Apokalypsa v živém vstupu. Štáb natočil ničivou tlakovou vlnu v Turecku

Reuters lis Reuters, lis
7. 2. 2023 11:46
Reportér Yuksel Akalan z Ahaber/Anews v Turecku natáčel živý vstup o zemětřesení do televize, když došlo k druhému otřesu. Následovala tlaková vlna, která zasypala lidi i ulici prachem. Novinář ihned nechal práce a začal pomáhat s evakuací.
Tlaková vlna a hromady prachu. Reportér v Turecku musel přerušit živý vstup kvůli dalším otřesům | Video: Reuters

Štáb turecké televize mířil k troskám, aby natočil pátrací a záchranné akce. "Najednou došlo ke dvěma po sobě jdoucím otřesům, které doprovázely hlasité zvuky. Budova po mé levici se zřítila k zemi," popsal situaci reportér. Novinář ihned po otřesu a tlakové vlně přerušil svou práci a začal pomáhat mladé dívce. "Je tady spousta prachu. Přichází místní obyvatelé, kteří jím jsou úplně pokrytí," doplnil Yuksel Akalan.

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl pět tisíc. Turecký viceprezident Fuat Oktay v úterý informoval o 3419 mrtvých, zatímco v Sýrii zemřelo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1602 lidí.

Situaci v zemi navíc ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

Otřesy v Turecku zasáhly deset provincií, zraněných je nejméně přes dvacet tisíc. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v pondělí řekl, že jde o největší zemětřesení od roku 1939. Podle Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) se v zemi zřítilo na 6 tisíc budov.

 

Právě se děje

Další zprávy