Zkáza uprostřed noci. Domy v Turecku popadaly za pár vteřin, otřesy dál pokračují

Zkáza uprostřed noci. Domy v Turecku popadaly za pár vteřin, otřesy dál pokračují
V některých městech zmizely celé čtvrti. Mnoho budov se zřítilo ve městě Malatya v jihovýchodní části Turecka.
"Mnoho budov v různých městech a vesnicích na severozápadě Sýrie se zřítilo. Naše týmy zasahovaly na všech místech a ve všech budovách - a ještě teď je mnoho rodin pod sutinami. Snažíme se je zachránit, ale je to pro nás velmi těžký úkol," popsal pro stanici BBC Ismail Al-Abdulláh z Bílých přileb.
Záchranáři z trosek vytahují i malé děti.
Turecko a Sýrii zasáhlo zemětřesení po čtvrté hodině ráno místního času o magnitudě 7,8. Na snímku je město Hamá v Sýrii, které se proměnilo v sutiny.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
Aktualizováno 6. 2. 2023 19:23
Uprostřed noci z neděle na pondělí, zatímco většina lidí spala, zasáhlo východní Turecko a severní Sýrii jedno z nejsilnějších zemětřesení v regionu za poslední století. Během pár okamžiků se zhroutily obytné domy i nemocnice, zemřely tisíce lidí. V oblasti také v nuzných podmínkách přebývají tisíce uprchlíků, kteří utekli před válkou.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy