vládu, aby usnadnila dovoz pomoci i do povstalci držených oblastí na severozápadě země. Varoval, že zásoby pomoci v tomto regionu budou brzy vyčerpány.
Omezení Twitteru v Turecku kritizovala opozice, podle které úřady omezují přístup k sociální síti v momentě, kdy je klíčové předat co nejvíce informací lidem v postižených oblastech. "Výsledkem omezení Twitteru je, že volání o pomoc je méně slyšet. Víme o všem, co se snažíte skrývat," uvedl šéf opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu.
Turecká policie oznámila, že kvůli "provokačním příspěvkům" zadržela 23 lidí. Kvůli příspěvku, ve kterém kritizoval vládní reakci na zemětřesení, byl podle serveru Duvar zadržen politolog Özgün Emre Koç, který čelí podezření z podněcování k nenávisti. Podle deníku Birgün čelí stejnému podezření kvůli kritice vládního postupu i dva novináři. V provincii Şanliurfa policisté zadrželi dva reportéry, kteří fotografovali zříceniny domů. Podle policistů neměli oficiální akreditaci.
Česko je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) připraveno případně prodloužit desetidenní pobyt týmu záchranářů v Turecku, které postihlo zemětřesení, a zvýšit i finanční a materiální pomoc. Postupuje podle žádostí o podobu pomoci z Turecka. Do země pošle příští týden generátory a spací pytle, monitoruje další požadavky, uvedl Lipavský po dnešním jednání kabinetu. V Turecku se po zemětřesení stále pohřešuje jedna Češka, která má v této zemi trvalý pobyt. Další informace nemůže podle něho česká diplomacie poskytnout.
Počet mrtvých po pondělním zemětřesení v Turecku vzrostl na 9057, uvedl prezident Erdogan. Dohromady se Sýrií je mrtvých už více než 11 700.
V Turecku je po zemětřesení stále pohřešována jedna Češka, která tam má trvalý pobyt, uvedl Lipavský. Dodal, že další informace nemůže poskytnout.
Ničivé zemětřesení, které zasáhlo Turecko v roce 1999, pomohlo bývalému istanbulskému starostovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi k moci. Tehdejší vláda totiž čelila silné kritice za to, jak na katastrofu, která stála život 17 tisíců lidí, zareagovala. Pondělní zemětřesení, které postihlo jihovýchodní část země, však může pozicí současného prezidenta, který se uchází o další mandát, naopak otřást.
Zákazníci největších poskytovatelů připojení k internetu v Turecku mají omezený přístup na sociální síť Twitter, oznámila organizace Netblocks, která sleduje celosvětový provoz na internetu. Děje se tak poté, co v pondělí zemi zasáhlo ničivé zemětřesení. Turecké úřady se ke kroku nevyjádřily.
V souvislosti s ničivým zemětřesením, které v pondělí zasáhlo jihovýchod Turecka a sever Sýrie, turecké úřady varovaly před šířením dezinformací. V minulosti Turecko opakovaně omezilo přístup k sociálním sítím při přírodních katastrofách či teroristických útocích. Úřady to odůvodňovaly snahou zamezit šíření údajných dezinformací a nevhodných záběrů či národní bezpečností, uvedla organizace Netblocks.
Po 55 hodinách záchranáři v Turecku z trosek vyhrabali živého třináctiletého chlapce i jeho andulku.
🚑13-year-old boy Berat rescued from rubble, along with his bird 55 hours after quakes in Türkiye's Kahramanmaras https://t.co/BUxghvxAJg pic.twitter.com/bFII81IZ8k
— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 8, 2023
Zranění, kterých je téměř 50 tisíc, míří k ošetření i do vzdálenějších míst Turecka, například do Istanbulu. Pro letadla převážející zraněné se tam otevřelo Atatürkovo letiště, které se jinak pro civilní dopravu už nepoužívá, napsala agentura DPA. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca uvedl, že v deseti provinciích, kde prezident v úterý vyhlásil nouzový stav, bylo zřízeno 77 polních nemocnic.
Záchranné práce v katastrofou zasažených oblastech pokračovaly celou noc a z tisíců zřícených budov vyprošťovaly záchranné týmy stovky mrtvých. Podle poslední bilance úřadů je v Turecku potvrzeno 8574 obětí a v Sýrii 2662, ale počet mrtvých bude zřejmě dál stoupat. Objevit přeživší více než dva dny po otřesech, které měly sílu 7,8 stupně, se nyní rovná téměř zázraku, a média proto o takových případech podrobně informují.
Syrská státní agentura SANA uvedla, že kvůli zemětřesení je bez střechy nad hlavou bezmála 300 tisíc lidí. Podle všeho se ale údaj týká pouze oblastí Sýrie ovládaných vládou, takže celkový počet lidí bez domova bude mnohem vyšší. V oblastech u hranic s Tureckem, které kontrolují povstalci, žije kolem čtyř milionů lidí.
Zhruba 36 milionů korun už poslali lidé v Česku na pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii. Vyplývá to z dnešních vyjádření humanitárních organizací. Největší částku má k dnešku ve své sbírce SOS zemětřesení Sýrie a Turecko organizace Člověk v tísni. Lidé na konto poslali asi 30 milionů korun, řekl Tomáš Urban z Člověka v tísni. Organizace zároveň dala hned po prvních zprávách o zemětřesení v pondělí na pomoc ze svého Klubu přátel jeden milion korun.
"Nejhorší zemětřesení od roku 1939", jak ho nazval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii. Přírodní neštěstí, které si vyžádalo v obou zemích nejméně 11 tisíc obětí, po sobě zanechalo také škody na stovky let starých kulturních památkách. Podívejte se na fotografie, které srovnávají, jak vypadal například hrad v Gaziantepu před zemětřesením a po něm.
Jak v Turecku po pondělních zemětřeseních pomalu ubývá naděje, že se podaří zachránit další přeživší, snaží se mnoho rodin najít alespoň své mrtvé, aby je řádně pohřbily.
V katastrofálně poničeném městě Pazarcik je obětí tolik, že se těla ukládají v místní hasičské zbrojnici, protože jinde pro ně není místo, napsal deník The New York Times. Ve městě Antakya zase desítky těl zabalených v dekách a pytlích leží na zemi přímo před nemocnicí, ve městě Kahramanmaraş slouží jako dočasná márnice místní sportovní hala, uvádí agentura Reuters.
V Sýrii muselo kvůli zemětřesení skoro 300 tisíc lidí opustit své domovy, uvedl vládní ministr. Katastrofa připravila v zemi o život nejméně 2662 lidí.
Země se v Turecku podle všeho posunula asi o tři metry. Na prvním snímku nedaleko epicentra je vidět zlomená silnice.
Tohle je první fotografie ukazující samotnou zlomovou plochu a konkrétní posun na zlomu z Turecka, ke kterému došlo a kterou vidím.
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) February 8, 2023
Dle vyjádření níže se země měla posunout ca o 3 metry.
Všimněte si, jak moc ta rovná silnice uskočila. https://t.co/EXLwHDA5kV
Sýrie po krátkém váhání požádala o pomoc skrze mechanismus civilní ochrany EU, řekl dnes eurokomisař pro řešení krizí Janez Lenarčič. Členské země unie skrze něj mohou poskytnout pomoc zemím zasaženým přírodními nebo jinými katastrofami, které už vyčerpaly svoje možnosti. Sýrie potřebuje mimo jiné léky, potraviny a lékařské přístroje.
Po pondělním zemětřesení zůstala pod troskami v syrském Aleppu uvězněná i těhotná žena. Pod sutinami, kde strávila více než 24 hodin, nakonec porodila a vzápětí zemřela. Záchranářům se pak novorozence ještě s pupeční šňůrou podařilo vyprostit živého. Záběry z jeho záchrany se rozšířily po sociálních sítích a staly se symbolem neúnavných záchranářských prací po katastrofě.
Před zřícenými budovami v nejhůře postiženém městě Kahramanmaraş se Husniye Doganová snaží najít svou dceru. "Kahramanmaraş je srovnaný se zemí," řekla britskému listu The Times. "Nic tu nezůstalo."
Je to dost příhodný popis milionového města, jehož typické řady šesti- nebo sedmipodlažních domů se zhroutily a vytvořily vrstvu rozdrceného betonu vysokou sotva jako jedno patro. Pod ní a v ní jsou těla jejich obyvatel, rozdrcených ve spánku před úsvitem, když přišly otřesy.
Ukrajina, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi, vyslala téměř devadesátičlenný záchranářský tým do Turecka, které tento týden postihlo ničivé zemětřesení. Na Facebooku to oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. O odjezdu záchranářů informovala rovněž ukrajinská Státní služba pro mimořádné události, která zároveň zveřejnila video zachycující odjezd záchranářů.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii má přes 11 tisíc obětí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při středeční návštěvě postižených oblastí řekl, že v Turecku kvůli pondělním otřesům zemřelo nejméně 8574 lidí. Dalších 2530 lidí podle dosavadních údajů zahynulo na severu Sýrie.
Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace běží na plné obrátky.
Reakci turecké vlády a úřadů na katastrofu kritizoval šéf opoziční Lidové republikánské strany Kemal Kiliçdaroglu, který zemětřesením zasažená místa v provincii Hatay navštívil dříve než prezident.
"Zodpovědný je Erdogan. Vláda 20 let nic nedělala, aby připravila zemi na zemětřesení," poznamenal opoziční lídr ve videu na sociálních sítích. Podle něj měla vláda do záchranných prací rychleji a více zapojit vojáky a také horníky, kteří mají se záchranou zavalených zkušenosti.
Čeští hasiči jsou nasazeni u dvou zřícených bytových domů, kde v každém z nich může být podle místních úřadů zavaleno až na 50 lidí. "Nasadili jsme psy, kteří nám označili místa možného nálezu. Zasahující hasiči provedli stabilizaci a provádí další sutinové vyhledávání," popsal situaci na místě mluvčí hasičů Jakub Kozák.
Agentura Anadolu zveřejnila video, na kterém je vidět záchrana dvouměsíčního chlapce Muhammeda v oblasti u města Elbistan. Ze sutin se v noci na dnešek dostala živá i jeho matka. Podle Anadolu se 53 hodin po otřesech podařilo z trosek pětipatrové budovy v provincii Şanliurfa zachránit také roční dítě.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela zničilo pondělní silné zemětřesení. Podle prezidentské kanceláře má Erdogan v plánu navštívit města Kahramanmaraş, Hatay a Pazarcik. Místní obyvatelé podle agentury AFP stále častěji vyjadřují nespokojenost s tím, jak státní instituce řídí pomoc postiženým, a tvrdí, že na některých místech zoufalí lidé čekali na záchranáře i desítky hodin.
Podle reportérů, kteří v postižené oblasti mluvili s přeživšími, zaznívají často hlasy, že některá místa zůstala dlouho bez pomoci a velmi pomalu tam míří i humanitární zásilky, které v mrazivém počasí nutně potřebují desítky tisíc lidí bez střechy nad hlavou.
"Kde je teď stát? Kde je?… je to dva dny a nikoho jsme tu neviděli. Děti umrzly k smrti," řekl agentuře AFP ve městě Kahramanmaraş Ali, jenž neúspěšně čekal na záchranáře, kteří by pomohli vyprostit jeho zasypaného bratra a synovce.
Pomoc pro oběti v Sýrii hodlají poslat také Spojené státy, které zdůraznily, že budou spolupracovat jen se syrskými nevládními organizacemi a pomoc bude určená výhradně "syrskému lidu, nikoli vládě v Damašku", kterou Washington neuznává. Spojené státy už poslaly do Turecka dva záchranné týmy čítající celkem 158 lidí a 12 psů. S sebou vezly 77 tun specializovaného vybavení.
Čína poskytne pomoc ve výši 30 milionů jüanů (asi 97,3 milionu korun) pondělním zemětřesením postižené Sýrii. Čína už se zavázala poskytnout první balík pomoci ve výši 40 milionů jüanů Turecku a do země už dnes dorazil čínský záchranný tým, informovala státní televizní stanice CCTV. Tým čítající 82 lidí dovezl 20 tun lékařské a další pomoci a vybavení, doprovázejí ho také čtyři psi cvičení na vyhledávání obětí.
V Adiyamanu reportéři zaznamenali chvíli, kdy lidé tleskali, když se záchranářům podařilo ze zříceného domu vyprostit desetiletou Betül Edisovou. Se slzami v očích ji před převozem do nemocnice vítal i její dědeček.
Podle deníku Hürriyet se v noci podařilo zachránit ze zbytků zříceného bytového domu v Kahramanmaraşu tříletého Arifa Kaana. Chlapec se zaklínil mezi bloky betonu a záchranáři museli obezřetně odřezávat materiál, aby se k němu dostali, zatímco se pokoušeli pomocí dek zajistit, aby chlapec v teplotách pod nulou neumrzl.
Záchranné práce v katastrofou zasažených oblastech pokračovaly celou noc a z tisíců zřícených budov vyprošťovaly záchranné týmy stovky mrtvých. Podle poslední bilance úřadů je v Turecku potvrzeno 6957 obětí, ale počet mrtvých bude zřejmě dál stoupat. Objevit přeživší skoro dva dny po silných otřesech, které měly sílu 7,8 stupně, se nyní rovná téměř zázraku, a turecká média proto o takových případech podrobně informují.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii je světově nejtragičtější za 12 let od Fukušimy, kdy mohutné zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami zasáhly severovýchodní Japonsko, zvláště prefekturu Mijagi. Katastrofa si vyžádala bezmála 20 tisíc obětí a nezvěstných, 410 tisíc evakuovaných a velké materiální škody. Poškozeny byly i jaderné elektrárny, zejména Fukušima 1.
Vláda afghánského Tálibánu ve středu oznámila, že pošle pomoc ve výši zhruba 165 tisíc dolarů (asi 3,65 milionu korun) Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení, které obě země tento týden postihlo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení afghánského ministerstva zahraničí.
Čeští hasiči, kteří v úterý dorazili do Turecka pomáhat po zemětřesení, v noci na dnešek začali vyhledávat zavalené v sutinách ve městě Adiyaman. Pracují nepřetržitě, sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Česko vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové.
Český USAR tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl v noci na úterý do tureckého města Adana, odkud se tureckými vojenskými letouny přesunul do 400 kilometrů vzdáleného Adiyamanu. Materiál převezlo nákladní auto, podle Kozáka mu jízda kvůli poničené infrastruktuře trvala přes 12 hodin. Mluvčí doplnil, že do příjezdu materiálu pro stavbu základny hasiči prováděli průzkum zasažené oblasti a spolupracovali s místní samosprávou.
Počet obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vystoupal k 9500. V Turecku je podle úřadů 6957 mrtvých, v Sýrii na 2500. Bilance dál poroste.
Záchranáři v Turecku nacházejí i více než 50 hodin po ničivém zemětřesení v troskách budov přeživší. V Kahramanmaraşu zachránili tříletého chlapce.
Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už více než 8700 obětí, z toho přes 2400 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Záchranné týmy pracovaly v oblasti přes noc ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší katastrofy, jedné z nejsilnějších v oblasti za poslední desetiletí.
Syrská státní agentura SANA informovala, že ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Aleppo, Hamá, Latákíja a Tartús zemřelo nejméně 812 lidí. Dalších 1449 jich utrpělo zranění. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala nejméně o 1120 mrtvých a 2500 zraněných v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Podle organizace se očekává, že počet obětí "dramaticky vzroste".
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7366. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1932 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay.
Další pomoc je ještě na cestě. Spojené státy oznámily, že vysílají do Turecka dva své týmy se zhruba 160 členy. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová dnes uvedla, že Španělsko vysílá do oblasti svou letadlovou loď a 500 vojáků. Dvě letadla se záchranářskými družstvy odstartovala v pondělí večer, ale kvůli intenzivnímu provozu a jiným problémům nemohla přistát na letišti v Adaně, které je nejbližší oblasti, kterou nejvíce postihlo zemětřesení. To v Sýrii a Turecku způsobilo zřícení stovek budov a tisíce mrtvých.
V Turecku, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, v současnosti působí záchranářské týmy z 36 zemí. Prohlásil to dnes večer šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, kterého cituje agentura DPA. Severoatlantická aliance dnes uvedla, že do oblasti postižené zemětřesením vyslalo své týmy přes 20 členských a partnerských zemí, a to včetně Řecka, Švédska či Finska, se kterými má Ankara napjaté vztahy. Mezi týmy ze zahraničí jsou i čeští záchranáři a hasiči.
Část města, ve které bude zasahovat český tým hasičů, obývá přibližně 250 tisíc lidí, uvedl večer ve videu mluvčí záchranářů Jakub Kozák. "Jsme schopni pracovat 24 hodin denně, i v noci. To znamená, že pokud to koordinátor turecké strany bude požadovat, můžeme zasahovat nepřetržitě," dodal Kozák.
👨🚒 Druhý den působení našeho těžkého USAR týmu v Turecku v krátkém shrnutí. pic.twitter.com/VWlkNcTOBE
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 7, 2023
Starobylá citadela v Halabu (Aleppu), poznamenaná jedenáctiletým konfliktem v Sýrii, utrpěla další škody při zemětřesení, které zpustošilo jižní Turecko a severní Sýrii. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na místního architekta a syrský památkový úřad.
Syrské generální ředitelství pro památky a muzea uvedlo, že části citadely utrpěly menší až středně velké škody. Zřítily se části mlýna z osmanské éry, popraskaly zdi a spadla část kopule minaretu mešity.
Počet obětí zemětřesení v Turecku stoupl na 5434. Celkem si pondělní otřesy v Turecku a Sýrii, kde zemřelo 1832 lidí, vyžádaly 7266 mrtvých, píše RTR.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonoval s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. "Vyjádřil jsem soustrast nad tragédií, která postihla lidi v Turecku," napsal Zelenskyj na Twitter. Tureckého prezidenta také informoval o rozhodnutí vyslat na pomoc ukrajinské záchranáře, kteří se podle jeho Zelenského vydají brzy na místo neštěstí.
Speaking to @RTErdogan, I expressed condolences over the tragedy that befell the 🇹🇷 people due to the earthquakes. I informed of the decision to send a group of rescuers and equipment from 🇺🇦 to 🇹🇷 to help in overcoming the aftermath. They will soon arrive in 🇹🇷 affected regions.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 7, 2023
Z Prahy, kde se koná kontinentální shromáždění Synody biskupů, vyjadřují církve v Evropě svou blízkost lidem v jižním Turecku a severní Sýrii, kteří byli v noci na pondělí 6. února těžce postiženi zemětřesením. Evropští církevní hodnostáři vyhlašují veškerou možnou podporu na zvládnutí této krizové situace. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 6376. Agentura AFP v podvečer informovala o 4544 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.
Turecké úřady uvádějí, že v postižených oblastech pracuje více než 12 tisíc záchranářů a dalších 9000 vojáků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v deseti provinciích postižených zemětřesením nouzový stav.
Den poté, co Turecko a severní Sýrii zasáhlo ničivé zemětřesení, v jihoturecké Antakyi stále není dostatek záchranářů. Místní obyvatelé tak musí při zoufalém pátrání po přeživších prohledávat trosky někdy i bez základního nářadí. Ve snaze najít živé či mrtvé členy rodiny, přátele a sousedy se lidé navzájem prosí o helmy, kladiva, železné tyče a silná lana na zvedání trosek, zatímco čekají na příjezd další pomoci, napsala dnes agentura Reuters.
Týmu českých hasičů, kteří zasahují v zemětřesením zasaženém tureckém Adiyamanu, již dorazila potřebná technika. Tým se připravuje na nasazení v sutinách, uvedl Hasičský záchranný sbor na twitteru kolem 17:15.
Provedli jsme průzkum ve městě, zkontaktovali se s místní armádou a dostali přiděleno místo pro základní tábor. Vzhledem k velmi postižené oblasti a špatné průjezdnosti dorazila dorazila technika a materiál před chvílí. Připravujeme se na nasazení v sutinách. #USAR pic.twitter.com/dV3b5LORsf
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 7, 2023
Na účtech českých humanitárních organizací na pomoc Turecku a Sýrii, které zasáhlo ničivé zemětřesení, se zatím sešlo více než 20 milionů korun. Dnes v podvečer to sdělili zástupci organizací. Člověk v tísni dosud vybral 20 milionů korun, Charita ČR hlásí více než 2,3 milionu korun, ADRA na sbírkovém kontu zatím sesbírala zhruba 1,3 milionu korun, asi milion korun poslali dárci na účet Českého červeného kříže. Organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené a koordinují pomoc v postižených oblastech. Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5200.
Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.
V deseti tureckých provinciích postižených zemětřesením žije podle statistiky úřadu 1,7 milionu syrských uprchlíků z 3,5 milionu Syřanů, kteří utekli do Turecka. To je zhruba desetina obyvatel zmíněných provincií, byť v některých oblastech, například v těžce postižením městě Gaziantep, to je pětina až čtvrtina populace.
V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojena pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny, jejíž ostatní členové zahynuli při zřícení čtyřpatrového domu, uvedla dnes agentura AFP.
Sýrie představuje složitější situaci. Kromě toho, že je zemětřesením zasažené území rozděleno mezi oblasti kontrolované vládou a povstalci, Brusel dříve uvalil sankce na režim syrského vůdce Bašára Asada a kontakty mezi EU a Damaškem jsou na velmi nízké úrovni. Sýrie - na rozdíl od Turecka - rovněž nepožádala o pomoc skrze mechanismus civilní ochrany EU.
Na mezinárodním letišti v syrské metropoli Damašku mezitím ráno přistála letadla s pomocí z Iráku a Íránu, která do země dopravila mimo jiné potraviny, léky a přikrývky, uvedla syrská státní agentura SANA. Pomoc Sýrii přislíbil také například Egypt, jehož prezident Abdal Fattáh Sísí si dnes s Asadem telefonoval.
Na pomoc při pátracích a záchranných operacích v Turecku bylo vysláno 2660 pracovníků z 65 zemí, uvedl už ráno podle BBC turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později informoval, že pomoc s pátracími a záchrannými akcemi Ankaře nabídlo 70 států a 14 mezinárodních organizací.
Do Turecka a Sýrie, které zasáhlo ničivé zemětřesení, míří další pomoc z celého světa. Do regionu ji posílá mimo jiné OSN, Evropská unie, Spojené státy, Británie, Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Irák, Írán, Austrálie, Nový Zéland, Pákistán nebo Tchaj-wan. Situace v Sýrii je nicméně složitější - území na severu ovládají částečně povstalci a z části vláda, upozornila stanice BBC.
Světová zdravotnická organizace varovala, že rozsah škod způsobených otřesy o magnitudě 7,8 může přesáhnout 20 tisíc mrtvých. Adelheid Marschangová, vedoucí pracovnice WHO pro mimořádné situace, uvedla, že zemětřesení pravděpodobně postihlo přibližně 23 milionů lidí, včetně 1,4 milionu dětí.
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5200. Syrská státní agentura SANA informovala, že ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Halab (Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús zemřelo nejméně 812 lidí. Dalších 1449 jich utrpělo zranění. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala nejméně o 900 mrtvých a 2300 zraněných v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Podle organizace se očekává, že počet obětí "dramaticky vzroste".
Na 900 vzrostl počet obětí po zemětřesení v oblastech na severozápadě Sýrie, které kontroluje opozice. Bilance v celé Sýrii stoupla na 1712 mrtvých.
Turecké a kurdské komunity v Německu zahájily humanitární sbírky a posílají peníze, teplé oblečení a přikrývky obětem ničivého zemětřesení, které v pondělí postihlo Turecko a severní Sýrii. Zprávy o katastrofě spustily naléhavé výzvy k pomoci a dobrovolníci v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově začali shromažďovat pomoc pro tisícovky zraněných a lidí, jimž otřesy zničily domovy, informuje agentura Reuters.
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na 5151. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes informoval o 3549 mrtvých, zatímco v Sýrii zemřelo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1602 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay.
Zoufalou situaci v postižených oblastech popsal pro BBC i turecký novinář Ibrahim Haskologlu, který se nyní nachází v Istanbulu. Lidé jemu i dalším novinářům posílají videa, hlasové zprávy i informace o své poloze pod sutinami. "Říkají nám, kde jsou, my ale nemůžeme nic dělat," dodal. Turecko podle něj potřebuje veškerou možnou mezinárodní pomoc. Haskologlu pochází z města Malatya, které se nachází v zasažené oblasti. Domů se chce vydat co nejdříve a pomoci tam, kde to bude potřeba.
Reportér Yuksel Akalan z Ahaber/Anews v Turecku natáčel živý vstup o zemětřesení do televize, když došlo k druhému otřesu. Následovala tlaková vlna, která zasypala lidi i ulici prachem. Novinář ihned nechal práce a začal pomáhat s evakuací.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tři měsíce vyhlásil nouzový stav v deseti provinciích, které v pondělí zasáhlo ničivé zemětřesení.
České velvyslanectví v Ankaře v tuto chvíli nemá žádné informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými při ničivém pondělním zemětřesení byli Češi, řekl velvyslanec v Turecku Pavel Vacek. To, že ambasáda nemá o ženě žádné zprávy, ale nemusí vůbec nic znamenat, doplnil.
Velvyslanectví už v pondělí pomáhalo skupině šesti Čechů, kteří jsou v zemi pracovně a při otřesech půdy se nacházeli v provincii Kahramanmaraş. "Víme, že tato šestice Čechů už se přesouvá přes město Kayseri do Ankary, kde na ně čekáme. Zítra odlétají přes Německo do vlasti," uvedl vedoucí diplomatické mise.
Ambasádě se ozvala ještě další Češka s dítětem, která se podle velvyslance "v tuto chvíli nachází v jednom ze sběrných míst ve městě Antakya". Vacek v této souvislosti dodal, že krajané, kteří mají v Turecku povolení k pobytu, nemají žádnou povinnost se ambasádě hlásit. S těmi, o kterých velvyslanectví ví, se snaží být v v kontaktu.
Část týmu českých hasičů zahájila průzkum zemětřesením zasaženého města Adiyaman v Turecku. Ostatní čekají na příjezd techniky a materiálu, které do poničeného města míří na kamionech. Hasičský záchranný sbor to v poledne oznámil na Twitteru. Do Turecka a Sýrie míří pomoc z celého světa. Do pátracích a záchranných operací bylo vysláno 2660 pracovníků z 65 zemí. Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5000.
Organizace Syrský arabský červený půlměsíc mezitím uvedla, že je připravena poskytnout pomoc ve všech regionech Sýrie včetně oblastí ovládaných povstalci. Její šéf vyzval OSN, která dlouhodobě koordinuje pomoc v regionu ovládaném opozicí, aby to pomohla zprostředkovat.
"Neděláme rozdíly mezi žádným ze syrských obyvatel," řekl na tiskové konferenci šéf organizace Chálid Hbúbátí, kterého cituje Reuters. "Jsme připraveni vyslat konvoj s pomocí přes dělicí čáru do zasažených oblastí v regionu Idlíb (na severu Sýrie). Pokud nám (opozice) otevře cestu, pojedeme," dodal. Zároveň vyzval k větší mezinárodní pomoci.
Český velvyslanec v Ankaře nemá informace, že by mezi oběťmi po zemětřesení byli nově i Češi. Snaží se zjistit informace o jedné krajance.
Pomoc do postiženého regionu posílá mimo jiné OSN, Evropská unie, Spojené státy, Británie, Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Irák, Írán, Austrálie, Nový Zéland nebo Pákistán, píše BBC News.
Na pomoc při pátracích a záchranných operacích v zemětřesením zasaženém Turecku bylo vysláno 2660 záchranářů z 65 zemí, uvedla s odkazem na úřady BBC.
Přes 300 tisíc civilistů zahynulo, více než šest milionů lidí uprchlo za hranice země a dalších zhruba sedm milionů muselo opustit svůj domov. Občanská válka, která začala v roce 2011, zdevastovala Sýrii a přeživší teď čelí další katastrofě. Silnému zemětřesení.
Stovky domů byly v regionu zničeny a tisíce lidí zůstaly bez domova. Obyvatelé ze strachu z dalších otřesů, které pokračovaly i během dne, zůstávají venku, a to i přesto, že na místě poslední tři dny sněží.
Lékaři bez hranic hned po zemětřesení poskytli podporu 23 zdravotnickým zařízením v provincii Idlíb a Halab (Aleppo), kterým darovali lékařské sady první pomoci a posílili jejich týmy dalším zdravotnickým personálem. Kromě toho týmy organizace zajistily pro vysídlené obyvatele v severozápadní Sýrii přikrývky a sady s nejzákladnějšími potřebami.
Organizace Lékaři bez hranic, která v Sýrii působí, informovala, že při zemětřesení zemřel jeden z jejich spolupracovníků. Byl nalezen mrtvý pod troskami svého domu ve městě Idlíb. Další zase pohřešují své rodinné příslušníky. "Jsme v naprostém šoku a zarmoucení z toho, jaký dopad má tato katastrofa na tisíce lidí, včetně našich kolegů a jejich rodin," uvedl vedoucí mise Lékařů bez hranic v Sýrii, Sebastien Gay.
Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii je světově nejtragičtější za osm let.
Počet obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5000. Turecký viceprezident informoval o 3419 mrtvých, v Sýrii zemřelo 1602 lidí.
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na 4983. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20 426 lidí. V Sýrii podle posledních údajů zemřelo nejméně 1602 lidí.
Ve městě Kahramanmaraş severně od města Antakya se rodiny shromáždily okolo rozdělaných ohňů, zabalily se do dek a snažily se alespoň trochu zahřát. "Stěží jsme se dostali z domu," uvedl Neşet Güler, který k sobě tiskl své čtyři děti. "Naše situace je katastrofální, jsme hladoví, máme žízeň, je to šílené," dodal.
Záchranné práce na mnoha místech ztěžovalo během noci mrazivé zimní počasí. Pod hromadou sutin v jihoturecké provincii Hatay bylo slyšet ženský hlas volající o pomoc. Nedaleko leželo bezvládné tělo malého dítěte. Jeden z místních obyvatel, Deniz, v dešti plakal a zoufale lomil rukama.
"Vydávají zvuky, ale nikdo nepřichází," řekl. "Jsme zničení. Panebože… Volají nás. Říkají: Zachraňte nás. Ale my nemůžeme. Jak bychom to udělali? Od rána nikdo nepřišel," dodal Deniz. Rodiny z města přečkaly noc v autech na ulici.
Záchranáři se v Turecku i Sýrii snaží dostat k přeživším, kteří uvázli pod troskami zřícených budov. Záchranné práce ztěžuje mrazivé zimní počasí.
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20 426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí.
Český tým hasičů, který pomáhá v Turecku po zemětřesení, přesune turecká armáda třemi letouny CASA do města Adiyaman. Uvedl to mluvčí hasičů Lukáš Popp.
Čas na záchranu stovek rodin, které jsou po ničivém zemětřesení stále uvězněny pod troskami zřícených budov, se krátí. Uvedl to dnes Ráid Sálih, který je šéfem opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby.
Poničené budovy po ostřelování a bombardování za občanské války nevydržely ničivé zemětřesení. K zemi šly velmi rychle.
Souhrn nejdůležitějších informací:
Turecký úřad AFAD uvedl, že se zpod trosek dosud podařilo vyprostit 7840 živých lidí.
V noci na dnešek zasáhlo centrální Turecko nové zemětřesení, které mělo sílu 5,6 stupně, uvedlo podle agentury Reuters Evropské středomořské seismologické středisko (EMSC).
Jde patrně o další z následných záchvěvů půdy po zemětřesení z pondělního rána. V pondělí kolem poledne následovalo v jihovýchodním Turecku zemětřesení o síle 7,5 stupně.
V celé Sýrii podle údajů agentury AFP z pondělního večera zemřelo nejméně 1444 lidí, z toho 711 ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Halab (Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús.
Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala o nejméně 733 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Zraněno bylo v Sýrii přes 3500 lidí, vyplývá ze sdělení syrské vlády a Bílých přileb.
Předběžný počet obětí zemětřesení vzrostl na 4365. Podle agentury Anadolu turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) v noci na úterý ohlásil 2921 mrtvých a bezmála 15 900 zraněných. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí.
Na pomoc po ničivém zemětřesení do tureckého města Adana přiletěly obě skupiny speciálního týmu českých hasičů pro vyhledávání v sutinách. Na svém twitterovém účtu o tom informoval Hasičský záchranný sbor ČR.
Letadlo @SmartwingsGroup z @Ostrava_cz přistálo v Adaně v Turecku🇹🇷, polovina těžkého #USAR odřadu je tedy na místě. Zbytek převážně z @HasiciPraha je zhruba dvě hodinky za námi. Předpokládáme, že se do záchranných prací zapojíme hned v ranních hodinách. #deprem #TurkeyEarthquake pic.twitter.com/1J70GXoalu
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) February 6, 2023
Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii má podle agentury AFP již nejméně 3760 obětí na životech, z toho 1444 v Sýrii a 2316 v Turecku.
Další velké zemětřesení na zlomu, který krátce před tím zažil silný otřes, je méně pravděpodobné. Deníku Le Monde to řekl seismolog Martin Vallée z pařížského Ústavu fyziky Země. Podle něj bylo však překvapivé, že po zemětřesení z dnešního rána v oblasti jihovýchodního Turecka následoval po několika málo hodinách další podobně silný otřes. Oblast v příštích hodinách zřejmě čekají další menší zemětřesení.
Na pomoc po zemětřesení z Ostravy do tureckého města Adana přiletěla první polovina speciálního týmu českých hasičů pro vyhledávání v sutinách. Zbytek týmu, v němž jsou převážně hasiči z Prahy, by měl přistát v Turecku zanedlouho. Do záchranných prací se hasiči zřejmě zapojí v úterý ráno. Na svém twitterovém účtu o tom informoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.
Letadlo @SmartwingsGroup z @Ostrava_cz přistálo v Adaně v Turecku🇹🇷, polovina těžkého #USAR odřadu je tedy na místě. Zbytek převážně z @HasiciPraha je zhruba dvě hodinky za námi. Předpokládáme, že se do záchranných prací zapojíme hned v ranních hodinách. #deprem #TurkeyEarthquake pic.twitter.com/1J70GXoalu
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) February 6, 2023
Turecký prezident upozornil, že nedokáže říci, na jakém počtu se celková bilance zastaví a jak dlouho záchranné akce potrvají. Podle AFAD se v zemi zřítilo nejméně 6217 budov.
Počet obětí zemětřesení v Turecku vzrostl na 2316, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Přes 13 tisíc lidí bylo zraněno.
Zvolený prezident České republiky Petr Pavel ocenil práci dobrovolníků, kteří pomáhají s následky zemětřesení v Turecku a Sýrii.
My thoughts as well as of many Czechs go out to the people of Türkiye and Syria affected by the deadly earthquake. We respect and appreciate the invaluable work of volunteers from many countries including CZ. This is what I expressed in a letter of condolences sent earlier today.
— Petr Pavel (@general_pavel) February 6, 2023
Evropská unie po silném zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus "krizové reakce" ve snaze koordinovat podporu zasažených regionů. Oznámila to v tiskovém prohlášení Rada EU, podle níž se v pondělí uskutečnila koordinační schůzka. Podrobnosti o jejím obsahu komuniké neobsahuje.
Krizový mechanismus se zkratkou IPCR propojuje unijní instituce, vlády členských zemí a další aktéry a umožňuje sladění politické reakce na mimořádné události. O aktivaci rozhodlo švédské předsednictví v Radě EU ve spolupráci s Evropskou komisí. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila, že EU bude s odstraňováním následků pomáhat, jak jen to bude možné.
Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl tři tisíce. V Turecku zemřelo 1762 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací. V Sýrii podle nové bilance zemřelo přes 1300 lidí, z toho více než 700 v povstalci kontrolovaných oblastech, informovaly světové agentury.
Záchranářům v syrském městě Azáz se podařilo ze sutin domu zachránit osmnáctiměsíční Raghad Ismáílovou. Většina členů její rodiny, včetně její matky, ale takové štěstí neměla, napsala agentura Reuters. Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 2600.
Ze sutin domu vytáhli v pondělí ráno malou Raghad nezraněnou. Strýc, který se o ni hned začal starat, uvedl, že při otřesech přišli o život dva její sourozenci a rovněž matka, která byla těhotná. Batole posedávalo na polštářích, bylo přikryté dekou a pojídalo chleba. Aby přečkalo chladné počasí, mělo u sebe i kamínka, popsal zpravodaj agentury Reuters.
"Otec utrpěl vážné zranění zad, jeho mladší dcera je v pořádku. Jeho těhotná žena, pětiletá dcera a čtyřletý syn zemřeli," uvedl strýc, který se představil jako Abú Husám. Jak dodal, další rodina, která žila v domě, matka a tři děti, byla zachráněna.
Otřesy, které kromě Turecka zasáhly i Sýrii, si vyžádaly tisíce mrtvých a další tisíce zraněných.
Čeští hasiči před odletem do zemětřesením zasaženého Turecka. "Devět hodin od přijetí naší nabídky pomoci je připravena i druhá část 69členného týmu k odletu," napsali k videu hasiči na Twitteru.
9 hodin od přijetí naši nabídky pomoci je připravena i druhá část 69 členného týmu k odletu. 👨🚒🦮👨🚒🦮👨🚒 Velké díky patří také @PragueAirport za perfektní a rychlou spolupráci. pic.twitter.com/Z0aGz7txkv
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 6, 2023
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v souvislosti se zemětřesením sedmidenní státní smutek. Počet obětí v zemi stoupl na nejméně 1651.
Souhrn nejdůležitějších informací:
Jen v Turecku je podle místopředsedy vlády Fuata Oktaye zatím hlášeno 1541 mrtvých a nejméně 9733 zraněných. Bilance ale nejspíš bude dál stoupat. Podle Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací se v zemi zřítilo 2834 budov. V Sýrii zemřelo nejméně 928 lidí, dalších více než tisíc je zraněných.
Rozsah katastrofy, která zasáhla Turecko, je "obrovský a ničivý", uvedl poradce tureckého prezidenta Ilnur Çevik. Práce záchranářů při hledání přeživších je "závod s časem", zejména kvůli nepříznivému počasí, které v zasažených oblastech panuje, řekl Çevik televizní stanici BBC. Zemětřesení si podle poslední bilance vyžádalo nejméně 1500 obětí, dalších nejméně 900 lidí přišlo o život v sousední Sýrii. Očekává se, že počet mrtvých bude nadále růst.
"Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu," řekl před odletem českých hasičů na pomoc Turecku zástupce vedoucího týmu Petr Vodička.
Jednotlivé týmy českých hasičů se podle něj budou střídat po šesti, maximálně osmi hodinách tak, aby byla zajištěna 24hodinová služba. "Kynologové vyhledávají, hasiči vyprošťují, lékař se zdravotníky ošetřuje a kynologové dělají závěrečný průzkum, jestli tam někdo nezůstal," popsal záchranné práce. V Česku, kde podle Vodičky spočívá těžiště práce týmů, zasahují u zřícených budov, spadlých mostů nebo třeba objektů po výbuchu.
Pomoc se zvládnutím následků ničivého zemětřesení může Sýrie, kterou otřesy postihly stejně jako Turecko, očekávat i od Izraele, tedy země, s níž je oficiálně stále ve válce. Podporu sousední zemi na základě její žádosti přislíbil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, informují zahraniční agentury, podle nichž půjde o výjimečnou spolupráci obou znepřátelených zemí.
Netanjahu v Tel Avivu oznámil pomoc Turecku. "Vzhledem k tomu, že přišla žádost, abychom pomohli i mnoha obětem zemětřesení v Sýrii, dal jsem pokyn, abychom to udělali také," uvedl dále. Později doplnil, že žádost přišla od "diplomatického činitele", aniž by ho jmenoval.
Turecký ropný terminál nedaleko Ceyhanu, odkud vyplouvají lodě s ropou z Iráku a z Ázerbájdžánu, pozastavil kvůli rozsáhlému zemětřesení svou činnost, v dalším významném tureckém přístavu v Iskenderunu vypukl požár, uvedla agentura Reuters. Ropovody z Iráku a Ázerbájdžánu ale poškozené nejsou a škody nejsou ani na produktovodech, které dopravují plyn do Evropy. Ruská společnost Rosatom uvedla, že na staveništi první turecké jaderné elektrárny Akkuyu nezaznamenala zatím žádné škody.
V tureckém Gaziantepu, v oblasti zasažené ničivým zemětřesením, působí tým organizace Člověk v tísni, všichni jeho členové jsou v pořádku. Uvedla to jedna z členek týmu Michala Devečková. Zemětřesení je zastihlo v noci, kolem čtvrté hodiny ráno.
"Po prvním otřesu jsme ještě zůstali v domě, pak jsme ale vyběhli ven. Situace v celém městě vypadala podobně, většina lidí vyběhla na ulici a první momenty byly velmi zmatené. Nikdo nevěděl, co dělat," popsala. Nyní řeší, kde stráví noc, vzhledem k obavám z dalších otřesů i faktu, že mnoho budov je poškozených. "Buď přespíme v autech, nebo v přízemí budov, které nejsou viditelně poškozené," uvedla Devečková.
Ministr zahraničí Jan Lipavský řekl, že poskytování pomoci se koordinuje na bázi Evropské unie. Země do společného systému vkládají nabídky, z nichž následně turecká strana vybírá vhodnou pomoc. "Situace je čerstvá. Je potřeba zjistit, co vyhodnotí turecká strana, že jim chybí, a co je v našich možnostech," řekl k další možné pomoci šéf české diplomacie.
Na pomoc po zemětřesení letí do Turecka z Prahy a Ostravy 68 členů speciálního týmu hasičů pro vyhledávání v sutinách. S sebou vezou desítky tun materiálu. Podrobnosti o nasazení se dozví po příletu od tureckých záchranářů. Mandát mise je zatím stanoven na deset dní, sdělil řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek před odletem části hasičů z Prahy. Zemětřesení si v Turecku a Sýrii vyžádalo životy asi 2300 lidí a tisíce lidí byly zraněny.
Česká ambasáda v Turecku zatím nemá žádné zprávy o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými při ničivém zemětřesení byli také Češi. Uvedl to velvyslanec v Turecku Pavel Vacek. "Snažíme se dobrat osudu tří krajanů v postižených oblastech. O nich nemáme zatím žádné zprávy, což ale nemusí vůbec nic znamenat," řekl vedoucí diplomatické mise, který zároveň doporučil zvážit v tuto chvíli všechny zbytné cesty do země.
"Víme o nich od jejich příbuzných. Krajané nemají žádnou povinnost se ambasádě hlásit. Jsou to čeští občané, kteří v Turecku pobývají dlouhodobě," upřesnil Vacek, podle něhož se velvyslanectví snaží být v kontaktu se všemi krajany v Turecku, o kterých ví.
Valné shromáždění OSN dnes uctilo minutou ticha oběti ničivého zemětřesení, které si v Turecku a Sýrii vyžádalo životy více než 2000 lidí. "Spoléháme na to, že mezinárodní společenství pomůže tisícům rodin postižených touto katastrofou, z nichž mnohé již naléhavě potřebují humanitární pomoc v těžko dostupných oblastech," uvedl v prohlášení generální tajemník OSN António Guterres.
Sezgin Karagoz z turecké humanitární organizace IHH uvedl, že desetitisíce lidí potřebují základní humanitární pomoc. "Jde o základní věci - hlavně jídlo a přístřešky, jako stany, rohože, pláštěnky, elektrické přímotopy nebo deky. Jde o základní potřeby. Máme zimu, je tu velmi chladno. Sněží a prší celý den. Lidé musí zůstat v teple," cituje ho stanice al-Džazíra.
Mezinárodní záchranný výbor (IRC) uvedl, že zemětřesení vedlo v Sýrii ke katastrofální situaci. "Obyvatelé této oblasti byli už před událostí velmi zranitelní. Je tu mnoho lidí, kteří byli vyhnáni ze svých domovů, někteří i více než dvacetkrát… Naprostá většina z nich jsou ženy a děti, skupiny náchylné k nepříznivému počasí a také zemětřesení," řekl stanici CNN ředitel regionální sekce IRC Mark Kaye.
"Nejvíc se obáváme o ty, kteří přežijí… jestli bude zdravotní systém schopný se s tím vypořádat a neskončí naprosto zahlcený," dodal Kaye.
Turecký státní meteorologický úřad vydal na úterý varování před nepříznivým počasím. Sníh a silný vítr by mohl zasáhnout víc než deset provincií, včetně těch zasažených zemětřesením, upozorňuje stanice CNN.
Katarská charita Qatar Charity, která má kancelář v tureckém městě Gaziantep, které zemětřesení zasáhlo, distribuuje 27 tisíc teplých jídel, píše stanice al-Džazíra. Na první vlnu pomoci uvolnila charita šest milionů dolarů (133 milionů korun).
Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do své domoviny, oznámil premiér Petr Fiala (ODS) při návštěvě ministerstva zahraničí. Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.
Dva lékaři z traumatýmu Úrazové nemocnice v Brně pomohou na záchranné misi Turecku a Sýrii, které dnes zasáhlo silné zemětřesení. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Andrea Šromová. Traumatologové doplní tým příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje.
Lékaři podle vedoucího lékaře traumatýmu Radka Veselého mají potřebné zkušenosti a znalosti. Traumatým vznikl v Úrazové nemocnici v roce 1987. Od té doby se účastnil několika misí, a to například v Nikaragui, Arménii a Íránu. Lékaři pomáhali i po explozi v libanonském přístavu v Bejrútu.
Do Turecka míří speciálně vycvičení psi, kteří umí hledat lidi uvízlé pod sutinami. Na fotografii je pes se svým rumunským psovodem.
Turecká agentura pro řízení katastrof a mimořádných událostí uvedla, že po ranním silném zemětřesení naměřila dalších 120 následných otřesů, jak se označují zemětřesení, která jsou méně silná než původní otřes.
Zemětřesení poškodilo mešitu Yeni v tureckém městě Malatya. Silné otřesy už v minulosti mešitu několikrát poničily - v březnu 1894 a následně v březnu 1964, píše turecký deník Daily Sabah. Nejnovější otřesy přišly jen několik měsíců poté, co byla mešita po rekonstrukci otevřena věřícím.
Kvůli zemětřesení v Turecku a Sýrii přišlo o život nejméně 2318 lidí.
Na pomoc se záchrannými operacemi v Turecku pošle Rakousko v úterý 84 vojáků specializujících se na pátrací akce, lékařskou pomoc, logistiku a hygienu, uvádí stanice CNN. Na místě zůstanou přibližně deset dní. Vídeň zároveň věnuje tři miliony eur (71 milionů korun) organizacím, které na místě pomáhají.
Turecko na týden zavře všechny školy v zemi, oznámil podle stanice CNN ministr školství Mahmut Özer.
Papeže Františka "hluboce zarmoutilo, když se dozvěděl o velkém počtu ztracených životů při zemětřesení… Zasílá ujištění své duchovní přítomnosti všem, kterých se incident dotkl," stojí v prohlášení Vatikánu, ze kterého cituje stanice al-Džazíra.
Melisa Salmanová žije v tureckém městě Kahramanmaraş, kde jsou zemětřesení běžná. Proto si na otřesy zvykla, říká stanici BBC. Pondělní zemětřesení bylo ale jiné. "Bylo to poprvé, co jsme zažili něco takového. Mysleli jsme si, že přišla apokalypsa," uvedla.
Českého fotbalistu Matěje Hanouska v tureckém Gaziantepu probudilo ničivé zemětřesení v půl páté ráno. Devětadvacetiletý obránce uvedl, že po prvotním šoku společně s manželkou a malým synem strávil zbytek noci v autobusu v tréninkovém centru klubu. Město podle něj připomíná apokalypsu. Více v článku.
Počet obětí v Turecku a Sýrii přesáhl 1900. Více než 1100 lidí bylo zabito v Turecku a dalších 7600 lidí utrpělo zranění. V Sýrii, v části kontrolované vládou, si zemětřesení vyžádalo přes 430 obětí a 1280 raněných. V části bez vládní kontroly zemřelo minimálně 380 lidí.
"Zažili jsme něco příšerně děsivého a strašidelného. Vzbudit se uprostřed noci, zatímco se celá budova třese, byl nejhorší možný pocit," popisuje stanici al-Džazíra Alaa Nafi ze syrského Idlibu.
"Trvalo to několik minut, ale přišlo mi to nekonečné. Lámalo mi srdce, když jsem viděl, jak v zimě na ulici pobíhají lidi s plačícími dětmi. Všichni jsme šli do jedné oblasti, daleko od staveb. Opravdu si přeju, aby si nikdy nikdo nemusel projít tím, čím jsme si dnes prošli my," dodává.
Hasiče Moravskoslezského kraje budou do Turecka následovat pražští hasiči. Ti už balí techniku.
Takzvaný těžký USAR tým má od aktivace limit 10 hodin na sbalení a odlet. Zatímco hasiči @hzsmsk už nakládají na letišti, u @hasicipraha právě vyráží první část techniky na letiště Václava Havla. Je to vzhledem k tomu, že odlet z Prahy bude v pozdějších hodinách. pic.twitter.com/yLku8U4a93
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 6, 2023
Hasiči Moravskoslezského kraje jsou spolu se speciálně vycvičenými psy připraveni k odletu do Turecka.
Jsme na místě, budeme nakládat materiál do letadla. pic.twitter.com/wzhr1AD76K
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) February 6, 2023
V jedné z tureckých provincií postižené zemětřesením se nachází skupina Čechů. Jsou v pořádku. Velvyslanectví v Ankaře je s nimi v kontaktu a zajišťuje pro ně dopravu ze zasažené oblasti. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Ministerstvo podle ní nemá informace, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi.
"Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu se skupinou Čechů, kteří se nacházejí v postižené provincii Kahramanmaraş. Jsou v pořádku a náš zastupitelský úřad jim zajišťuje dopravu ze zasažené oblasti," uvedla Wernerová. V cestovatelském systému Drozd je podle ní přihlášeno 50 Čechů v celém Turecku.
Syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi volal jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Vyjádřil soustrast obětem zemětřesení a slíbil, že vyšle záchranné a pátrací týmy, píše stanice CNN.
Pomoc do Sýrie "v brzké budoucnosti" pošle Izrael, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Země nemají oficiální diplomatické vztahy a jsou ve válečném stavu, píše stanice CNN. Dvě záchranné a zdravotní mise pošle země také do Turecka.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii si podle nejnovějších údajů vyžádalo 1824 obětí.
Služba na monitorování internetu NetBlocks uvedla, že kvůli zemětřesení vypadlo internetové připojení spolu s elektřinou na jihu Turecka. Negativně ovlivnit by to mohlo "možnost veřejnosti požádat o pomoc", stojí ve tweetu.
⚠️ Confirmed: A 7.8 magnitude earthquake has knocked out power and internet connectivity in parts of southern #Turkey; the impact to communications may affect the public's ability to seek assistance, with hundreds of casualties reported 📉 #Deprem pic.twitter.com/ppXEbB5Q4p
— NetBlocks (@netblocks) February 6, 2023
V Turecku jsou stále citelné následné otřesy, zdravotník Mazen Kewara z tureckého města Gaziantep se proto spolu s rodinou ukrývá v autě. To považuje v současné době za nejbezpečnější možnost. "Asi 200 nebo 300 metrů od našeho domu se zhroutila budova. V Gaziantepu spadlo mnoho staveb," dodává.
Kewara pracuje ve zdravotní organizaci SAMS, která pomáhá v Sýrii a dalších okolních zemích. "Zemětřesení vážně poškodilo čtyři naše nemocnice. Evakuovali jsme dvě z nich," doplňuje.
V oblasti Sýrie, kterou kontroluje vláda, bylo zemětřesením zabito více než 326 lidí a 1042 bylo zraněno. Organizace Bílé přilby operující v části země, kterou nemá vláda pod kontrolou, hlásí dalších 221 mrtvých a 1561 raněných.
Turecko potvrdilo, že dosud zemřelo 1014 osob a 5383 utrpělo zranění. Spadlo více než 2800 budov.
Velké české cestovní kanceláře nemají v částech Turecka postižených zemětřesením své klienty, uvedly pro ČTK cestovní kanceláře Invia, Alexandria, Fischer, Čedok a Blue Style. Několik klientů Invia se nyní v Turecku nachází, avšak mimo postiženou oblast, zbylé oslovené společnosti neuvedly, že by v regionu měly své turisty. Situace také nemá vliv na lety z Prahy do Turecka, uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.
Nizozemí do Turecka pošle 15 tun vybavení na pátrací a záchranné akce, píše stanice CNN. K odletu je připraveno také 65 záchranářů a osm psů, termín jejich cesty však zatím nebyl potvrzený.
Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 1600, vyplývá ze statistik úřadů a médií.
Pomoc Turecku a Sýrii nabídlo také Rusko. Dvě letadla se stovkou záchranářů by mohla odstartovat ještě dnes, píše agentura Reuters. Kreml v Sýrii podporuje místní armádu.
Charita ČR stejně jako humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení. Obě organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené. Charitní síť i tým Člověka v tísni na místě už pomáhají.
Charita ČR uvolnila ze svého krizového fondu 300 tisíc korun a spustila sbírku na čísle účtu 55660022/0800 s variabilním symbolem 118. Na sbírku Člověka v tísni na pomoc zasaženým oblastem mohou lidé přispívat prostřednictvím účtu 51945194/0300, organizace zároveň dala na pomoc ze svého Klubu přátel milion korun.
Pět tun humanitární pomoci spolu se 40 záchranáři a třemi psy cvičenými na vyhledávání a záchranu osob pošle do Turecka v pondělí Tchaj-wan, píše agentura Reuters.
Polsko pošle na pomoc 76 hasičů a osm záchranářských psů, píše agentura Reuters.
Lidé se shromažďují, zatímco záchranáři hledají přeživší pod troskami po zemětřesení v povstalci ovládaném městě Jandairis v Sýrii.
Evropská unie mobilizuje více než deset pátracích a záchranných týmů, které pomohou v Turecku, píše deník The Guardian. Vyšle je z Bulharska, Chorvatska, Česka, Francie, Řecka, Maďarska, Malty, Nizozemí, Polska a Rumunska. Své záchranáře nabídla také Itálie, Španělsko a Slovensko.
"Nevíme, kam až počet obětí vystoupá, protože snahy o vysvobození z trosek budov stále pokračují," řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podle deníku The Guardian na tiskové konferenci. Do záchranných akcí se podle něj zapojilo devět tisíc lidí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že pondělní zemětřesení je nejhorší od roku 1939. Tehdy zemřelo přes 32 tisíc lidí a dalších sto tisíc bylo raněno. Velké zemětřesení pamatuje Turecko i z nedávné historie - v roce 1999 otřesy zabily přes 17 tisíc lidí.
Německá Spolková agentura pro technickou pomoc připravuje materiální pomoc pro Turecko a Sýrii. Doručí stany, deky a nouzové generátory, píše stanice CNN.
Počet obětí podle stanice CNN překročil 1500.
"Probudil nás hlasitý zvuk a velmi silné otřesy. Hned potom přišly další dvě zemětřesení," popsal agentuře Reuters devětadvacetiletý Meryem z tureckého města Kahramanmaraş. "Velmi jsem se obával, myslel jsem, že to nikdy nepřestane. Vzal jsem jen nějaké věci pro svého jednoročního syna a vyběhl z budovy," dodal.
Steven Godby, odborník na přírodní rizika z Nottingham Trent University, řekl deníku The Guardian, že je pravděpodobné, že počet mrtvých rychle poroste. Vliv může mít i počasí. "V budovách, které se zřítí, běžně zemře 30 procent lidí," líčí. "Normálně je většina lidí zachráněna v prvních 24 až 48 hodinách, ale chladné počasí může tuto dobu zkrátit," říká.
Souhrn nejdůležitějších informací:
Suzan Şahinová z turecké opoziční strany kritizovala podle deníku The Guardian záchranné práce v oblasti kolem města İskenderun. "Oblast je vážně poškozena. Více než 30 budov bylo zničeno… Už je to spousta hodinu a záchranné práce tady zatím ani nezačaly. Není tu nikdo z agentury pro katastrofy a mimořádné události, žádný vládní představitel. Těla se téměř nedostávají do nemocnic. Materiální pomoc jako stany a deky nikdo nerozdává. Naši lidé jsou mrtví. Nikdo mezi čtvrtou ráno a jednou odpoledne nepřišel," uvedla.
Dobrovolnická organizace Bílé přilby, která pomáhá se záchranou lidí na severozápadě Sýrie, uvedla, že počet obětí překročil 221. Více než 419 lidí je raněných. "Číslo pravděpodobně poroste, protože stovky rodin jsou stále uvězněné pod troskami," napsala organizace na Twitter.
Death toll from #earthquake in NW #Syria now at 221+ with 419+ injured. Difficulty in rescue efforts as hundreds remain trapped under rubble & heavy equipment needed. Number expected to rise as hundreds of families still trapped. pic.twitter.com/Tt433BrzP6
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 6, 2023
O vyslání pomoci informoval také premiér Petr Fiala.
S velkým zármutkem jsem se dozvěděl o dnešním zničujícím a smrtícím zemětřesení v Turecku a Sýrii.
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 6, 2023
ČR poskytne pomoc skrze 68členný USAR tým, který vyráží na pomoc dnes ve 14:00.
Do Turecka je vyslaný tým českých hasičů. Ti by z letiště v Mošnově měli vyrazit ve dvě odpoledne, uvedla pro ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů.
Uprostřed noci z neděle na pondělí, zatímco většina lidí spala, zasáhlo východní Turecko a severní Sýrii jedno z nejsilnějších zemětřesení v regionu za poslední století. Během pár okamžiků se zhroutily obytné domy i nemocnice, trosky pohřbily stovky lidí a další tisíce zranily. Podívejte se na následky silných otřesů.
Mapa ukazuje epicentrum druhého zemětřesení.
⚠Preliminary info: #earthquake (#deprem) about 4 km NE of #Pozantı (#Turkey) 2 min ago (local time 13:25:02)❗MAGNITUDE NOT AVAILABLE YET❗Updates at:
— EMSC (@LastQuake) February 6, 2023
📱https://t.co/LBaVNedgF9
🌐https://t.co/AXvOM7I4Th
🖥https://t.co/wPtMW5ND1t pic.twitter.com/SDYbej1FoE
Nové zemětřesení mělo epicentrum přibližně 100 kilometrů severně od ranních otřesů, uvádí na Twitteru Středomořské seismologické centrum. O dvanáct minut později ho následoval další otřes o síle 6 stupňů.
This new earthquake is about 100km to the N of last night earthquake. It has been followed 12 min later by a strong aftershock about M6. Again, it is an exceptionally difficult situation for populations. A major assitance will be required
— EMSC (@LastQuake) February 6, 2023
Středomořské seismologické centrum na Twitteru uvedlo, že podle předběžných dat zasáhlo Turecko kolem 11:30 další zemětřesení o síle 7,7 stupně. Epicentrum je v provincii Kahramanmaraş.
I know it is difficult to follow, but last night M7.8 earthquake in Turkey has just been followed by a M7.7 (preliminary) 20 min ago. It will add to the damage and further complexify the response. Our thoughts are with all the affected people and their loved ones 🙏
— EMSC (@LastQuake) February 6, 2023
U zřícené jedenáctipatrové budovy v tureckém Diyarbakiru záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných. Stovky záchranářů i dobrovolníků v Diyarbakiru vytvořily lidský řetěz u hromady trosek a podávaly si úlomky betonu a zdemolované vybavení domácností, zatímco nedaleko nich bagry odklízely kusy stavebního materiálu. Lidi vyproštěné ze sutin záchranáři opatrně poutali na nosítka a odnášeli na ulici, kde je nakládali do sanitek.
Zemětřesení o síle 4,6 stupně zasáhlo krátce před polednem nedaleký Kypr. Otřesy vyvolaly "malé vlny tsunami", uvedlo pro britský The Guardian Středomořské seismologické centrum. Pokud dojde k povodním sesuvům půdy, mohou být následky velkých vln katastrofální, obává se Christodoulos Hadjigeorgiou ze seismologického úřadu.
"Houpali jsme se jako v kolébce," popsala zemětřesení jistá žena v tureckém Diyarbakiru. "Bylo nás doma devět, dva moji synové jsou stále v suti, čekám na ně," řekla v sanitce nedaleko hromady, která zbyla ze sedmipatrového bytového domu. Měla zlomenou ruku a rány v obličeji. Jinde v tomto městě jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu.
Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes nad ránem zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 1200. V samotném Turecku je mrtvých 912, řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Uvedl také, že šlo o nejsilnější zemětřesení od roku 1939 a že zranění utrpělo skoro 5400 lidí.
V Sýrii si katastrofa podle aktualizované bilance vyžádala více než 320 lidských životů, dalších zhruba 1000 lidí je zraněných.
V tureckém městě Gaziantep zemětřesení poškodilo historickou pevnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Původní stavba strážní věže začala ve druhém až čtvrtém století našeho letopočtu a postupně se rozšiřovala. Svou současnou podobu získala v šestém století našeho letopočtu, píše stanice CNN. Zřítily se i části mešity ze 17. století, která stojí vedle pevnosti.
Gaziantep castle, constructed by the Romans and rebuilt extensively by the Seljuks, collapsed. #deprem #TurkeyEarthquake pic.twitter.com/0JRUIUj2tV
— Liz Cookman (@liz_cookman) February 6, 2023
Počet obětí v Turecku a Sýrii podle britské stanice BBC přesáhl tisíc.
"Každých deset minut vytáhnou tělo," uvádí ze syrského města Haram reportér stanice al-Džazíra. "Slyšeli jsme radostný pokřik lidí stojících na sutinách. Záchranářům se podařilo vyprostit dítě, které vypadalo naživu, a rychle ho vzali do nemocnice," dodal.
Lidé zaplnili i chodby nemocnic a zdravotnický personál je kvůli dlouhotrvající válce vyčerpaný a nemá dostatek krve, dodává.
Hospodářské škody způsobené zemětřesením v Turecku se pravděpodobně budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard korun). Mohly by tak odpovídat až dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) Turecka. Podle serveru CNN to vyplývá ze zprávy americké geologické služby USGS.
Turecká lira sestoupila vůči dolaru na rekordní minimum, oslabovaly rovněž turecké akcie. Istanbulská burza dočasně pozastavila obchodování s akciemi několika podniků z oblasti zasažené zemětřesením. Podle analytika Piotra Matyse ze společnosti In Touch Capital Markets zemětřesení prohlubuje nejistotu před prezidentskými a parlamentními volbami, které jsou plánovány na květen.
Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že ropovod Kirkúk-Ceyhan, který přepravuje ropu z Iráku do Turecka, zemětřesení nepoškodilo. Vyžádalo si však pozastavení provozu ropného terminálu Ceyhan na jihu Turecka. Kvůli zemětřesení se podle státního provozovatele ropovodů a plynovodů BOTAS rovněž přerušily dodávky plynu do některých tureckých provincií.
Okamžitou pomoc nabídlo i Řecko, které jinak nemá s Tureckem jednoduché vztahy. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na Twitteru napsal, že je "devastujícím zemětřesením hluboce zarmoucen". Také Bulharsko coby další sousední země Turecka bude pomáhat; do oblasti vysílá hasiče, záchranáře a lékaře. Ke stejnému kroku je připraven také Izrael, pomoc nabízí rovněž Egypt.
"Truchlíme s rodinami obětí. Evropská pomoc už je na cestě a jsme připraveni pomáhat, jak jen to bude možné," uvedla na Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
We stand in full solidarity with the people of Türkiye and Syria after the deadly earthquake that hit this morning.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 6, 2023
We mourn with the families of the victims.
Europe’s support is already on the way and we stand ready to continue helping in any way we can. https://t.co/inPsoE5hXf
Na místě působí tým organizace Člověk v tísni. "V oblasti zasažené ničivým zemětřesením pracuje Člověk v tísni již mnoho let, máme na místě zkušené humanitární teamy a stovky kolegyň a kolegů, kteří jsou okamžitě schopni začít pomáhat. Bude potřeba základní humanitární pomoc: Řešení dočasného přístřeší a později samozřejmě obnova. Dle zpráv z médií i z místa je rozsah škod obrovský a počet obětí bude stoupat. Zvlášť ve válkou sužované Sýrii se situace rychle může stát opravdu kritickou," uvedl ředitel organizace Šimon Pánek. Člověk v tísni zároveň vyhlásil sbírku na pomoc zasaženým zemím.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Twitteru uvedl, že jej zpráva hluboce zasáhla. Kondoloval všem, které katastrofa postihla. Připomněl, že Česko do Turecka poslalo 68členný tým českých hasičů. Na místo vyrazí příslušníci hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje.
I am deeply touched by the news of the devastating earthquake in Turkey and Syria taking so many lives. My condolences to all affected by this disaster. Czechia 🇨🇿 is sending search and rescue team to 🇹🇷 today @hasici_cr.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 6, 2023
Prezident Miloš Zeman dnes kondoloval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, hlubokou soustrast po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii vyjádřil také syrskému lidu. Erdoganovi adresoval Zeman kondolenční telegram. Uvedl, že zprávy z Turecka přijal s hlubokým zármutkem. "Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení," napsal Zeman.
Další kondolenci adresoval Zeman syrskému lidu. "Prezident vyjadřuje hlubokou soustrast syrskému lidu, který postihlo tragické zemětřesení a vyžádalo si stovky mrtvých a zraněných," uvedl Hrad. Zeman popřál všem zraněným brzké uzdravení.
Ředitel Kandilli Observatory, která se zabývá výzkumem zemětřesení, Haluk Özener britské stanici BBC řekl, že otřesy budou v následujících dnech pokračovat. "V zasažené oblasti čelíme největšímu zemětřesení za posledních 24 let. Zatím jsme zaznamenali sto následných otřesů. Kolem 53 bylo silnějších než 4 stupně. Sedm přes 5 stupňů. Můžeme říct, že v následujících dnech budou zemětřesení pokračovat," řekl.
Pomoc nabídla také Indie. "Soustrast s truchlícími rodinami. Ať se zranění brzy vyléčí. Indie stojí v solidaritě s Tureckem a je připravená nabídnout veškerou možnou pomoc, abyste se s tragédií vyrovnali," uvedl na Twitteru indický premiér Naréndra Módí.
Anguished by the loss of lives and damage of property due to the Earthquake in Turkey. Condolences to the bereaved families. May the injured recover soon. India stands in solidarity with the people of Turkey and is ready to offer all possible assistance to cope with this tragedy. https://t.co/vYYJWiEjDQ
— Narendra Modi (@narendramodi) February 6, 2023
Turecká jaderná elektrárna Akkuyu, která je zatím ve výstavbě, nebyla zemětřesením poškozena, píše s odvoláním na ruskou stavební společnost agentura Reuters. "Naši specialisté neodhalili žádné poškození ve struktuře stavby, jeřábů ani vybavení," uvedla Anastasia Zoteevová z Rosatomu.
Pomoci Turecku a Sýrii, které zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou připraveny Spojené státy, Německo nebo Řecko. Rusko a Nizozemsko vyšlou záchranáře.
Český prezident Miloš Zeman kondoloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi. Hlubokou soustrast po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii vyjádřil také syrskému lidu.
Video zachycuje, jak se následkem zemětřesení zřítila v tureckém městě Şanlıurfa budova.
WATCH: Building collapses during aftershock in Şanlıurfa, Turkey pic.twitter.com/PiKKIkbu0a
— BNO News Live (@BNODesk) February 6, 2023
Pomáhat bude i organizace Člověk v tísni, která na Twitteru vyhlásila SOS sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením jak v Turecku, tak v severní Sýrii. Číslo sbírkového účtu je 51945194/0300. Organizace zároveň na sbírku uvolnila milion korun.
🆘 51945194/0300 🆘 zemětřesení Sýrie a Turecko
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) February 6, 2023
Právě jsme uvolnili 1 mil. Kč z našeho Klubu přátel a vyhlašujeme SOS sbírku na pomoc lidem zasaženým ničivým zemětřesením v Turecku s v severní Sýrii.
Do Turecka, které nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, odletí 68členný tým českých hasičů. Země už nabídku pomoci přijala. Na místo vyrazí tým příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje, informovali hasiči na Twitteru.
"Máme připravený USAR tým pro zemětřesením zasažené Turecko. Reagujeme tímto na poptávku, kterou jsme ráno obdrželi stran Turecka, a ihned začali předpřipravovat celý 68členný tým pro cestu. V tuto chvíli čekáme na akceptaci naši nabídky těžkého USAR týmu ze strany Turecka," sdělili hasiči.
🇹🇷 🤝🇨🇿 Nabídka naši pomoci v podobě těžkého USAR týmu byla před 10 minutami Tureckem přijata. Na pomoc vyrazí 68 člený tým složený z příslušníku @hzsmsk a @hasicipraha.👨🚒 pic.twitter.com/zry519n85I
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 6, 2023
Agentura Reuters přináší záběry ze zemětřesením zničené Sýrie.
WARNING: GRAPHIC CONTENT
— Reuters (@Reuters) February 6, 2023
Rescue workers saved an injured child from the rubble of collapsed buildings after a major earthquake hit Syria, killing dozens and injuring hundreds https://t.co/d3s6tUGIrM pic.twitter.com/iky9r0smB7
Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že Česko plánuje pomoc Turecku, které zasáhlo zemětřesení. V záchranném týmu budou hasiči z Moravskoslezského kraje či Prahy.
Turecko bylo dnes nad ránem zasaženo ničivým zemětřesením. Jsou hlášeny vysoké ztráty na životech, spousta lidí je pohřešována. Myslím na oběti a plánujeme pomoc. Za ČR jsme schopni vyslat záchranný tým (tzv. Těžký USAR) složený z HZS MSK, HZS HMP a dalších organizací.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 6, 2023
Pomoc zasaženým státům nabídl švédský premiér Ulf Kristersson. "Jsme s oběťmi a jejich milovanými. Poslal jsem Tayyipu Erdoğanovi (tureckému prezidentovi, pozn. red.) svou nejhlubší soustrast. Jako partneři Turecka a držitelé evropského předsednictví jsme připraveni nabídnout naši podporu," uvedl na Twitteru.
Saddened about the loss of lives in Türkiye and Syria following the major earthquake. Our thoughts go to the victims and their loved ones. I have sent my deepest condolences to @RTErdogan. As partner of Türkiye and holder of the EU presidency, we stand ready to offer our support.
— SwedishPM (@SwedishPM) February 6, 2023
V tureckém městě Diyarbakir utvořily stovky záchranářů a civilistů řadu, kterou si podávají sutiny rozpadlých budov, aby bylo hledání uvězněných snazší, píše britský deník The Guardian.
Zemětřesení zničilo téměř 900 budov v tureckých provinciích Gaziantep a Kahramanmaraş, uvedl turecký vicepremiér Fuat Otkay. Ve městě İskenderun se zřítila nemocnice, zda pod troskami někdo zemřel, však zatím nedokázal říct. "Bohužel se zároveň potýkáme s extrémními podmínkami počasí," cituje ho deník The Guardian.
Počet obětí v Turecku a na severu Sýrie vzrostl na 641, píše britský deník The Guardian. Číslo podle očekávání poroste.
"Dnes ráno jsem myšlenkami s lidmi Turecka a Sýrie, především se záchranáři, kteří statečně pracují, aby zachránili ty, kteří uvízli v sutinách po zemětřesení," napsal ráno na Twitter britský premiér Rishi Sunak.
My thoughts are with the people of Türkiye and Syria this morning, particularly with those first responders working so valiantly to save those trapped by the earthquake.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) February 6, 2023
The UK stands ready to help in whatever way we can.
V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 tisíc lidí. V říjnu 2011 zdevastovaly otřesy o síle 7,2 stupně východoturecká města Ercis a Van, kde zahynulo přes 600 lidí.
Nabídky pomoci přichází do zasaženého Turecka a Sýrie ze zahraničí. Vyjádřily se tak již Spojené státy, Izrael nebo Velká Británie. Ochotu pomoci "přátelům" Turkům vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Jsme nablízku přátelům v Turecku, jsme připraveni poskytnout potřebnou pomoc," uvedl Zelenskyj, jehož země už skoro rok čelí ruské agresi.
Obyvatelé zemětřesením zasažených oblastí v Turecku se snaží z místa ujet, což podle britského deníku The Guardian způsobilo dopravní zácpy, které komplikují efektivní zásah záchranářů. Úřady proto vyzvaly, aby lidé nikam nejezdili a uchýlili se do mešit.
Syrská dobrovolnická organizace Bílé přilby sdílí na sociální sítí Twitter záběry ze záchrany osob uvízlých pod troskami domů. "Desítky lidí byly vysvobozeny," napsaly v sedm ráno středoevropského času.
Daylight reveals the full magnitude of the disaster in northwest #Syria after the #earthquake that struck at dawn today, Monday, February 6. Our teams are on full alert to respond to hundreds of injured and trapped under the rubble. Dozens of victims have been recovered. pic.twitter.com/kA3dMdzuPn
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 6, 2023
Na syrské straně hranice zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí čtyři miliony lidí, které z domova vyhnala občanská válka. I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech. Ráid Sálih, šéf organizace Bílé přilby, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na twitteru uvedl, že do oblastí zasažených zemětřesením byly "okamžitě vyslány pátrací a záchranné týmy". "Doufáme, že se z této katastrofy společně dostaneme co nejdříve a s co nejmenšími ztrátami," napsal.
Ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle ministerstva nachází skupina Čechů, všichni jsou v pořádku.
Podle tureckého vicepremiéra Fuata Oktaye je pravděpodobné, že počty mrtvých nadále poroste. Nejvíce obětí připadá na provincii Kahramanmaraş, kde jich záchranáři zatím evidují sedmdesát. V celém Turecku je dosud hlášeno 284 obětí a více než 2320 lidí utrpělo zranění.
Bílé přilby, jak si říká syrská dobrovolnická civilní obrana, uvedla, že zemětřesení "zanechalo stovky zraněných, desítky mrtvých a lidi uvízlé v zimním chladu," cituje je agentura Reuters.
Na internetu kolují záběry padajících budov, které zemětřesení neustály.
In the aftershock that just occurred in #Şanlıurfa, Bahçelievler Neighborhood, buildings #collapsed!#deprem #Idlib #Syria #DEPREMOLDU #Turkey #Earthquake pic.twitter.com/FsQQvrNcqs
— Chaudhary Parvez (@ChaudharyParvez) February 6, 2023
Podle BBC se může jednat o největší zemětřesení v turecké historii, stejně silné jako to před více než 80 lety. Předchozí největší zemětřesení, rovněž o síle 7,8, zasáhlo severovýchodní Turecko v prosinci roku 1939 a zabilo 30 tisíc lidí.
Na severozápadě Sýrie opoziční úřady popsaly situaci v povstalci ovládaném regionu jako "katastrofální" a dodaly, že se zřítily celé budovy a lidé jsou uvězněni pod sutinami. Syrská státní média informovala, že se některé budovy zřítily v severním městě Aleppo a v centrálním městě Hamá. V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic.
Taktéž představitelé Izraele uvedli, že jsou připraveni pomoci Turecku. Zemětřesení bylo pociťováno také v částech Izraele a na palestinských územích. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že izraelské bezpečnostní síly jsou připraveny poskytnout jakoukoli potřebnou pomoc.
Americký prezident Joe Biden nařídil vládní agentuře pro humanitární pomoc USAID a dalším federálním vládním partnerům, aby posoudili možnosti reakce na zemětřesení v nejvíce postižených oblastech Turecka a Sýrie, uvedl v prohlášení poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Spojené státy jsou zprávami o ničivém zemětřesení hluboce znepokojeny, dodal.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru uvedl, že do oblastí zasažených zemětřesením byly "okamžitě vyslány pátrací a záchranné týmy". "Doufáme, že se z této katastrofy společně dostaneme co nejdříve a s co nejmenšími ztrátami," napsal.
Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) February 6, 2023
Italské úřady v návaznosti na zemětřesení v Sýrii a Turecku vyhlásily varování před tsunami pro jižní pobřeží země. V pondělí však oznámily, že ho stáhly. Italské oddělení civilní ochrany vydalo prohlášení, v němž doporučilo lidem, aby se vzdálili z pobřežních oblastí, ale později výstrahu snížilo a tweetovalo, že varování bylo staženo.
Souhrn nejdůležitějších informací:
Podle poslední bilance zemřelo při ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii zhruba 570 lidí, v Turecku je mrtvých 284. Zraněny byly tisíce lidí.
A ze Sýrie.
Záběr z Turecka.
Na syrské straně hranice zemětřesení zasáhlo opozicí ovládané oblasti, které jsou plné několika milionů vysídlených Syřanů.
Zemětřesení zasáhlo oblast vzdálenou asi 90 kilometrů od syrských hranic. Spolu s několika městy je tato část Turecka domovem milionů syrských uprchlíků, kteří utekli před dlouhotrvající občanskou válkou ve své zemi.
Turecko a Sýrii zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Zemětřesení, které bylo cítit až v Káhiře, bylo zaznamenáno 33 kilometrů od města Gaziantep, které leží ve stejnojmenné provincii, s ohniskem v hloubce 18 kilometrů. Oblast poté zasáhly další otřesy o síle 6,7 stupně.
Podívejte se, kde zemětřesení udeřilo.
#earthquake M 7.8 - CENTRAL TURKEY - 2023-02-06 01:17:32 UTC pic.twitter.com/rq2QdZxhnD
— SSGEOS (@ssgeos) February 6, 2023
Dění okolo silného zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, pro vás sledujeme online.