Smrt novináře je jen začátek. Stínání hlav na videu se vrací

Martin Novák Martin Novák
20. 8. 2014 13:00
Islámský stát jde ve stopách teroristy Abú Músaba Zarkávího. Ale je silnější.
Radikálové hrozí, že popraví i amerického novináře Stevena Sotloffa.
Radikálové hrozí, že popraví i amerického novináře Stevena Sotloffa. | Foto: Reuters

Praha/Damašek - Čtyřicetiletý americký novinář a fotograf James Foley do válek jezdil často.

Před třemi lety jej zajali vojáci Muammara Kaddáfího v Libyi. Jeho kolega - fotograf Anton Hammerl - tehdy zemřel, Foley měl štěstí.

Pro zkušeného válečného reportéra, který pracoval pro web GlobalPost, agenturu AFP či americkou televizi PBS, se stala osudnou válka v Sýrii.

V roce 2012 upadl do zajetí na severu země.

Dlouho se o něm nic nevědělo. Až do středečního rána, kdy teroristé z organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video jeho popravy.

"Nikdy jsme nebyli na svého syna tak pyšní jako nyní. Položil svůj život za to, aby světu ukázal utrpení Syřanů," uvedla v prohlášení Foleyho matka Diana.

Přízrak Iráku

Foley v Sýrii pracoval například na reportáži z polní nemocnice v Aleppu a snažil se pro ni také získat peníze.

Jeho krutou smrtí se vrátil přízrak událostí ze sousedního Iráku před deseti lety. Tehdy extremistická skupina vedená Jordáncem Abú Músabem Zarkávím začala se stínáním hlav a publikováním poprav na internetu.

Vrazi v černých uniformách a s kuklami přes obličej, spoutaná oběť v oranžovém vězeňském oblečení, jaké nosí vězni v neblaze proslulé americké věznici Guantánamo na Kubě.

Foto: Jiří Kropáček

První obětí byl mladý Američan Nick Berg. Nebyl voják ani novinář, do Iráku přijel shánět práci a za dobrodružstvím.

Pamětníci si vzpomenou, jaký šok a hrůzu to vyvolalo. Ti, kteří našli odvahu si video pustit, asi nezapomenou na křik oběti.

Pak následovaly další oběti - Američané, Britové, Asiaté. Lidé, kteří v Iráku pracovali v rámci kontraktů na rekonstrukci země po pádu Saddáma Husajna a americké invazi.

Cílem bylo nepřátele ponížit a nahnat strach a hrůzu: takto skončíte, padnete-li do našich rukou nebo půjdete-li proti nám.

Každý si přece řekne: Co kdybych byl v takové situaci já?

Pochod Islámského státu v Sýrii.
Pochod Islámského státu v Sýrii. | Foto: Reuters

Vzkaz "skutečným vrahům"

Foleyho donutili teroristé krátce před vraždou říci na kameru výzvu Američanům, aby povstali proti jeho skutečným vrahům: americké vládě.

Proč to udělal? V minulosti únosci několikrát popravu fingovali, oběť nechali naživu a video použili k propagandistickým účelům.

Zajatce pak vyměnili nebo propustili za peníze.

Později skupina s videozáznamy přestala, podle některých informací se proti této praxi postavil i tehdejší vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Zarkávího Američané zabili při náletu a jeho skupinu se s pomocí místních iráckých kmenů podařilo rozprášit.

Teď je situace horší.

Islámský stát má mnohem více bojovníků a lepší výzbroj, než měl Zarkáví. Ovládá velké území v Iráku a Sýrii, o čemž se Zarkávímu ani nezdálo (připomeňme, že Islámský stát není součástí Al-Káidy, naopak vede spory s jejím současným vůdcem Ajmánem Zaváhrím).

A neexistuje žádná pozemní síla schopná Islámskému státu čelit. Irácká armáda ani Kurdové nejsou schopni zatlačit. Jen na některých místech s masivní americkou leteckou podporou, jako tomu bylo na začátku týdne u přehrady v Mosulu.

Fanatici z Islámského státu navíc nepatří k těm, kterým by záleželo na výkupném. Peníze si mohou opatřit jinak - kromě jiného mají pod kontrolou několik ropných polí v Sýrii a Iráku.

Vraždil jeden ze stovek Evropanů?

V Sýrii režim prezidenta Bašára Asada bojuje o přežití v klíčových oblastech na západě země a stáhl se z východu, který má pod kontrolou Islámský stát.

Podle prvních analýz zavraždil Foleyho muž s britským přízvukem. Pravděpodobně tedy jeden ze stovek Britů a Evropanů, kteří přišli do Sýrie a Iráku do řad islamistů z Evropy.

Rozvědky evropských zemí tento problém řeší už delší dobu. Co když se takto zfanatizovaní islamisté jednoho dne vrátí do svých domovských zemí?

Británie má ještě v paměti vraždu vojáka Lee Rigbyho loni v květnu na londýnské ulici, kterou pachatelé zdůvodnili jako pomstu za vraždy muslimů britskou armádou.

Smrt Foleyho je bohužel jen začátek, Islámský stát pravděpodobně bude ve zveřejňování podobných videí pokračovat.

Už dříve  se na internetu objevilo stínání hlav syrských nebo iráckých vojáků, které ovšem nevyvolalo takovou pozornost, protože nešlo o občany amerických nebo evropských zemí.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy