Události posledních hodin:
Záchranáři z Česka vyprostili v tureckém městě Adiyaman další tři mrtvé. Na místech, kde po zásahu speciálně vycvičených psů doufali v nález živých lidí, už nikoho přeživšího neobjevili. Dnes o tom informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. V zemětřesením zasažených oblastech pomáhají čeští hasiči od minulého týdne. Setrvají pravděpodobně ještě několik dnů. Mluvčí uvedl, že hasí zřícené budovy, které zasáhl požár.
"Ukončili jsme zásah u sesuté budovy, vyprostili jsme tam tři mrtvé. Tým z Polska nenašel na žádném z míst, které označili naši psi, živé osoby, a hledání ukončili," napsal mluvčí. "Na sektoru se třemi zřícenými objekty, kde jsme nasazeni společně s týmy z USA a Bangladéše, budeme pracovat zřejmě ještě dva dny," uvedl. "Na daném místě neustále hoří, požár výrazně komplikuje situaci," doplnil.
Záchranáři z Česka v neděli uvedli, že ze sutin vyprostili 35 mrtvých, s třemi dnes oznámenými by se tedy mělo jednat o 38 těl. Zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Týden po zemětřesení, jež si na jihu Turecka a severu Sýrie vyžádalo už přes 33 tisíc obětí, záchranáři vyprostili z trosek další živou ženu, píše AP.
I šest dní po otřesech záchranáři nacházeli přeživší. Dnes podle agentury Reuters vyprostili z trosek zřícených budov několik živých lidí včetně dětí v provincii Hatay. Bylo mezi nimi batole, desetiletá dívka a otec s pětiletou dcerou. Turecká média také informovala o záchraně třináctiletého chlapce v Gaziantepu. "Jsi zázrak," řekli o něm záchranáři. Naděje na záchranu dalších lidí ale s postupujícím časem rychle klesají.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii už si vyžádalo více než 33 tisíc lidských životů. Počet dosud zjištěných obětí katastrofy se zvýšil, když turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) dnes informoval o 29 605 mrtvých. V Sýrii zemětřesení podle poslední bilance nepřežilo více než 3500 lidí. Sýrie ale od pátku neoznámila aktualizovaný počet mrtvých, takže bilance bude pravděpodobně vyšší, uvedla stanice BBC.
Počet známých obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii už přesáhl bilanci ze zemětřesení v Arménii z roku 1988, kde zemřelo 25 tisíc lidí, i v Íránu v roce 2003, které si vyžádalo 26 200 obětí. Nejničivějším stále zůstává zemětřesení z roku 1976 v severovýchodní Číně, kde zahynulo podle oficiálních údajů 242 tisíc lidí (podle China Morning Post až 655 237 osob); město Tchang-šan byl zcela zničeno; bylo to nejhorší zemětřesení ve 20. století podle počtu obětí.
Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii už si vyžádalo více než 30 tisíc lidských životů. Počet dosud zjištěných obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes turecké úřady informovaly o 29 605 mrtvých. V Sýrii zemětřesení podle aktualizované bilance nepřežilo 3775 lidí, uvedla agentura DPA.
Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias dnes navštívil zasažené oblasti Turecka v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Agentura AP to označila za nové kolo takzvané "zemětřesné diplomacie" mezi těmito dvěma zeměmi, jejichž vztahy bývají často napjaté, ne-li nepřátelské. Něco podobného se stalo v roce 1999, jen tři roky poté, co šly obě země téměř do války kvůli dvěma neobydleným ostrůvkům v Egejském moři.
Opoziční strany obvinily vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že neprosazovala uplatňování stavebních předpisů a že nesprávně utrácela zvláštní daně vybírané po posledním velkém zemětřesení v roce 1999. Smyslem těchto daní bylo zajistit peníze na to, aby byly budovy odolnější vůči zemětřesení. Erdogan řekl, že opozice jen lže a šíří pomluvy, aby pošpinila vládu, a že brání investicím, místo aby čelila korupci v obcích, které řídí.
Turecko pokračuje v přísném prošetřování příčin pádu budov po rozsáhlém pondělním zemětřesení. Tamní úřady nařídily zatknout už 113 lidí. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye se předpokládá, že zadržení jsou zodpovědní za zřícení některých z tisíců budov, které spadly v deseti provinciích zasažených otřesy.
Čeští záchranáři se z vrátí z Turecka, kde pomáhají po pondělním zemětřesení, zřejmě v noci na pátek. Záležet bude ještě na vývoji situace a požadavcích turecké strany. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Záchranáři z Česka dosud v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin 34 mrtvých, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo už více než 28 tisíc lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes večer turecký viceprezident Fuat Oktay oznámil, že počet obětí v jeho zemi vzrostl na 24 617. Počet zraněných je víc než 80 tisíc. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, agentury nenabízely.
Hasičský záchranný sbor ČR posílá zprávy z Turecka.
Pořád to má smysl!
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) February 11, 2023
I když vyprostíme mrtvé….pro pozůstalé https://t.co/eKSYpM4hx9
Dobrovolníkům, kteří se snaží hledat přeživší v zemětřesením zasaženém tureckém městě Antakya, komplikuje práci rabování, ale třeba také nedostatek funkčních toalet. Napsala to agentura Reuters, která cituje několik záchranářů.
Turecká televize odvysílala záběry z města Kahramanmaraş, kde se záchranářům podařilo z trosek vyprostit tříčlennou rodinu, včetně dvanáctiletého dítěte, kteří v troskách přežili 133 hodin.
Turecké bezpečnostní složky zadržely v osmi provinciích země, které postihlo zemětřesení, nejméně 48 lidí kvůli rabování. Informuje o tom agentura AFP.
Po třech desetiletích se otevřel hraniční přechod mezi Tureckem a Arménií, aby jím mohl projet konvoj s arménskou humanitární pomocí obětem ničivého zemětřesení, které postihlo zkraje tohoto týdne jih Turecka. Napsala to agentura Anadolu. Ankara nemá s Jerevanem diplomatické ani obchodní styky od 90. let minulého století.
Rakouští záchranáři dnes odpoledne zčásti obnovili záchranné práce po pondělním zemětřesení v Turecku. Ráno je byli nuceni přerušit kvůli obavám o vlastní bezpečnost. O tu se nyní starají příslušníci turecké armády. Informoval o tom na Twitteru mluvčí rakouského ministerstva obrany Michael Bauer. Po pohřešovaných osobách podle něj začali odpoledne znovu pátrat dva psovodi se svými zvířaty.
Nejtragičtějším zemětřesením podle počtu obětí za posledních 50 let bylo zemětřesení v severovýchodní Číně v roce 1976. Zahynulo tehdy podle oficiálních údajů 242 tisíc lidí (podle China Morning Post až 655 237 osob). Město Tchang-šan bylo zcela zničeno. Druhým nejhorším zemětřesením bylo v roce 2004 v Indonésii o síle 8,9 stupně. Vyvolalo přílivové vlny, které v oblasti Indického oceánu připravily o život přes 230 tisíc lidí, z toho osm Čechů. Třetí nejtragičtější zemětřesení bylo v roce 2010 na Haiti, kde zemřelo 200 tisíc lidí.
Počet známých obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 25 tisíc poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdgoan aktualizoval bilanci své země na 21 848 obětí. Ze Sýrie dnes zatím nové údaje agentury neuvádí, v pátek nicméně vláda a opozice, ovládající části rozdělené země, hlásily dohromady 3553 mrtvých.