Válka, uprchlická krize a teď zemětřesení. Trpící Sýrii postihla další katastrofa

Zkáza uprostřed noci. Domy v Turecku popadaly za pár vteřin, otřesy dál pokračují
V některých městech zmizely celé čtvrti. Mnoho budov se zřítilo ve městě Malatya v jihovýchodní části Turecka.
"Mnoho budov v různých městech a vesnicích na severozápadě Sýrie se zřítilo. Naše týmy zasahovaly na všech místech a ve všech budovách - a ještě teď je mnoho rodin pod sutinami. Snažíme se je zachránit, ale je to pro nás velmi těžký úkol," popsal pro stanici BBC Ismail Al-Abdulláh z Bílých přileb.
Záchranáři z trosek vytahují i malé děti.
Turecko a Sýrii zasáhlo zemětřesení po čtvrté hodině ráno místního času o magnitudě 7,8. Na snímku je město Hamá v Sýrii, které se proměnilo v sutiny.
Foto: Reuters
Martin Novák Martin Novák
7. 2. 2023 6:18
Přes 300 tisíc civilistů zahynulo, více než šest milionů lidí uprchlo za hranice země a dalších zhruba sedm milionů muselo opustit svůj domov. Občanská válka, která začala v roce 2011, zdevastovala Sýrii a přeživší teď čelí další katastrofě. Silnému zemětřesení.

Pondělní otřesy nejsilněji postihly jihoturecké město Gaziantep a okolí, kde žijí tisíce Syřanů, kteří sem utekli kvůli válce. Další enormně zasaženou oblastí je severosyrská provincie Idlíb, kontrolovaná opozičními ozbrojenými skupinami.

Právě sem se stáhlo mnoho lidí, kteří nechtěli žít pod vládou režimu prezidenta Bašára Asada. Region je přelidněný, obyvatelé žijí v provizorních podmínkách a někteří z nich jsou odkázáni na humanitární pomoc. V provizorních uprchlických táborech žije podle OSN na severozápadě Sýrie 1,8 milionu lidí.

V částech země ovládané Asadovou vládou situace není výrazně lepší. Města jako Homs nebo Aleppo mají válkou zničenou infrastrukturu a celé čtvrti zůstávají neobyvatelné a pusté. Celý stát se potýká s výpadky elektřiny, nedostatkem paliv a obrovskou nezaměstnaností.

V Aleppu se zřítilo několik budov a v Damašku lidé v panice vybíhali ven. "Přivážejí nám do nemocnice lidi ve velkých vlnách," popsal Zaid Hadží, ředitel jedné z nemocnic v Aleppu.

Do této situace, kdy některé budovy měly ostřelováním nebo bombardováním narušenou statiku, přišlo silné zemětřesení.

Závod s časem

Spolupracovník agentury Reuters se v pondělí ráno dostal do města Jandaris na severu Sýrie, které kontroluje opozice podporovaná Tureckem. Našel tam muže, kteří se s kladivy od tří hodin snažili dostat k zavaleným lidem. "V jednom domě žilo dvanáct rodin. Nikdo z nich nevyšel živý. Ani jeden," řekl jeden z místních mladých mužů.

"Je to závod s časem. Musíme být rychlí, abychom někoho zachránili. Letecké údery z války poškodily mnoho budov, takže když se země otřásla, nevydržely a okamžitě spadly," uvedl pro Reuters šéf záchranářů Raíd Fáriz.

Záchranáři patří k organizaci Bílé přilby, která byla aktivní při pomoci civilistů i v době války. Syrský režim o nich tvrdil, že vyrábějí podvržená propagandistická videa a jsou součástí teroristické organizace al-Káida.

"Na rozdíl od války nás teď alespoň nikdo nebombarduje, když zachraňujeme lidi," uvedl Fáriz.

Muži odpočívají na troskách po zemětřesení v povstalci ovládaném městě Jandairis v Sýrii.
Muži odpočívají na troskách po zemětřesení v povstalci ovládaném městě Jandairis v Sýrii. | Foto: Reuters

Rozsah zkázy zaznamenal dron

Režim prezidenta Bašára Asada ovládá nyní zhruba 63 procent území Sýrie. Čtvrtinu mají v rukou bojovníci převážně kurdských Syrských demokratických sil (SDF) a zbytek kontrolují opoziční skupiny podporované Tureckem.

Hranici mezi opozicí a režimem hlídají na základě smlouvy turečtí a ruští vojáci. Rusové v roce 2015 do války zasáhli ve prospěch Asada a stále v zemi mají několik tisíc vojáků.

Lidé nesou oběť, zatímco záchranáři hledají přeživší pod troskami po zemětřesení v povstalci ovládaném městě Jandaris v Sýrii.
Lidé nesou oběť, zatímco záchranáři hledají přeživší pod troskami po zemětřesení v povstalci ovládaném městě Jandaris v Sýrii. | Foto: Reuters

"Ve městě Sarmada se zřítila budova sirotčince, kde žilo padesát dětí a mladistvých," uvedl na Twitteru Charles Lister, autor knihy o syrské válce, který dlouhodobě monitoruje situaci na severu země.

"Zřítilo se mnoho budov na mnoha místech. Snažíme se všem pomoci, ale je to složité. Potřebujeme pomoc. Potřebujeme, aby nám mezinárodní společenství pomohlo zachránit naše lidi," uvedl pro BBC záchranář z Bílých helem Ismáil Abdallád ze Sarmady, ležící na syrsko-turecké hranici. Britská stanice na své webové stránce zveřejnila záběry z dronu, které ukazují rozsah zkázy v provincii Idlíb.

Za pozornost stojí, že humanitární pomoc obětem zemětřesení v opozičních oblastech Sýrie dodá také Izrael. Potvrdil to premiér Benjamin Netanjahu.

Video: "Slyšeli jsme zvuky ze všech stran," popisuje Turek z Diyarbakiru ničivé zemětřesení (5. 2. 2023)

„Slyšeli jsme zvuky ze všech stran. Trvalo to dvě minuty,“ popisuje Turek z Diyarbakiru ničivé zemětřesení. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy