Zavražděného novináře války lákaly. Hledal silné příběhy

Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 20. 8. 2014 21:10
Jamese Foleyho, kterému syrští džihádisté uřezali hlavu, kolegové popisovali jako neúnavného a statečného žurnalistu.
Aleppo, Sýrie, 07/2012
Aleppo, Sýrie, 07/2012 | Foto: Nicole Tung/freejamesfoley.org

Rochester - O Jamesi Foleym, čtyřicetiletém rodákovi z Rochesteru v americkém New Hampshire, posledních více než 600 dní nikdo nic nevěděl.

Koncem roku 2012 padl do zajetí islamistů a ani pátrání jeho nejbližších nikam nevedlo.

Jeho fotografie obletěly svět teprve poté, co ho k odplatě využili džihádisté z organizace Islámský stát (IS). Rodina spatřila klečícího muže s vyholenou hlavou, jemuž u krku držel nůž jeden z radikálů.

Novinář posledních pět let

Ačkoliv měl James Foley za sebou několik misí v nejnebezpečnějších oblastech planety, novinařinou se živil teprve posledních pár let. Původně byl učitelem v Arizoně.

Reflektovat dění z bojišť začal teprve v roce 2008 - poté, co dokončil studium žurnalistiky na Medill School v Chicagu. Touhu po válečných zónách Iráku či Sýrie umocnil i jeho bratr, důstojník US Air Force.

Foleyho premiérou v roli válečného reportéra byl konflikt v Iráku. Poté jeho kroky vedly do Libye, kde v roce 2011 vypuklo povstání proti plukovníkovi Muammaru Kaddáfímu.

Boje v prvních liniích monitoroval po boku nespokojených rebelů.

Právě tehdy měl poprvé namále, když byl s třemi kolegy zadržen Kaddáfího jednotkami. Fotograf Anton Hammer byl na místě zabit. Foley, americká novinářka Clare Morgana Gillisová a španělský fotograf Manuel Varela padli do zajetí.

Sýrie, 2012
Sýrie, 2012 | Foto: Manu Brabo/freejamesfoley.org

První zajetí ho neodradilo

Osmnáct dní nikdo nevěděl, zda jsou živí, či nikoliv.

James Foley byl propuštěn po více než šesti týdnech, smrt přítele v něm však navždy zanechala stopu.

"Pořád chci být válečný reportér, ale se smrtí Antona jsem si skutečně uvědomil, že to je práce stojící na prahu života a smrti," prohlásil v roce 2012 po aukci, kde se vybíraly peníze pro Hammerovu rodinu.

První zajetí vnímal jako posílení. Pocit, že přežil něco takového, mu dodal sílu a více odvahy do dalších akcí.

Do zpravodajského pokrývání konfliktu v Sýrii se proto pustil s o to větší vervou. "Přitahuje mě drama konfliktu. Snažím se zde odhalit nevyslovené příběhy."

Sýrie, 2012
Sýrie, 2012 | Foto: Manu Brabo/freejamesfoley.org

Oblasti, kde jedni zabíjeli druhé, byly pro Foleyho inspirativní.

"Extrémní násilí v těchto místech nabízí možnost poznat, jací tito lidé ve skutečnosti jsou," domníval se reportér, který pracoval například pro Global Post, French News či agenturu AFP.

Dal život za trpící Syřany

Nezávislí novináři, jakým byl i on, působí na těch nejnebezpečnějších místech prakticky bez jakékoliv záruky bezpečí.

To se mu stalo osudným 22. listopadu 2012, kdy jeho vůz zastavili islamisté. Jeho blízcí poté spustili kampaň, která měla vést k Jamesovu nalezení. Neúspěšně.

Islámský stát, džihádistická organizace, která momentálně ovládá velkou část Sýrie a Iráku, si Foleyho vybral jako brutální způsob, jak na sebe upoutat pozornost.

Islamisté do světa vypustili video, na němž klečící Foley - oblečený v oranžovém mundúru typickém pro věznici Guantánamo - říká, že za jeho smrt může vláda Spojených států. Následně mu maskovaný radikál uřízl hlavu.

Tisíce lidí, byť na dálku, vyjadřují upřímnou soustrast pozůstalým, kterým na syna a bratra zůstaly pouze vzpomínky. "Nikdy jsme na Jima nebyli pyšnější. Dal svůj život za to, aby ukázal světu, jak trpí Syřané," vzkázala na Facebooku Foleyho matka Diana.

Obama: Svět je zděšen

Spojené státy budou pokračovat v útocích proti organizaci Islámský stát (IS) navzdory hrozbám, které extremisté adresují Američanům. Prohlásil to ve středu v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Reagoval tak na video se záznamem vraždy amerického novináře Jamese Foleyho.

Obama prohlásil, že svět přijal se zděšením informaci o brutální vraždě Jamese Foleyho. Všichni Američané drží smutek s rodinou oběti a modlí se za ostatní Američany, kteří jsou odloučeni od svých rodin, řekl Obama, který již hovořil s rodinou zavražděného žurnalisty.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil vraždu za odporný zločin, který potvrzuje, že IS vede proti lidem v Iráku a v Sýrii "kampaň teroru".

Video vyvolalo pobouření i v Británii. Premiér David Cameron vraždu označil za šokující a zvrácenou. Dodal, že je stále pravděpodobnější, že zahalený muž v černém, který Američana zavraždil a který v záznamu hovořil s britským přízvukem, je britským občanem.

Francouzští novináři: Měl velkou odvahu

Francouzští novináři Didier François a Nicolas Henin, kteří byli uneseni a drženi jako rukojmí v Sýrii, ve středu prozradili, že byli vězněni spolu s Foleym.

Podle nich projevoval Foley po únosu velkou odvahu. "Byl to neobyčejný kluk (...), opravdu skvělý spoluvězeň do nepohody, velmi pevný," řekl rozhlasové stanici Europe 1 Didier François, který byl zadržován s Foleym od svého únosu v říjnu 2013 až do svého propuštění letos v dubnu.

"Nikdy jsem o tom nepromluvil veřejně, protože únosci nám před odjezdem vyhrožovali, že se pomstí zbývajícím rukojmím," dodal.

V rozhovoru pro agenturu AFP François zdůraznil, že Foley měl velkou odvahu. "Byl to někdo, kdo se nikdy úplně nepodřídil únoscům. Myslel nesmírně na kolektiv během celého zadržování, a to zejména s žádostmi o jídlo pro všechny," řekl.

"Byl to kluk s velkou odvahou, který neměl štěstí," dodal Nicolas Henin v rozhovoru pro francouzský časopis L'Express. Podle něj únosci zacházeli s Foleym nejtvrději jednak proto, že to byl Američan, a jednak proto, že při prohlídce jeho přenosného počítače zjistili, že jeho bratr slouží u amerického letectva.

"Stal se obětním beránkem věznitelů. Dali mu pěkně zabrat, ale on odolával," dodal.

Didier François také řekl, že devět měsíců byl vězněn spolu se Stevem Sotloffem, dalším americkým novinářem drženým jako rukojmí. Organizace Islámský stát (IS) pohrozila, že zabije i Sotloffa, pokud budou USA pokračovat v leteckých útocích v Iráku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 54 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy