Zavražděného novináře války lákaly. Hledal silné příběhy

Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 20. 8. 2014 21:10
Jamese Foleyho, kterému syrští džihádisté uřezali hlavu, kolegové popisovali jako neúnavného a statečného žurnalistu.
Aleppo, Sýrie, 07/2012
Aleppo, Sýrie, 07/2012 | Foto: Nicole Tung/freejamesfoley.org

Rochester - O Jamesi Foleym, čtyřicetiletém rodákovi z Rochesteru v americkém New Hampshire, posledních více než 600 dní nikdo nic nevěděl.

Koncem roku 2012 padl do zajetí islamistů a ani pátrání jeho nejbližších nikam nevedlo.

Jeho fotografie obletěly svět teprve poté, co ho k odplatě využili džihádisté z organizace Islámský stát (IS). Rodina spatřila klečícího muže s vyholenou hlavou, jemuž u krku držel nůž jeden z radikálů.

Novinář posledních pět let

Ačkoliv měl James Foley za sebou několik misí v nejnebezpečnějších oblastech planety, novinařinou se živil teprve posledních pár let. Původně byl učitelem v Arizoně.

Reflektovat dění z bojišť začal teprve v roce 2008 - poté, co dokončil studium žurnalistiky na Medill School v Chicagu. Touhu po válečných zónách Iráku či Sýrie umocnil i jeho bratr, důstojník US Air Force.

Foleyho premiérou v roli válečného reportéra byl konflikt v Iráku. Poté jeho kroky vedly do Libye, kde v roce 2011 vypuklo povstání proti plukovníkovi Muammaru Kaddáfímu.

Boje v prvních liniích monitoroval po boku nespokojených rebelů.

Právě tehdy měl poprvé namále, když byl s třemi kolegy zadržen Kaddáfího jednotkami. Fotograf Anton Hammer byl na místě zabit. Foley, americká novinářka Clare Morgana Gillisová a španělský fotograf Manuel Varela padli do zajetí.

Sýrie, 2012
Sýrie, 2012 | Foto: Manu Brabo/freejamesfoley.org

První zajetí ho neodradilo

Osmnáct dní nikdo nevěděl, zda jsou živí, či nikoliv.

James Foley byl propuštěn po více než šesti týdnech, smrt přítele v něm však navždy zanechala stopu.

"Pořád chci být válečný reportér, ale se smrtí Antona jsem si skutečně uvědomil, že to je práce stojící na prahu života a smrti," prohlásil v roce 2012 po aukci, kde se vybíraly peníze pro Hammerovu rodinu.

První zajetí vnímal jako posílení. Pocit, že přežil něco takového, mu dodal sílu a více odvahy do dalších akcí.

Do zpravodajského pokrývání konfliktu v Sýrii se proto pustil s o to větší vervou. "Přitahuje mě drama konfliktu. Snažím se zde odhalit nevyslovené příběhy."

Sýrie, 2012
Sýrie, 2012 | Foto: Manu Brabo/freejamesfoley.org

Oblasti, kde jedni zabíjeli druhé, byly pro Foleyho inspirativní.

"Extrémní násilí v těchto místech nabízí možnost poznat, jací tito lidé ve skutečnosti jsou," domníval se reportér, který pracoval například pro Global Post, French News či agenturu AFP.

Dal život za trpící Syřany

Nezávislí novináři, jakým byl i on, působí na těch nejnebezpečnějších místech prakticky bez jakékoliv záruky bezpečí.

To se mu stalo osudným 22. listopadu 2012, kdy jeho vůz zastavili islamisté. Jeho blízcí poté spustili kampaň, která měla vést k Jamesovu nalezení. Neúspěšně.

Islámský stát, džihádistická organizace, která momentálně ovládá velkou část Sýrie a Iráku, si Foleyho vybral jako brutální způsob, jak na sebe upoutat pozornost.

Islamisté do světa vypustili video, na němž klečící Foley - oblečený v oranžovém mundúru typickém pro věznici Guantánamo - říká, že za jeho smrt může vláda Spojených států. Následně mu maskovaný radikál uřízl hlavu.

Tisíce lidí, byť na dálku, vyjadřují upřímnou soustrast pozůstalým, kterým na syna a bratra zůstaly pouze vzpomínky. "Nikdy jsme na Jima nebyli pyšnější. Dal svůj život za to, aby ukázal světu, jak trpí Syřané," vzkázala na Facebooku Foleyho matka Diana.

Obama: Svět je zděšen

Spojené státy budou pokračovat v útocích proti organizaci Islámský stát (IS) navzdory hrozbám, které extremisté adresují Američanům. Prohlásil to ve středu v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Reagoval tak na video se záznamem vraždy amerického novináře Jamese Foleyho.

Obama prohlásil, že svět přijal se zděšením informaci o brutální vraždě Jamese Foleyho. Všichni Američané drží smutek s rodinou oběti a modlí se za ostatní Američany, kteří jsou odloučeni od svých rodin, řekl Obama, který již hovořil s rodinou zavražděného žurnalisty.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil vraždu za odporný zločin, který potvrzuje, že IS vede proti lidem v Iráku a v Sýrii "kampaň teroru".

Video vyvolalo pobouření i v Británii. Premiér David Cameron vraždu označil za šokující a zvrácenou. Dodal, že je stále pravděpodobnější, že zahalený muž v černém, který Američana zavraždil a který v záznamu hovořil s britským přízvukem, je britským občanem.

Francouzští novináři: Měl velkou odvahu

Francouzští novináři Didier François a Nicolas Henin, kteří byli uneseni a drženi jako rukojmí v Sýrii, ve středu prozradili, že byli vězněni spolu s Foleym.

Podle nich projevoval Foley po únosu velkou odvahu. "Byl to neobyčejný kluk (...), opravdu skvělý spoluvězeň do nepohody, velmi pevný," řekl rozhlasové stanici Europe 1 Didier François, který byl zadržován s Foleym od svého únosu v říjnu 2013 až do svého propuštění letos v dubnu.

"Nikdy jsem o tom nepromluvil veřejně, protože únosci nám před odjezdem vyhrožovali, že se pomstí zbývajícím rukojmím," dodal.

V rozhovoru pro agenturu AFP François zdůraznil, že Foley měl velkou odvahu. "Byl to někdo, kdo se nikdy úplně nepodřídil únoscům. Myslel nesmírně na kolektiv během celého zadržování, a to zejména s žádostmi o jídlo pro všechny," řekl.

"Byl to kluk s velkou odvahou, který neměl štěstí," dodal Nicolas Henin v rozhovoru pro francouzský časopis L'Express. Podle něj únosci zacházeli s Foleym nejtvrději jednak proto, že to byl Američan, a jednak proto, že při prohlídce jeho přenosného počítače zjistili, že jeho bratr slouží u amerického letectva.

"Stal se obětním beránkem věznitelů. Dali mu pěkně zabrat, ale on odolával," dodal.

Didier François také řekl, že devět měsíců byl vězněn spolu se Stevem Sotloffem, dalším americkým novinářem drženým jako rukojmí. Organizace Islámský stát (IS) pohrozila, že zabije i Sotloffa, pokud budou USA pokračovat v leteckých útocích v Iráku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy