Policie znovu zakročila proti demonstrantům ve Fergusonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2014 18:52
Proti asi 150 nejagresivnějším demonstrantům zakročili policisté s použitím dýmovnic. Přijelo pět policejních obrněných vozů, strážci pořádku se pokoušeli demonstranty varovat před dalšími násilnostmi
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ferguson (USA) - Vyhlášení mimořádného stavu a zákazu nočního vycházení, nové násilnosti a další zranění jsou výsledkem pokračujících demonstrací v americkém městě Ferguson, které vyvolala násilná smrt mladého černocha Michaela Browna.

Sobotní rozhodnutí guvernéra amerického státu Missouri o zákazu vycházení v noci na dnešek dav demonstrantů ignoroval, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž za nevyjasněných okolností postřelen.

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci ze soboty na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

Nepokoje a násilnosti eskalovaly poté, co policie v pátek zveřejnila policistovo jméno a zároveň dokumenty, podle nichž Brown těsně před svou smrtí vyloupil obchod. Dav několika set lidí pak napadl a vyraboval obchod, v němž podle policie Brown loupil. Proti policistům házeli lidé lahve se zápalnou směsí, policisté zasahovali gumovými projektily a slzotvorným plynem.

Guvernér státu Missouri Jay Nixon se dnes za zveřejnění záznamu omluvil, protože podle něj mohlo působit jako snaha zastřeleného mladíka dodatečně očernit. Už v sobotu nicméně vyhlásil ve městě mimořádný stav a zákaz nočního vycházení s platností od půlnoci místního času (7:00 SELČ) do páté hodiny ranní. Protestující dav se sice částečně rozešel, tvrdé jádro afroamerických demonstrantů ale rozehnali dnes nad ránem až těžkooděnci se štíty a v přilbách.

Podle agentury AP policisté zakročili dýmovnicemi a slzotvorným plynem. Na místo přijelo pět policejních obrněných vozů, z tlampačů se strážci pořádku pokoušeli demonstranty varovat před dalšími násilnostmi. Sedm osob bylo při nočním zásahu zadrženo. Velitel zásahu Ron Johnson ale později řekl, že policie nezasahovala proti demonstrantům, ale kvůli informaci, že skupina lidí se vloupala do místní restaurace a také kvůli tomu, že neznámý muž vyhrožoval na ulici střelnou zbraní.

Jeden muž byl v kritickém stavu převezen do nemocnice po zásahu střelou. K incidentu podle policie došlo v jedné z místních restaurací. Policisté při zásahu proti demonstrantům údajně nestříleli, neznámý pachatel z místa činu uprchl.

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Vyslechli údajně všechny očité svědky, se závěry svého vyšetřování ale zatím novináře neseznámili. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že "kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další nezávislou pitvu těla zastřeleného mladíka.

 

Právě se děje

Další zprávy